Dell Dell komentáře u knih

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Napínavá a čtivá kniha, málokterý autor tohoto žánru dokáže udržet úroveň po celou dobu tak vysoko. Tady jsem nezaznamenala místo, kde by se mi zdála kniha zdlouhavá, natahovaná, všechno do ní patří a nic by se nedalo škrtnout.
Tvůrci filmu škrtali, ale na úkor působivosti. Přes herecké výkony a skvělé scény je film "jen" spádem událostí. Kniha je mnohem víc příběhem lidí, vůbec nevadí, že většinou vymyšlených.

18.12.2014 5 z 5

Ježibaby, Pacička a zajíci Ježibaby, Pacička a zajíci Alois Mikulka

Dobrodružné příběhy se odehrávají ve světě, kde je možné úplně cokoliv. Pohádkové bytosti se setkávají s obyčejnými lidmi, jsou zde fantastické stroje létající i prohánějící se po zemi, ježibaby i vědci.
Pohádky mají spád, jsou vtipné, kombinace reálného s fantastickým je originální a působí skoro samozřejmě.
Krásné a bohaté jsou pohádky i po jazykové stránce, což je vidět především v dialozích. Způsob vyjadřování je jedním z prostředků, kterými autor svoje postavy charakterizuje jasně a přirozeně.
Zdaleka ne všechny moderní pohádky jsou mi blízké, Alois Mikulka je ale obdivuhodný autor, jeho texty nepůsobí přehnaně, krkolomně ani pitvorně.
Dnes v těchto textech vidím propracovanost, kterou jsem si v dětství neuvědomovala, a i když se mi tehdy Mikulkovy pohádky líbily, dnes je ocením snad ještě víc.

18.12.2014 5 z 5

Východní vítr a Západní vítr Východní vítr a Západní vítr Pearl S. Buck

Autorka opět využívá znalosti čínské kultury, myšlení a života. Tyto informace předává formou lehce čtivého románu, kde je od začátku jasné, že všechno dobře dopadne. Na laureátku až příliš zjednodušené, ale celkem příjemné oddechové čtení. Působí jako snaha předat své znalosti nejširším vrstvám. Možná ve své době působila kniha odvážně, těžko soudit.
Problémy, které se zde řeší, ovšem nabízejí látku k mnohem propracovanějšímu dílu, takže načrtnutá témata mi připadají jaksi nevyužitá. Model: problém, řešení. Problém, vyčkávání, řešení. Problém, otázky, odpovědi.
Moje hodnocení: 3,5*, za zajímavé informace a propracovaný styl dávám 4*.

25.11.2014 4 z 5

Job: Komedie spravedlnosti Job: Komedie spravedlnosti Robert A. Heinlein

Knihu bych rozdělila na tři části. Vtipný a svižný začátek, příliš dlouhé putování a strašně dlouhé hledání s americkým koncem.
Nejintenzivnější pocit, který ve mně tato kniha zanechala, je založen na principu Cimrmanovy frustrační metody: očekávání, zklamání.
Snad proto, že na podobná témata jsem již za život prodiskutovala spoustu hodin, něco opravdu nového jsem v téhle knize nenašla.
Kdyby autor vydržel hýřit vtipem až do konce, dala bych o hvězdičku víc, ale i v tomto ohledu je zde tendence sestupná.

23.10.2014 3 z 5

Odvaha Odvaha Armstrong Sperry

Přestože jsem tuto knížku četla už opravdu hodně dávno, pamatuju si celý příběh, ale hlavně pocit, který jsem při četbě měla.
Je to krásné a napínavé dobrodružství, do kterého se pustí malý chlapec, aby dokázal svou odvahu, v kterou nikdo nevěří. A možná ani on sám.
Doporučuji všem školákům, kteří si přejí, aby dobro vítězilo nad zlem a spravedlnosti aby bylo vždy učiněno zadost.

