Dela111 Dela111 komentáře u knih

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Lesy, stmívání, mrholení a mlha hustá tak, že by se dala krájet... Neexistují snad lepší kulisy, když chce autor připravit svým hlavním hrdinům zážitek, z kterého mrazí a čtenáře k příběhu doslova přilepit ;-).
Monika a Oliver se v touze po nových zážitcích vydávají na prodloužený víkend do Luhačovic a hned první výlet na kole jim přinese zážitek více než nevšední. Dobře značená cyklostezka je zavede na jiné místo, než kam měli namířeno. A tady se rozjíždí děj plný záhad a stísněné atmosféry.
Příběh má jasnou mysteriózní linku, ale mimo ni je tu také ukázka, jak komplikovaná může být lidská mysl a jak těžké je posoudit, co je realita a co bludy.
Podobné příběhy mám ráda a stejně jako minulá kniha autorky Odbočka v lesích mě i tato zaujala tak, že to byla četba téměř na jeden zátah.

02.03.2023 4 z 5

Symetrie odplaty Symetrie odplaty Tim Weaver

(SPOILER) KOMENTÁŘ OBSAHUJE DROBNÝ SPOILER
Tuto povídku psal autor na podnět čtenářů, k příběhu dostal určité zadání. Jak sám řekl, vypadalo to jednoduše, ale ve skutečnosti to pro něj bylo náročné a nejen proto, že se musel pohybovat v předem stanovených "mantinelech", ale hlavně proto, že mu přijde snazší napsat román než povídku.
Úkolu se zhostil celkem dobře, zápletka sice byla tuctová, ale příběh měl spád. Bohužel závěr se moc nepovedl. Nestačí jen odhalit pachatele, stejně důležitý je i motiv. Tady však vysvětlení chybí. Místo něj autor soustředí pozornost na hlavního hrdinu a prostřednictvím jeho vnitřního monologu vysvětlí, proč se rozhodne (policista) zachovat určitým způsobem.
Závěr mé hodnocení snížil na 3*. Příběh se přečíst dá, ale pokud jej vynecháte, o nic moc nepřijdete.

26.02.2023 3 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Vydání pátého případu ze série s Lacey mě potěšilo, od minulého dílu uběhlo tolik roků, že jsem se obávala, zda vůbec bude série ještě pokračovat.
Hloubka nenávisti má zajímavý námět, pachatelé jsou tu tzv. incelové neboli sexuální frustráti. Jsou to muži, kteří nenávidí ženy a jejich postoje, myšlení a cíle jsou nanejvýš znepokojivé. O to víc, že takové skupiny skutečně existují.
Příběh je napsaný tak, jak to autorka umí - svižně, čtivě a nechybí kapka napětí. Tady snad není co vytknout. Hvězdičku strhávám za námět, který je sice originální a jistě i k zamyšlení, ale není to tak úplně můj šálek kávy, ono se mi o něčem takovém vlastně ani moc nechce číst...
Vzhledem k tomu, jak kniha končí, těžko předvídat děj dalšího dílu, zda vůbec bude a zda z toho nebude čtení pro ženy... Ale to by snad taková výborná autorka thrillerů jako je Sharon J. Bolton neudělala ;-).

24.02.2023 4 z 5

Buď v pogodě Buď v pogodě Sandra Pogodová

Buď v pogodě je druhá sbírka příběhů Sandry a jejího "taty". Ve vyprávění svých vtipných příhod ze života se střídají. Já jsem opět dala přednost audioknize načtené samotnou autorkou a Janem Kanyzou, který čte zážitky pana Pogody.
Kniha je plná úsměvných historek, které se některým stávají častěji než jiným :-). Pogodovi určité situace prostě přitahují ;-).
Výborný relax.

24.02.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

V tomto díle série stojí Robert a Carlos proti velmi disciplinovanému vrahovi, který má vše dokonale naplánované a mučí a zabíjí lidi těmi nejsadističtějšími způsoby. Tělo oběti vždy najde jejich nejbližší člověk a je to tak šokující a hrůzná podívaná, že se z toho psychicky zhroutí. Najít skutečný motiv pachatele tady není vůbec jednoduché, obojí - pachatel i motiv - je nečekané.

