Deia Deia komentáře u knih

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Čakala som, že príbeh (resp. rozprávka) sa mi nebude veľmi páčiť. Poslednú dobu som z takýchto kníh skôr sklamaná. Ale táto je výnimkou. Čítala sa mi veľmi dobre (v podstate som ju prečítala na jeden záťah), postavy boli zaujímavo vykreslené a pri čítaní som sa nenudila. Najviac sa mi asi páčil vzťah Krásky a jej psa Laňky :D. Tiež sa mi páčilo, že na konci každej kapitoly je pár viet od Zvieraťa, väčšinou boli naozaj emotívne. Je to naozaj príjemná oddychovka a určite si ešte prečítam aj iné autorkine knihy.

14.04.2020 4 z 5

Království stínů Království stínů Barbara Erskine

Knihy, v ktorých sa prelína minulosť so súčasnosťou (aj keď tu už to nie je až tak súčasne), mám veľmi rada. Príbeh Isobel bol veľmi zaujímavý a k tomu som sa dozvedela aj veľa nových informácií o dejinách Škótska. Aj príbeh Clare bol napínavý, dosť často som otáčala stránky dopredu, aby som vedela, ako sa skončí nejaká jej kapitola (to väčšinou nerobím). Občas (často) som síce jej správanie tak úplne nechápala, ale aj tak ma jej príbeh bavil. Čo mi trošku vadilo bolo to, ako všetci verili Paulovi jeho klamstvá o Clare (v podstate celá jeho aj jej rodina a ešte pár ľudí k tomu, postáv tam je naozaj veľa). Napriek všetkým týmto pozitívam sa mi ale kniha čítala dosť ťažko, do čítania som sa musela sem tam nútiť a aj som od nej často "odbiehala". Neviem prečo, obidva príbehy ma bavili, bola som zvedavá ako to s oboma ženami dopadne, len mi asi úplne nesadol autorkin štýl písania. Ak niekedy natrafím na ďalšiu autorkinu knihu, tak si ju prečítam, ale vyhľadávať ju asi úplne nebudem.

14.04.2020 3 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Táto kniha ma pre mňa nečakane naozaj bavila. Asi konečne začínám prichádzať Pratchettovkám na chuť. Řiťka je naozaj osviežujúcim prírastkom a Karotka s Elániom sú tiež veľmi zaujímavé postavy. Aj zápletka bola dobrá, od knihy som sa nemohla odtrhnúť a to sa mi pri Zeměploche väčšinou teda nestáva. Už sa dokonca aj celkom teším na ďalšiu časť :D.

14.04.2020 4 z 5

Nedokončené príbehy Nedokončené príbehy J. R. R. Tolkien

Každý príbeh obsahuje poznámky (niekedy dlhšie ako samotný príbeh) a niektoré obsahujú dodatky. Poznámky a dodatky často odkazujú na Silmarillion a s tým som mala dosť problém, pretože si ho už dobre nepamätám.
Väčšina príbehov ma naozaj bavila. Páčili sa mi príbehy o Galadriel a Celebornovi, o ostrove Númenor, o vzniku priateľstva medzi Gondorom a Rohanom. Človek ma pri čítaní pocit, ako by čítal skutočné príbehy, skutočné dejiny skutočnej krajiny.
Občas mi vadilo neustále listovanie k poznámkam, pričom niektoré mi prišli zbytočné (hlavne tie "jazykové"), až príliš detailné. Ale je naozaj fascinujúce aký úžasný svet Tolkien vytvoril a ako ho neskutočne prepracoval. Aj keď sa niektoré časti čítajú ťažšie, tak klobúk dole.
Ku knihe sa raz určite vrátim, do budúcna mám v pláne čítať ju súčasne so Silmarillionom (asi si to nechám niekedy na dôchodok, ak sa ho dožijem). Ale dostala som strašnú chuť si opäť prečítať Pána prsteňov, tak k tomu sa snáď dostanem ešte tento rok :D.
A tie obálky sú naozaj krásne.

