Deia Deia komentáře u knih

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Tak túto knihu som na môj vkus čítala naozaj dlho. Nemôžem povedať, že by ma nebavila, to zas nie, len sa mi čítala nejak ťažko a dopredu som postupovala len pomaly. Do tejto série som sa chystala pustiť už dlho, ale stále ma odrádzal počet jej častí (14 hrubých kníh), ale tak konečne som sa k tomu dokopala. Tiež ma trochu odrádzali nie úplne pozitívne hodnotenia tejto prvej časti. Mňa kniha celkom bavila, ale tiež mi prišla dosť rozvláčna. Popisy mi väčšinou nevadia, ale tu mi prišli trošku ťažkopádne. Takisto som mala problém s postavami. Tri ústredné postavy, Rand, Mat a Perrin, mi dosť liezli na nervy, správali sa ako by prišli z pomocnej školy. Tiež mi vadila postava Nyneivy, ktorá sa k nim na ich ceste pridala neskôr a ktorá neustále všetko kritizovala a neustále opakovala ako Moirain neverí (to neustále opakovali teda aj tí traja chalani a prišlo mi to fakt dosť otravné a nelogické). Na druhú stranu svet sa mi veľmi páčil a ku koncu ma to aj celkom začalo baviť. Som zvedavá, ako príbeh bude pokračovať ďalej a druhú časť si určite v blízkej budúcnosti prečítam.

06.11.2020 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Kniha, ako aj tá predchádzajúca, je vážne čtivá, takže som ju prečítala za jeden večer. Kapitoly rýchlo ubiehajú a sú správne napínavé. Bohužiaľ, dej trochu pokuľháva. Zápletka mi prišla nelogická a celkovo mi to prišlo strašne prekombinované, tiež veľa vecí proste nedávalo zmysel. Vôbec mi to neprišlo strašidelné, knihu som naozaj čítala sama doma večer a žiadne nepríjemné pocity vo mne nevyvolávala. Tiež hlavná postava, Daniel, mi prišiel taký nemastný neslaný, k srdcu mi vôbec neprirástol (ale jeho bratranca som fakt neznášala), takže v podstate ma ani nezaujímalo, čo sa okolo neho deje a či mu niečo hrozí. Aspoňže kniha je len taká jednohubka a číta sa rýchlo.

06.11.2020 3 z 5

Susannina pieseň Susannina pieseň Stephen King

Táto časť sa mi oproti tým predchádzajúcim páčila o trochu menej (ale stále viac ako Pištoľník). Stále sa čítala dobre, ale prišla mi to len taká vyplňujúca časť a celkovo sa mi dejová linka okolo Susannah veľmi nepáči. Ničmenej dej v (skoro) modernom New Yorku sa mi páčil, takisto aj dejová linka Rolanda s Eddiem. To, že King sám seba napísal do príbehu mi prišlo skvelé a ten jeho denník takisto. Koniec je ako pri každej časti taký, že fakt by sa mi veľmi zišla ďalšia časť :D. Bohužiaľ, musím si počkať (snáď) do decembra, ale čakanie to bude veru dlhé, ešte keď sa jedná o časť záverečnú.

Inferno Inferno Dmitrij Rus

Na knihu som sa naozaj tešila, predchádzajúce časti mi prišli skvelé. Ale opäť som s ňou mala problém, ktorý sa mi poslednú dobu pri sériách opakuje – fakt som si veľmi nepamätala, čo sa v predchádzajúcich častiach stalo (aj keď pri každej sérii mám pocit, že si to pamätám veľmi dobre!). Preto mi trvalo relatívne dlho, kým som sa v deji plnom postáv opäť zorientovala. Ale aj potom som mala pocit, že kniha nie je taká dobrá ako tie predošlé. Neviem, niečo mi tam chýbalo. Na začiatku dej plynie celkom pomaly, potom mi zas prišlo, že sa tam toho deje strašne veľa. Napriek týmto negatívam sa mi ale kniha čítala fakt dobre, je napísaná naozaj čtivo. Tiež sa mi páči myšlienka, že herný svet sa postupne odtrháva od reality a funguje sám o sebe, som zvedavá ako toto v ďalších častiach bude pokračovať. Koniec je potom opäť taký, že nutne potrebujem ďalšiu časť!

