denib denib komentáře u knih

Opona Opona Agatha Christie

Parádní rozloučení s Herculem Poirotem. Ačkoli jsem příběh znala z televize, vůbec mi to nebránilo ve vychutnání si knihy. Originální způsob vražd a děj nutící k zamyšlení, jak snadné by mohlo být někoho zmanipulovat k hroznému činu, dělá tento případ jedním z nejlepších.

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Je pravda, že kniha není žádný zázrak mezi horory a nedá se říct, že bych se klepala strachy. Jenže to je velmi dobře napsané a moc mě to bavilo. Nenašla jsem tam nic extra nového. Na druhou stranu jsem si to úplně představovala a prožívala to, takže jsem nadmíru spokojená. Určitě si od autorky toho chci přečíst víc. Byl to příjemně strávený čas a jelikož jsem se u knihy cítila tak fajn, musím dát skoro plný počet hvězd. Ne, není to objektivní :-)

21.12.2023 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Překvapilo mě, jak dobrá knížka to je. Chytlo mě to hned od začátku a bavilo až do konce. Je tedy pravda, že jsem nedostala odpověď na všechno, zajímalo by mě, co se dělo pak. Ale to už by asi byla jiná kniha :-) Oceňuji také, že mě autor nezahltil množstvím technických detailů. A doteď přemýšlím o tom, jestli člověk může vyzrát sám na sebe...

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Moc dobře vyprávěný příběh. Líbilo se mi, že má František protichůdné myšlenky. Že přeci Němci jsou zlí, ale tihle Němci zlí nejsou... Že spory nenastávaly jen mezi Čechy a Němci nebo mezi sousedy, ale i ve vlastních hlavách.

Stanice Tajga Stanice Tajga Petra Hůlová

Mám z knihy zvláštní pocit. Rozhodně se mi kniha líbila, ale takovým divným způsobem. Život v Tajze samozřejmě neprobíhá/neprobíhal tak, jak jsme zvyklí. V tom směru nejde o žádné překvapení. Ale vlastně to pro mě bylo takové exotické prostředí, ačkoli knihy s dějem o osídlování Sibiře už jsem četla. Tady nevystupují jen lidé, kteří tam byli násilně nahnáni. Ale také původní obyvatelé. A "turisté". Po přečtení mi zůstala jakási hořká příchuť, ale není to špatně. Myslím, že můžu knihu bez obav doporučit, i když není psaná takovým tím prvoplánově líbivým stylem.

13.12.2023 4 z 5

Naši obojživelníci a plazi ve fotografii Naši obojživelníci a plazi ve fotografii Ivan Zwach

Jsem nadšená. Ačkoli kniha obsahuje jen fakta, nesmírně mě bavilo to číst. Kromě fotografické přílohy je v knize velké množství náčrtků, na které se často odkazuje text. Na nich člověk krásně vidí, co se textem myslí - jak rozeznat různé čolky, jak správně poměřit nohy skokana, jak vypadají zorničky různých žab... Je toho opravdu hodně. Pět hvězdiček je málo, doporučuji.

13.12.2023 5 z 5

Strom duchů Strom duchů Ray Bradbury (p)

Musím říct, že jsem od knihy nedostala to, co jsem čekala. Chtěla jsem dobrodružství a napětí, možná nějaké klukoviny. A něco z toho jsem i dostala, ale ne v tak velkém množství. Celý příběh mi vlastně připadal jen jako způsob, jak děti vzdělat o "dušičkových" zvycích v jiných kulturách. Na tom nic špatného není, ale nebyl to zábavný způsob. Místy jsem se nudila a připadala si jako ve škole.

13.12.2023 3 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Milý příběh pro malé děti. Každý máme něco, každý jsme nějaký, někdo se třeba hodně bojí... Líbilo se mi to. Hezké dobrodružství.

Diagnóza: k smrti odsouzen Diagnóza: k smrti odsouzen Michael Palmer

Dobrá, napínavá kniha plná akce. Až jsem se neubránila tomu, abych si hlavní hrdinku Abby představovala tak trochu jako Ramba. Co všechno zvládla a vydržela by slušelo lecjakému hrdinovi z akčních filmů :-) I rozuzlení záhady bylo nepravděpodobné. Ale tyhle nedostatky přebíjí fakt, že jsem se při čtení prostě bavila. Zase jednou jsem byla zvědavá a napnutá, jak to celé dopadne a navíc se to výborně četlo.

Farma Farma Tom Rob Smith

Jako bych četla jinou knihu než všichni ostatní. Pro mě to byla hrozná nuda. A nepravděpodobná k tomu. Nemůžu svoje výhrady moc konkretizovat, protože tím bych prozradila moc z děje. Ani jedna postava mi nebyla sympatická. Ani jedno rozhodnutí mi snad nepřišlo logické. Ani jeden důkaz mi nepřišel něco dokazující. u některých věcí jsem vůbec nechápala, proč o nich autor vůbec píše. Kde je pravda, bylo z větší části předvídatelné. A styl vyprávění ve vyprávění mě nebavil. Pozitivní je, že i tato kniha měla konec. Oceňuji ale zajímavý nápad.

12.12.2023 2 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Já věděla, proč nemám ráda houby :-) Napínavý příběh plný fantazie, u kterého jsem se ani chvilku nenudila. Představivost mi jela na plné obrátky, takže jsem ani moc nevnímala, že i postavy vlastně nijak zvlášť nepřirostly k srdci... Dobré počtení.

Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

Kniha mě dvakrát překvapila. Poprvé tím, jak je dobrá a čtivá. V poslední době je knih z válečné a poválečné doby hodně, většinou z pohraničí. Tato kniha se odehrává přímo v Praze a byl to také moc zajímavý pohled. Boj o rozhlas, barikády a podobně. Neumím posoudit, jestli si to vychutnají i ti, kteří Prahu vůbec neznají, protože těch různých pražských míst, na kterých se děj odehrává je víc. Pro mě bylo plusem, že jsem si představila, kde jsou a jak vypadají (i když v současné době). Trochu mi akorát připadalo, že hlavní hrdinka ve svých 12 letech má nepřirozeně velké politické uvědomění. Jenže to soudím podle dětí, které nevyrůstaly za války. A jak hrdinka stárne, tento pocit se vytrácí. Druhé překvapení až tak příjemné nebylo. Totiž před koncem hezkého historického románu se z toho stává jakási podivná, skoro až akční detektivka, což mi ke zbytku knihy vůbec nepasovalo. I tak ale kniha dosáhne na hezké 4* a celkem doporučuji.

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

V podstatě jako každá detektivka od Deavera - klasicky dobré, ale taky klasicky překombinované a nepravděpodobné. Vždycky mi ty zauzlené konce vadí, ale vždycky mě to přitom baví a tak čtu další a další díl :-) Dobrý styl psaní, obdivuhodný Rhyme, řada zajímavostí z vyšetřování a správná dávka napětí mi zaručují nad knihou příjemně strávený čas.

Nejkrásnější brouci tropů Nejkrásnější brouci tropů Jaroslav Mareš

Kniha, která v sobě kloubí jak spoustu informací, tak čtivost. Našla jsem v ní fotografie, věcný popis brouků i nějaký ten příběh z jejich pozorování. Jediné, co pro mě bylo náročné, byla spousta latinských názvů, někdy uváděných ve velkém množství na malém prostoru. I tak si je nepamatuji a v tomto množství obzvlášť. Vím, někteří tvorové ani přesný český název nemají, ale prostě mě to vyvádělo z míry. Kromě toho můžu jenom pět chválu.

12.12.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Výborný, zajímavý, neveselý příběh s výstižným názvem, příběh o nelehkých osudech žen jedné rodiny. Tak nějak se mě dotknul, toho si u knihy vždycky cením. Navíc psáno velmi čtivě. Doporučuji.

12.12.2023 5 z 5

Dědečkova vyprávění o ptácích Dědečkova vyprávění o ptácích Ervin Lázár

Hezké, milé vyprávění. Jen škoda, že se to povídání o každého ptáčka jen tak lehce otřelo. Ale tak je to kniha pro děti a ne encyklopedie :-) Ilustrace sice nejsou nijak podrobné, ale mně se moc líbí.

16.11.2023 3 z 5

Smrt trávy Smrt trávy John Christopher (p)

Virus ničící obilí způsobí mezi lidmi paniku a boj o jídlo. Bylo zvláštní sledovat, jak se hlavní postavy na jednu stranu snaží si pomáhat, na druhou neváhají zabíjet nijak špatné lidi, aby přežili. Je k zamyšlení, co všechno je člověk schopný udělat, aby zachránil sebe a svou rodinu. S kým se spřáhne, co obětuje, jak se přestane ozývat svědomí... Trochu mi to připomínalo Den trifidů. A i když to není až tak dobré, dobré to je dost. Trochu mě děsí, že mi to vlastně ani nepřipadá moc nereálné.

16.11.2023 5 z 5

Tučňáci Tučňáci Zdeněk Veselovský

Už mi připadá hloupé, jak se opakuji a všechny knihy prof. Veselovského chválím. Ale musím zase. Výborná kniha se spoustou informací. Měla jsem hodně jednoduchou představu ptáka na ledu na Antarktidě, ale tučňáci jsou skupina rozmanitá a jejich způsob života hodně zajímavý. Jen přehršel latinských ze začátku knihy pro mě byl trochu náročnější.

16.11.2023 4 z 5

Kosí hnízdo Kosí hnízdo Zdeněk Drozda

Velmi milé překvapení. Ke knize jsem se dostala náhodou a jsem ráda. Příběh vyprávěný očima hlavního hrdiny (autorem) během jeho dětských let, a to od školky až po vyučení. Příběh o rodině, ve které díky okolnostem, především chudobě, musel dospět dřív, než by měl. A přesto nenajdete ani stopu nějaké zahořklosti. Problémy řeší poměrně svérázně, občas se člověk musel usmát, i když celková situace vlastně moc k smíchu nebyla. Rozhodně doporučuji!

15.11.2023 5 z 5

Chodba končí ve tmě Chodba končí ve tmě Zvonimír Šupich

Celkem sympatická dobrodružná knížka nejdřív o hledání přátel, pak o hledání pokladu. Dobrodružství i příběh byly fajn. Jen mi vadilo, že místy to je psané jako nějaká příručka pro správné hochy - návod na hry v místnosti, přílišné přemítání o svědomí... Je to fajn, ale to, co bývá v jiných knihách jako skryté ponaučení, je tady moc okaté. Trochu podceňování čtenáře. Ale přečetla jsem to ráda.

15.11.2023 3 z 5