Po každém díle této série si myslím, že nic horšího už se vymyslet nedá, ale pokud jde o míru brutality, Chris Carter tady překonal sám sebe. Tento díl obsahuje extra porci násilí a zrůdností. Ovšem hlavní hrdinové pracují u policie na útvaru ultranásilných trestných činů, takže se něco podobného dá očekávat.
Tato série je na mimořádně odporných vraždách plných krve, sadismu a neskutečného utrpení postavená, o tom to tady je. To, co nevzbuzuje hrůzu a hnus, tady nehledejte. Toto je potřeba si uvědomit, než si knihu vyberete ke čtení.

18.02.2023 5 z 5

Žárlivka Žárlivka Lenka Pastorčáková

Žárlivka je výborný román o chorobné žárlivosti a námět je tady zpracovaný skutečně dokonale. Život s chorobně žárlivým člověkem je peklo a to pro obě strany. Je to takový začarovaný kruh nikdy nekončícího podezírání a hromady otázek, na které neexistuje správná odpověď a žárlivci potřebují spoustu odpovědí.
Žárlivka obsahuje velmi čtivě napsaný příběh Renáty a Davida, jejichž život ničí chorobná žárlivost. Je popsaný průběh vztahu od začátku přes kolotoč podezíravosti, obviňování a zpovídání až k vygradovanému konci.
V této knize je problematika chorobné žárlivosti zpracována z té méně časté strany a to z pohledu žárlivce a poskytuje dokonalý vhled do jeho myšlení. I kdyby autorka měla nějakou osobní zkušenost se žárlivostí, k napsání této knihy musela nepochybně nastudovat i dost odborné literatury.
Ačkoli všichni žárlivce odsuzujeme a odborná doporučení zní jasně - pryč od nich, dokud je čas, ani oni to nemají jednoduché. Chorobná žárlivost je nemoc, která je téměř neléčitelná. V této knize je problematika bravurně zpracována do příběhu se svižným čtivým dějem, doporučuji.

12.02.2023 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Sascha Rothchild

Sladká pomsta je spíše psychologický román než thriller, tady nejde o nějaké vyšetřování zločinu a napětí. Od začátku víme, že hlavní hrdinka Ruby zabila tři lidi a v současnosti ji policie podezírá z vraždy, kterou ale naopak nespáchala.
Příběh tvoří retrospektivní vyprávění z pohledu Ruby, která je hodně zvláštní hlavní postava. Při své práci psychoterapeutky chce pomáhat lidem, které život oslabil, chce jim ho usnadnit, pomoct jim zpracovat jejich traumata, zároveň však dokázala třikrát zabít, jak sama říká, z dobrého důvodu. Sledování jejich myšlenkových pochodů je tím hlavním a nejlepším na této knize, ale právě to není pro každého čtenáře.
Anotace je v tomto případě dobře napsaná, takže jsem věděla, že nepůjde o klasický thriller, ale mě takové psychologické lahůdky s originálním námětem baví.

09.02.2023 4 z 5

Podezření Podezření Brianna Labuskes

Tento thriller má výborný námět a anotace je velmi lákavě napsaná. Příběh přináší určitý vhled do chování sociopatů a psychopatů, ale právě od tohoto jsem čekala víc. Rozhovory s dítětem, psychopatkou podezřelou z vraždy, byly pouze dva a nijak dlouhé.
Děj je vyprávěn v mnoha časových rovinách, s osudy hlavních postav se čtenář seznamuje prostřednictvím linek jak ze současnosti, tak o několik dnů, týdnů nebo roků zpětně, tady se hodně skáče v čase. Postupně se tak vysvětluje, co se vlastně stalo.
Bohužel zpracování nebylo pro mne poutavé, knihu jsem četla nezvykle dlouho, děj mě nedokázal patřičně upoutat, až posledních asi padesát stran bylo lepších.
Nemůžu říct, že by to bylo vyloženě špatné, ale do napínavé thrillerové jízdy má tato kniha daleko.
65 %

