Deia Online Deia komentáře u knih

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Kniha sa mi páčila, dej plynul rýchlo a stále som bola zvedavá, čo bude ďalej (aj preto som ju čítala len dva dni). Páčilo sa mi, že je rozprávaná v ja forme z pohľadu Agnieszky. Páčilo sa mi počiatočné, pomalé plynutie príbehu, potom to už na môj vkus malo dosť rýchly spád. A páčila sa mi aj postava Draka. Ale niečo mi tam proste chýbalo. Takisto oceňujem, že je to len jedna časť, takýchto fantasy kníh je veľmi málo, aj keď ďalšia časť z tohto sveta by sa mi páčila :-)

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Túto knihu som čítala kvôli výzve na databázi kníh - kniha, ktorej dej sa odohráva v Ostrave (túto to bola len jedna kapitola, ale tak snáď stačí :D). Priznám sa, že českých a slovenských autorov veľmi nečítam (asi nejaká averzia), aj keď väčšinou som príjemne prekvapená (napr. knihy od Červenáka alebo Stehlíkovej). Ale táto ma veľmi nebavila.
Dej sa odohráva niekedy v budúcnosti, po nejakej katastrofe, ktorá čiastočne vrátila veci niekam do stredoveku, ale na druhú stranu spôsobila aj rozvoj istých technológií (aj keď tie asi tiež boli pred nejakým Krachom, čo netuším čo bolo). Kniha nám v podstate hovorí príhody nejakého mutanta, ktorý chodí po svete (územie ČR a SR (teda asi)) a bojuje proti bohom, démonom, upírom a tak ďalej. Pri tom trpí stratou pamäti a teda nevie ako sa volá, skadiaľ má miesto ruky Klepeto a prečo má miesto oka Oko, ktoré zoomuje, ukazuje mu iné pohľady a väčšinou je teda užitočné.
Kniha ma väčšinu času nebavila, na mňa to bolo príliš chaotické. Proste je to svet, ktorému vôbec nechápem a nemám pocit, že by to tam bolo nejak vysvetlené. Tých podivných technológií, bytosti a všetkého tam bolo na môj vkus veľa. Do čítania som sa musela skôr nútiť a myšlienky mi často zabiehali niekam inam (takže to, že som niečo nepochopila, nemusí byť nutne chyba knihy, ale moja). A takisto nemám rada mutantov. Ale ako, malo to niečo do seba.

02.01.2020 2 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Tento úvod do rozsiahlej ságy nám ponúka príbehy viacerých postáv, ktoré plynú (vážne) pomaly, čo mne teda nevadí, ale niekomu môže.
Hovorí nám o Kaladinovi, synovi lekára, ktorý sa stane vojakom a nakoniec skončí ako otrok na samom dne. Hovorí nám o Šalán, ktorá, aby zachránila meno svojho rodu, sa stane zverenkyňou kráľovej sestry a jej plány nie sú úplne čisté. Hovorí nám o Dalinarovi, ktorý je kráľovym strýkom, zároveň jeho ochrancom a ktorý trpí zvláštnymi halucináciami, ktoré môžu poškodiť jeho meno. Hovorí nám o Adolinovi, ktorý je synom Dalinara a ktorý sa bojí o svojho otca. A občas nám hovorí o vrahovi, ktorý zavraždil kráľa (toho predchádzajúceho) a tou vraždou to vlastne všetko začalo. 6 rokov trvajúca vojna, počas ktorej sa to všetko odohráva.
Dej knihy plynie vážne pomaly, ale Sanderson je tak skvelý spisovateľ, že to vôbec, ale vôbec nevadí. Opäť vymyslel úžasný svet, ktorý je hlavne skalnatý a v ktorom prichádzajú silné velebouře, ktoré v podstate všetko riadia.
Mne sa kniha veľmi páčila a nutne potrebujem druhú časť!

02.01.2020 5 z 5

Sobecký gen Sobecký gen Richard Dawkins

V prvom rade je táto kniha povinnosťou pre každého, kto sa považuje za biológia a ja naozaj strašne ľutujem, že som nepočúvala odporúčania učiteľov na vysokej a neprečítala ju už vtedy. Človek sa naozaj veľa dozvie a hlavne sa mu veľa vecí objasní, Dawkins vie vážne popularizovať vedu.
Kniha je hlavne o evolúcii z pohľadu génu (nie až tak veľmi jedinca). Vysvetľuje nám, čo vlastne gén chce - dať svoj gén ďalej (rozmnožovať sa) a na to využívá rôzne evolučne stabilné stratégie. Dawkins rozoberá teórie aj iných (prevažne) vedcov a vysvetľuje nám, prečo sa to stále vracia ku génom, ktoré sú vlastne sebecké , pretože teda sa chcú rozmnožiť hlavne ony (aj na úkor jedincov rovnakého druhu).
Určite je to kniha, ktorú nestačí prečítať raz a ku ktorej sa treba (podľa mňa) opakovane vracať.

