Držíce v drzých držkách cigarety

Držíce v drzých držkách cigarety https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42545/drzice-v-drzych-drzkach-cigarety-42545.jpg 5 23 3

Výbor Držíce v drzých držkách cigarety představuje poezii expresionismu, moderního uměleckého směru, možná spíše hnutí, které se v nejčistší podobě projevilo výhradně v Německu a Rakousku v letech 1910–1920. Za jeho názvem stojí počáteční životní postoj jedné generace, konfrontované s překotným rozvojem německého hlavního města Berlína s jeho továrnami, prvními auty, biografy a s rušným nočním životem. V tíživé napjaté atmosféře očekávání se rodily dodnes živé apokalyptické vize Georga Heyma, velkoměstské grotesky Jakoba van Hoddise a Alfreda Lichtensteina i šokující básně-pitevní protokoly Gottfrieda Benna. Expresionistické desetiletí vychrlilo nevídané množství literárních talentů i různorodé literární produkce, jejíž zlomek v nových překladech předkládáme českému čtenáři. Antologie klade důraz na raný velkoměstský expresionismus a na autory, kteří zasluhují samostatné výbory v češtině (většinou se jim jich také dostalo), v druhé části pak přináší nejproslulejší a nejpozoruhodnější básně, kterými toho hnutí obohatilo dějiny literatury, seřazené podle tří hlavních tematických okruhů. Autoři: Jakob Van Hoddis, Georg Heym, Alfred Lichtenstein, Gottfried Benn, Else Lasker-Schulerová, Georg Trakl, August Stramm, Franz Werfel, Johannes R. Becher, Gerrit Engelke, Alfred Wolfenstein, Paul Boldt, Klabund, Ernst Blass, Ernst Wilhelm Lotz, Paul Zech, Armin Wegner, Albert Ehrenstein, Walter Hasenclever, Oskar Loerke, Edlef Köppen, Ernst Toller, Wilhelm Klemm, Yvan Goll, Ferdinand Hardekopf, Theodor Däubler, Albert Ehrenstein, Ernst Stadler, Gustav Sack, Kurt heynicke, Arthur Drey, René Schickele, Karl Otten.... celý text

Literatura světová , Poezie

Vydáno: , BB art

jiri77
09.11.2021 4 z 5

Velmi těžké čtení, často smutné, ponuré a někdy trochu nechutné. Jinak zajímavé nahlédnutí na německou poezii.
Malá ukázka:

mrtvola je zárodek
a zárodek mor.

Kmotr99
01.10.2019 4 z 5

Nejdřív jeden tip: Číst básně Gottfrieda Benna u snídaně (ale vlastně u jakéhokoli jídla) není nejlepší nápad, a rozhodně to nebyl nejlepší začátek dne. Vyzkoušeno za vás.
Jinak... Vydařená antologie, zachycující pohled jedné ztracené generace (zaujalo mě jak až na výjimky zemřeli skoro všichni autoři velmi mladí). Expresionismus mě fascinuje už delší dobu, ale po přečtení Držíce v drzých držkách cigarety (výborný verš, mimochodem) se nemůžu ubránit dojmu, že se svým zaměřením docela rychle tematicky a stylisticky vyčerpá... každá druhá báseň mi přišla jako variace na Traklovo slavné Rozpadání (které na mě mimochodem působilo silněji v Reynkově nebo Kunderově překladu).
Výjimkou je již zmíněný Benn, který posouvá expresionistický hnus ještě někam dál. Od něj si v budoucnu rád ještě něco přečtu. Tentokrát ale pro jistotu na lačno...

denib
09.04.2017 4 z 5

Velmi ponuré, místy vyloženě drsné, morbidní. Verše mi připadají dobré, kvalitní, ale obsahem opravdu těžké. Alespoň pro člověka, který má sklony k hloubání a smutku. Musela jsem si dávat delší pauzy, abych vůbec všechny básně přečetla, a přitom řadě těch pocitů rozumím (nebo možná právě proto). U některých básní mám pocit, že autor potřeboval vyjádřit svojí skleslost, u jiných mám ale pouze dojem potřeby šokovat. To asi musí posoudit každý čtenář sám. Celkově dávám 4 hvězdičky, některé básně si to podle mě zaslouží méně, některé více. Ještě ukázka:

Jakýsi vyzvracel mě bůh,
tak ležím, a jde ze mě puch,
nehnu se z fleku, bludný kruh.

A že jsem asi hodný kluk,
vrhnul mě do voňavých luk,
kde květin pučí celý pluk.

Ještě jsem mladý, bože můj.
Kytičky, co to pletete?
Že díky mě tak kvetete?
Milujte mě! Jsem hnůj! Jsem hnůj!

expresionismus

Jakob van Hoddis
německá, 1887 - 1942
Georg Heym
německá, 1887 - 1912

Kniha Držíce v drzých držkách cigarety je v