Deia Deia komentáře u knih

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Pratchettovi stále neviem prísť na chuť. Ale som strašne tvrdohlavá, takže Zeměplochu chcem proste prečítať celú. V tejto knihe sa opäť stretávame s Mrakoplašom (skvelý mák), ktorý je Univerzitou poslaný do ďalekých krajov. Tam sa stretne so zaujímavými ľuďmi - hordou stareckých barbarov, ktorých vedie barbar Cohen, s Dvojkvítkem a má viesť odboj, ktorý si dal za úlohu zvrhnúť cisára. A jedinou Mrakoplašovou starosťou je, samozrejme, prežiť.
Ja mám so zeměplošskými knihami ten problém, že málokedy mi nejaká postava prirastie k srdcu a tiež ten, že to nie je úplne môj druh humoru, občas mi ten humor príde už taký nasilu. Uznávam, že tento diel mal vtipných hlášok až až (a niektoré ma aj pobavili), hlavne od barbarov (Strieborná horda). Ale aj tak, proste ma to nechytá :(.

28.01.2020 3 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Druhá časť zo série Kapitán Stein a notár Barbarič.
Musím sa priznať, že po prvej časti som očakávala niečo iné a teda kniha mi až tak nesadla.
Kniha sa mi čítala skvelo, bavilo ma vyšetrovanie, historické pozadie knihy a tak. Ale čo mi dosť vadilo (viac ako v prvej časti) je kapitán Stein - vadil mi jeho náboženský fanatizmus (to fakt veľmi, ja celkovo náboženstvo veľmi nemusím) a tak nejak som čakala, že už bude trošku otvorenejší, no a teda nebol. Pre mňa je to postava, ktorú si proste neviem obľúbiť.

21.01.2020 3 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Kniha je rozdelená na dve časti - prvá nám hovorí hlavne o živote sestier na internáte a sem tam o Sarah. Druhá časť je potom po smrti jednej zo sestier a je rozprávaná hlavne z pohľadu Sarah.
Kniha sa mi čítala dobre, hlavne bola napínavá. Pri čítaní prvej časti som chcela vedieť, ktorá zo sestier je mŕtva, tak som hltala jednu kapitolu za druhou. Druhá časť mi prišla trošku slabšia, bolo tam až príliš Sarah, tá mi dosť vadila, taká naivná sliepočka. Ale chcela som vedieť ako to dopadne, to ma nútilo čítať rýchlo ďalej :). Je to taká jednohubka, tipujem, že o chvíľu si ani nebudem poriadne pamätať o čom kniha bola.

17.01.2020 3 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Dej opäť plynie relatívne pomaly, stále som čakala, že sa stane niečo veľké a ono nič. Ale nejak mi to nevadilo, Sanderson aj keby písal o tom, ako chodí na záchod, tak by to bolo skvelé.
V knihe sa rozvíjajú príbehy postáv z prvej časti. Bádateľka Šalán, ktorá sa snaží zistiť viac o svojich schopnostiach a zachrániť svet. Veľkoknieža Dalinar, ktorý sa snaží zjednotiť kráľovstvo, ale naráža na tvrdý odpor. Jeho syn Adolin, ktorý za otca bojuje. A Kaladin, Bouří požehnaný, ktorý sa snaží nájsť zmysel svojho života. A kopa ďalších, vedľajších, postáv.
Kniha sa mi čítala skvele (čo oceňujem je to, že má naozaj tenké strany), teda až na to, že je fakt hrubá a ťažká :D. Ale predsa len, čakala som trošičku svižnejší dej. Ale na druhú stranu, táto séria má mať desať častí, takže v podstate sa to stále iba rozbieha. Už sa neviem dočkať ďalších častí (aj keď zatiaľ sú len tri) a toho, ako si to potom prečítam všetko znova pekne naraz. Lebo hoci som prvú časť čítala relatívne nedávno, tak už mi nejaké veci unikali.
A ešte - tie kresby v knihe sú skvelé!