05.08.2014 5 z 5

Jindrové Jindrové Karel Matěj Čapek-Chod

Nemohu říct, že by to byla kniha vyloženě slabá, za některé pasáže bych bez rozpaků udělila plný počet hvězdiček. Ovšem potvrzuje se zde známá pravda, že je i pro zkušeného spisovatele obtížné popsat milostnou scénu tak, aby se u čtení člověk necítil trapně. A tady se to tedy opravdu nepovedlo. Subjektivně - v dusných chvilkách, plných potlačené erotiky, jsem o moc víc než nepříjemnou trapnost necítila a jen jsem se těšila, až to bude za mnou.
Není mi ani příliš blízká autorova záliba v extrémech. I když víme, že v životě se mohou stát věci, které by si ani romanopisec s velkou fantazií nevymyslel, takové nahromadění nemůže nepůsobit nepravděpodobně.

21.11.2013 3 z 5

Kolébka Kolébka Arthur Charles Clarke

Když se v této knize dva přátelé baví o tom, proč má být v počítačových hrách sex a erotika, říká jeden z nich, že hry hrají především lidé ve věku 16-24 let a sex a erotika je prostě tím, co je vedle hraní zajímá nejvíc.
A to je vlastně klíč k celé téhle knize. Začíná to pářením mořských hadů, pokračuje pářením lidí, pohledy do výstřihů, rozbouřené hormony hýbou všemi zúčastněnými. Třiačtyřicetiletý muž, který zatouží po sedmnáctce, je líčen skoro jako stařec, který už by na tyhle věci měl dávno zapomenout, jeho ženu už pradávno sex vůbec nezajímá, ostatně není divu v takovém věku, že?
A mezi tím je to i to slibované sci-fi. Lákavě vypadal motiv, leč zpracování moje očekávání nesplnilo. Od vyhlášeného autora bych opravdu čekala víc. Třeba je to ale jen tím, že jsem to nestihla přečíst v předepsaném věku.
Oceňuji pasáže, ve kterých je to nejen fantastické, ale i vědecké, ty jsou místy hodně zajímavé. Jinak ale slovy klasika "nuda, nuda, šeď, šeď."

14.08.2013 2 z 5

Den poté Den poté Louis Whitley Strieber

Kniha jako celek není špatná, slabší je americký slzavý hepáč a příliš průhledná proamerická propaganda na některých místech knihy. Možná je to ale záměr, aby to jako celek nevyznělo moc vzpurně, zkrátka aby mu to spoluobčané neomlátili o hlavu?
Trocha šťastných náhod, bez kterých by to všechno nedopadlo dle očekávání, k tomuto žánru patří, téma je zajímavé a při mé nesečtělosti v této oblasti mi přišlo i originální.
Tři a půl hvězdy.

05.07.2013 3 z 5

Mocnější než meč: Historické detektivky Mocnější než meč: Historické detektivky * antologie

Kniha obsahuje 12 historických detektivek různých autorů. I když některé povídky nejsou zpracováním překvapivé, všechna vybraná díla jsou kvalitní a zajímavá a celkový dojem z knihy je v určitém smyslu jednotný, i když jsou zde příběhy z různých období a kultur.
Nemám příliš ráda výbory, v nichž je každý vybraný kousek natolik jiný, že má člověk nakonec pocit, jakoby ani nečetl stále jednu knihu. U výborů povídek není snadné tuto kontinuitu udržet. A tady se to autorovi podařilo.

20.06.2013 4 z 5

Psychologický výklad pohádek Psychologický výklad pohádek Marie-Louise von Franz

Je to skvělá kniha pro ty, kdo se zajímají o psychologii a o pohádky z psychologického hlediska. Ano, určitou průpravu by čtenář mít měl, jinak může být text místy dost těžko srozumitelný. Kdo ale textu porozumí, dozví se mnohé nejen o pohádkách trochu z jiné stránky, ale také o sobě. Pohádka nepůsobí jen přímo, tzn. tím, jak je napínavánebo zábavná a jaké obsahuje poučení. Její význam je opravdu mnohem hlubší.

