Právo na smrt

Detektivní román amerického detektivkáře s detektivem Nero Wolfem, jeho pobočníkem Archiem Goodwinem, který je vypravěčem příběhu, a trojici dalších tří vykonavačů rozkazů, kteréžto postavy jsou společné všem detektivním románům tohoto autora. Tento detektiv, starý mládenec, řeší vraždy jen tak mimochodem a bojuje obvykle na dvou frontách, proti vrahovi a proti omezené a ukvapené policii. V tomto románě jde o vyšetřování dvou vražd, spáchaných z rasové nenávisti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86740/big_pravo-na-smrt-86740.jpg 4.441

Nero Wolfe 39.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Mladá fronta

A Right To Die, 1964

Kniha Právo na smrt

Ava365

Milá detektivka s Nero Wolfem, který nemusí být nikterak pohybově akční a stejně z pohodlí svého bytu vyřeší každou záhadu. V těchto knihách oceňuji i jemn_ humor.

Greenfingers

Mám rád autory detektivek "ze staré školy" a Rex Stout je přirozeně jedním z nich. Jeho příběhy , zejména ty vyprávěné Archie Goodwinem, jsou velice svěží a odlehčené díky autorovu smyslu pro humor, duchaplné a zábavné.
Stout a jeho Nero Wolfe jsou pro mě zárukou kvalitní četby. Právo na smrt navíc kromě zajímavého příběhu s překvapivým rozuzlením nabízí také pohled na Ameriku konce padesátých a začátku šedesátých let s jejími rasovými problémy.

jarunka54
05.01.2020

Jako vždy dobrá kniha.

pepa4081
26.12.2018

Klasická „Stoutovka“ s Nero Wolfem. Tyhle knihy mám rád a Rexe Stouta sbírám, takže mohu jen chválit. Dvě poznámky k překladu (1967): 1. Docela by mě zajímalo, jak by dopadl dnes. Kniha pojednává o zločinu se silně rasovým pozadím a hemží se slovy barevný nebo negr. 2. Trochu mne zarazilo, když si Archie Goodwin a Saul Panzer zpočátku vykali. V dalších kapitolách už si normálně tykají, jak jsem zvyklý. Doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

ludek.n
28.11.2018

Hlavní hrdina Stoutových detektivních románů Nero Wolfe je prototypem „Velkého“ detektiva, který neřeší zločiny zběsilou honbou za podezřelými, ale nechává pracovat v prvé řadě své šedé mozkové buňky a svou intuici. Na špinavou práci tu má Archieho Goodwina a Saula Panzera. Požitkář podivínských vlastností, k nimž patří především vášeň pro pěstování orchidejí, přistupuje ke svým případům spíše jako k intelektuální hře, kterou se dobře baví, než ke skutečným násilným zločinům. Proto také ve Stoutových románech jde často, spíše než a kriminalistickou faktografii a vlastní pátrání, o kulisu daného trestného činu a nějaký závažný doplňující prvek. V Právu na smrt je tímto prvkem otázka rasové nesnášenlivosti a segregace bílého a barevného obyvatelstva. Když si chtěl v šedesátých letech minulého století vzít černošský mladík mladou bělošku z dobré rodiny, v očích drtivé většiny Američanů to bylo asi stejné faux pas jako třepat červeným hadrem býkovi přímo před očima. Byla-li dívka zavražděna, kdo jiný by mohl být viníkem, když ne její černošský snoubenec. A právě o tom je Právo na smrt. Brilantně intelektuální, ale pohříchu také hodně statická, kriminální klasika.

MartinaSladkova
02.09.2017

Zajímavá kniha s nečekaným rozuzlením. Určitě sáhnu po další od tohoto autora.

denib
01.04.2017

Chtěla bych být stejně chytrá jako Nero Wolfe. Je pravda, že mi hned ze začátku proběhlo hlavou, proč byla vražda spáchána (i když ne kdo), ale vzápětí jsem to zase z hlavy vypustila a musela počkat, až na to přijde on. Je to sice teprve druhá kniha s tímto detektivem, kterou jsem přečetla, nicméně už teď musím připustit že můj seznam oblíbených autorů se právě rozrostl o jedno jméno.

Koka
16.08.2016

Kdo ví, co se v USA dělo v roce 1963 a jaký převrat ve veřejném životě znamenalo schválení slavného Civil Right Act v roce 1964, tomu je jasné, že takový spisovatel, jakým byl R. Stout, nemohl nereflektovat toto dění ve své tvorbě. Udělal to tímto příběhem - a brilantně!