02.04.2020 5 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Celá séria je napísaná veľmi čtivo, len ja postupne prichádzam na to, že takáto literatúra už nie je veľmi pre mňa, už som na ňu zjavne stará :D. Na môj vkus tam bolo až príliš veľa vzťahov a príliš veľa nie príliš zaujímavých myšlienok hlavných postáv. Čím viac som čítala, tým menej ma to zaujímalo, tretia kniha sa mi čítala asi najhoršie. Ako nebolo to úplne zlé, len k tejto sérii sa už určite vracať nebudem.

02.04.2020 3 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Kniha je čtivá, to sa jej uprieť nedá. Ale dej ma teda veľmi nebavil, väčšina knihy sú Adamove myšlienky (podobne ako v Tme), ktoré mi ešte k tomu prišli veľmi neprirodzené (myslím, že normálny človek nepremýšľa v takých prirovnaniach ako on). Je to taká jednohubka, prečítaná za pár hodín, na ktorú o chvíľu asi zabudnem.

02.04.2020 2 z 5

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Reportérka Svetlana Alexijevič v tejto knihe ukazuje pohľad na vojnu zo ženskej strany. Ako vojnu, boje a všetko s tým súvisiace prežívali ženy. Kniha nám ukazuje koláž výpovedi jednotlivých žien - sanitáriek, ostreľovačiek, šofériek, pračiek, pekáriek, partizániek... Niektoré príbehy sú krátke, na pár riadkov, niektoré sú na niekoľko strán. Jednotlivé ženy hovoria, čo prežili, ako prestali byť vo vojne ženami, rozprávajú o láske, o bojoch, o zomieraní... O tom, že po vojne to pre nich snáď bolo ešte ťažšie. Boli ženy, ktoré šli do vojny a iní ľudia na ne kvôli tomu pozerali cez prsty. Mnohé ženy, skôr teda dievčatá, šli do vojny ako 16 ročné a vojna skončila, keď mali 18, 19, 20...ale psychicky boli oveľa staršie.
Kniha sa mi čítala naozaj ťažko. Príbehy sú veľmi silné. Čo ma dostalo je to, že mnoho (skôr teda väčšina) z tých žien šla na vojnu dobrovoľne, silou mocou sa tam chceli dostať. Ale tú vojnu prežívali úplne ináč ako muži. A až po 40. rokoch o tom mohli voľne rozprávať. O "bežnom" živote na vojne, nie len o hrdinských činoch. Som rada, že som si túto knihu prečítala, človek si pri nej hneď uvedomí, že ako mu je teraz vlastne dobre...

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Kniha sa začala veľmi dobre, zo všetkých troch častí mi prišla najnapínavejšia. Potešilo ma, že v ústredí diania je opäť Sigrud. Dej sa najprv odohráva v meste Ahanaštan, čiže spoznávame ďalšie "božské" mesto, potom sa ale presúva do Bulikova. Tiež je táto kniha viac "božská" a detektívny príbeh je viac v úzadí, ale akcie je tu oveľa viac. Aj nové postavy - Táňa a Ivanja sú veľmi zaujímavé. Kniha sa mi čítala asi najlepšie zo všetkých, naozaj som sa nemohla odtrhnúť, ale ten koniec... Ten sa mi naozaj nejak nepáčil :(. Napriek tomu je to skvelá kniha a aj séria, raz sa k nej pravdepodobne ešte vrátim.

Město mečů Město mečů Robert Jackson Bennett

Kniha mi prišla ešte o kúštik lepšia ako prvá časť. Spočiatku som si nemohla zvyknúť na to, že od konca prvej časti uplynulo už pár rokov a že bývalé hlavné postavy (Shara a Sigrud) už nie sú hlavné. Miesto nich je tam Mulaghesová (ktorá je tiež super) a Signa, ktorá má na starosti obnovu mesta a vybudovanie prístavu. Dej mi prišiel viac akčnejší, napínavejší a tak nejak pochmúrnejší.

