denib Online denib komentáře u knih

Ostrov tisíce pramenů Ostrov tisíce pramenů Sarah Lark (p)

Je to jednoduchý, odpočinkový, romantický příběh, celkem předvídatelný, ale přesto zajímavý. Vysoké hodnocení u mě má ze dvou důvodů: 1) Sáhla jsem po knížce v době, kdy jsem si potřebovala odpočinout. A to skvěle splnila. Je napsaná velmi čtivě a lehce - než se člověk naděje, je o sto stránek dál :-) 2) Velmi zajímavé prostředí. O Jamajce v podstatě nic nevím a už vůbec ne o Jamajce v 18. st. Bavil mě popis přírody i života. A překvapilo mě, že v té době a na ostrově plantáží opravdu existovaly osady svobodných černochů. Musela jsem se hned mrknout na dějiny Jamajky :-) Celkově hezké nenáročné čtení.

14.02.2017 5 z 5

Nádherné dobrodružství Nádherné dobrodružství Richard Halliburton

Je to kniha cestopisná, historická, mytologická, dobrodružná, romantická, humorná, naučná i beletristická. Od všeho něco. A je hlavně zajímavá. Autor je veselý snílek a do dobrodružství se vrhá jako blázen. Jednou jsem si dokonce musela připomenout, že když tu knihu napsal, tak evidentně přežil :-) Rušilo mě, že je to psané velmi ... "vzletně". (Asi to není správný výraz, ale jiný mě nenapadá). Ale jednak to bylo napsáno ve dvacátých letech a jednak to zase nebylo tak strašné, abych zvědavě nečetla dál. Dobrá kniha.

12.02.2017 4 z 5

Dobří holubi se vracejí Dobří holubi se vracejí Ladislav Pecháček

Báječná kombinace humoru a smutku. Mám ráda, když je kniha plná věcí k zamyšlení, má truchlivou náladu a přesto se u ní zasměji. A popis myšlenek pacienta, který absolvuje terapii, je tak trefný. Nemusím být alkoholička, abych si často řekla: Sakra, tohle je přece moje myšlenka! Rozhodně doporučuji.

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Ano, některé (zdaleka ne všechny) básně jsou proletářské, což mi moc nesedí. Celkově ale nejde pochybovat o jejich kvalitě. Dotkly se mě, byla jsem při čtení dojatá. Walker byl evidentně veliký básník a dokonce jde z básní myslím i pochopit (to neznamená souhlasit) některé jeho názory. Píše o "obyčejných" lidech, životech, problémech a mně se to zdá krásné. A smutné.

...zesláblý úzkostí, zesláblý samotou
marně se bráním studeným stěnám
pokoje svého
uštěpačného.

Gaudí - Architektonické dílo Gaudí - Architektonické dílo Rainer Zerbst

Zajímavé informace + nádherné fotografie + obdivuhodný a jedinečný člověk = skvělá kniha :-) To vše tato publikace splňuje. Hlavně fotografie mě nadchly. Možná nejsou nejkvalitnější, ale to jim neubírá na zajímavosti a především to neubírá na kráse toho, co zobrazují. Text je sice místy trochu patetický, ale to jde odpustit. Jinak řečeno kniha má své mouchy, ale v celku se ztratí jako nevýznamné.

11.02.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Podle mě jsou oba díly zhruba stejně kvalitní, ten první možná o trochu kvalitnější, ale ne o moc. Jako průšvih mi spíš připadá, že vyšetřovatelé řeší stejné osobní problémy jako v první knize a nikam se neposunuli. V jedné knize to bylo fajn, ale ve druhé? Jestli to bude takhle pokračovat dál, tak se z myšlenek na sebevraždu stane fraška a Holger bude muset adoptovat nějaké děti nebo vnoučata, aby mu nedošli příbuzní, které by mohl unést právě hledaný šílenec. Kdybych četla jen tuto knihu, dala bych jí asi 4, možná i 5 hvězdiček. Ale takto jsou to slabé 3.

10.02.2017 3 z 5

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Hledání domova, rozumu, srdce a odvahy ... hezká myšlenka. Říkala jsem si, že si tuhle americkou klasiku musím přečíst, i když už dávno nejsem dítě. A nelituji. Některé historky jsou pravdu legrační, když si je člověk představí. Ale také myslím, že to přece jen mohlo být napsáno lépe - občas to trochu skřípalo. Nicméně je to dobrá dětská kniha.

09.02.2017 4 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Hned od první stránky jsem byla napnutá jak kšandy a vydrželo to až do konce. A jestli to napětí na chvíli přece jen trochu povolilo, tak jen proto, aby se vzápětí zase vystupňovalo. To s obrazem sice bylo dost ulítlé, možná až zbytečně moc, ale i tak skvělá kniha. Jako ostatně od tohoto autora snad všechny. Nebo alespoň ty, co jsem už četla :-) Myslím, že King může za většinu mých šedivých vlasů a časem budu určitě mít i žaludeční vředy. Ale nemám mu to za zlé. Už vymýšlím, co si od něj přečtu příště ... dokud mi ještě má co šedivět :-)

08.02.2017 5 z 5

Napíšu básně kytkám na listy Napíšu básně kytkám na listy William Blake

Jsem dost zklamaná. Myslím, že pro kvalitu básně není rozhodující, zda obsahuje rýmy. Z těchto básní ale čiší obrovská snaha o to, aby se verše rýmovaly a přitom se to často ani moc nedaří. Bohužel to je na úkor srozumitelnosti a plynulosti. A přitom některé myšlenky nejsou špatné. Mrzí mě, že nejsem schopná básně přečíst v originále, takže to nemůžu s jistotou posoudit, ale řekla bych, že to je vina špatného překladu (jak se zmiňuje i v jiných komentářích). Blake asi i tak nebude zrovna mým oblíbencem, protože někdy mi neseděly ani ty myšlenky. Ale než si na něj udělám definitivní názor, rozhodně si ještě musím přečíst básně s jiným překladem.

