Deia Online Deia komentáře u knih

Posol Posol Neal Shusterman

Celá trilógia sa mi čítala strašne dobre, o čom svedčí aj to, že som ju zhltla za štyri dni. Mala u mňa síce postupne klesajúcu tendenciu, ale všetky časti sa mi čítali veľmi dobre. Prvá časť, Kosec, mi prišla najlepšia, tú som prečítala na jeden záťah. Nimbus mi prišla o trošičku slabšia a Posol bol pre mňa o hviezdičku horší ako Kosec. Svet mi prišiel úžasne vykreslený a prepracovaný, kladné (resp. kladnejšie) postavy som si obľúbila a tie záporné naozaj nemala rada. Oceňujem, že tam nebolo veľa romantiky (resp. žiadna). Konca tretej časti som sa trochu bála, pretože mi prišlo, že dosť ľuďom ten koniec nesadol, ja som s ním nemala problém, prišlo mi to zakončené dobre. S treťou knihou som mala problém len ten, že mi prišla trochu rozťahaná, ale k trilógii sa raz určite vrátim.

18.08.2020 4 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Ja som z knihy naozaj nadšená. Chápem, že to asi nemôžu povedať všetci tí, ktorí túto knihu čítali, prípadne ešte budú (asi hlavne veriaci teda nie), ale ja naozaj som.
Kniha je rozdelená do desiatich kapitol. Prvých pár kapitol sa mi čítalo trochu ťažšie, nie všetko som úplne chápala (ale to bude aj tým, že som to čítala rýchlo), ale aj tak mi prišli veľmi zaujímavé a dobre napísané, Dawkins sa v nich zameriava hlavne na hypotézu Božej existencie. Ďalšia časť sa mi čítala už lepšie, najviac ma zaujala kapitola 6 (Korene morálky: Prečo sme dobrí) a kapitola 7 („Dobrá“ kniha a meniaci sa morálny Zeitgeist). V poslednej časti sa zameriava na deti a náboženstvo (tiež skvelá kapitola).
Pri čítaní som často neveriacky krútila hlavou, hlavne pri prezentácii myšlienok niektorých ľudí – stále sa nájde veľa ľudí (aj vysoko postavených či vzdelaných), ktorí napr. veria, že naša Zem je stará 6 000 rokov (a ďalej to učia deti!) a ignorujú pritom všetky vedecké dôkazy.
Ako som spomínala vyššie, ja som naozaj nadšená (a čiastočne aj zdesená). Som rada, že som si túto knihu prečítala a určite ju budem čítať znova. Myslím, že toto je jedna z tých kníh, ktorú keby si všetci prečítali (viem, že je to nereálne), a mali by pritom otvorenú myseľ, tak by z tohto sveta mohla spraviť lepšie miesto.

02.08.2020 5 z 5

Výhled na hvězdy Výhled na hvězdy Brandon Sanderson

Táto časť sa mi čítala rovnako dobre, ako tá prvá, Sanderson vie písať naozaj úžasne. Trošku mi chýbali postavy z prvej časti, keďže Spensa svoju planétu opustila. Nové postavy ale sú tiež zaujímavé, hlavne národ malých kitsenov alebo chiméra Pára. M-Bot je samozrejme stále skvelý :).
Kniha ma celý čas držala v napätí a pri čítaní som sa od nej nevedela odtrhnúť. Len ten koniec – opäť to skončilo tak, že nutne potrebujem ďalší diel (dúfam, že ho Sanderson napíše rýchlo!).

27.07.2020 5 z 5

Slon na Zemplíne Slon na Zemplíne Andrej Bán

Táto kniha je plná príbehov, ktoré sú naozaj zaujímavé a ktoré sa oplatí prečítať. Väčšinou ma tieto príbehy prekvapili (a to nie veľmi pozitívne). Tiež nám táto kniha predkladá mnohé zaujímavosti, či už historické alebo zo súčasnosti. Autor sa tiež venuje aj politickým kauzám – toho som sa spočiatku bála, pretože politika nie je môj šálok kávy, ale vôbec mi to tam nevadilo, naopak, som rada, že som sa dozvedela veľa nových informácií. Tiež ma potešilo, že sa tam mihlo aj moje rodné mestečko (a nie až v takom negatívnom obraze ako tie ostatné).
Kniha sa mi čítala naozaj veľmi dobre, až som bola sama prekvapená. Po väčšine príbehov som ostala v šoku, že to takto na tom našom Slovensku naozaj funguje, táto kniha ma pripravila o niektoré moje ilúzie. Predpokladám, že k tejto knihe sa ešte vrátim, naozaj si to zaslúži a myslím, že prečítať by si ju malo čo najviac ľudí.