04.02.2023 3 z 5

Komnata ozvěn Komnata ozvěn John Boyne

Tuhle knihu už jsem komentovala, ale ráda bych reagovala na zdejší úvahy, pro kterou generaci se kniha hodí. Já k třicátníkům už nepatřím, ale knihu mám mezi svými top, byla jsem z ní naprosto nadšená. Obsah této knihy možná naopak těžko ponesou někteří třicátníci a ještě mladší čtenáři. Kritizují se tu některé nešvary sociálních sítí a zároveň jsou tu zesměšněné některé absurdity, které se na sítích dějí, ale právě to mladší generace občas nedokáže skousnout. Je až neuvěřitelné, jak jsou někteří mladí hákliví na jakoukoli kritiku sociálních sítí či srandu z nich. Zatím úplně vždy, když jsem na DK napsala komentář, kde jsem se nějak dotkla sociálních sítí a toho, jak se na nich někteří chovají a prezentují (a to mé komentáře nejsou myšleny zle), odstranila si mě nějaká uživatelka z oblíbených (vždy je to mladší žena, muži asi nejsou tak vztahovační a urážliví). I po prvním komentáři k této knize se tak stalo :D
A pokud jde o přehnanou korektnost, která je dnes v kurzu a je dohnaná až do nesmyslné absurdity, tomu se také upřímně zasměje generace, která má již více za sebou.
Takže většina starších čtenářů se tady bude s nadhledem královsky bavit a občas se i od srdce zasmějí. Kniha je pro všechny čtenáře, kteří mají smysl pro humor a zároveň kritiku chování na sociálních sítích psychicky unesou ;-). Pro starší je tedy určitě, jen některých mladších se to může dotknout... :-o :-)

04.02.2023 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Celeste Ng je výborná vypravěčka, toto se čte jedním dechem. Příběh, který má několik silných námětů, se odehrává v 90. letech minulého století v americkém maloměstě obydleném střední třídou, která se úporně drží starých zásad pocházejících z doby, kdy se místní komunita zakládala.
Jedním z námětů mnohovrstevnatého příběhu je mateřství a je probrané ze všech úhlů, je o obětech, které nutně vyžaduje, je i o touze po dítěti, o neplodnosti, o adopci a náhradním mateřství, ale je i o nechtěných dětech a interrupci. Dalším z námětů jsou problémy asijských imigrantů v Americe. Problematika rodinných vztahů je výborně vykreslená na dvou odlišných světech, ve kterých žijí hlavní hrdinky Mia a Elena.
Tato pozoruhodná kniha přináší směs palčivých morálních dilemat, které autorka zvládla zpracovat skutečně bravurně, tohle bude dlouho doznívat...
Příběh si doporučení nepochybně zaslouží.

30.01.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Klasický trojúhelník - jeden muž, dvě ženy - manželka a milenka. Podobné "souboje" často nemají vítězů, někdy všichni zúčastnění končí jako poražení...
Kniha přináší vhled do vnitřních světů obou žen, které se ve vyprávění střídají. Věcný popis situace z pohledu každé z nich a emoce, které tady nemůžou chybět, jsou vzájemně dobře vybalancované, takže si celý příběh zachovává reálnou polohu.
Jde o poutavě napsanou jednohubku, čtenářky podobných příběhů by neměly tuto knihu vynechat.

25.01.2023 4 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Hnacím motorem veškerého dění v tomto psychothrilleru je pomsta. Příběh je vyprávěný z pohledu obou aktérů. První část z pohledu Sophie působila trochu zmateně, děj mě neupoutal a ani se mi to nechtělo číst. Poutavost thriller získává až ve chvíli, kdy se k vyprávění dostává Frantz, teprve tam děj získává grády.
Přestože je to mimo první část napsané čtivě a je zajímavé sledovat kam až to tihle dva dotáhnou, je to hodně předvídatelné. Ta partie je od začátku rozehraná jasně a vlastně tady není téměř nic překvapivého.
Za mě průměrný psychothriller.

22.01.2023 3 z 5

Začátek Začátek Lenka Chalupová

Kniha Začátek obsahuje šest povídek a bez přehánění můžu říct, že to jsou jedny z nejlepších povídek, jaké jsem kdy četla. Každá z nich by mohla být rozepsána na román, jejich náměty jsou velmi zajímavé a příběhy mají potenciál k delšímu zpracování.
Povídky spojuje postava psycholožky Vandy, která zpětně vypráví pohnuté příběhy lidí, jejichž osudy jsou námětem jednotlivých povídek. Vanda musela všechny své klienty vrátit na začátek jejich traumat, aby se mohli s něčím vyrovnat...