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Dievčatá (a postupne aj iné postavy) sa v rozprávaní príbehu striedajú, čo je občas dosť zmätočné (ich kapitolky nie sú označené), ale časom som si zvykla. Spočiatku som sa bála, že sa mi kniha nebude páčiť – všetky postavy (hlavne Mirjem) mi prišli také chladné, udržiavajúce si odstup a myslela som si, že si teda žiadnu neobľúbim. Potom sa to ale zlomilo a do knihy som sa naozaj začítala, dej postupne gradoval a bola som strašné zvedavá, čo bude ďalej, hlavne ako si poradí Mirjem a Irina. Všetky ženy sa totiž rozhodli vziať svoj život do svojich rúk a vážne som bola napätá, že ako to s nimi dopadne. Takisto sa mi strašne páčila tá rozprávková atmosféra knihy, vďaka tomu ma kniha úplne vtiahla do deja a mala som pocit, že skutočne cítim tú kopu snehu. Trochu mi vadil koniec knihy – dej tam začal stagnovať a celkovo bol trochu rozvláčny. Napriek tomu sa mi kniha veľmi páčila a dúfam, že autorka bude pokračovať v písaní kníh, ktoré sú inšpirované slovanským folklórom.

Vlky z Cally Vlky z Cally Stephen King

Táto časť má vyše 600 strán, ale prečítala som ju naozaj rýchlo. Dej bol opäť napínavý a rýchlo ubiehal. Všetky postavy sú sympatické, jak tie hlavné, tak aj tie vedľajšie, hlavne otec Callahan s ktorým sme sa mohli stretnúť už v knihe Prokletí Salemu (musím si to znova prečítať). Čo ma trošku mrzelo je to, že v podstate celú knihu sa rozpráva o vlkoch a bitka s nimi je potom iba na pár strán. To v konečnom dôsledku až tak nevadí, pretože aj zvyšný dej je zaujímavý, len podľa názvu som to čakala trošku dlhšie. Tiež mi trošku vadilo, že King svojím postavám stále „nakladá“ – nielen, že musia doputovať k Temnej veži, čo zjavne nie je až také jednoduché, ale stále im pribúdajú aj nejaké osobné problémy, hlavne chudinke Susannah. Ináč sa mi veľmi páčilo Callahanovo rozprávanie a vlastne aj celá kniha a neviem sa dočkať ďalšej časti.

06.11.2020 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Táto časť mi prišla najlepšia. Najprv zúri vojna na severe, potom zúri vojna pri hlavnom meste, do toho trošku politikárčenia... Na druhú stranu sa musím priznať, že postupne sa mi všetky postavy tak nejak sprotivili. Pri prvej knihe som mala pocit, že by som si ich aj mohla obľúbiť (napriek tomu, že nie sú veľmi kladné), pri druhej som si celkom obľúbila Logena a Jezala (Gloktu fakt nie), ale pri tej tretej... no, nejak sa mi (po ich činoch) prestali páčiť. Najhorší mi prišiel Bayaz, ten v prvej časti vyzeral ako skvelá postava, proste veľký mág, ale to ako sa vyfarbil... ten musí liezť na nervy snáď každému :D. Ale aj napriek tomu, že sympatie k postavám sú u mňa snáď najdôležitejšou časťou príbehu a tu nám to teda neklapalo, som nemohla prestať čítať a strany som otáčala jednu za druhou. Proste ten samotný príbeh je tak skvelý a napínavý že vám ani nevadí (aspoň mne nie), že hlavným postavám neželáte nič pekné. Je tam veľa bojov, veľa krvi... proste pecka. Z knihy som teda nadšená a mrzí ma, že som už na konci, aj keď autor napísal aj ďalšie knihy z tohto sveta, ktoré si čoskoro určite prečítam.