27.07.2020 4 z 5

Čarodejník a sklo Čarodejník a sklo Stephen King

Kniha sa mi čítala strašne dobre. Príbeh rýchlo napreduje a nedá sa od neho odtrhnúť. Pri štvrtej časti som mala trochu obavy, že ma Rolandova minulosť nebude až tak baviť, ktoré boli, samozrejme, zbytočné a nakoniec som ani nechcela, aby Rolandov príbeh skončil.

27.07.2020 5 z 5

Skryté město Skryté město David Eddings

Táto séria sa mi páčila menej ako tá predchádzajúca a do čítania som sa musela často nútiť. Hlavne prvá časť je opäť plná putovania a presúvania sa z miesta na miesto. V prvej trilógii som s tým až taký problém nemala, ale tu mi to už celkom vadilo. Tiež mi knihy prišli málo napínavé a o osud postáv som sa väčšinou nemusela báť, keďže z tohto hľadiska mi to prišlo až príliš rozprávkové. Takisto som občas mala problém zorientovať sa vo veľkom množstve postáv. Na druhú stranu, opäť je tam mnoho vtipných, sarkastických dialógov, aj vďaka ktorým sa to číta dobre a strany utekajú. Neviem, možno keby som Tamuli čítala po Eléniu s väčším rozostupom (Elénium som čítala relatívne nedávno), tak by sa mi možno páčila viac, takto mi to prišlo príliš rovnaké. Iné autorove série si určite tiež prečítam, len to (radšej) nebude tak skoro.

27.07.2020 4 z 5

Expedícia: Môj ľúbostný príbeh Expedícia: Môj ľúbostný príbeh Bea Uusma

Kniha sa číta veľmi dobre. Je tiež veľmi dobre spracovaná, ale niečo mi v nej proste chýbalo.
Príbeh troch mužov sa dozvedáme pekne od začiatku – od príprav na expedíciu až po jej koniec. Čo ma zarazilo je to, že títo muži neboli na takú výpravu vôbec pripravený a mali veľmi málo vedomostí o arktických podmienkach. Bea nás postupne ich príbehom prevádza a vykresľuje nám, ako postupovala pri objasňovaní ich osudu – postupovala veľmi detailne a opisy jej postupu sa mi páčili, často som bola sklamaná spolu s ňou, keď nie všetko sa vyvíjalo podľa jej predstáv. Kniha je tiež graficky úžasne spracovaná – nájdeme v nej nákresy, obrázky, fotky... Len občas mi vadilo také „plytvanie“ – keď na jednej strane bolo napísaných iba pár slov.
Kniha tak úplne nesplnila moje očakávania. Asi to bude aj tým, že tesne predtým som čítala knihu Erebus, ktorá má veľmi podobný námet a ktorá mi prišla lepšie spracovaná. Tiež mi v knihe chýbal nejaký záver ohľadom ďalšieho postupu alebo niečoho takého, kniha mi prišla trochu neukončená, ešte aspoň jedna kapitola by sa jej podľa mňa veľmi hodila. Napriek tomu som veľmi rada, že som si knihu prečítala, opäť som sa dozvedela niečo nové a zaujímavé.

17.07.2020 4 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Kniha je napísaná naozaj veľmi čtivo, vďaka nej som sa dozvedela veľa nových vecí. Sú tam zaujímavé popisy každodenného života ľudí na lodi, popisy okolitej prírody, výňatky z denníkov jednotlivých námorníkov, nájdeme tam aj mapy, kadiaľ lode putovali... Kniha je proste skvelo spracovaná. Sú tam dokonca aj fotky, či fotky obrazov, ktoré niektorí námorníci kreslili. Až som pri čítaní mala pocit, že sa s nimi na lodi plavím aj ja. Táto kniha mi ešte bude ležať v hlave veľmi dlho a určite sa k nej raz vrátim.