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Nový fantasy svet je zaujímavý a dobre premyslený. Hlavné postavy sú veľmi sympatické, k srdcu mi prirástol hlavne Sigrud. Príbeh sa spočiatku javí ako detektívka, ale postupne sa tam toho objavuje oveľa viac. Postupne sa dozvedáme aj o histórii daného sveta, o jednotlivých Božstvách, ich zázrakoch, ich pravidlách... Hlavné postavy dosť často čelia nebezpečným situáciám a tým ma kniha udržiavala v neustálom napätí.

Dve sestry Dve sestry Åsne Seierstad

Reportérka Åsne Seierstad opäť odviedla skvelú prácu. V knihe nájdeme úplný príbeh sestier - kam chodili na školu, s kým sa stretávali, aké mali aktivity... A ako sa postupne stali radikálnymi vyznávačkami islamu (ich rodičia ich k tomu naozaj neviedli). Ako ich odchod prežívala ich rodina - hlavne ich brat, matka a otec. V knihe nájdeme aj kapitoly o samotnom Islamskom štáte - ako vznikol, ako sa rozširoval, aké sú tam praktiky...
Na začiatku som sa bála, že sa do čítania budem musieť nútiť, ale tieto obavy boli zbytočné. Kniha sa čítala skvelo, je naozaj napínavá a príbeh sestier je zaujímavý. Občas som mala problém s príbehom ich otca, nie stále sa mi páčilo ako veci riešil. Tiež som sa dozvedela veľa nových vecí, hlavne o Islamskom štáte a aj vďaka tejto knihe mám chuť sa o tom dozvedieť viac. Knihu určite odporúčam každému, je fakt úžasne napísaná.

10.03.2020 5 z 5

Spev o Achillovi Spev o Achillovi Madeline Miller

Aj táto kniha, podobne ako Kirké, sa mi čítala skvelo. Spočiatku mi dej prišiel nie veľmi zaujímavý (Patroklove detstvo), ale potom, ako sa už stretne s Achillom, to začína byť naozaj skvelé. Veľmi sa mi páči vyobrazenie postáv, ich mladosť, vrúcnosť, odvaha... Autorka nám (teda aspoň mne) ukazuje úplne nový pohľad na tieto postavy, hlavne na Achilla. Táto kniha, oproti Kirké, je tiež napínavejšia, predsa len sa tu odohráva vojna, ktorá je dosť dlhá. Len škoda, že vieme, ako to dopadne.
Dúfam, že autorka ešte napíše aj ďalšie knihy na motívy starých gréckych bájí a povestí, pretože je úžasné si ich znova pripomenúť v takejto, románovej, forme.

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

V tejto časti sa Bábi Zlopočasná a stařenka Oggová vybrali do Anhk-Morporku pozháňať si tretiu čarodejnicu. Tá sa nachádza v Opere a spolu s ňou je tam aj záhadný Duch Opery a pár vrážd.
Už niekoľkokrát som písala, že pánovi Pratchettovi stále neviem prísť na chuť, ale táto kniha ma vážne bavila. Podľa mňa zatiaľ najlepšia časť. Stařenka a Bábi sú super dvojka a Opera (spolu s jej Duchom) má to správne čaro.

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Ako väčšina detektívok, aj táto je napísaná tak, že po každej kapitole chcete ďalšiu a ďalšiu a ďalšiu... Takže kniha ma neustále držala v napätí a prečítala som ju skoro na jeden záťah (len to ranné vstávanie potom). Čítala sa mi naozaj veľmi dobre, dej bol svižný, kapitoly tak akurát, postavy sympatické. Len u takýchto kníh sa mi stáva to, že po pár týždňoch na knihu úplne zabudnem, sú to pre mňa také jednohubky. Druhú časť si možno tiež prečítam (ak bude k dispozícii), ale ak sa k nej nedostanem, tak mi to zas žily trhať nebude.

