Deia Deia komentáře u knih

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Kniha sa mi páčila, celkom som ocenila, že tam Stein nie je. Zmenou oproti predchádzajúcim knihám je aj to, že príbeh nám tentokrát rozpráva sám Barbarič (aj keď občas mi jeho myšlienky k nemu nesedeli). Samotný prípad je ale veľmi napínavý, tiež sa mi páči, že v knihe sú zakomponované povesti o Sitnianskom hrade. Takisto je do prípadu zapletených dosť postáv a tak dej nie je monotónny, čoho som sa spočiatku trošku bála, keďže sa jednalo len o zmiznutú postavu. Kniha sa mi čítala veľmi dobre a rýchlo (tiež je dosť krátka) a na ďalšiu časť (tentokrát bez Barbariča) som celkom zvedavá, aj keď Stein medzi mojich obľúbencov nepatrí.

23.06.2020 4 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Táto kniha sa mi čítala naozaj veľmi dobre. Do každej knihy od Pratchetta sa púšťam s miernymi obavami, pretože to s jeho knihami mám ako na hojdačke – raz sa mi kniha páči, raz nie. Táto sa mi, našťastie, naozaj veľmi páčila. Bola vtipná, ale nie tak násilne (ako mi to niekedy príde u iných jeho kníh). Všetky dejové linky boli zaujímavé, najviac ma bavila tá s veliteľom Elániom a potom s lordom Vetinarim.

23.06.2020 4 z 5

Kliatba Misty Wayfairovej Kliatba Misty Wayfairovej Jaime Jo Wright

Námet sa mi veľmi páčil, mám rada takéto „duchárske“ postavy. Čo sa mi ale nepáčilo, boli hlavné postavy. Od oboch žien som čakala trošku viac. Thea mi ešte prišla celkom zaujímavá, ale Heidi mi nesadla vôbec – prišla mi príliš ustráchaná a väčšinu jej rozhodnutí som veľmi nechápala. Od oboch hrdiniek som čakala to, že budú trošku viac odvážnejšie a nebudú sa „schovávať“ za mužské postavy (hlavne teda Heidi). Tiež mi ku koncu knihy vadilo celkom veľa rečí o Stvoriteľovi. Kniha sa mi aj napriek týmto výhradám čítala rýchlo a samotný príbeh bol zaujímavý, mám veľmi rada knihy v ktorých sa takto prelína minulosť s prítomnosťou. Napriek tomu si veľmi dobre rozmyslím, či sa budem do ďalších kníh od autorky púšťať, naozaj som od tejto knihy čakala trošku viac.

23.06.2020 3 z 5

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy A vo Viedenskom lese stále stoja stromy Elisabeth Åsbrink

Kniha nám rozpráva príbeh židovského chlapca Otta a jeho rodiny žijúcich vo Viedni. Po prijatí norimberských zákonov sa ich život (a aj život všetkých židovských obyvateľov) výrazne zhoršil. Preto sa Ottiho rodičia rozhodli poslať chlapca do Švédska, kam sa aj vo februári 1939 dostal. Kniha je ďalej príbehom aj o Švédoch, ktorí sa rozhodli v tých časoch nepúšťať Židov cez hranice. A tiež je tam aj (stručný) príbeh Ingvara, zakladateľa firmy IKEA.
Kniha je napísaná naozaj skvelo, aj keď sa mi čítala dosť ťažko. Príbeh Otta, ktorý ako 13-ročný musel opustiť svoju rodinu a vo Švédsku putoval z miesta na miesto. S rodinou mal kontakt len skrz listy – tie, ktoré posielal Otto sa nezachovali, ale zachovalo sa okolo 500 listov od jeho rodičov. Niektoré z nich nájdeme aj v knihe, aj keď podľa môjho názoru je ich tam celkom dosť a sú trochu jednotvárne. Počas čítania som bola často znechutená, hlavne správaním ľudí, ktorí vtedy odmietali podať pomocnú ruku.
Kniha je napísaná naozaj veľmi čtivo, vďaka nej som sa dozvedela veľa (pre mňa) nových vecí a určite si od autorky prečítam aj ďalšie knihy.