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Väčšina Kingových kníh patrí medzi moje srdcovky a ani táto nie je výnimkou. Kniha človeka chytí a nepustí, pri čítaní som často mala zimomriavky, King vie vážne skvelo vykresliť atmosféru. Páčili sa mi "výlety" do minulosti (rozhovory Louisa a Juda), kde sme sa dozvedeli, ako Zlo pôsobilo na mestečko aj predtým. Čo sa mi nepáčilo, je ten koniec. Kingove knihy zbožňujem, ale jeho otvorené, resp. nedotiahnuté konce fakt nemám rada! :D

Meč Přísahy Meč Přísahy Brandon Sanderson

Táto kniha je z tých troch častí asi najslabšia. Nie že by bola zlá, to nie, ale přišlo mi, že na tých 1100 stranách sa toho veľa neudialo. Ako keby stále čakám, kam sa to bude uberať a ako keby to bol stále len nejaký rozbeh (síce ešte má byť 7 kníh, ale aj tak). Tiež mi prišla prišla tak nejak málo napínavá.
Opäť sú hlavnými postavami Dalinar, ktorý sa snaží udržať kráľovstvo pokope a spojiť dokopy všetkých panovníkov v Rošáre. Potom Adolin, jeho syn, ktorý sa snaží nájsť si miesto v novom svete, ktorý je ovládaný novými silami. Šalán, ktorá sa snaží spracovať svoje nové schopnosti a vyrovnať sa s nimi (jej príbeh sa mi teraz naozaj až tak nepáčil). Kaladin, Bouří požehnaný, ktorý si všetky problémy berie na svoje bedrá a trápi sa viac ako je nutné.
A potom Čtvrtá mostní, Kaladinova jednotka oddaných vojakov. A opäť kopa vedľajších postáv. Veľkú úlohu zohrávajú aj spreni.
Aj napriek tým výtkam sa kniha opäť čítala skvelo, len no, naozaj mám pocit, že sa ten príbeh až tak nepohol. Čo sa mi veľmi páči je spracovanie tej knihy - krásna obálka, krásne obrázky v knihe, záložka, tenké strany, pevná väzba, ktorá zvláda taký počet strán.
Keby som mohla, tak sa hneď pustím do ďalšej časti, ale tipujem, že tej sa skôr ako o dva roky nedočkám :(.

12.01.2020 5 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Černobyľská modlitba je zbierka príbehov. Príbehov ľudí, ktorí žili (alebo žijú) v okolí Černobyľu. Zbierka monológov. Väčšinou veľmi smutných. O tom, ako im to zmenilo život. Ako sú Černobyľom stále ovplyvnení.
Čítanie tejto knihy Vás donúti zamyslieť sa. O tom, aké strašné to vtedy bolo. Nie len samotný výbuch, ale hlavne to, čo sa dialo potom. Koľko ľudí poslali do zóny ohrozenia. Koľko tisícov ľudí, bez toho, aby im dali ochranné prostriedky. Bez toho, aby im povedali, o čo vlastne ide. Koľko ľudí kvôli tomu zomrelo. Ako to ovplyvnilo deti, koľko detí zomrelo, prípadne dostalo rakovinu (tie príbehy ma zasiahli najviac). A to všetko preto, že tí, ktorí mali moc, vôbec neinformovali ľudí a snažili sa to všetko utajiť. Jeden deň horí reaktor a na druhý deň ľudia orú pole a rukami vyberajú úrodu.
Všetky monológy v knihe sú veľmi silné. Najviac sa mi "páčili" tie, ktoré rozprávali vedci.
Čo sa mi na knihe úplne nepáčilo, bol chaos u niektorých monológov - keď ich rozprávalo viac ľudí naraz a nebolo jasné, kto čo rozpráva, ale takých tam bolo málo. Čo by som ocenila - keby mala v sebe kniha nejakú mapku oblastí, ktoré boli najviac zasiahnuté spolu s evakuovanými dedinami.
Je to naozaj silná kniha. A silná téma, o ktorej si ešte určite niečo prečítam

12.01.2020 4 z 5

Čas lovcov Čas lovcov Tess Gerritsen

Kniha sa mi čítala svižne, ale nebolo to úplne ono. Často sa tam spomínalo na dej z predchádzajúcej knihy, ktorú som nečítala (moja chyba, keď si vezmem desiatu časť v sérii). Tiež mi postavy veľmi neprirástli k srdcu, hlavne tie detské nie, takže ma ani veľmi nezaujímalo, ako dopadnú. Ak by som z nejakého dôvodu nemohla knihu dočítať, ani by ma neštvalo, že neviem ako skončila, taký pocit pri väčšine kníh teda nemávam. Ale raz ju možno prečítam znova, ale už v správnom poradí.

