Popírání holocaustu

Popírání holocaustu https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61581/bmid_popirani-holocaustu-ivx-61581.jpg 5 26 4

Popírání holocaustu nemá větší hodnověrnost než tvrzení, že Země je plochá. Přesto se najdou takoví, kdo trvají na tom, že smrt šesti milionů Židů v nacistických koncentračních táborech je podvodem mocného sionistického spiknutí. Před čtyřiceti lety byly takové názory dílem pseudohistoriků, kteří tvrdili, že Hitler nikdy neměl v úmyslu vyhladit Židy a že v táborech jich podlehlo nemocem pouze statisíce. Po léta byli ti, kdo zveřejňovali takové názory, odbýváni jako neškodní podivíni. Za poslední desetiletí však začali nacházet ohlas na seriózních kolbištích. V důkladné historii popírání holocaustu ukazuje Deborah E. Lipstadt, jak - navzdory desítkám tisíc žijících svědků a obrovskému množství dokumentace - tato iracionální myšlenka nejen nadále získává přívržence, ale stává se mezinárodním hnutím...... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Denying the Holocaust , 1993


více info...

Přidat komentář

petbrab
11.08.2021 4 z 5

Kniha byla poměrně zdlouhavá, autorka vytahovala další jména učitelů, profesorů různých středních a vysokých škol převážně v USA, kteří popírají holokaust. Ukazuje, jak si zkreslují fakta nebo vytrhávají z kontextu, aby podpořili svůj názor.
Poukazuje na to, že popírání holokaustu nevychází odspodu ale z akademické části, což může právě ovlivňovat veřejnost mnohem více.
Líbil se mi její názor na to, proč odmítá chodit do debat s popírači. Že to není, že by se bála, že by debatu argumentačně prohrála, což je jí předhazováno, ale proto, že svoji přítomností na takové debatě, by vůbec mohla připustit, že holokaust nebyl.

rarášek
07.07.2017 5 z 5

Tak jsem se k této knize konečně dostala. Hned na začátku musím říct, že pro mě bylo těžké knihu číst, proto jsem občas přeskakovala z odstavce na odstavec, ale v budoucnu se k ní určitě ještě vrátím. I tak jsem ale dokázala pochopit poselství této knihy, kterým je udržet pravdu a rozum a poukázat na ty, kteří se prezentují jako historici.
Od autorky jsem četla knihu Historie před soudem, kde vyprávěla o svém soudním sporu s popíračem Davidem Irvingem. Myslela jsem si, že horší než David Irving nikdo další být nemůže. Dokud jsem si nepřečetla tuhle knihu.
Lipstadtová v ní píše o historii popíračství, jak se vyvíjeli jejich názory a techniky a popíračích. Často jsem při čtení malém skřípala zubama a nemohla jsem tomu uvěřit. Nejlepší dva příklady jsou Austin App a Ernst Zundel.
Nejvíce mě děsí, že fenomén popíračství neustále trvá a spousta lidí jejich lžím tak snadnou uvěří.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-popirani-holocaustu-v-cechach-db8-/p_spolecnost.aspx?c=A170628_220402_p_spolecnost_wag
Je to nekončící boj pravdy a rozumu s lží a polopravdou.


Dell
14.01.2013 4 z 5

Autorka se přehledem a výkladem popírání holocaustu snaží ukázat nesmyslnost tohoto fanatického postoje, za kterým stojí antisemitské a neonacistické osobnosti, které se často snaží vystupovat jako seriózní vědci. Snaží se získat publicitu a vstoupit do diskuze s historiky, což jim pomáhá svoji ideologii prezentovat jako racionální, vycházející z vědeckých základů.
Kromě historického přehledu vývoje hnutí popíračů se autorka v knize zamýšlí nad nebezpečím, které přináší překrucování historie v době, kdy pamětníků událostí ubývá. S jejím názorem, že je třeba odmítat jakoukoliv diskuzi s popírači, lze polemizovat, rozhodně je ale tato kniha zajímavým a významným dílem, které odhaluje demagogické praktiky a postupy těchto Hitlerových stoupenců.

eraserhead
01.02.2011 4 z 5

Nejhorší na celé té věci je, že každým mrtvým pamětníkem tohle hnutí získává na síle. Čím dál budeme od doby, kdy se tyto hrůzy děly, tím to oni budou mít jednodušší, protože přesvědčit o něčem lidskou mysl, není zase tak těžké, a lidé jsou mnohdy opravdu jako ovce. To, o čem Lipstadt píše v knize jsou šílenosti, nad nimiž zůstává rozum stát. Doteď Lipstadt obdivuju, že i přes svou snahu bojovat proti těmto lidem, se s nimi odmítá jakkoliv stýkat a diskutovat s nimi, odmítá navštěvovat jakékoliv diskuse (ať už v televizi nebo na vysokých školách), kde tito lidé figurují, neboť přesně jak sama říká, tím, že by přistoupila na dialog s nimi, by legitimizovala jejich názor. Na knize mi vadila jedna věc, předpokládám, že je Lipstadt Židovka (a snad to v té knize i zmiňuje), snad proto se občas nevyhnula takovému tomu (a to nemyslím vůbec nijak zle) židovskému ublíženectví jako že oni přece prošli holocaustem a nic horšího se nikomu nestalo, občas z té knihy prostě zavane jakýsi židovský monopol na utrpení. To ale nic nemění na velice zajímavém obsahu celé knihy. Doufám, že se o ní diskutuje a učí na školách.

Štítky knihy

zfilmováno antisemitismus holokaust, holocaust

Autorovy další knížky

Deborah Ester Lipstadt
americká, 1947
2001  91%Popírání holocaustu
2006  93%Historie před soudem: Můj den u soudu s Davidem Irvingem
2020  0%Antisemitismus: tady a teď

Kniha Popírání holocaustu je v

Přečtených38x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených6x
Knihotéce22x
Chystám se číst33x
Chci si koupit4x