28.02.2020 4 z 5

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia Timothy Snyder

Autor poukazuje na to, ako aj rozhodnutia jednotlivcov môžu meniť históriu a politický smer krajiny. Jednotlivcov, ako sme my, každý jeden z nás. Poukazuje na to v kratučkých 20. kapitolách, ale každá z nich pritom nesie veľké ponaučenie. Napr. kapitola "Pozor na štát, kde je iba jedna strana". V tejto kapitole (a aj v iných) sa spomína aj Československo. Ako si ľudia v roku 1946 zvolili komunistickú stranu a ako si nie každý uvedomoval, že volí koniec demokracie a že ďalšie voľby (tak skoro) nebudú. To isté bolo v Nemecku v roku 1932, kedy si Nemci zvolili nacistickú stranu.
V kapitolách sa spomína aj čítanie kníh. Konkrétne ma zaujala zmienka o Harrym Potterovi a Daroch Smrti, ktorá je podľa autora knihou o tyranii a odpore. Ale ako hovorí (píše), každý dobrý román oživuje našu schopnosť rozmýšľať o viacvýznamovosti situácii a posudzovať situáciu iných.
Túto knihu by si podľa mňa mal prečítať každý. Má iba 103 strán písaných relatívne veľkým písmom, malý formát, takže za tie dve hodiny by ju mal každý zvládnuť prečítať. Je to naozaj dôležitá kniha, ktorej hlavným posolstvom je to, že každý jedinec má možnosť niečo zmeniť.

28.02.2020 4 z 5

Legie plamenů Legie plamenů Anthony Ryan

V knihe sú opäť jednotlivé kapitoly písané z pohľadu jednotlivých postáv, pričom každá sa nachádza niekde inde. Clay opäť pokračuje v dobrodružstvách a dostáva sa do nepreskúmaných končín. Lizanne sa snaží nájsť človeka, ktorý by mohol zachrániť svet a to ju dostáva do nebezpečných situácii a bojov. Hilemore sa snaží udržať nažive seba a aj svoju posádku. A pribúda nám Sirus, ktorého kapitoly sú dobrým ozvláštnením knihy.
Kniha sa mi páčila, čítala sa mi dobre. Ale neviem, nejak ma nezaujala. K žiadnej postave som si nevypestovala vzťah a v podstate mi bolo jedno, ako to s nimi dopadne, takže mi chýbal pri čítaní ten pocit, že musím čítať ďalej a dozvedieť sa to. Tiež som sa v tom svete a jednotlivých výrazoch dosť strácala, som si myslela, že oproti prvej časti to bude lepšie.
Svet je to ale zaujímavý, dej je akčný, len ma to veľmi nebralo. Tretiu časť si prečítam (keď vyjde), ale k tejto sérii sa už vracať nebudem.

28.02.2020 3 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Príbeh Anny Frankovej asi väčšina ľudí pozná. Ja sa priznám, že som jej denník prvý krát čítala až teraz.
Annin denník nám približuje život dvoch židovských rodín, ktoré sa počas druhej svetovej vojny ukrývali dva roky. Anna si denník vo forme listov písala veľmi starostlivo, po vojne mala v pláne ho vydať.
Som rada, že som si túto knihu prečítala. Aj keď musím priznať, že samotné zápisky mi neprišli veľmi záživné a do čítania som sa občas musela nútiť. Ale kniha je to veľmi dôležitá. Málokto si dnes vie predstaviť čo všetko museli ľudia počas vojny robiť, aby vôbec prežili. Anna a jej rodina museli dva roky žiť v malom priestore (s ďalšími ľuďmi), bez možnosti ísť von, odkázaní na iných ľudí. Žili v neustálom strachu, že ich niekto objaví a napriek tomu si uvedomovali, že v podstate patria k šťastným ľuďom, keďže aspoň mali možnosť sa ukryť. A najhoršie na knihe je to, že vieme ako to s nimi dopadne.
Táto kniha určite patrí k tým, ktoré by si mal každý prečítať. Ja sama som zatiaľ čítala veľmi málo kníh o holokauste a druhej svetovej vojne, ale tento rok sa chystám prečítať ich viac a som rada, že som začala práve touto.