World of Warcraft: Kronika 2 World of Warcraft: Kronika 2 Chris Metzen

Druhá časť začína príbehom planéty Draenor - musím priznať, že ten začiatok ma veľmi nebavil, Draenor som veľmi ani nehrala a tie príšerky a história ma veľmi neoslovili. Potom sa dozvedáme, ako sa zrodila Horda - tam to už začalo byť zaujímavejšie. Čo ma stále "rozčuľovalo" bolo to, že pri každej kapitole bolo napísané napr. 99 rokov pred Temným portálom a trvalo strašne dlho, kým sme sa k temnému portálu dostali! :) A tam už sa odohrávalo to, čo poznáme aj z filmu - Horda sa dostáva na planétu Azeroth a stretáva sa s Alianciou. Na túto časť som sa tešila celú knihu, ale bola som trochu sklamaná. Nedávno som čítala knihu Příliv temnoty a tam bolo v podstate to isté - čo sa stalo potom, ako Horda zaútočila na Stormwind. A musím povedať, že tam to bolo spracované trochu lepšie. Navyše jednotlivé príbehy sa od seba trošičku líšili a to mi tiež vadilo.
Ale aj napriek týmto výtkam, kniha je spracovaná skvele, opäť sú tam krásne obrázky a veľa informácií zo sveta Warcraftu spracovaných prijateľnou formou v podobe krátkych kapitol, aj keď niektoré by mohli byť trošku dlhšie. Myslím, že aj táto kniha je povinnosť pre každého fanúšika tohto sveta a možno aj pre tých, ktorým sa páčil film.

Rozdelený svet Rozdelený svet Tim Marshall

Autor nám ukazuje miesta, na ktorých sú postavené múry. Alebo boli, napr. Berlínsky múr či Hadriánov val. Vysvetľuje nám, prečo tie múry vznikli, prečo vznikajú a k tomu pridáva aj iné rôzne zaujímavé informácie o štátoch, ktorých sa tie múry týkajú. Kniha je rozdelená do 8 kapitol v ktorých sú tie najpodstatnejšie múry. Napríklad múr medzi Izraelom a Palestínou, medzi Indiou a Bangladéšom či medzi Maďarskom a Srbskom.
Kapitoly v knihe sú relatívne krátke, jedna kapitola má okolo tých 30 strán, čiže kniha sa číta rýchlo. V knihe nájdeme aj mapy, ktoré pomáhajú pochopeniu textu a lepšej vizualizácií. Čo mi na knihe vadilo - našla som v nej relatívne veľa preklepov.
Kniha sa mi s ohľadom na krátke kapitoly čítala dobre. Čítala som ju pomaly, pretože pri takýchto knihách treba čítať poriadne každé slovíčko a tiež som sa nad textom veľa zamýšľala. Úprimne, o väčšine múrov som nemala ani potuchy a tak mi táto kniha poskytla naozaj veľa informácií a takisto sú v nej aj nejaké prognózy do budúcna. Myslím, že dané múry a krajiny sú v nej rozobraté dobre a kniha je napísaná tak, aby ju zvládol prečítať každý - teda aj človek, ktorý bežne knihy nečíta, pripadne číta úplne iný žáner. Ku knihe sa raz určite vrátim :).

Jiný svět Jiný svět Dmitrij Rus

Mňa kniha veľmi bavila, bavilo ma čítať o hraní z takéhoto uhla pohľadu. Keďže sama hrám hry, vedela som si to dobre predstaviť, vedela som, ako to funguje a herné výrazy mi boli známe. Bavilo ma čítať si o abilitách, o rozdeľovaní talent pointov, o súbojoch s mobkami a bossmi a vlastne o všetkom. Kniha ma fakt vtiahla, ale úprimne si neviem predstaviť, že by mohla baviť niekoho, kto nikdy nehral žiadnu onlinovku. Ak by sa niekto taký predsa len našiel a chcel si knihu prečítať, odporúčam ako prvé prečítať slovník, ktorý sa nachádza na konci knihy.

