Job: Komedie spravedlnosti

Job: Komedie spravedlnosti

Vědecko-fantastický román, jehož děj je založen na cestování časem a který vede k zamyšlení nad smyslem lidské existence a údělem člověka na Zemi. Hlavní hrdina, ortodoxní člen náboženské sekty, se na výletě do Polynézie přenese do alternativního světa. Z něj se spolu se svou ženou dostává postupně do různých dějinných údobí a různých zemí. Ve všech epochách i místech však nachází společné znaky, které ho vedou k přesvědčení, že nastává konec světa podle Bible. Text je prokládán citáty z Písma, které pak děj ilustruje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12856/job.jpg 4.272

Job: A Comedy of Justice (1984)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Kluvo

Henlein tu zrecykloval napad z Cisla bestie - alternativne svety, alternativna moralka,... Skoky medzi svetmi su vsak tento krat stochasticke (aspon pre hlavneho hrdinu) a Job sa podstatne lepsie cita, hoci ma tiez slabsie pasaze (napr. prilis vela skokov/zmien svetov). Napad je to ale zaujimavy (novodoby Job, skusany pohadzovanim medzi alternativnymi Vesmirmi) s ideovo odvaznym koncom. Urcite by bolo zaujimave aj sfilmovanie, lebo staremu Robertovi uz po rozume chodili len nahe zadky a cecky (bol vraj aktivny nudista, militantny liberal a kto vie co este). Zaroven citit z diela snahu o vyrovnanie sa s klasickými instituciami ako su nabozenstvo (najma krestanske), manzelstvo ci moralka, pricom tato "filozoficka" rovina je dost simplexna. Od klasika sci-fi by som cakal predsa len sofistikovanjsiu argumentaciu. To, ze 3 krat zenaty chlap ospevoval na dochodku konkubinat, to je pochopitelne, no kto vie, co mu Otec, Syn a Duch svaty spravili, ze je voci nim taky zaujaty...

Eldar80

Mému vkusu nevyhovují knihy, kde se výsledná pointa objeví úplně až na konci. Většinou totiž obsahují výplňové pasáže, které začnou časem nudit. Každý žánr má svou vlastní obdobu těchto slabých částí knih, podle toho jak moc je děj zbytečně natahovaný. Ve fantasy bývá děj natahován ukrutným putováním a bohužel je to prohřešek i této knihy.
Během čtení jsem přemýšlel i o dvou hvězdičkách, protože čtení mě vůbec nebavilo. Po úvodní části následuje asi 180 stran, kdy je děj neúměrně natahován. To je bohužel víc než polovina knihy, kdy se neobjevuje nic zábavného nebo napínavého. Po úvodu kdy jsem si myslel, že vím co se v knize asi děje, jsem byl jen zmatenější. Navíc mě celou dobu iritovala naivní křesťanská dějová linie. Kdy u jiných autorů není spojení náboženství a fantasy obtěžující, tak tady mi to vadilo. Nemám křesťanství rád a místy jsem měl pocit, že autor jen demonstruje kolik běžná křesťanská morálka obsahuje pokrytectví. O tomhle nějak číst fakt nepotřebuju. Křesťanství si vážím kvůli jeho historické úloze, ale jinak sem rád, že už je za námi.
Před koncem se děj výrazně mění a konečně dostává spád jak se blíží pochopení hlavní myšlenky knihy. Nebýt nesmyslného putování, byla by to perfektní krátká novela. Na román to bohužel nestačí. Omlouvám se fanouškům této knihy, ale mě to neoslovilo. Autor si měl s celkovou myšlenkou víc pohrát a využít ve fantasy nápad, kdy hlavním hrdinou je fundamentální křesťan. Přesah do náboženství se úplně vybízel, ale autor toho využil minimálně. Tahle to byla nudná kniha s docela podařeným závěrem. Doporučuju těm, kdo mají slabost pro tohoto autora a pak hlavně křesťanům. Pokud zvládnou být nad věcí, mohla by se jim kniha líbit a obohatit je. 65%

juras001

V některých komentářích jsem se hezky našel. Knihu jsem četl poprvé v 16 letech, nijak moc mě nezaujala. Byla pro mě z té horší půlky Heinleinových knih. Podruhé jsem ji četl někdy kolem 40 a až tehdy jsem ji asi začal chápat. Naprostá bomba a mnoho námětů k přemýšlení.