17.07.2020 5 z 5

Osudová trojka Osudová trojka Stephen King

Druhá kniha je už oveľa lepšia ako tá prvá, je tam viac postáv so zaujímavým príbehom, takisto sa tam už Rolandov svet prelína s tým našim a Rolandove opisy nášho sveta sú fakt skvelé (lietajúce koče a podobne...). Tiež dej je oveľa napínavejší a je zaujímavé sledovať, ako sa osudy jednotlivých postáv preplietali a preplietajú. O Temnej veži a Rolandovej minulosti sa toho síce stále veľa nedozvieme, ale vôbec mi to nevadilo. Na ďalšie časti som zvedavá, dúfam, že budú minimálne tak dobré ako druhá časť.

17.07.2020 4 z 5

Pištoľník Pištoľník Stephen King

Od prvej časti som toho veľa neočakávala, väčšinou nemá dobré hodnotenia. A naozaj sa mi nepáčila. Vôbec som netušila o čo tam ide, kto je ten Pištoľník, kto je muž v čiernom, čo zač je Temná veža... Proste vôbec som sa nechytala. Našťastie tá kniha je krátka. Druhá kniha je potom už oveľa lepšia :).

Poslední svedkovia Poslední svedkovia Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha sa mi čítala naozaj ťažko, tých detí mi bolo veľmi ľúto. Nedokážem si ani len predstaviť, čím všetkým si museli prejsť a aké krutosti videli a aj zažili. Ale aj napriek ťažkému obsahu je kniha napísaná veľmi čtivo a nemohla som sa od nej odtrhnúť.
"A my sme pocítili... odrazu sme si uvedomili, že sme posledné. Nami to končí. My sme poslední svedkovia. Naša doba končí. Musíme rozprávať. Naše slová budú posledné... "
Myslím, že táto kniha by sa mala dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí, aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne teraz máme.

17.07.2020 5 z 5

Kráľovstvo z popola Kráľovstvo z popola Sarah J. Maas

Kniha (a aj celá séria) sa číta veľmi dobre, to sa jej uprieť nedá. Ale predchádzajúce časti som čítala už niečo pred vyše rokom a aj keď som si myslela, že si to pamätám dobre, tak niektoré mená, hlavne vedľajších postáv, mi už nič nehovorili a tak som spočiatku bola trochu stratená. Tiež mi nesedí postava Aelin, už od prvého dielu, príde mi až príliš nereálna. Čo mi tiež dosť vadilo, bola prílišná dramatickosť, niektoré vety (odstavce) mi prišli úplne zbytočné a kniha mi takto prišla nasilu rozťahaná. Na druhej strane je kniha naozaj čtivá a bola som veľmi zvedavá ako to celé dopadne, tiež niektoré postavy sú naozaj fajn, napr. Chaol, Yrene, Dorian... K sérii sa raz pravdepodobne vrátim, aby som ju prečítala ucelene, potom sa mi možno aj táto časť bude páčiť viac (aj keď asi nie).

Kráľovstvo z popola Kráľovstvo z popola Sarah J. Maas

Stratený muž Stratený muž Jane Harper

Tak táto kniha patrí medzi naozaj netradičné detektívky, ale to jej na čtivosti neuberá.
Dej tejto knihy plynie pomaly, postupne. To ale neznamená, že je to nudné. Nie je. Každá kapitola končí tak, že to človeka núti čítať ďalej. A postupne sa dozvedáme rôzne rodinné tajomstvá a veľa vecí nie je tak, ako sa zdá.
Kniha sa mi naozaj čítala veľmi dobre, aj keď na kriminálku tam naozaj veľa mŕtvol nebolo. Ale to pri tejto knihe vôbec nevadí (teda aspoň mne nie) , aj tak je to napínavé a zaujímavé. A tie opisy austrálskej prírody a života na takom odľahlom území sú naozaj skvelé. Dúfam, že čoskoro od tejto autorky vyjdú aj ďalšie knihy.

