Strom duchů

Halloween, noc před svátkem Všech svatých, se pro osm chlapců mění v podivuhodnou dobrodružnou pouť, když se spolu statečně vydávají hledat svého kamaráda Pipkina. Ten byl tajemnou silou unesen od strašidelného domu na kraji města. A kdo je jejich průvodcem? Nikdo menší a tajemnější než Loket Lopatka Kostroun, bytost, z níž čiší hrůza a přitom vyzařuje tak neobyčejnou sílu, že se jí nikdo nedokáže vzepřít. Při své cestě nocí se kluci stávají svědky exotických slavností zemřelých. Zprvu se ocitnou v egyptské pyramidě, kde se právě koná ceremonie pohřbívání. A chlapci ke svému zděšení zjistí, že balzamovanou mrtvolou není nikdo jiný než jejich hledaný kamarád. Při dalších smutečních obřadech se postupně dozvídají, že v únosu Pipkina je skryt nečekaný smysl, jenž se dotkne všech, kteří se vydali na cestu této tajuplné noci. Poetický příběh z pera nepřekonatelného Raye Bradburyho spojuje surreálnou atmosféru s hutným jazykem a originálními snovými obrazy. Neobvyklé jsou přitom podrobnosti pohřebních ceremonií, s nimiž nás autor postupně seznamuje, jak čtenář letí světem na drakovi sestaveném ze starých cirkusových plakátů, a omámen Bradburyho vizemi touží se dobrat tajemství, jež se skrývá za nocí Halloweenu. Kniha vychází v češtině poprvé v překladu Jarmily Emmerové, verše přeložil Jiří Josek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267247/strom-duchu-WQC-267247.jpg 3.733

The Halloween Tree (1972)

Dobrodružné, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Plus

Isew

Jak kdybych četla dvě knihy. První, napínavou a zajímavou do doby, než se chlapci ponořili do hromady listí. Pak to byla část psychadelická, která mě moc nebavila. Až v poslední kapitole se to znovu vrátilo do původních kolejí a znovu to bylo zajímavé. Zvlášť rozhodování, zda se chlapci, pro svého kamaráda, vzdají každý roku svého života.

Sarfias
11.12.2017

Nejsem si jistá, zda jsem to jen špatně nepochopila (proto 4 hvězdy a ne méně ani více), anebo zda to bylo opravdu takové..divné. Děj byl pěkný, nápad suprový a zajímavý (i když na můj vkus moc "hopsavý") ale styl psaní byl prapodivný.

evickakyticka
23.10.2017

Absolutně mě to nebavilo. Divný děj, divné postavy, Kostroun byl divnej...prostě nedokázala jsem tomu přijít na chuť a knihu nedočetla- a děti takovou knížku čtou??? Jediné, co se mi líbilo je obal a to jest vše. Škoda...

Ranuncul
24.07.2017

Líbilo se mi téma knížky,ale styl byl otřes.

gad
26.04.2017

Psáno velmi květnatě, což se mi líbilo. Původ a historie svátku Halloween v alegorických obrazech.

silvara
20.02.2017

Jak řekl můj drahý sourozenec: "Takže to je pohádka pro děti s etnologickým výkladem, jak se slavil svátek zesnulých v průběhu dějin?" Ano, je! Ale tenhle neobvyklý náhled na halloween a svátek duchů potěší i odrostlejší čtenáře. Mě rozhodně zaujal. A pobavil i odzbrojujícími hláškami ("Přicházejí křesťané!") :D

Vesmich
07.02.2017

„Hádám z palce bolavého, tudy přijde něco zlého“ Den mrtvých, americký Středozápad, Jack-o ´lantern kam se podíváš. Kluci mají přichystané masky – kostra, žebrák, chrlič, mumie, čarodějnice, žnec…a jdou na to! Bude se koledovat a pořádně si to užijí! Jeden ale chybí. Kde je Pipkin? Je doma a ukáže se, že není moc ve formě, vlastně je úplně z formy. V průběhu noci se s kamarády nakonec uvidí několikrát, a skutečně budou zírat na jeho masku, ale tak nějak jinak…. Kluci koledují jako o závod, ale protože chtějí zažít něco POŘÁDNÉHO, vydají se k tajemné rokli a domu za ní. Jakmile vstoupí na zapovězené území, spatří Strom duchů a objeví se Průvodce, zvláštní učitel. Kostroun. Noc nabere obrátky a kluci se v jejím průběhu dozvědí, co přesně znamená maska každého z nich, kde se vzala a všechno ostatní o svátku světel a slunce a Slunce a mrtvých. Je to velká jízda a náramné dobrodružství a současně je to temné, temné jako sama smrt. „Před čím se máme schovat? Přicházejí křesťané!“
Autor se znovu vrátil k tématu Halloweenu, stejně jako v Tudy přijde něco zlého ( i tam byl pan Kostra a Čarodějnice…) a pradávném Ďáblově kole. A znovu je to paráda!