07.02.2017 2 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Ty části, které vypráví únosce, pro mě byly zajímavou návštěvou v hlavě psychopata. Tomu není co vytknout. A konec to ještě vylepšil - skoro jsem měla husí kůži. Bohužel mě moc nenadchly ty části, které vypráví unesená. Samozřejmě mi jí bylo líto, i když ve mně nedokázala zrovna vzbudit sympatie. Ale nechtělo se mi věřit, že by opravdu přemýšlela tímto způsobem. Ovšem co já vím, jak bych v tak extrémní situaci přemýšlela já. Mám dojem, že kdyby celá kniha byla napsaná jen z pohledu únosce, vůbec by to nevadilo. I tak je to pro mě celkem dobrá jednorázová kniha.

06.02.2017 3 z 5

Snídaně v poledne Snídaně v poledne Ivan Kraus

Pro mě jako vždy u Krausových povídek - milé, trefné a chytře humorné ...

03.02.2017 4 z 5

Urozený divoch Urozený divoch Lawrence Hanson

Kdybych knihu hodnotila jako román, jak je tu označena, bylo by hodnocení nižší. Já mám ale dojem (čistě subjektivní pocit), že se jedná prostě "jen" o biografii. A jako takovou jí hodnotím plným počtem hvězd. Autoři spojují fakta i domněnky, ale vždy je jasně patrné, co je co. Používají řadu citací z Gauguinových dopisů, které se naštěstí dochovaly. Až mi je líto, že tato forma komunikace už v podstatě vymizela. Jediné, co mě mrzí, je, že je velmi stručně popsáno Gauguinovo dětství a dospívání. Předpokládám ale, že to je způsobeno nedostatkem zdrojů.

03.02.2017 5 z 5

Medová léta Medová léta Ivan Kraus

Milé, humorné. Ostatní knihy autora mi připadají o trochu lepší, ale i tak dobré.

Černá sága Černá sága Ludmila Vaňková

Zajímavá kniha, velmi dobře čtivé spojení fikce a faktů. I když prvních cca 20 stránek bylo pro mě náročných, protože jsem byla zmatená z tolika jmen, národů a míst. Pak jsem se ale do toho zakousla a už nepustila. Vypráví o Africe v 16. st., kde najdeme hezkou přírodu a lásku, ale taky otrokáře, kanibaly a boje o nadvládu. Co od knihy chtít víc?

To na tobě doschne To na tobě doschne Ivan Kraus

Je to milé a vtipné. Celkem by mě zajímalo, co knize říkala jeho rodina :-)

Král šedých medvědů Král šedých medvědů James Oliver Curwood

Tak tohle je nádherná kniha. Místy roztomilá, místy napínavá. Pro mě hlavně zajímavá - dost jsem se toho dozvěděla. Rozhodně doporučuji.

29.01.2017 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Dobrá kniha. Úplně na začátku jsem se bála, jestli se celou knihu nebude mluvit jen o politice, ale po chvíli mě to chytlo a už nepustilo :-) Nechtěla bych žít ve světě, kde nejcennějším platidlem jsou náboje - třeba tři kulky za krysí špíz. Zmítala jsem se mezi znechucením a obdivem nad tím, jak se lidé dokáží chovat v extrémních podmínkách. Hlavní hrdina se na své cestě setkal s extrémy obojího. A je taky zajímavé, kolik různých ideologií autor popsal. Během čtení jsem si říkala, že by to mohlo být za 4 hvězdičky, ale konec mě tak překvapil, že prostě musím dát 5. Určitě stojí za přečtení.

28.01.2017 5 z 5

Ve stínu černých ptáků Ve stínu černých ptáků Cat Winters

Čekala jsem, že se budu bát, když se jedná o duchařinu, ale to se bohužel nestalo. Nevím, čím to je, že ty "strašidelné" scény na mě strašidelně prostě nepůsobily. U některých postav ani nevím, jak dopadly. Také mi vadilo pár chybných vyjádření, ale to byly jen drobnosti a navíc je možné, že za to může překlad. Na druhou stranu oceňuji, že jsem se dozvěděla něco nového o tehdejší době. Konkrétně o chřipkové epidemii a financování účasti USA ve válce. Také se to velmi lehce četlo. Takže když to shrnu, je to pro mě lepší průměr.

28.01.2017 3 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Moc jsem od této knihy nečekala, ale byla jsem příjemně překvapená. Mezilidské vztahy jsou těžké a ty v rodině obzvlášť. V této knížce jsou ty obzvlášť komplikované a přece ne úplně neobvyklé. Moc se mi líbí, že i když má každá povídka svojí hlavní postavu, jsou tam chvilky i z pohledu jiných členů rodiny. Je to zajímavé.

26.01.2017 5 z 5

Modrý pták Modrý pták Anna Müller-Tannewitz

Sice je to kniha pro děti od 13 let, což mi bylo už hodně hodně dávno, ale líbila se mi. Bavilo mě číst, jak indiáni loví, pěstují a vůbec žijí. Příjemné čtení.

25.01.2017 4 z 5