Mŕtve dievča neklame Mŕtve dievča neklame Jay Asher

Nápad v knihe je zaujímavý a ukazuje nám, ako aj drobné udalosti môžu spôsobiť lavínu, ktorá môže mať katastrofálne následky. Bohužiaľ, seriál som videla skôr a páčil sa mi viac ako kniha (to je vážne ojedinelý prípad). Seriál mi prišiel viac prepracovaný, hlavne preto, že Clay tie kazety v seriály počúval postupne a miešali sa tam aj iné postavy, zatiaľ čo v knihe je iba Clay, Hannah a jedna noc (no dobre, aj Tony).
Kniha má síce silný príbeh a posolstvo, ale myslím, že spravovanie mohlo byť trošku lepšie, možno viac emotívnejšie.

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

S Kyou som prežívala úplne všetko a bolo mi jej veľmi ľúto - malé dieťa, ktoré je zrazu ponechané samé na seba. Nevie čítať, nevie počítat, nikto jej nenechal žiadne peniaze, nemá skúsenosti vôbec s ničím. Keď ide do mesta, ľudia sa jej posmievajú. Jediné čo má je bažina okolo nej a v nej žijúce zvieratká. Mňa na knihe veľmi bavili aj opisy prírody, som biológ, tak mi to bolo veľmi blízke. Ale myslím, že to zaujme aj osobu, ktorá biológiu veľmi nemusí.
Je to kniha, ktorá sa vám vážne dostane pod kožu a na Kyin príbeh budete musieť myslieť ešte dlho po prečítaní.

Příliv temnoty Příliv temnoty Aaron Rosenberg

Kniha je v podstate len pre fanúšikov tohto sveta (čo ja, samozrejme, som), myslím, že iných čitateľov by veľmi nebavila, resp. by veľmi nevedeli, o čo ide. Ešte by som ju odporučila aj ľuďom, ktorým sa páčil Warcraft film, dej knihy sa odohráva v podstate hneď potom.
Mne sa kniha páčila (ale ja denne strávim aj pár hodín hraním Wowka, takže to nie je veľmi objektívne :D), bola dobrodružná, svižná, bola tam mágia, bolo tam dosť zaporákov a dosť hrdinov a proste všetko tam bolo. Len sem-tam trošku pokuľhávala štylizácia a také veci, ale to nevadí.

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Na knihe sa mi páčil svet - nový, prepracovaný fantasy svet s novými príšerami a novými druhmi mágie a to "striedanie" dňa a noci. Tiež príbeh plynul rýchlo, nemal nejaké zádrhele. Čo sa mi nepáčilo bolo, že Mia je taká nemastná-neslaná postava, veľa poznámok pod čiarou a v nich časté oslovenie "milí příteli". Kniha sa mi čítala fajn, ale tipujem, že po pár týždňoch si z nej veľa pamätať nebudem, až taká dobrá nebola.

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Neviem prečo, ale od knihy som čakala niečo iné. Asi som si myslela, že ústredné duo bude nejaká vtipná dvojka. Ale sklamaná som nebola. Kniha je veľmi čtivá, drží nás v napätí, kapitoly sú dlhé tak akurát. Tiež sa mi páčilo, že príbeh sa odohráva na území Slovenska. Keďže je to prvá časť zo série, s postavami sa len spoznávame (ako aj oni navzájom) a myslím, že ďalšie časti budú ešte lepšie. Na druhý diel sa už teším :).

Kameňolom Kameňolom Johan Theorin

Pri predchádzajúcich Theorinových knihách som mávala mrazivé pocity. Pri čítaní tejto knihy sa nedostavili - kniha sa síce čítala rýchlo, kapitoly boli krátke a zaujímavé, ale na môj vkus tu bolo asi málo krvi alebo neviem. Príbeh plynul relatívne pomaly a veľa sa tam toho naozaj nestalo, prišlo mi, že vyšetrovanie istých zločinov bolo skôr tak na okraj a ani neviem, čo bol hlavný dej. Čo sa mi ale páči na Theorinových knihách je, že tam stále dá kúsok nadprirodzena, kúsok mytológie. V tomto prípade to boli trollovia a víly.

