denib Online denib komentáře u knih

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Vynikající kniha o oklahomské rodině, která během hospodářské krize přijde o domov a stejně jako tisíce dalších lidí se snaží dostat do Kalifornie a tam se uživit. Je to nesmírně těžká cesta, plná ztrát a krutého boje o každé sousto. Brečela jsem vzteky při popisu toho, jak lidé umírají hlady a zároveň se ničí potraviny, jen aby se neprodávaly pod cenou. Chtěla bych mít v sobě tolik odvahy a síly jako máma Joadová, která se za každou cenu snažila podpořit rodinu. Není pochyb o tom, že mnoho rodin mělo podobný osud a takové ženy si zaslouží obdiv. Vlastně všichni chudí lidé, kteří tu krizi přežili, si zaslouží obdiv. Samotné vyprávění je strhující, je snadné se vžít do jednotlivých postav a příběh obohacují kapitoly, kde Steinbeck popisuje obecné podmínky. Vlastně to je určitý dokument a tehdejší době. Myslím, že o tom budu ještě hodně dlouho přemýšlet a ráda bych si knihu někdy přečetla znovu. Je mi z toho těžko, ale jsou to věci, které by člověk měl vědět.

19.04.2017 5 z 5

Sbohem malé nic Sbohem malé nic Dan Jedlička

Jsem z toho rozpačitá. Není to nejhorší, ale taky ne nijak skvělé. Připadá mi to, jako by autor vzpomínal, ale místo do deníku to psal na úzký proužek papíru - a protože to jsou krátké řádky, vydal to jako básně. Takové svědectví běžného života. Ale je těžké hodnotit poezii - každý má jiný vkus.

18.04.2017 2 z 5

My z ostrova Saltkråkan My z ostrova Saltkråkan Astrid Lindgren

Velmi vtipné a plné dobrodružství, vynikající pro děti a podle mě i pro dospělé. I když Dětem z Bullerbynu se asi nic nevyrovná, přesto je to jedna z nejlepších dětských knih, jaké jsem kdy četla. Hodně jsem se nasmála hlavně příhodám tatínka Merkela, který vydá za svoje čtyři děti :-) A moc jsem si oblíbila malého Pelleho s jeho láskou ke zvířatům a psa Bocmana s jeho láskou k prostořeké Tjorven. Způsob vyprávění je pro mě velmi zajímavý - je totiž z pohledu dětí i dospělých. Jediné, co mi trošku vadilo, jsou fotografie z filmu (vydání z r. 2004). Jednak bych ráda viděla ilustrace a hlavně jde z fotek poznat i děj, který je v knize až po fotografiích - takže to je trochu spoiler. Ale jinak opravdu výborná kniha.

17.04.2017 5 z 5

Třikrát vražda Třikrát vražda Rex Stout

Opět vynikající a zábavné. Archie je jako vždy vtipný a výkonný a Nero Wolfe zase jednou (vlastně třikrát) brilantně odhalí pachatele. A jeden z nich si dokonce dovolí spáchat vraždu přímo v jeho domě. Fuj :-)

16.04.2017 5 z 5

Průvodkyně cizinců Průvodkyně cizinců Petr Skarlant

Po dlouhé době kniha, kterou budu s velkou lítostí vracet knihovně. Obsahuje verše především (ale nejen) o lásce, ale nejen o počáteční zamilovanosti. Některé jsou pozitivní, jiné smutné. Součástí sbírky je dojemná Balada o Lásce a Smrti pro tři hlasy, kterou věnoval zemřelému bratrovi. Ráda bych nějak víc přiblížila, jaké ty básně jsou, ale napadá mě jen slovo "nádherné". Určitě se zkusím dostat i k jiným Skarlatnovým básním a vyzkouším i jeho prózu.

Zas láska přichází, smutkem byls popelavý.
Čekals mě? ptá se tě. Zoufale! Že se ptáš.
Způsobíš, že zas žít ulítaného baví.
Mozek byl prázdnější, nežli je zimní pláž,

kde nezůstalo nic, jen vymačkané tuby,
když skončí sezóna. Luna tam svítila
za bílé půlnoci a člověk čas chtěl ubít,
nezářil žádný květ. Slunce ti vrátila.

15.04.2017 5 z 5

Výbor  lyriky Výbor lyriky Vítězslav Hálek

V prvních 3/4 knihy se jedná hlavně o naivní veršíky o přírodě, někdy o lásce. Většinou připomínají spíše lidové říkanky než básně. Hálek v nich dost často používá zdrobněliny, takže zhruba v půlce už mě iritovaly ptáčci, hvězdičky, měsíček atd. (Ty hvězdičky tak drobounké / a nebi ku ozdobě). Na konec jsou překvapivě zařazené básně, kde se to hemží pravdou, národem a třídními rozdíly. Působilo to, jako kdyby to psal někdo jiný (Dál neplač, nelkej, národe; / nechť vlaje lidstva prapor svatý). Ani jedna z těch částí mě příliš nezaujala, není to zrovna můj šálek čaje. Ale najde se tam i několik hezkých výjimek.