23.06.2020 5 z 5

Elénium Elénium David Eddings

Kniha ma chytila snáď už od prvej vety. Sparhawk, ako hlavná postava, je naozaj skvelý (a jeho kôň tiež). Všetky postavy sú od začiatku zaujímavé a veľmi rýchlo som si ich obľúbila, aj keď niekomu môže vadiť ich jednotvárnosť (mne teda nie, taká fantasy, kde dobré postavy sú naozaj dobré a zlé naozaj zlé mi akurát prišla vhod). Dej ubieha veľmi rýchlo a k čítaniu som sa vracala každú voľnú chvíľu. Tiež je kniha veľmi vtipná, vtipné hlášky sú snáď na každej strane (a naozaj som sa pri väčšine z nich zasmiala). Niekde v polovici knihy mi začalo trošku vadiť, že družina v podstate len cestuje sem a tam, ale dalo sa to zvládnuť. Tretia časť knihy mi tiež prišla oproti predchádzajúcim dvom trošku slabšia, ale stále dosť dobrá.

23.05.2020 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Podľa anotácie som sa tejto knihy trochu bála, myslela som si, že ohľadom náboženstva bude Stein viac fanatický, ale našťastie až tak nebol. Táto časť sa mi čítala naozaj veľmi dobre, dej bol zaujímavý a napínavý a aj Jaroš mal viac priestoru (spolu so svojím veľkým mečom). Zatiaľ sa mi asi táto časť páčila zo všetkých najviac, aj keď by som ocenila, keby na konci bolo o jednu mŕtvolu viac.

Síla Síla Siri Pettersen

Obidve časti (Plíseň a Síla) sa mi páčili a čítali veľmi dobre. Hirka je naozaj zaujímavá postava, ktorá nevie bojovať a nemá žiadne nadprirodzené schopnosti, čo je v YA fantasy príjemným osviežením. Páčil sa mi jej prerod v silnú ženu, ktorá sa snaží dosiahnuť svoj cieľ. Na druhú stranu sa mi nepáčilo správanie Rimeho. Chápem, že Hirka mu chýbala, ale jeho rozhodnutia mi prišli veľmi nedomyslené a príliš impulzívne. V tretej časti sa potom stretávame aj s väčším množstvom zástupcov Umpiri (necicajú krv), ktorých má Hirka viesť. Tí sú tiež zaujímaví (vrátane ich studeného, snehom pokrytého sveta), ale bavili ma o trochu menej.
Celkovo sa mi táto séria veľmi páčila a raz sa k nej možno vrátim.

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Kniha sa mi čítala naozaj veľmi dobre. Spočiatku som bola dosť zmätená z rôznych názvov a častí daného sveta, keďže vysvetlivky tam neboli skoro žiadne (asi aj preto sa mi druhá časť páči trošku viac), ale potom som si už zvykla. Tiež sa mi veľmi páčila hlavná „hrdinka“ – konečne to nie je dievča, ktoré sa len oháňa mečom a chce nejakú pomstu. Je to dievča, ktoré nemá žiadne nadprirodzené schopnosti, nevie bojovať a miesto toho sa považuje za liečiteľku a chce zabrániť každému krviprelievaniu. Občas sa mi nepáčili jej rozhodnutia, ale tak je mladá a nemá nikoho, kto by jej poradil, tak sa to dá odpustiť. Tiež sa mi páčil vývin jej vzťahu s Rimem, žiadna prehnaná romantika. Som rada, že som sa do trilógie konečne pustila, je to veľmi podarená séria.

Storočie chirurgov Storočie chirurgov Jürgen Thorwald

Tak táto kniha je vážne skvelá. Autor sa v nej opiera o spomienky svojho starého otca, ktorý bol pri takých významných objavoch ako je objavenie narkózy, baktérií , rôznych operácií...
Narkóza bola objavená v roku 1846 a týmto rokom sa začína storočie chirurgov, v ktorom nasledoval jeden objav za druhým. Prvé kapitoly sa mi čítali trošku ťažšie, keďže tam boli aj opisy rôznych zákrokov bez narkózy a občas mi z toho bolo naozaj nevoľno. Všetky kapitoly boli ale naozaj veľmi zaujímavé – už od spomenutej narkózy, kde sa aj rieši kto s tým vlastne prišiel, až po záverečnú operáciu srdca. Pomedzi to sú kapitoly o čistote – naozaj ma zarazilo, ako lekári vtedy odmietali si umývať ruky a považovali to za stratu času. Ale potom prišiel Lister, Pasteur, Koch... a chirurgia sa začínala pomaly meniť (k lepšiemu, samozrejme). Tiež sa mi veľmi páčili časti, kde sa opisujú niektoré operácie a ich postupný vývin – napr. cisársky rez (konečne viem prečo sa tak volá), operácia slepého čreva, žalúdka... Je naozaj fascinujúce o tom všetkom čítať, ako sa chirurgia vyvíjala míľovými krokmi, od zahnisaných plášťov až po sterilnú operačnú miestnosť.