15.02.2013 5 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Na tomto díle je vidět, jak dobrý autor dokáže výborně zpracovat jakékoliv téma. Ať už je to popis intrik v londýnských aukčních síních nebo bitva s indiány, ať je povídka tajemná nebo věcně realistická. Forsyth je mistr příběhu, dokáže děj proplétat a rozmotávat, ale vše je popsáno tak, že i ta nejnemožnější věc se jeví nejen jako možná, ale jako skutečná.
Pokud si chcete přečíst napínavou, ale zároveň opravdu kvalitně napsanou knihu, je to přesně tohle. V polovině povídky se prostě nedá odložit.
A já na této knize oceňuji ještě jedno. Je velmi potěšující přečíst si o lidech, kteří ani pod silným tlakem nepodlehnou a zachovají si svůj charakter. I když je to možná trochu pohádkové, mám ráda, když se aspoň v literatuře setkám s čistou duší, a to navíc v těle inteligentního člověka.

30.01.2013 5 z 5

Chlapectví Chlapectví John Maxwell Coetzee

Kniha je opravdu dobře napsaná, ale něco jí chybí. Nebo možná jen mně osobně úplně nezaujala. Dávám 4*, ale je to hodnocení s velkým nadhledem, kdybych se řídila čistě svými pocity a nadšením / zklamáním, asi by to byly jen 3*. Opět jsem v situaci, kdy mi chybí nějaký mezistupeň - 3,5*.
Knize se vpodstatě nedá nic vytknout, je jako dokonalý výtvor, který je pro svou dokonalost trochu sterilní.
Rozum mi říká, že je to kniha plná barvitých detailů, citů a konfliktů, ale tento racionální závěr není v souladu s mými pocity.
No, možná jsem ji jen nečetla ve správný čas.

21.01.2013 4 z 5

Popírání holocaustu Popírání holocaustu Deborah Ester Lipstadt

Autorka se přehledem a výkladem popírání holocaustu snaží ukázat nesmyslnost tohoto fanatického postoje, za kterým stojí antisemitské a neonacistické osobnosti, které se často snaží vystupovat jako seriózní vědci. Snaží se získat publicitu a vstoupit do diskuze s historiky, což jim pomáhá svoji ideologii prezentovat jako racionální, vycházející z vědeckých základů.
Kromě historického přehledu vývoje hnutí popíračů se autorka v knize zamýšlí nad nebezpečím, které přináší překrucování historie v době, kdy pamětníků událostí ubývá. S jejím názorem, že je třeba odmítat jakoukoliv diskuzi s popírači, lze polemizovat, rozhodně je ale tato kniha zajímavým a významným dílem, které odhaluje demagogické praktiky a postupy těchto Hitlerových stoupenců.

14.01.2013 4 z 5

Knihkupec, který se přestal koupat Knihkupec, který se přestal koupat Fritiof Nilsson Piraten

Moc pěkná kniha, vtipná, smutná. I když se toho na Jakuba snese tolik, nezatrpkne a díky tomu celá knížka nevyznívá bezvýchodně. Pomluvy a škodolibost stojí proti přátelství, moudrosti a čistotě. Říznost proti kultivovanosti.
Cením si toho, když autor dokáže zachytit život s takovou barvitostí, nečernobíle, tak, jak tomu ve skutečnosti je.

10.01.2013 5 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Moc krásná a výborně zpracovaná kniha. Pro dítě, které se sotva naučilo číst, jako stvořená: kratičké texty a nádherné obrázky. Určitě se ale bude líbit i větším dětem a rád si ji prohlédne snad každý bez ohledu na věk. A těm, kdo znají Trnkovu Zahradu, se bude zdát o to kouzelnější.
Je tištěná na opravdu kvalitním papíře a vázaná v umyvatelných deskách, vydavateli bylo určitě jasné, že si ji budeme prohlížet znovu a znovu.

02.01.2013 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Na této knize je až příliš patrné, že hlavním záměrem autora je zaujmout co největší počet čtenářů.
Pozitivně hodnotím strukturu textu, nelze ani popřít, že autor opravdu umí psát. Ale tohoto umění využívá nepokrytě ke komerčním účelům.
To, co se zdá zpočátku zajímavé nebo zvláštní, mění se časem v klišé a působivost některých scén je tak průhledná, že mizí napětí a člověk už předem ví, že všechno proběhne právě tak, aby to nejlépe zahrálo na city dojatého čtenáře.