13.04.2017 2 z 5

Čítanka jaro Čítanka jaro Jiří Orten (p)

Nejdřív mi to připadalo "jen" hezké, trochu naivní. Chtěla jsem dát tři hvězdičky. Ke konci mi to už ale připadalo krásné, vyzrálejší. Básně ke konci mi připadají smutnější, vážnější, objevuje se v nich smrt. U některých básníků je zřejmě pravda, že nejlepší básně autor stvoří, když je nešťastný. Na to, že se jedná o první sbírku, to je velmi dobré.

Jak ke mně přicházíš tak k jiným přicházelas
jako mne líbáváš tak jiné líalas
a stejným sevřením a stejným zajíknutím
se vzdalujeme na okamžik smrti
té které jednou vzdám se já
až přijde čas

10.04.2017 4 z 5

Držíce v drzých držkách cigarety Držíce v drzých držkách cigarety Franz Werfel

Velmi ponuré, místy vyloženě drsné, morbidní. Verše mi připadají dobré, kvalitní, ale obsahem opravdu těžké. Alespoň pro člověka, který má sklony k hloubání a smutku. Musela jsem si dávat delší pauzy, abych vůbec všechny básně přečetla, a přitom řadě těch pocitů rozumím (nebo možná právě proto). U některých básní mám pocit, že autor potřeboval vyjádřit svojí skleslost, u jiných mám ale pouze dojem potřeby šokovat. To asi musí posoudit každý čtenář sám. Celkově dávám 4 hvězdičky, některé básně si to podle mě zaslouží méně, některé více. Ještě ukázka:

Jakýsi vyzvracel mě bůh,
tak ležím, a jde ze mě puch,
nehnu se z fleku, bludný kruh.

A že jsem asi hodný kluk,
vrhnul mě do voňavých luk,
kde květin pučí celý pluk.

Ještě jsem mladý, bože můj.
Kytičky, co to pletete?
Že díky mě tak kvetete?
Milujte mě! Jsem hnůj! Jsem hnůj!

09.04.2017 4 z 5

Zoo na zámku Zoo na zámku Gerald Durrell

ZOO na zámku mi připadá trochu jiné než ostatní knihy od Durrella. Je trochu méně vtipná a trochu více osvětová. Ale i tak se pořád jedná o velmi milé čtení, při kterém si člověk příjemně odpočine, pobaví se a ještě se dozví řadu zajímavostí.

09.04.2017 4 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Historická série o poměrně naivním mladém sympatickém policistovi, který má své ideály, případy řeší nestandardně a s viníky zachází ani ne tak podle zákona jako spíš podle svého svědomí, případně soucitu. Stejně jako u předchozí knihy oceňuji mnohem více vykreslení atmosféry v New Yorku v 19. století, než samotný detektivní příběh (i když ani ten není špatný). Nevěděla jsem, že termín "lovci vran" označuje lidi, kteří se živí chytáním uprchlých otroků. Bylo to strašné období. Nechápu, jak si někteří lidé mohli myslet, že jsou nadřazení jiným jen kvůli barvě, a ještě horší je, kolik lidí si to myslí i dnes. V knize je výborně popsáno, že ani svobodní černoši na severu nebyli v bezpečí. Stačí vymyšlené svědectví jednoho bělocha, že se jedná o uprchlého otroka a je rozhodnuto. Svědectví černochů bylo nepřípustné a běloch, který by se odvážil protestovat, si koledoval o malér. Myslím, že nad tím budu ještě nějakou dobu přemýšlet.

09.04.2017 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Chápu, že pro milovníky drsné severské krimi nebo moderních akčních thrillerů to musí být trochu slabé. Ale pro mě jako milovnici starých klasických detektivek to bylo super čtení. Vyšetřovaný případ je zajímavý a má nečekané rozuzlení. Víc ale oceňuji pohled na začátky policie. Mezi měděné hvězdy se přijal téměř každý a hlavní bylo, aby se výsledky hodily do krámu demokratické strany. Navíc policie teprve s překvapením zjišťuje, že je třeba nejen bránit násilí, ale i vyšetřit to, co se už stalo. A takový "vyšetřovatel" se nemůže věnovat jen svému případu - musí řešit i rasové a náboženské nepokoje a především neúctu obyvatel, protože policie je zatím v plenkách. Opravdu výtečný román. Za samotnou detektivku bych dala možná lehounce nižší hodnocení. Jako celek si to podle mě 5 hvězdiček plně zaslouží. Musím si půjčit pokračování.

08.04.2017 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Velmi bizarní, ale dokonalá kniha. Přiznávám, že jsem celou dobu trochu přemýšlela, jestli jsem blázen já nebo autor. Ale blázna od génia dělí jen tenká hranice. Tak mě napadá, že bych si měla možná přečíst Fuksův životopis ... :-) Jak napsal sick.boy níže, kniha je plná "divnolidí". To rozhodně nesedne každému, ale mě to fascinovalo. A je zajímavé, že ačkoli nemám ráda, když se něco často opakuje, tak tady opakované vyprávění (např. o házení buchet koňům) jen stupňovalo moje napětí, co z toho proboha vyleze. Konec byl hodně zvláštní, ten by podle mě mohl být o maličko lepší, ale opravdu jen o maličko :-) No prostě se mi to líbilo a doporučuji všem, kteří nelpí na "normálnosti".