06.11.2020 5 z 5

Môj posledný výdych Môj posledný výdych Paul Kalanithi

Toto je silná kniha. Príbeh muža, ktorý vie že zomrie a veľa s tým spraviť nemôže. Paul mal veľa ambícií na nasledujúcich niekoľko desiatok rokov a zrazu sa mu všetky jeho sny zrútili a musel začať všetko prehodnocovať a rozhodol sa, že napíše knihu. Táto jeho kniha je veľmi čtivá, napriek svojmu obsahu je to jednohubka, ktorá má necelých tristo strán (a ešte aj veľkým písmom a riadkovaním). V prvej časti knihy opisuje hlavne svoju lekársku prax, táto časť ma veľmi bavila, stále som mala rada knihy či seriály z lekárskeho prostredia. V druhej časti knihy sa viac venuje svojím myšlienkam a pocitom, tu sa musím priznať, že občas mi to prišlo trošku rozťahané. Som ale rada, že túto knihu napísal práve lekár, myslím, že hlavne vďaka tomu dokázal Paul veľmi dobre priblížiť svoju diagnózu a aj vďaka tomu je kniha napísaná tak dobre. Paula veľmi obdivujem, že aj napriek svojej chorobe sa nevzdával a snažil sa byť lekárom čo najdlhšie. Tiež obdivujem aj jeho ženu Lucy, ktorá napísala záver knihy a ktorá mu celý čas bola oporou a pomáhala mu pri jeho rozhodnutiach. Kniha je naozaj smutná, ale určite by si ju malo prečítať čo najviac ľudí.

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Na rozdiel od prvej knihy táto kniha má už aj dej, ktorý niekam smeruje. Všetky postavy majú úlohu, ktorú sa snažia splniť, aj keď niektorí pri tom dosť reptajú. Najviac ma bavila linka mága Bayaza spolu s jeho družinou, bolo to také dobrodružné putovanie, aj keď s dosť nečakaným koncom. Vlastne všetky postavy prežívali nejaké dobrodružstvo, len mám pocit, že všetkým postavám bola vkuse strašná zima (Gloktovi teda strašné teplo), stále boli špinaví a stále mali nejaké zranenie. Všetky dejové linky boli napínavé, akčné a sarkastické (Gloktove poznámky ma bavili asi najviac, aj keď on sám medzi mojich obľúbencov tak úplne nepatrí). Tretiu časť už mám rozčítanú a čakám nejaké veľké odhalenie, tak dúfam, že ma to nesklame!

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Táto kniha mi oproti prvej prišla o dosť lepšia a napínavejšia, predsa len sa už neodohrávala v malej dedinke, ale vo väčšom prostredí. Ale s obidvomi knihami som veľmi spokojná a teším sa na záverečnú časť.

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Prostredie knihy je naozaj magické. Príbehy odohrávajúce sa v Rusku na ďalekom, zasneženom severe, kde stará opatrovateľka pri kozube rozpráva deťom staré legendy a rozprávky, o Mrázikovi, vtákovi Ohnivákovi... a v ktoré malá Vasja verí a dokonca niektoré z tých tvorov vidí (čo ale nemôže ostatným priznať). Jej postava sa mi veľmi páčila, páčilo sa mi, že je svojská a aj vo svete kontrolovanom mužmi si v podstate robí čo chce. Postava Konstatina, fanatického kňaza, ktorý bol vyslaný do ich dediny, mi naopak, dosť liezla na nervy (čo teda asi aj mala). A postava Mrázika bola super.
Táto kniha (na rozdiel od druhej) mi prišla trošku slabšia. Prostredie bolo síce úžasné, ale prišla mi až príliš rozťahaná a nebolo tam až tak veľa akcie.

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Kniha sa mi čítala vážne dobre. V podstate viac ako 600 strán som zhltla za dva dni, naozaj som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Hlavné postavy mi prišli zaujímavé a sympatické, len škoda, že Tim sa tam nevyskytoval trošku viac. Bála som sa totiž, že detskí hrdinovia mi budú liezť na nervy, ale nestalo sa tak, naopak, prirástli mi k srdcu a veľmi som im držala palce, aby sa im z Inštitúcie podarilo dostať. Občas mi prišla kniha trošku zdĺhavá, ale dalo sa to zvládnuť. U Kingových kníh mám väčšinou problém s koncami, ale koniec tejto knihy sa mi páčil a vôbec by mi nevadilo nejaké voľné pokračovanie.

