Dell Dell komentáře u knih

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Úplně nevím, čím si tahle kniha vysloužila tolik negativních reakcí. Že by málo mrtvol nebo krve? To je mimochodem pro mě spíš plus. Žádná vražda a přitom napětí až do konce. Když začnu hloubat, samozřejmě na každé knize najdu nedostatky, ale upřímně - příběh mě vtáhl a četla jsem na jeden zátah až do hluboké noci, protože se mi vůbec nechtělo přestat.
Otevřený konec se mi moc líbil, vyzněl uvěřitelně, jen doufám, že chystá-li autorka pokračování, nebude to propad.

26.02.2024

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Krásná kniha, citlivá, někdy smutná, plná porozumění a naděje. Škoda, že zřejmě mnohým unikne kvůli zařazení mezi knihy pro mládež. Stojí za přečtení i za zamyšlení v každém věku. Pro mě malý objev.

Myšlenky vraha Myšlenky vraha Romy Hausmann

Kolísání po všech možných úrovních kvality a uvěřitelnosti. Po literární stránce je kniha celkem slušně propracovaná, příběh ale místy působí vykonstruovaně a jako celek není přesvědčivý. Když si na konci čtenář shrne děj do pár stručných vět, těžko si řekne, že se to muselo stát právě tak a ne jinak.

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

O kvalitách této knihy mluví mnohé komentáře, dodám tedy jen jedno: obvykle knihy tohoto druhu nečtu, nechala jsem se doslova ukecat několikerým doporučením a neustálým opakováním a připomínáním. A ukázalo se, že oni nadšenci měli pravdu. Knížka je skvělá a výborně se čte, zaujme a vtáhne hned na začátku a zůstane to tak až do konce. Jestli tedy váháte, zkuste aspoň prvních pár stránek a vsadím se, že dočtete až do konce.

Znesvěcený hrob Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

Bez snahy o objektivitu - skvělá večerní četba po náročném dnu, kdy už není kapacita na hlubokomyslnosti. Hezká detektivka opět se zajímavými historickými detaily. Jen trochu zadrhává, když je člověk celkem často nějaký ten krok před bratrem Zdislavem. Nicméně tato drobnost od poslechu dalšího dílu neodradí.

Ztracený templářský poklad Ztracený templářský poklad Zuzana Koubková

Audiokniha, příjemné poslouchání na dobrou noc. Příběh je uvěřitelný a obsahuje spoustu zajímavých historických detailů.

21.02.2024

Genesis Genesis Chris Carter

Při vší úctě ke schopnostem autora - jistě má publikum, které na rozcupovaná těla av detailním popisu čeká, na mě to místy působilo jako záměrně vyhrocené. Zápletka zajímavá, napsáno dle očekávání dobře, jenže právě zmíněné masakry působí prvoplánově, což knihu poněkud znehodnocuje.

21.02.2024

Smysl Životic Smysl Životic Douglas Adams

Je to jedna z nejohmatanějších knih v naší knihovně. Co víc k tomu říct?

11.07.2022

Rámájanam Rámájanam Válmíki

Jak už bylo v komentářích řečeno, kniha je velmi zdařilou, zkrácenou a přebásněnou verzí původního rozsáhlého díla. Jde o jeden z nejznámějších a nejdůležitějších příběhů světové literatury a také o zásadní dílo duchovní. Je to hrdinský epos, zároveň ale dílo plné lyrických scén, příběh velké lásky, oddanosti, statečnosti. Možná právě díky tomu, že jde o vydání už trochu starší, má krásnou, mírně archaickou atmosféru. A přitom se čte plynule a text je lehce srozumitelný.
Bohužel někteří zde komentují úplně jiná vydání, v době, kdy vyšla tato kniha, hnutí Hare Krišna ještě ani neexistovalo.

10.07.2022

Pohodová a vtipná kniha, jen by jí prospělo krácení.

24.07.2017 4 z 5

Pránická výživa - Jiná cesta ke spiritualitě Pránická výživa - Jiná cesta ke spiritualitě Henri Monfort

Každé slovo této knihy má smysl, v každé větě je myšlenka, žádné zbytečné řeči.
Když tuto knihu budete číst, jednoznačně poznáte, jestli je určená pro vás, nebo také jestli jste vy připraveni na ni. Buď s ní splynete, nebo ji budete považovat za naprostý nesmysl.
Pro mě opět pravá kniha v pravý čas. Henri, díky.