05.04.2017 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Nemůžu si pomoct, ale Carl Morck mi spíš než severskou krimi připomíná detektiva ze staré školy, což je super. Je hodný, ale věčně nabručený, se zálibou si za stolem zdřímnout, i když k tomu nemá moc příležitostí. Samozřejmě do čeho se pustí, to vyřeší. A jen tak bokem přitom pomůže vyřešit i případy jiných oddělení :-) A možná ještě o něco víc, než samotný případ, mě opravdu baví vztahy s jeho podřízenými - takový vyšetřovací tým se jen tak nevidí. Tato kniha, je podle mě zatím nejlepší ze série.

04.04.2017 5 z 5

Nehoda inspektora Westa Nehoda inspektora Westa John Creasey

Myslím, že v knize mohlo být o trošku méně obětí nebo potenciálních obětí. I zápletce by podle mě prospělo méně motivů. Ale i tak to je dobré čtení. Velmi slušná ukázka staré policejní práce.

02.04.2017 4 z 5

Přiznat si pravdu sám o sobě i o blízkých je těžké. A je těžké se sám chovat upřímně. Podle mě se jedná o jedno z nejlepších děl, které to ukazují. Je jedno, že se to odehraje během jednoho večera, je tam všechno. Většina členů rodiny mi neuvěřitelně lezla na nervy, ale to se v rodinách stává a vlastně mi to připadá o to reálnější. Vynikající hra.

02.04.2017 5 z 5

Past na Popelku Past na Popelku Sébastien Japrisot (p)

Asi jsem v menšině, ale tato kniha mě nijak neoslovila. Povahy postav jsou zahnané do extrému a není v nich ani stopa po sebeúctě. Nechápu jejich chování - chápu motiv a obecný záměr, ale ne jednotlivé hysterické výstřelky a ochotu trápit nebo nechat se trápit. Opravdu zajímavý námět, ale celkově se mi kniha moc nelíbila a ani se mi moc dobře nečetla.

02.04.2017 2 z 5

Právo na smrt Právo na smrt Rex Stout

Chtěla bych být stejně chytrá jako Nero Wolfe. Je pravda, že mi hned ze začátku proběhlo hlavou, proč byla vražda spáchána (i když ne kdo), ale vzápětí jsem to zase z hlavy vypustila a musela počkat, až na to přijde on. Je to sice teprve druhá kniha s tímto detektivem, kterou jsem přečetla, nicméně už teď musím připustit že můj seznam oblíbených autorů se právě rozrostl o jedno jméno.

01.04.2017 5 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Jedna z mála knih, kterou jsem přečetla kvůli filmu. Měla jsem pocit, že čtu něco jiného, ovšem něco skvělého. Je to napínavá, zajímavá a pro mě i celkem neobvyklá kniha. Jsou tu důkladně popsány zdravotní potíže hasičů - např. hasiči v první linii mají žárem tak oteklé ruce, že je to vidět i přes rukavice. Povahy lidí a jejich reakce na kritickou situaci jsou vystiženy velmi dobře, stejně jako jejich potíže - např. v hustém kouři můžete zabloudit i ve vlastním bytě. Vynikající nápad byl i popsat oheň jako příšeru. Rozhodně jsem si opravila názor na to, co znamená slovo "nehořlavé".

28.03.2017 5 z 5

Slunovrat Slunovrat Josef Hora

Nádherné básně zachycující pocity, které každý zná. Zřejmě proto se mě tak dotkly. Nejsou o něčem zcela neobvyklém, o nějakém hrdinství, boji, oběti. Jsou prostě o životě. Velkého básníka nedělá mimořádné téma, ale mimořádné pojetí.

Nač mluvit! Líp se dívat němě,
jak neznatelně vadneme.
Proud světla vlichotil se ke mně
a polil stříbrem ruce mé.

Mé ruce! Jak dva listy zhnědlé
se na pokrývce sesuly;
dvě schnoucí růže leží vedle,
vždyť je to vše čas minulý!

26.03.2017 5 z 5

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Slečna Marplová v mém srdci dostala vážnou konkurenci. Agatha Raisinová je velmi svérázná, energická a umíněná ženská, které to dobře myslí. Rozhodně se jen tak nehroutí a dokáže se rychle vyrovnat i s ostudou. Myslím, že kdybych jí znala ve skutečném světě, buď bych jí zbožňovala nebo nesnášela - nic mezi tím. Hned jdu mrknout do katalogu naší knihovny, jestli tam najdu i další díly. Klasické detektivky mám totiž moc ráda a tyto tak typicky britské a přitom vtipné obzvlášť :-)

26.03.2017 5 z 5