22.02.2020

Kirké Kirké Madeline Miller

Kirké je dcéra titana Heliosa, ktorá je vyhnaná, aby osamelo žila na ostrove. Tam sa stane mocnou čarodejnicou. Keďže je nesmrteľná, tak počas svojho života stretne veľa ľudí a aj bohov - Odyssea, Iasona, Herma, Aténu, je pri vzniku Minotaura...
Spočiatku som sa bála, že ma kniha nebude baviť. Prvá časť, keď Kirké ešte žije v paláci, ma veľmi nebavila. Ale akonáhle je vyhnaná na ostrov, tak to (aspoň pre mňa) začne mať spád a číta sa to jedna radosť. Takže kniha ma vážne bavila, len je škoda, že je taká krátka. Už sa teším na ďalšie knihy od autorky (Spev o Achillovi už čaká a snáď čoskoro napíše ďalšie :)).

22.02.2020 4 z 5

Prečo ľudia veria nezmyslom Prečo ľudia veria nezmyslom Marek Jurkovič

Táto kniha mi dala dosť zabrať. Mala som veľké očakávania a tak úplne sa nesplnili.
Na knihu som sa tešila, má zaujímavý názov a aj obsah. Ale nejak som sa nemohla začítať.
Kniha je rozdelená na 12 kapitol, napr. o konšpiráciách, o internetových trolloch, o kritickom myslení (aj u detí a podobne). Hlavne kritické a vedecké myslenie sa v jednotlivých kapitolách opakuje dosť často (čo vôbec nevadí).
Kniha sa mi čítala dosť ťažko. Niektoré kapitoly ma vôbec nebavili, niektoré mi, naopak, prišli skvelé. Celkovo sa mi ale čítala dosť ťažkopádne. Môže to byť aj tým, že tento týždeň bol v práci dosť náročný a môj mozog sa už doma odmietal sústrediť (ale keď už raz začnem čítať knihu, tak ju musím dočítať). Celkovo som ale rada, že som si knihu prečítala, dozvedela som sa veľa nových a zaujímavých vecí, tiež kniha ponúka na isté veci nový pohľad. Najviac ma bavili kapitoly o vedeckom a kritickom myslení a potom posledná kapitola o tom, prečo uprednostňujeme prítomnosť pred budúcnosťou, tá bola vážne zaujímavá. Ku knihe sa raz možno vrátim (keď toho bude v práci menej :D), aj keď radšej si pravdepodobne prečítam nejakú inú knihu s podobnou tématikou. Na tejto knihe tiež oceňujem dlhý zoznam použitej literatúry, vidno, že autori si s ňou dali dosť práce. Knihu odporúčam prečítať každému, je v nej dosť ukážok využitia kritického myslenia v bežnom živote (a veru nie všetci ho máme rozvinuté).

14.02.2020 4 z 5

Prečo sme sa vlastne rozišli? Prečo sme sa vlastne rozišli? Liane Moriarty

Moja prvá kniha od tejto autorky.
Recenzie (pozitívne) na autorkine knihy vidím relatívne často, tak som sa rozhodla nejakú si prečítať, aj keď som mala (správny) pocit, že tie knihy nie sú úplne pre mňa.
Mne kniha teda úplne nesadla. Bola čtivá, to áno, čítala sa ľahko a rýchlo, ale myšlienkové procesy Alice ma dosť rozčuľovali. Tiež mi prišlo, že je to samý Nick sem a samý Nick tam. Takisto bola Alice na môj vkus až príliš pochabá.
Pôvodne som mala v pláne prečítať od autorky viac kníh, ale asi od neho upustím.

14.02.2020 3 z 5