13.04.2016 5 z 5

Noc je nekonečná Noc je nekonečná Jiří Lojín

Krásná, drobná knížka. Povídky pojednávají o smutných a někdy až krutých věcech, přesto jsou napsány s citlivostí a jak je uvedeno v doslovu - s respektem a porozuměním ke všem postavám.
Po celou dobu jsem vnímala hodně silnou atmosféru, napětí až strach, absurditu nalinkovaného života, smutek. Přesto ve mně knížka nezanechala dojem tíživé bezvýchodnosti. Zřejmě právě pro ten jemný a citlivý způsob autorova vyjadřování.
Hodnocení 90%.

18.03.2016 4 z 5

Soukromá pacientka Soukromá pacientka P. D. James (p)

Už dlouho jsem nečetla knihu, ve které by bylo tolik zbytečných slov. A bohužel nejen slov, ale i vět a odstavců. Občas autorka předběhne sama sebe, vysloví závěr apak se teprve zeptá, jak se věci mají, i když si před chvilkou sama odpověděla. A ani překlad tomu všemu zrovna nepřidává.
Je fakt, že jsem se chvílemi díky zmíněným nedostatkům aspoň zasmála.
Nicméně i tak uznávám, že to může být příjemné čtení ke krbu na dlouhé zimní večery. A navíc mnohé dobře dopadne, vztahy se vyřeší, zúčastnění jsou uspokojeni citově i finančně. Tedy ti, kteří přežili. A prozradím ještě, že přežije většina.
Takže pokud máte rádi dlouhé popisy, odbočky, které vyprávějí životní příběhy byť okrajových postav, nedejte se mým hodnocením odradit.

12.03.2016 3 z 5

Fatu-Hiva Fatu-Hiva Thor Heyerdahl

Moc hezká kniha. Krásné popisy přírody a úvahy o smyslu a možnostech života v neporušených přírodních podmínkách. A kromě toho velká upřímnost sama k sobě a otevřenost vůči novým myšlenkám. Díky za osobnosti, které nepřijímají nelogické nauky jen proto, že jsou zažitou tradicí.
Místy jsou rozvahy poněkud naivní, ale je třeba přihlédnout k době a věku autora, ve kterém cestu podnikl.
90% kvůli některým rozvláčnějším místům a trochu i kvůli úplnému závěru.

09.02.2016 5 z 5

Bratři Zemganno Bratři Zemganno Edmont de Goncourt

Autor kladl velký důraz na styl a znalost prostředí. Knize ale něco chybí. Mohl by to být bouřlivý příběh, je tady ale více popisů než děje a psychologie.
Velká snaha vytvořit propracovaný román naplňuje dílo jakousi neuvolněností a urputností. V první třetině se podařilo vylíčit postavy živě, postupně se z děje stává spíš loutkové divadlo. Neúměrně dlouhá část knihy je věnována hledání, nejdramatičtější momenty dostaly menší prostor.
Celkový dojem - není co vytknout, ale není nad čím se nadchnout. Až po dočtení mi došlo, jak dramatické životy museli bratři prožít a kolik toho zůstalo nevyřčeno nebo jen naznačeno.

09.02.2016 4 z 5

Kdes byl, člověče Boží Kdes byl, člověče Boží Zorajr Chalaphjan (p)

Vpodstatě to je dobře napsaná kniha, ale...
Jde o takovou skládačku. Jako by autor napsal příběh lékaře a několik vedlejších souvisejících linií, pak to vše rozdělil na kousky a chytře sestavil do jakési mozaiky. Skládačka je to ale zbytečně složitá a dílky příliš malé. Jen se člověk začte, šup dvacet let zpátky, na chvíli do války, pak stáří, mládí, před tím, potom, matka, kolegyně, přítel, zase válka, budování socializmu, podraz, čest, faleš, vězení, smrt, porod, samota ... A pořád samota, bezvýchodnost, touha po změně, ale nepřichází změna ani smíření. Padalo to na mě jako i v jiných knihách z téhle sovětské éry. A navíc - nevím, jestli to měli spisovatelé v popisu práce, ale drží se té socialistické studenosti jako klíště a dovede ji zázračně udržet, i když obsahově je to plné děje i emocí, lásky, smutku a někdy, ale velmi zřídka, i radosti. Snad je to dobou, ve které kniha vznikala, že z ní ve mně zůstala především tíseň. A vlastně - tíživou atmosféru doby se autorovi podařilo do knihy vtisknout velmi věrně.