23.05.2020 5 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Druhá časť mi prišla trošku lepšia ako prvá. Poznámok pod čiarou bolo pomenej, ale aj tak mi prišli otravné, zbytočné a mala som z nich pocit, že autor (alebo teda rozprávač) sa iba robí zaujímavým. K Mii som si stále nevytvorila nejaký vrúcny vzťah, ako postava mi veľmi nesedí (ale pán Láskavý je super). Tiež mi tam vadila romantická linka, prišla mi taká nasilu. Svet sa mi ale páči, ten koncept toho, že tam je stále svetlo je zaujímavý (a to večné teplo...). Ale priznám sa, že aj koniec sa mi páčil – bol napínavý a mať po ruke tretí diel, tak sa do neho hneď pustím. Ale kniha ako celok ma až tak nebavila a tie vysoké hodnotenia tak úplne nechápem.

23.05.2020 3 z 5

Vo svete Ginny Moonovej Vo svete Ginny Moonovej Benjamin Ludwig

Kniha nám ponúka náhľad do života 14-ročnej autistky. Kniha je písaná formou mysleného denníka (alebo neviem ako to teda nazvať) a je naozaj napínavá. Dozvedáme sa o Ginniných návykoch, ktoré ako autistka má – napr. každé raňajky musí mať presne 9 bobúľ hrozna a tiež musí často kontrolovať aký je presný čas (presnosť je dosť dôležitá). Páči sa mi, ako je opísaný spôsob jej myslenia.
Spočiatku som sa od knihy nemohla odtrhnúť, keďže ma zaujímalo, ako sa to s Ginny a kontaktovaním Glorie vyvinie, ale potom sa dej trošku spomalil a prišlo mi, že sa aj opakoval. Napriek tomu ma čítanie veľmi bavilo, obdivovala som rodinu, ktorá bola ochotná adoptovať si takéto dieťa so špeciálnymi potrebami (aj keď neskôr ma správanie hlavne jej Navždymami trochu rozčuľovalo, aj keď bolo pochopiteľné). Som veľmi rada, že som si túto knihu kúpila a v hlave mi bude ležať ešte dlho.

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Po predchádzajúcich dvoch častiach, ktoré sa mi (konečne) celkom páčili, som sa tešila aj na túto. Ale bola som trochu sklamaná. Je tu síce Smrť, ktorý je ako postava fakt skvelý, ale časti s ním mi prídu dosť zmätené a aj tu som sa v deji dosť strácala.
V tejto časti zmizne Otec prasátek (chodí v červenom, je pri tele a nosí darčeky). Jeho úlohu teda prebral samotný Smrť (HO. HO. HO.). Do toho sa vloží aj Zuzana, Smrťova vnučka, ktorá sa snaží prísť na to, že prečo to Smrť robí. Časť knihy sa odohráva aj na Neviditeľnej univerzite, kde si dokonca aj mágovia všimli, že niečo nie je v poriadku (hlavne keď sa zjavia bohovia, ktorí dovtedy neexistovali, či rôzni škriatkovia, ako je napríklad skřet Bradavčák).
Táto časť ma teda veľmi nezaujala. Smrť aj Zuzana sú síce veľmi zaujímavé postavy, ale v deji som sa často strácala, nebolo mi jasné, o čo ide a do čítania som sa musela celkom nútiť, vôbec mi to neutekalo. Ani humor mi veľmi nesadol, aj keď rozhovory Smrťa s Albertom boli skvelé. Dúfam, že ďalšia časť ma bude baviť viac.
BYLI JSTE HODNÍ, NEBO JSTE ZLOBILI? HO. HO. HO.