Námětem povídek jsou různá stále aktuální společenská témata. Do každého příběhu se čtenář ponoří hned po přečtení prvních řádků, tak moc jsou zajímavé a chytlavé. Děj je vždy plný překvapivých zvratů a pointy naprosto nečekané.
Všechny povídky jsou vynikající, nedokážu určit nejlepší z nich, jen u dvou povídek bych mohla vyzdvihnout jejich nej - Loutkoherečka je nejdrsnější a nejmrazivější a povídka Malá prolhaná bestie má tak nečekanou a až šokující pointu, že mi doslova spadla brada údivem.
Kniha Začátek obsahuje neobyčejné příběhy z obyčejného života, všechny jsou reálné. Povídky jsou napsané maximálně čtivě, svěžím poutavým stylem.
Velké doporučení.

21.01.2023 5 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Toto je velké zklamání. Anotace je napsaná lákavě, podle ní jsem čekala thriller, kde je hlavní postava nějaká inteligentní všetečka, která při pátrání na vlastní pěst narazí na nějaký zločin. A on je to dokonalý opak.
Na nějaké rozebírání zločinu nebo aktivní pátrání po pachateli zapomeňte. Toto vlastně není thriller ani detektivka, spíše příběh, kde hlavní hrdinka Molly je naprostý mimoň a díky své neuvěřitelně naivní povaze se dostane do maléru. Já sice mám ráda v knihách postavy různých podivínů, lidí, kteří jsou jiní, baví mě ta psychologie takové postavy, takže by se mi měla Molly líbit, ale ne. To je jen neskutečně jednoduchá a naivní osoba posedlá úklidem a vše za ni vyřeší jiní, tato postava není zajímavá.
Toto je naprosto jednoduchý příběh s minimem děje, bez napětí, napsaný trochu zvláštním slohem, oslovování postav mezi sebou působí občas dětsky. Něco z odhalení v závěru působí neuvěřitelně, něco naopak až směšně.
Knihu bych nezařadila mezi thrillery, je to takové počtení o neskutečně naivní hlavní hrdince zaměřené jen na úklid. Molly pravděpodobně trpí určitou formou autismu, což by její chování částečně vysvětlovalo, ale nic to nemění na skutečnosti, že příběh postrádá jakýkoli zajímavý děj.

18.01.2023 2 z 5

Největší strach Největší strach Alex Finlay

Největší strach je celkem drsná jízda svým námětem a to je neskutečná tragédie jedné rodiny - jakoby nestačilo, že jeden člen je odsouzený na doživotí za něco, co pravděpodobně nespáchal, navíc téměř celá rodina umírá za záhadných okolností.
Thriller je zvláštně napsaný, příběh je vyprávěný z pohledu více osob a několika časových linek, ale není žádný problém s orientací v ději. Zápletka stojí na spoustě tajemství, lží a podivných situací.
Thriller je napsaný poutavě, bez hluchých míst, má výborně vygradovaný závěr. Pachatele jsem sice odhadla celkem brzy, ale ne všechny důvody jeho počínání. Přestože to tak všem čtenářům nepřipadalo, za mě je rozuzlení napsané jasně a nezůstává tu nic nedořešené, vysvětleno je vše.
Největší strach řadím mezi ty lepší thrillery.

14.01.2023 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Ačkoli se děj v této knize často dotýká smrti, rozhodně to není román o umírání. Na smrt je tu pohlíženo optikou humoru a nadsázky a celé je to, jak říkají novináři, hluboký lidský příběh.
Ve vyprávění se střídají tři hlavní postavy - jedenáctiletá Luna, která má zvláštní zálibu ve sbírání a tvoření úmrtních oznámení, její dědeček zvaný Dědek a mladá novinářka. Nedokážu říct čí vyprávění mě bavilo více, kupodivu všechna byla pro mne stejně poutavá. Kniha je občas vážná, místy úsměvná až humorná - scéna, kdy si chce děda zapálit s kanystrem benzínu v ruce, mě rozesmála pořádně, ale hlavně je to celé takové lidsky hřejivé.
Nevím jak by na mne působila četba, ale stejně jako mnoho komentujících přede mnou, i já jsem poslouchala rozhlasové zpracování a to je tak vynikající, že hodnotím 5*.