11.07.2020 4 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Kniha sa mi spočiatku čítala dobre, kapitoly sú relatívne krátke a písané z pohľadu Tuesday alebo z pohľadu vyšetrovania. Ale potom sa to nejak zadrhlo a do čítania som sa musela celkom nútiť. Tiež mi to prišlo až príliš nereálne, malé (vzrastom) dievča, ktoré len tak zabíja mužov a v podstate po sebe nezanecháva stopy. Aj vyšetrovanie mi prišlo také jednoduché, odfláknuté. Na druhú stranu, dej je dosť akčný a napínavý. Ale tiež je to (pre mňa) ten typ knihy, ktorý si o chvíľu nebudem vôbec pamätať, dočítala som ju pred pár dňami a už teraz sa mi to stráca.

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Obidve knihy sa mi čítali až nečakane dobre. Po autorkinej trilógii som nemala vysoké očakávania a preto ma knihy celkom prekvapili. Dej mi prišiel akčnejší a napínavejší, Kazi ako hlavná postava mi sadla viac ako Lia. Aj Jase je sympatická postava a ani tá romantika mi nakoniec nevadila až tak, ako som čakala. Tiež sa mi páčilo striedanie kapitol, ktoré raz boli z pohľadu Kazi a raz z pohľadu Jasea. Po prečítaní prvej knihy som sa, samozrejme, hneď pustila do druhej (po tej poslednej kapitole sa inak ani nedalo) a aj tá sa mi páčila, aj keď občas mi vadilo, že hlavné postavy sa dosť často navzájom hľadali, ale dalo sa to zvládnuť, tiež dej mi prišiel o dosť pochmúrnejší ako v prvej knihe. Som rada, že som si nakoniec túto sériu prečítala.

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Knihy som sa trošku obávala, keďže Stein naozaj nepatrí medzi moje obľúbené postavy, ale obávala som sa zbytočne. Kniha sa mi čítala veľmi dobre, dej bol opäť napínavý a zaujímavý. Čo ma potešilo je to, že sme sa konečne niečo dozvedeli o Steinovej rodine, o jeho manželke a deťoch. Tiež je tam viac Jaroša, niečo sa dozvedáme aj o jeho myšlienkach a pocitoch. Takisto aj prostredie je (opäť) veľmi zaujímavé.

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Kniha sa mi čítala veľmi dobre, Adrienne je sympatická hrdinka, ktorá záujmy kocúra (jedlo) kladie pred tie svoje. Báť som sa síce nebála, ale kniha mala veľmi dobrú atmosféru a aj keď dej nebol nejak originálny, tak ma kniha vážne bavila a určite si od autorky prečítam aj ďalšie knihy.

Na dvore z tŕňov a ruží Na dvore z tŕňov a ruží Sarah J. Maas

Kniha je síce napísaná dobre, veľmi čtivo, ale po rôznych nadšených hodnoteniach som od knihy očakavala viac. Dej mi spočiatku plynul dosť pomaly, stále som čakala, že niečo príde a väčšinou nič. Celé mi to prišlo také nemastné-neslané. Celý čas som mala pocit, že tam niečo chýba. Ako je to príjemný oddychový príbeh, ďalšie časti si pravdepodobne prečítam a budem dúfať, že sú o trošku lepšie.

Deviaty hrob Deviaty hrob Stefan Ahnhem

Prvá časť, Obeť bez tváre, sa mi celkom páčila (preto som sa aj rozhodla pustiť sa do druhej časti). Táto časť sa mi ale páčila menej. Čo mi celý čas pri čítaní vadilo, bolo to, že táto časť sa odohráva pred tou prvou časťou a na to som si naozaj nevedela zvyknúť a prišlo mi to dosť mätúce. Tiež sa mi správanie Fabiana páčilo nejak menej, hlavne to, ako sa správal k svojej rodine. Samotné vyšetrovanie bolo ale zaujímavé, dej ubiehal rýchlo, mŕtvol pribúdalo, a kniha sa čítala naozaj dobre a to aj vďaka krátkym kapitolám. Či sa budem púšťať aj do ďalších častí s Fabianom, to ešte uvidím.