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Kniha sa mi veľmi páčila. Páčila sa mi hlavná postava, Spensa, ktorá to v živote kvôli svojmu otcovi vôbec nemala jednoduché, a aj tak si šla stále za svojím cieľom. Tiež sa mi páčilo, že ľudia žijúci na planéte Detritus, sú ľudia, ktorí kedysi žili na našej Zemi a ktorí si rozprávajú také príbehy, ako aj my (napr. o Tarzanovi). Páčili sa mi aj vedľajšie postavy, ktoré boli veľmi zaujímavé, hlavne istá loď. V podstate sa mi páčilo asi naozaj všetko (aj obálka knihy).
Od knihy som sa väčšinou nemohla odtrhnúť aj keď niekde v polovici mi to začalo prichádzať trošku monotónne, samý výcvik a tak, ale aj to sa potom zmenilo. Koniec mohol byť trošku dlhší, príliš veľa odpovedí na príliš málo stranách. Ale kniha je to aj tak skvelá a už sa teším na druhú časť :).

03.05.2020 5 z 5

Narodený v modrú stredu Narodený v modrú stredu Daniel Tammet

Táto kniha ma zaujala hneď ako vyšla. Daniel nám ponúka náhľad do vnútra človeka, ktorý trpí poruchou autistického spektra, konkrétne Aspergerovým syndrómom. Tiež je aj savant, teda človek, ktorý v určitých oblastiach vykazuje schopnosti, ktoré vysoko prekračujú „bežnú“ normu. V Danielovom prípade sa jedná o nadpriemerné jazykové a matematické schopnosti.
Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Daniel nám ukazuje svoj život od detstva až po dospelosť. V detstve to naozaj nemal ľahké, vtedy sa veľa o autizme (a už vôbec nie o Aspergerovi) nevedelo. Opisuje nám, ako sa vyrovnával s tým, že nezapadal medzi ostatné deti. Ako sa musel učiť rozoznávať emócie. Ale napriek svojmu hendikepu sa nevzdával a snažil sa toho dosiahnuť čo najviac. Niekedy mi ho bolo ľúto (hlavne keď opisoval svoje školské časy), niekedy som mu trošku závidela (kto by sa nechcel naučiť nový jazyk za týždeň). Ale najviac som asi bola ohromená. Tou jeho vnútornou silou a tým, ako sa naučil zdolávať prekážky, ktoré si my, „bežní“ ľudia ani len neuvedomujeme
Táto kniha mi toho dala veľmi veľa a odporúčam prečítať ju každému.

03.05.2020 5 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Prvú časť série, Divokú píseň, som čítala pred necelými dvoma rokmi a myslela som si, že si ju pamätám trochu lepšie. Asi aj preto sa mi táto, druhá časť, páčila menej. Prišla som na to, že udalosti z prvej knihy si pamätám len minimálne, takže spočiatku som bola dosť zmätená odkazmi na to, čo sa stalo v predchádzajúcej časti. Kniha sa mi ale aj tak čítala dobre, bolo tam dosť akcie, v podstate žiadna romantická linka (to oceňujem) a celkovo bola dosť napínavá. Problém som mala s tým, že ani August, ani Kate mi tentoraz nejak neprirástli k srdcu (zdá sa mi, že v prvej časti sa mi páčili viac). Tiež sa mi celkom páčil koniec, bol dosť nečakaný. Ku knihe sa určite ešte raz vrátim, chystám sa ju prečítať hneď po tom, čo si znova prečítam prvú časť, možno ju takto ocením viac.

Pasažier 23 Pasažier 23 Sebastian Fitzek

Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Spočiatku som síce mala chaos vo väčšom množstve postáv, ale to sa nakoniec urovnalo. Prostredie knihy je veľmi zaujímavé – výletná loď, na ktorej sa nachádza šialenec, ktorý pravdepodobne vraždí ľudí. Takže kniha ma po celý čas udržiavala v napätí, o jednotlivé postavy som sa bála a držala im palce, aby to do konca knihy prežili. Zaujímavých zvratov tam tiež bolo dostatok, možno až príliš veľa. Niektoré som tušila, niektoré ma naozaj prekvapili. Keďže toto bola moja prvá kniha od autora a naozaj sa mi páčila, tak určite si časom od neho prečítam aj iné knihy a budem dúfať, že sú minimálne rovnako dobré.

