Strom duchů

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Halloween, noc před svátkem Všech svatých, se pro osm chlapců mění v podivuhodnou dobrodružnou pouť, když se spolu statečně vydávají hledat svého kamaráda Pipkina. Ten byl tajemnou silou unesen od strašidelného domu na kraji města. A kdo je jejich průvodcem? Nikdo menší a tajemnější než Loket Lopatka Kostroun, bytost, z níž čiší hrůza a přitom vyzařuje tak neobyčejnou sílu, že se jí nikdo nedokáže vzepřít. Při své cestě nocí se kluci stávají svědky exotických slavností zemřelých. Zprvu se ocitnou v egyptské pyramidě, kde se právě koná ceremonie pohřbívání. A chlapci ke svému zděšení zjistí, že balzamovanou mrtvolou není nikdo jiný než jejich hledaný kamarád. Při dalších smutečních obřadech se postupně dozvídají, že v únosu Pipkina je skryt nečekaný smysl, jenž se dotkne všech, kteří se vydali na cestu této tajuplné noci. Poetický příběh z pera nepřekonatelného Raye Bradburyho spojuje surreálnou atmosféru s hutným jazykem a originálními snovými obrazy. Neobvyklé jsou přitom podrobnosti pohřebních ceremonií, s nimiž nás autor postupně seznamuje, jak čtenář letí světem na drakovi sestaveném ze starých cirkusových plakátů, a omámen Bradburyho vizemi touží se dobrat tajemství, jež se skrývá za nocí Halloweenu. Kniha vychází v češtině poprvé v překladu Jarmily Emmerové, verše přeložil Jiří Josek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267247/strom-duchu-WQC-267247.jpg 3.457
Dobrodružné, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Plus

The Halloween Tree, 1972

Kniha Strom duchů

zahradnice18
03. listopadu

Pro mě netypický Bradbury. Zajímavý pohled na Halloween. Určeno spíše pro chytré děti.

Pasadenka

Ze začátku kniha působí zvláštně, jak kdyby ji psal S. King. Dokonce mě několikrát napadla podobnost s Tím. Ale To tam nebylo. Celkem mě překvapilo, kam se příběh ubíral – za to vděčím svému ignorantství a nečtení anotace. Stačilo mi jméno autora. :) Knížka je podle mě určena spíše dětem – náctiletým, kteří se dozví něco o svátku všech svatých a jeho obdobách napříč místy a časem. Téma určitě dobré a kdyby se mi knížka dostala do rukou na základní škole, určitě by mě bavila více. Takto mi v hlavní příběhové lince chybělo pojivo, které by příběh propojil skrz na skrz a dal mu další rozměr. Místo toho to bylo víceméně jen banální vyprávění, na jehož základech autor prezentoval zajímavé fakty. A to mi bohužel na dobrý čtenářský zážitek rozhodně nestačilo. :(

Svica

Jak se slaví Halloween v jiných zemích - čtivě popsáno pro mládež, která si sice chvilkama bude připadat jako že čte povinnou literaturu, ale nakonec to překoná a ještě si z toho něco odnese. Příběh jako takový dokáže navodit strašidelnou atmosféru a s ohledem na autora a dobu kdy byla kniha napsána se dá pochopit i styl jakým je psána - trochu zdlouhavěji a místy nudně.

xxtom

Pohádkově popsána historie slavení halloweenu.

tlllk
28.12.2018

Ako nebolo to zlé, ale celu dobu som mal pocit takého "povinného" čítania na strednej škole.

Marekh
10.11.2018

Kniha se mi celkově líbila. V knize se dozvíme, jak se slaví Halloween v různých částech světa. Navodila ve mně strašidelnou atmosféru. Některé kapitoly se mi líbily hodně, jiné části mne bavily méně. Závěr knihy se mi líbil.

Tato kniha je určena zejména pro mladší čtenáře. Myšlenkou knihy je připomenout dětem, aby nezapomněli na své nejbližší, kteří zemřeli a uctili jejich památku.

Líbily se mi také černobílé ilustrace.

Každým rokem chodíme na Dušičky. Vždy navštívíme hrob babičky, umístíme květiny na hrob, zapálíme svíčky a zavzpomínáme na babičku. Vždy si koupíme štramberské uši. Dušičky mají pro mne kouzelnou atmosféru a je to nádherné, když se setmí a téměř na každém pomníku jsou rozsvícené svíčky. Myslím si, že duše zemřelých jsou rády, když je navštěvujeme a nezapomínáme na ně.

Lenka_S
06.11.2018

Pokud by autor upustil od toho neuvěřitelně květnatého slohu, tak by to byl hezký příběh o způsobu oslav Hallowenu od pravěku až po současnost a ze všech koutů světa. Bohužel jeho způsob popisu míst a situací na mě působilo až příliš rušivě.

antuka
30.09.2018

Klouzala jsem po povrchu, ale tušila hlubiny, špatně se potápí, dospělému. Stylem mi připomínala Trnkovu Zahradu, pravda, poněkud temnější...