zimela

Skousněte začátek, kde není stránky bez prsu, respektive skousněte představu sedmasedmdesátiletého, vilného Heinleina, jak si při jejich datlení mimoděk chtivě olizuje rty a dostanete moc hezky napsanou, jízlivě doslovnou a perspektivami tak napěchovanou knížku, až jsem měl po jejím dočtení pocit, že se musí každou chvíli sama od sebe v mračnu stránek rozletět jak dveře drogového dealera při zátahu. (Chcete vědět kolik umytých talířů vydá na maják? Jakou hodnotu má holící strojek? Či snad, co se stane, když dáte astronomovi dalekohled a necháte ho být? To vše a ještě mnohem víc, včetně podoby Ježíšova polního trůnu, naleznete zde!) A tak jsem si na ní sednul, opřel loket o koleno, pěst o čelo a po mohutné úvaze usoudil, že jí raději na nočním stolku nechávat nebudu.
5 slušných*****
PS: Jo, a hlavní hrdina je fakt echt bigotní křesťan. Se všemi pozitivy a nešvary, které s sebou taková víra nese. Což se taky jen tak nevidí.

Kolombovka
03.05.2016

za mě...nepředvídatelný děj. příjemné čtení

lazarus
26.08.2015

Veškeré mé dojmy a pocity z této záležitosti perfektně vystihla Dell. Nebudu tu tímto opakovat vyřčené. Pro mě obrovské zklamání. Od, pro mě kdysi oblíbeného Heinleina, je to překvapivě hrozná slátanina. Mimochodem, knížka nemá naprosto žádné prvky sci-fi žánru. Je to jen a pouze fantasy.

Dell
23.10.2014

Knihu bych rozdělila na tři části. Vtipný a svižný začátek, příliš dlouhé putování a strašně dlouhé hledání s americkým koncem.
Nejintenzivnější pocit, který ve mně tato kniha zanechala, je založen na principu Cimrmanovy frustrační metody: očekávání, zklamání.
Snad proto, že na podobná témata jsem již za život prodiskutovala spoustu hodin, něco opravdu nového jsem v téhle knize nenašla.
Kdyby autor vydržel hýřit vtipem až do konce, dala bych o hvězdičku víc, ale i v tomto ohledu je zde tendence sestupná.

Prometheus
29.06.2014

Uprostřed začne kniha mírně stagnovat, i když se furt řeší Bible a Křesťanství, jaká je to blbost. Ale jakmile se dostane do Nebe a dál, tak to chytne druhý dech. Byl jsem překvapen, pobaven a vážně mě zajímá, jak to teda je...

karvak
04.04.2013

Tak takhle kniha mě naprosto dostala. Jednoduše řečeno - čtivá filozofická jízda ve stylu Cizince v cizí zemi. První polovina není kdovíjak úžasná, prostě propracované vyprávění, v němž je hlavní hrdina chaoticky přenášen mezi světy, přičemž on je na stejném místě, ale svět kolem něho se změní v alternativní realitu s jinými dějinami. Autor mistrovsky porovnává duchovní i technologické rozdíly (někde má církev moc obrovskou, jinde žádnou a podobně), rozebírá, co je to vlastně morálka, když co je někde špatné je jinde naprosto normální. Příběh postupně nabírá na obrátkách, je pořád zajímavější, a vyvolává další a další otázky, jak tohle vlastně může dopadnout a co za tím vším je. Poslední třetinu jsem pak přečetl prakticky v kuse. Velmi propracované, nechybí rozmluva s Hospodinem i Satanem, rozebírání citátů z bible a zamyšlení nad tím, jaký je vlastně ten který bůh a ti, co v něj věří. Milovníkům promyšlených filozofických knih vřele doporučuji, pro mě naprostá lahůdka.

Merzin

Ano, je to dost netradiční kniha. Ale když nebudete brát vše co se tam píše doslova, tak se můžete při čtení skvěle bavit jako já :)