02.01.2016 4 z 5

Druhý dech Druhý dech Christiaan Barnard

Přestože jsem knihu nedočetla, dovolím si ji ohodnotit a navzdory uděleným třem hvězdičkám i doporučit.
První pokusy o transplantaci srdce, dramatické a barvité vyprávění o všem, co s tím souvisí. Osobní pocity, setkávání s pacienty, nadšené zaujetí problematikou, reakce nejbližšího okolí, politizování a konkurenční boj, vtipné scény s médii, podlehnutí slávě, život vzhůru nohama, rozvod, ...
Kniha vyznívá sebeoslavně, při líčení mnoha milostných zážitků bohužel poněkud nezrale. Člověk by skoro neřekl, že mluví starší muž. Vypadá to, jako by u pana doktora proběhl ten neveselý pozdní návrat do puberty. Autor je velmi otevřený a bez problémů se chlubí vlastními klady i zápory.
Kousek po vyprávění, jak téměř došlo ke kopulaci s družkou přítele na ulici před hotelem, jsem knihu odložila - nic proti erotickým scénám a sexu v literatuře, tady ale není přiměřené dávkování ani brilantní zpracování, které by zaujalo. Byla to už zkrátka nuda.

09.09.2015 3 z 5

Životopis jógina Životopis jógina Paramhansa Jógánanda

Není to zrovna kniha pro ty, kdo uznávají pouze rozum a nikdy neuvěří tomu, co sami neviděli a co se nedá spočítat. Je spíš pro ty, kdo nevěří, že fyzické tělo je jediným projevem bytí.
Život Jógánandy je plný neuvěřitelných lidí a zázraků. Narozdíl od většiny textů s touto tématikou jsou tady ale nadpřirozené události předkládány jako přirozené a zázraky jako (jen) logicky vysvětlitelné výsledky mnohaleté práce. Jsou zde odpovědi na věci, které se zdají být nepochopitelné. Na druhé straně je člověk postaven před mnoho nových nejistot. Jako řešení se pak nabízí toto: Některé věci člověk nemůže chápat, některým nemůže ani věřit, a to i přesto, že prostě jsou.
Zároveň mi ještě žádná kniha běžný život v Indii nepřiblížila tak barvitě a přirozeně. Rozhodně se nesnaží vytvořit iluzi ráje na zemi, i když jasně říká, že tuto zemi miluje nejvíc ze všech. Na druhé straně píše velmi hezky a zajímavě i o životě po přestěhování do Ameriky a o dalších cestách.
V závěru knihy je popsána mistická vize, která byla pro autora zjevně životně důležitá, takže až překvapí, že i tak osobní věci zveřejnil. Jistě pokládal za důležité předat dál mistrovo sdělení. Této pasáži bohužel nerozumím natolik, abych si dovolila komentovat.
Kniha je zajímavým příběhem, popisem duchovní cesty, je vtipná, citlivá a čtivá. Doporučuji na vlastní nebezpečí. :-)

28.08.2015 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Přestože jsem příběh znala (z rozhlasu, nějaké literární diskuze nebo co já už vím), četla jsem s potěšením a nadšením od začátku do konce.
Kniha se dá brát jako krimi, historický nebo psychologický román. Hlavně je to ale hodně dobrý, kvalitní text napsaný s obratností i humorem. Kniha je přímo prodchnutá úchylností hlavní postavy, ale i atmosférou doby a míst, kterými vrah prochází. Historické a technologické reálie nezahlcují a nenudí ani tehdy, když jde o delší popisné pasáže.
Svůj podíl na čtivosti má nepochybně i velmi dobrý překlad, výstižné výrazy způsobují, že se člověk často musí zasmát i v nejvypjatějších momentech.
Jedinou výhradu bych měla, jak zde už někdo zmínil, ke konci se vše jaksi zrychlí a závěr působí poněkud překotně. Je to ale oproti všem přednostem jen drobný nedostatek, hodnotím tedy plným počtem.

13.08.2015 5 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Kniha je skvěle napsaná i výborně přeložená, ale především perfektně promyšlená.
Obávala jsem se, že s tímto jazykovým provedením nemůže autorka udržet laťku po celou dobu, ale mýlila jsem se.
To, že příběh vypráví pětiletý kluk, není ale originální a působivé jen díky jazykovému provedení. Nejlepší na tom je ne jeho jazyk, ale jeho myšlení a vidění světa, vnímání a interpretace. To, co čtenář vnímá jako příšerné, Jack bere zcela přirozeně, je to jeho svět, známý i nový, srozumitelný, nepochopitelný a plný lásky. Tento neuvěřitelný paradox mě udivoval po celou dobu.

Text působí vlastně dvakrát - jednou přímo, když s Jackem prožíváme to, co nám vypráví. A pak podruhé, když si uvědomíme, co to vlastně vyprávěl, co se za jeho popisem skrývá.
A kromě toho jde o příběh o vztahu mezi matkou a dítětem, o lásce, která dává životu smysl a sílu překonat nejhlubší zoufalství. Na konci se nic neuzavírá, jen končí vyprávění, život pokračuje dál.

08.06.2015 5 z 5