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Kniha sa mi páčila, dej plynul rýchlo a stále som bola zvedavá, čo bude ďalej (aj preto som ju čítala len dva dni). Páčilo sa mi, že je rozprávaná v ja forme z pohľadu Agnieszky. Páčilo sa mi počiatočné, pomalé plynutie príbehu, potom to už na môj vkus malo dosť rýchly spád. A páčila sa mi aj postava Draka. Ale niečo mi tam proste chýbalo. Takisto oceňujem, že je to len jedna časť, takýchto fantasy kníh je veľmi málo, aj keď ďalšia časť z tohto sveta by sa mi páčila :-)

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Túto knihu som čítala kvôli výzve na databázi kníh - kniha, ktorej dej sa odohráva v Ostrave (túto to bola len jedna kapitola, ale tak snáď stačí :D). Priznám sa, že českých a slovenských autorov veľmi nečítam (asi nejaká averzia), aj keď väčšinou som príjemne prekvapená (napr. knihy od Červenáka alebo Stehlíkovej). Ale táto ma veľmi nebavila.
Dej sa odohráva niekedy v budúcnosti, po nejakej katastrofe, ktorá čiastočne vrátila veci niekam do stredoveku, ale na druhú stranu spôsobila aj rozvoj istých technológií (aj keď tie asi tiež boli pred nejakým Krachom, čo netuším čo bolo). Kniha nám v podstate hovorí príhody nejakého mutanta, ktorý chodí po svete (územie ČR a SR (teda asi)) a bojuje proti bohom, démonom, upírom a tak ďalej. Pri tom trpí stratou pamäti a teda nevie ako sa volá, skadiaľ má miesto ruky Klepeto a prečo má miesto oka Oko, ktoré zoomuje, ukazuje mu iné pohľady a väčšinou je teda užitočné.
Kniha ma väčšinu času nebavila, na mňa to bolo príliš chaotické. Proste je to svet, ktorému vôbec nechápem a nemám pocit, že by to tam bolo nejak vysvetlené. Tých podivných technológií, bytosti a všetkého tam bolo na môj vkus veľa. Do čítania som sa musela skôr nútiť a myšlienky mi často zabiehali niekam inam (takže to, že som niečo nepochopila, nemusí byť nutne chyba knihy, ale moja). A takisto nemám rada mutantov. Ale ako, malo to niečo do seba.

02.01.2020 2 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Tento úvod do rozsiahlej ságy nám ponúka príbehy viacerých postáv, ktoré plynú (vážne) pomaly, čo mne teda nevadí, ale niekomu môže.
Hovorí nám o Kaladinovi, synovi lekára, ktorý sa stane vojakom a nakoniec skončí ako otrok na samom dne. Hovorí nám o Šalán, ktorá, aby zachránila meno svojho rodu, sa stane zverenkyňou kráľovej sestry a jej plány nie sú úplne čisté. Hovorí nám o Dalinarovi, ktorý je kráľovym strýkom, zároveň jeho ochrancom a ktorý trpí zvláštnymi halucináciami, ktoré môžu poškodiť jeho meno. Hovorí nám o Adolinovi, ktorý je synom Dalinara a ktorý sa bojí o svojho otca. A občas nám hovorí o vrahovi, ktorý zavraždil kráľa (toho predchádzajúceho) a tou vraždou to vlastne všetko začalo. 6 rokov trvajúca vojna, počas ktorej sa to všetko odohráva.
Dej knihy plynie vážne pomaly, ale Sanderson je tak skvelý spisovateľ, že to vôbec, ale vôbec nevadí. Opäť vymyslel úžasný svet, ktorý je hlavne skalnatý a v ktorom prichádzajú silné velebouře, ktoré v podstate všetko riadia.
Mne sa kniha veľmi páčila a nutne potrebujem druhú časť!

02.01.2020 5 z 5