28.12.2012 3 z 5

Svět je malý Svět je malý David Lodge

Stále bych ještě řekla, že je to vtipné, ale nemohu se ubránit dojmu, že psaní o sexu se tady stává už jakousi obsesí. Ano, autor dokáže erotické scény vylíčit citlivě a často i vtipně, ale vše má svou míru. A ta tady byla dle mého názoru překročena. Asi od třetiny knihy jsem tyto pasáže vnímala jen jako vycpávky, protože při takové kumulaci se efekt zajímavosti rozplynul a naopak se změnil v otravnost. Škoda, Lodge tohle opravdu umí, ale bohužel, čeho je moc, ...
Navíc střídání míst a postav, kterým chce vyjádřit, jak je ten svět malý, je také poněkud přehnané a působí místy dost zmateně a vede až k nepřehlednosti. I to byl snad autorův záměr, ale opět ve mně zůstal dojem, že to i s tímto poněkud přehnal.

28.12.2012 3 z 5

Lady Carneval Lady Carneval Jiří Kratochvil

Podivný příklad toho, jak socializmus poznamenává život některých lidí ještě dlouho po revoluci.
Doporučila bych ji všem, kdo se nechtějí prokousávat komplikovaným textem, ale přitom hledají kvalitní formu.
Příběh má zajímavou zápletku, je v něm několik nečekaných zvratů i nějaké to neodhalené tajemství, napětí a zvláštní závěr, lehce zahalený oparem nejistoty, který se ale na úplném konci přecejen rozplyne.
A k tomu samozřejmě zvláštní atmosféra, jakou může mít jedině Kratochvilovo Brno.
Pro svoji jednodušší strukturu a čtivost by mohla tato kniha být přístupnější těm, kdo nezvládli např. obtížný Medvědí román nebo kompozičně složitější Uprostřed noci zpěv.

28.12.2012 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Dobrá kniha, zajímavá zápletka. Přesně takovou literaturu čtu ráda na dobrou noc. Vadily mi ale dvě věci: slabší překlad a místy uměle prodlužované dialogy. Chápu, že se platí za řádek, ale když je pokaždé věc v jiné skříni, než na kterou tazatel ukazuje, když se zeptá, jestli má jít vpravo, je pokaždé odkázán doleva, časem to začne působit až komicky. A to mi trochu kazilo dojem z jinak napínavého čtení.
Líbilo se mi propojení se starými časy a závěr, i když v zásadě předpokladatelný, v určitém směru přecejen překvapil.

01.09.2012 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Je potěšující, že se v poslední době na české scéně objevují opravdu dobré knihy a tato k nim rozhodně patří.
Titul knihy mě zaujal na první pohled i proto, že Žítková není od mého rodiště daleko a o bohyních jsem v dětství slyšela pár podivných historek. Takže v tom byl hlavně kus nostalgie. Přiznávám, že jsem čekala spíš lehčí čtení, ale právě pro tu nostalgii jsem byla už předem odhodlaná knize leccos prominout.
O to víc jsem byla potěšená, když se můj předpoklad nevyplnil a zjistila jsem, že se jedná o kvalitní literaturu.
Autorka se na psaní tohoto románu opravdu dobře připravila a je evidentní, že o fikci jde jen do určité míry. Vymyšlené příběhy literárních postav se odehrávají v reálném prostředí, v reálné době a jejich osudy jsou stejně těžké, jako byly osudy těch opravdu žijících bohyní.
Kateřině Tučkové se velmi dobře podařilo popsat, jak destruktivní byla doba socialismu, jakých praktik se užívalo a jací lidé měli doslova moc nad osudy jiných.
O literární zdatnosti autorky svědčí i pojetí hlavní postavy, rozkrývající a vynášející na světlo události, které měly být navždy zapomenuty, které jsou často neuvěřitelné a možná i neskutečné, sama je ale naprosto skutečná a současná.
Díky tomu román nevyznívá jako venkovská idyla narušená zlými komunisty ani jako sbírka historek o čarodějnictví, ale působí velmi realisticky a věrohodně.

29.08.2012 5 z 5