27.09.2020 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Všetky postavy boli veľmi zaujímavé a aj keď sa o nich nedá hovoriť ako o kladných, tak som si ich celkom obľúbila, ku koncu dokonca aj Jezala a Gloktu (a to on mučí ľudí, čo ja veľmi nemusím :D). Ináč pri čítaní som v podstate vôbec nevedela, kde sa kniha odohráva, kam celý ten dej speje, mám pocit, že o danom svete som sa nedozvedela skoro nič... ale to mi vôbec nevadilo, strany mi aj tak ubiehali rýchlo a tipujem, že v ďalších častiach sa to dozviem (dúfam, že si ich čoskoro prečítam). Veľkým plusom u mňa je to, že tam nebola žiadna romantická linka (iba trošilinku) a že tam bolo veľa sarkazmu. Na ďalšie časti sa už vážne teším.

Vítězství orlů Vítězství orlů Naomi Novik

Ja mám túto sériu rada a aj táto časť sa mi páčila. Kniha sa mi opäť čítala dobre, páčilo sa mi, že draci sa začínajú trochu viac prejavovať, že už len slepo nepočúvajú rozkazy, ale idú si sa svojim. Tiež sa mi páčili myšlienkové pochody Laurenca, ktorý je v očiach svojich krajanov zradca a to sa prejavovalo aj na vzťahu k Temerairovi. Finálna bitka s Napoleonom bola tiež veľmi napínavá. Čo ma veľmi mrzí je to, že ďalšie štyri časti už neboli preložené, pritom nasledujúca časť by sa mala odohrávať v Austrálii (alebo po ceste do Austrálie), čo znie dosť zaujímavo. Možno sa raz odhodlám a dočítam to v angličtine.

Příběh předka Příběh předka Richard Dawkins

Z tejto knihy som úprimne nadšená. Bála som sa, že sa mi bude zle čítať, že bude príliš dlhá a zložitá. Ale Dawkins píše tak skvele, že som sa od knihy naozaj nemohla odtrhnúť. Jej prečítanie mi síce chvíľku trvalo (asi týždeň), ale je to preto, že pri tejto knihe musí byť človek maximálne sústredený, čo nie je stále možné. Priznám sa, že nie všetkému som chápala, ale aj tak to bolo napísané tak, že mi to vôbec nevadilo. Čo ma trošku mrzí je to, že táto kniha nie je preložená do slovenčiny a tak som často musela niektoré organizmy googliť – čo v konečnom dôsledku až tak nevadí, aspoň som si rovno pozrela ako vyzerajú. Tiež by sa mi páčilo, keby tam bolo trošku viac obrázkov (ale aj bez nich je táto kniha vážne hrubá a vážne ťažká). Som strašne rada, že sa mi podarilo k tejto knihe sa dostať a už teraz sa teším, ako ju budem čítať znova.

09.09.2020 5 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Kniha sa mi čítala dobre, je to taká jednohubka na jedno či dve poobedia. Kapitoly sú krátke, na striedačku v nich sledujeme dve príbehové linky, a skoro každá kapitola končí napínavo. Napriek tomu mi kniha prišla rozťahaná, dej dopredu postupoval dosť pomaly a koniec mi potom prišiel až príliš zrýchlený. Nie všetky otázky boli zodpovedané. Tiež mi to neprišlo až tak strašidelné ako som očakávala a so správaním postáv v opustenej dedine som mala celkom problém, hlavne tie dve ženy boli na môj vkus až príliš hysterické. Vyšetrovacia linka mi prišla zaujímavejšia. S knihou som mala ešte jeden problém a to ten, že celý čas som mala pocit, že čítam knihu od Thorinna, ktorá sa odohráva na ostrove Öland a často som si musela pripomínať, že to tak nie je a že dej sa odohráva na Islande. Od autorky som predtým čítala aj knihu Posledný rituál a tá ma tiež nenadchla až tak, ako som čakala. To ma celkom mrzí, pretože Island je podľa mňa veľmi zaujímavý. Možno si od autorky ešte niečo prečítam, ale vyhľadávať ju pravdepodobne nebudem.