03.05.2020 4 z 5

Dievča, ktoré pilo mesačný svit Dievča, ktoré pilo mesačný svit Kelly Barnhill

Napriek tomu, že miesto, svet, v ktorom sa kniha odohráva je veľmi zaujímavé, kniha mi nejak nesadla. Naozaj neviem prečo. Príbeh je to veľmi milý, napísaný veľmi zvláštnym spôsobom, ale proste neviem. Kniha vo mne nevyvolala žiadne emócie, do čítania som sa musela často nútiť a postavy mi nijak neprirástli k srdcu. Možno to bude aj tým, že táto kniha je primárne určená oveľa mladším čitateľom.
Ale obálka je naozaj veľmi pekná :).

Kosti na prach Kosti na prach Kathy Reichs

Priznám sa, že od knihy som čakala niečo iné. Niečo ako jednu časť seriálu rozpísanú do knihy. Toho som sa veľmi nedočkala. V deji mi vadilo dosť veľa vecí – príbeh sa odohráva v Kanade a mala som problém s veľkým množstvom francúzštiny, ktorá sa v knihe vyskytuje. Tiež v knihe bolo strašne veľa mien a relatívne veľa prípadov, ktoré spolu až príliš súviseli. Na druhú stranu, príbeh mal spád a druhú polovicu knihy som vlastne prečítala na jeden záťah, lebo mi to prišlo naozaj napínavé.
Na knihu pravdepodobne rýchlo zabudnem a do iné knihy od autorky už zrejme čítať nebudem (určite ich nebudem vyhľadávať.

Krvavec Krvavec Crystal Smith

Kniha je naozaj čtivá. Aurélia nie je hrdinka ktorej všetko ide podľa plánu. Naopak, väčšinou podľa plánu nič nešlo. Niekoľko krát som bola zvratmi v deji dosť prekvapená, niektoré som naozaj nečakala a občas bol dej vážne pochmúrny. Tiež samotná mágia a mytológia okolo nej bola dobre prepracovaná - jednotlivé druhy mágie, jej zdroje, história... Väčšina postáv je zaujímavá, ocenila som, že romantika nehrala hlavnú rolu. Čo mi trochu vadilo, je to, že občas mi postavy (a ich správanie) prišli veľmi ľahko ovplyvniteľné.
Kniha sa mi čítala dobre, oceňujem, že napriek tomu, že je to séria, je prvá časť relatívne ukončená. Na druhú časť sa teším, aj keď, podľa toho ako dlho písala autorka túto časť, asi tak skoro nebude.

14.04.2020 4 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Opäť skvelá kniha od Åsne Seierstad. Tentokrát o živote v Afganistane počas vlády Talibanu a hlavne po jeho páde.
Kniha nám rozpráva o živote rodiny kníhkupca Sultána Chána, v ktorej aj samotná autorka strávila pár mesiacov. Sultán síce nie je nejak veľmi náboženský založený človek, v svojom obchodíku má rozličné knihy a je to kultúrne založený človek, ale k svojej rodine sa stále správa ako despota. Ako najstarší muž v rodine všetko riadi (okrem výdaja žien, tam má hlavné slovo jeho matka). V knihe sa dozvedáme príbehy jednotlivých členov rodiny - jeho najstaršieho syna, ktorého núti stále pracovať, jeho sestier, matky, jeho dvoch žien...
Kniha je opäť napísaná veľmi čtivo. Keď sa púšťam do takejto literatúry, stále mám obavy, že ma to nebude baviť a stále som prekvapená, ako sa mi takéto knihy skvelo čítajú. Opäť to je kniha, ktorá nám ukazuje, ako dobre sa nám vlastne žije. Nikto ženy v našej spoločnosti nenúti vydávať sa za koho nechcú, nehrozí im trest smrti za neveru alebo trest len za to, že sa samé stretnú s mužom. Kultúra v Afganistane je naozaj strašne odlišná (a nielen tam) a podobne ako autorka, aj ja som často mala chuť jednotlivým osobám vraziť a to som s nimi ani nežila. Knihu určite odporúčam prečítať každému.

14.04.2020 5 z 5