12.01.2023 5 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Sedmý díl série se sympaťákem Terencem přináší opět zajímavý námět. Terence se díky své dobrácké povaze dostane k loži umírající ženy a vyslechne její trochu zmatený příběh a navíc slíbí, že někomu vyřídí její podivný vzkaz. Samozřejmě se do celého případu nakonec zamotá více než je mu milé a také mnohem více zjistí...
Knihy Martina Goffy mně sedí, líbí se mi čtivý styl často proložený drobnými vtípky, takže jsem opět četla nadšená a slupla jsem knihu na jeden zátah. Bylo to skvělé počteníčko, přesto však o kapku slabší než jiné díly, za přečtení ovšem určitě stojí :-).

08.01.2023 4 z 5

Staré křivdy Staré křivdy John Marrs

Staré křivdy bych označila za stoprocentní psychothriller. Není to kniha s akčním dějem a s více možnými pachateli. Tady jde jen o dvě ženy a o jejich podivné životy a zvláštní vztah, který mezi sebou mají.
Thriller má důmyslně vystavěnou zápletku, postupné odhalování minulosti z pohledu obou žen umožňuje čtenáři poznávat všechna jejich tajemství.
Pro některé čtenáře může být rozuzlení hodně překvapivé, ti, co mají psychothrillerů za sebou už více, možná mnoho věcí odhadnou sami dříve než je prozradí autor. Ale vůbec to nevadí, toto je totiž tak svižná jízda bez zbytečné omáčky, že na začátku nasednete a jedete polapení strhující četbou až do konce. Prostě v rámci psychothrillerů je toto parádní kousek ;-).

07.01.2023 5 z 5

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Kandidát je román o prezidentské kampani od autorky, která o tom z vlastní zkušenosti může psát nanejvýš zasvěceně. Jistě tu některé věci přehání, něco je dovedeno až do absurdna, ale některé věci a situace pravděpodobně nemají k reálu daleko.
Kniha je skvěle napsaná, perfektně jsou vykreslené postavy, zachycena náročnost práce televizního reportéra a především tiskové mluvčí kandidáta na prezidenta. Nikdy jsem nepochybovala o tom, že taková funkce vyžaduje velkou psychickou odolnost a tady je to výborně zachycené i to, jak taková práce ničí soukromý život, na ten prostě není čas.
Je tu i určitý vhled do práce televizních reportérů. Teď už tuším jeden z možných důvodů některých přihlouplých reportáží, které obzvlášť komerční televize docela často vysílají ;-).
Román Kandidát je v současné době nanejvýš aktuální, zákulisí prezidentské kampaně, různé politické intriky i bahno mediálního světa jsou tu výborně zpracované, celé je to maximálně poutavě napsané, já jsem se od toho nemohla odtrhnout, takže hodnocení je za 5* a doporučuji.

04.01.2023 5 z 5

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

(SPOILER) Komentář obsahuje drobné spoilery, neprozrazuje však rozuzlení.

Četla jsem Loubryho Útočiště, kde mě rozuzlení zklamalo, přesto jsem dala autorovi ještě šanci, navíc se mi líbila anotace, tak jsem se celkem natěšená pustila do tohoto thrilleru. A dopadlo to podobně jako s minulou knihou.

Námět prokleté vesnice, kde obyvatelé podléhají jakémusi podivnému šílenství, je výborný, není tu nouze o záhadná úmrtí a přibývá agresivní chování. Celý příběh je chytlavě napsaný, děj má úžasný spád, knihou se táhne temná atmosféra a téměř hororové napětí. Četba mě upoutala a bavila dokud nepřišel závěr.

Bohužel mi celkový dojem opět pokazilo rozuzlení. Mysteriózní thrillery mi nevadí, některé jsou skvělé, ale tady to naprosté převrácení reality, je na mě moc. Stejně jako u minulé knihy mě závěr zklamal, přišlo mi to laciné, ve své podstatě velmi jednoduché rozuzlení celkem zajímavého a tajemného děje a spíš jako podvod na čtenáře než jako odhalení nečekané a úžasné pointy. Loubryho knihy zkrátka nejsou pro mne, do další už bych se nepustila.

Tady je jednoduché doporučení - pokud se vám líbilo Útočiště, budete nadšení i tady a naopak pokud jste z něj byli rozčarovaní, nebudete jásat ani u závěru této knihy.

02.01.2023 3 z 5