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Táto kniha je trošku zvláštna. V podstate nadväzuje na knihu Mort, ktorú som čítala pred pár rokmi a z ktorej si nič nepamätám. Ale samozrejme, vystupuje tam viac známych postáv. Je tam Smrť, ktorý má depresiu a nepracuje, miesto toho rodinný podnik preberá vnučka Zuzanka. Je tam hudba, hlavne v podaní skupiny hrajúcej hudbu s kameňmi (veď uvidíte), ktorá všetkých pohltí (až na pár výnimiek). Sú tam mágovia, ktorí zrazu majú muzikálne sklony. A už ma nenapadá čo tam ešte je.
Kniha sa mi v podstate páčila (teda na Zeměplochu), ale niektoré iné sa mi páčili viac, napr. Dámy a Pánové alebo knihy o Nočnej hliadke.

02.01.2020

Listy, ktoré nikto nečítal Listy, ktoré nikto nečítal Iona Grey

Úprimne, ani neviem, prečo som si požičala túto knihu, keďže je to žáner, ktorý bežne vôbec nečítam. Pravdepodobne mi v mysli utkvela nejaká pozitívna recenzia alebo kvôli tej zaujímavej obálke. Bála som sa, že to na mňa bude príliš romantické, ale nebolo :).
V tejto knihe sa odohrávajú dva príbehy - jeden v minulosti a jeden v súčasnosti. Takéto knihy ináč zbožňujem. Príbeh v minulosti hovorí o láske dvoch ľudí počas druhej svetovej vojny - ona je vydatá žena a on americký vojak. Príbeh v súčasnosti čiastočne pokračuje - on chce po 70. rokoch zistiť, čo sa stalo s ňou. A v tom mu pomôžu dvaja mladí ľudia (ktorí to tiež v živote nemajú ľahké).
Kniha sa mi veľmi páčila, aj keď je to len taká jednohubka na jedno (dve) poobedia. Keď som ju začala čítať, nevedela som sa odtrhnúť, kapitoly sú relatívne krátke a rýchlo to uteká. Tiež ma táto kniha prinútila sa zamyslieť nad tým, že aj náš život rýchlo uteká a že niektoré naše rozhodnutia môžu zmeniť celý náš život a už sa nedajú vrátiť naspäť. A že niektoré rozhodnutia môžeme ľutovať aj po 70. rokoch.

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Muži ve zbrani je druhá kniha s príbehom o Noční hlídce. Páčila sa mi viac, ako tá prvá a aj viac, ako väčšina zeměplošských kníh. Je to asi preto, že v tejto sa vyskytuje celkom dobrá detektívna zápletka a tiež mi príde trošku vážnejšia, ako tie ostatné knihy. Takisto je tu menej poznámok pod čiarou (tie naozaj veľmi nemusím).
Doteraz som s touto sériou mala ten problém, že väčšina charakterov mi neprirástla k srdcu, takže mi bolo celkom jedno, čo sa s nimi stane. V tejto som tento problém nemala - všetky postavy boli veľmi sympatické, hlavne desiatnik Karotka alebo nové prírastky do Noční hlídky, ako napríklad strážník Potroublo (trpaslík), či strážnik Navážka (troll).

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Kniha bola príjemným návratom do Lyrinho sveta. Temné hmoty patria medzi moje obľúbené trilógie, tak aj na túto knihu som sa veľmi tešila. Je napísaná skvelo, čítanie ubieha rýchlo, postavy sú sympatické. Mihne sa tu aj lord Asriel, pani Coulterová a iné známe postavy. Čo mi trošku vadilo boli veľké písmená v knihe, ale tak predsa len, kniha je určená pre mladších čitateľov. Ale to neznamená, že tých starších nebude baviť. Je to prvá časť trilógie a už teraz sa neviem dočkať druhej časti.

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Kniha je písaná zaujímavo, v podstate od konca na začiatok. Mne to prišlo trošku zmätené, po konci každej kapitoly som chcela vedieť ako to ide ďalej, ale to som mala už vlastne prečítané :).
Kniha je napísaná veľmi "čtivo", číta sa rýchlo a dobre, stále tomu chcete prísť na kĺb. Postavy sú tiež sympatické. Čo som nečakala, bol veľmi prekvapivý koniec (respektíve začiatok), už len kvôli nemu sa to oplatí prečítať :).

02.01.2020 3 z 5