06.09.2020 3 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Kniha je to útla, takže som ju prečítala celkom rýchlo. Dej je veľmi zaujímavý a nápaditý. Dozvedela som sa veľa o vtedajšom fungovaní takýchto zariadení a celkom ma prekvapilo (nepríjemne), aké ľahké bolo dostať nejakú ženu, hoc aj zdravú, do takejto „liečebne“ a aké rôzne experimenty sa na nich predvádzali. Kniha sa mi čítala dobre, aj keď trošku som mala problém so štylizáciou, prišla mi taká zvláštna. Tiež som mala trochu iné očakávania od príbehovej linky s duchmi, takže som bola trošičku sklamaná, ale naozaj iba trošičku, lebo kniha je to naozaj veľmi dobrá.

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

V knihe sa striedajú kapitoly Claydona, krvožehnaného (vie vypiť krv dragga a vďaka tomu má isté schopnosti), ktorý spolu so svojím strýkom putuje a hľadá zbraň, ktorá by bieleho dragga porazila, potom Lizanne, ďalšej krvožehnanej, ktorá sa snaží pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí a zmobilizovať aspoň nejakú armádu, Hilemora, ktorý je kapitánom lode a Sirusa, ktorý je Skazený.
Kniha sa mi spočiatku čítala dosť ťažko. Aj keď som predchádzajúce časti čítala tento rok, tak veľmi veľa vecí mi vypadlo (ja fakt musím čítať série za sebou) a dosť ťažko som sa v knihe orientovala. Ale čím viac som čítala, tým mi to prišlo lepšie a na konci som sa od knihy nemohla odtrhnúť a posledných asi 300 strán som v podstate prečítala na jeden záťah. Celá táto trilógia mi ale prišla celkom ťažká na zorientovanie sa v tom ich svete. Tiež by som ocenila, keby na začiatku knihy bolo nejaké zhrnutie predchádzajúcich častí alebo keby aspoň v deji bolo viac odkazov na to, čo sa stalo. Takisto sa mi trochu nepáčil záver knihy, pridala by som ešte aspoň pár kapitol o tom, ako pokračoval život postáv alebo aspoň nejaké väčšie uzavretie, bolo to ukončené až príliš stroho. Ináč v knihe nechýba akcia, je napísaná napínavo a zaujímavo. S knihou som mala ale ešte jeden problém (ktorý som mala už aj v predchádzajúcich častiach) a to ten, že žiadna z postáv mi nejak neprirástla k srdcu a nevedela som si ich obľúbiť, takže viac ma zaujímalo čo sa stane s ľudstvom ako s nimi.

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Pratchettovkám začínam konečne celkom prichádzať na chuť, ale z tejto knihy som mala aj tak obavy, pretože Mrakoplaš vôbec nepatrí medzi moje obľúbené postavy. Napriek tomu ma táto kniha veľmi bavila. Asi to bude tým, že okrem Mrakoplaša sa tam vyskytujú aj ostatní mágovia a ich „objavovanie“ nového ostrova ma veľmi bavilo. Tiež ma bavilo Mrakoplašove putovanie neznámym svetadielom a aj jeho príhody. Humor mi tentokrát vôbec neprišiel taký násilný ako pri niektorých predchádzajúcich knihách zo série. Od knihy som sa v podstate nemohla odtrhnúť a to sa mi pri tejto sérii často nestáva. Ale priznám sa, že koniec som tak úplne nepobrala.

Na dvore z hviezd a mrazu Na dvore z hviezd a mrazu Sarah J. Maas

Kniha sa mi čítala dobre, Maas píše čtivo, to sa jej uprieť nedá (aj keď úplným jej fanúšikom asi nikdy nebudem). V knihe sa v podstate dozvedáme, ako sa postavy pripravujú na oslavu Zimného slnovratu. Je to milé, ale v podstate sa tam nič nedeje, aj keď sú tak nakusnuté nejaké problémy, ktoré sa po vojne vyskytli alebo teda pravdepodobne vyskytnú. Páči sa mi, že v knihe je niekoľko kapitol, ktoré rozpráva aj niekto iný ako Feyre, napríklad Cassian alebo Morrigan. Na druhú stranu, je to len taká výplňová kniha v ktorej sa naozaj nič nedeje, takže mi príde trochu zbytočná.

04.09.2020 3 z 5