-kaja.k-
03.01.2017

Podle mého kniha spíše pro mladší čtenáře. Strašidelná maličko (což mi ani nevadilo) a čtenář se dozví něco nového.

Lenka1386
01.12.2016

Knížku jsem četla na Dušičky a ještě si k tomu zapálila svíčku v okně, abych navodila tu správnou atmosféru, bohužel se ale moc nedostavila. Autor hodně používá citoslovce a excentrické výrazy, ale to až tolik, že to působí trochu nuceně a kodrcavě. Oceňuji ale spoustu faktů a zajímavostí, které jsou v příběhu zakomponovány.

Jana_Z
26.09.2016

Mě osobně se knížka moc líbila. Snažila jsem se ji "vnutit" svému dvanáctiletému synovi. Když jsem mu nastínila o čem je, řekl, že by si jí mohl přečíst. Někdy. Trochu se ale obávám, že pro dnešní děti je psaná málo akčně (R.B. ji začal psát v roce 1967). Jejich škoda :)

Fantasysvet
10.01.2016

Dobrodružný príbeh 8 chlapcov je vraj určený pre nebojácnych hrdinov od 15 rokov. Záľubu si v ňom však môžu nájsť aj tí mladší a aj tí starší krotitelia duchov. Nakoniec, atmosféra celého dobrodružstva má nádych nefalšovanej Burtonovky a ukryté reálie navôkol Noci všetkých svätých robia z bežného čítania obyčajného fantastického príbehu čosi nadčasové a iné. Ray Bradbury je jednoducho známy ako autor vysokého poetického štýlu a bizarnej fantazmagórie, ktorá vám nie vždy sadne. V tomto prípade oba prvky fungujú harmonicky, krásne stupňujú napätie, príjemne dotvárajú charakter hlavných hrdinov a samotného čitateľa prirodzene pripravia na konfrontáciu s realitou, v ktorej primárnu úlohu hrá smrť.

Bradburyho Strom duchů metaforicky zhmotňuje večnú otázku života a smrti. V príbehu, ktorý vám tak trošku pripomína Orfeov vzostup do podsvetia či Danteho Božskú komédiu (alebo akúkoľvek inú im podobnú fikciu, kedy v duchu cnostnej myšlienky hlavný hrdina niekam a predovšetkým s niekým putuje), otvára problematiku úpadku kultúry a jej tradícii v priebehu vekov. Kritizuje intoleranciu masovej spoločnosti a ľudskú nevedomosť. Vyzdvihuje detskú zvedavosť, symboliku rôznych zvykov i obradov, ktoré so sebou jednotlivé folklórne slávnosti od nepamäti prinášajú a zároveň oboznamuje čitateľa s vlastnými ideálmi. Nevtieravým náučným štýlom nám Bradbury pripomína, aký je pravý význam oslavy dňa všetkých svätých a aj to, ako na tieto slávnosti nahliadajú rôzne krajiny. Ponúka nám vlastne cestu v čase s osobným sprievodcom – prievozníkom a množstvom pravej strašidelnej zábavy.

Bradburyho Strom duchů má síce svoje chybičky, ale aj tak vás dokáže naplniť príjemným čitateľským zážitkom. Je surreálny, exotický, tajomný a hlavne hravý. Prináša vám nadčasovú tému a, čo je najdôležitejšie, nechá vás ohmatať si drakov z cirkusového papiera, dovolí vám vyskúšať si zalietať na zlatistých listoch z opadaných stromov a rozveseliť kamenné chrliče prilepené na Notre-Dame. Budete sa s ním báť, smiať i kričať podobne tak, ako to urobilo 8 odvážnych chlapcov v jedno zvláštne Halloweenske popoludnie.