Kliatba Misty Wayfairovej

Kliatba Misty Wayfairovej https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408613/bmid_kliatba-misty-wayfairovej-AzY-408613.jpg 4 24 9

Thea Reedová vyrastá v sirotinci, no zaprisahá sa, že jedného dňa zistí, čo sa stalo s jej mamou. Pátranie ju na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia už ako dospelú ženu privádza do mestečka Pleasant Valley vo Wisconsine. Dôkazy smerujú do miestnej psychiatrickej liečebne. Thea využije svoje skúsenosti, ktoré získala ako autorka posmrtných fotografií, a pomáha správcovi Simeonovi Coylovi fotografovať pacientov, aby získala prístup do liečebne. Pri tom však odkrýva mnohé tajomstvá. Netušila, že pri hľadaní mamy prebudí legendu o zavraždenej Misty Wayfairovej, ktorá vraj straší v okolí a jej zjavenie je predzvesťou smrti. O sto rokov neskôr dostane Heidi Laneová znepokojujúci list od mamy, ktorá bojuje s demenciou. Prosí ju, aby prišla do Pleasant Valley a dozvedela sa, kto vlastne je. Keď Heidi v lese pri ruinách psychiatrickej liečebne zazrie ducha ženy, dávny príbeh o Misty Wayfairovej znovu ožíva a mladá žena sa začína báť o svoj život. Hoci v inej dobe, obe ženy sa usilujú zistiť, kto vlastne sú a odkiaľ pochádzajú. Zároveň musia prekonať hrozivú a záhadnú kliatbu, ktorá ich navždy spojila.... celý text

Detektivky, krimi Romány Historické romány
Vydáno: , i527.net

The Curse of Misty Wayfair , 2019

parvitas
31.10.2021 4 z 5

Atmosféra malého mestečka, ktoré vôbec nie je tak príjemné, ako naznačuje jeho názov, vzájomne poprepletané rodinné vzťahy, kliatba tajuplného prízraku, tajomstvá a dve časové línie.
Pred sto rokmi prišla do mestečka mladá fotografka Thea, ktorá sa venuje trochu morbídnemu, ale dosť vyhľadávanému štýlu fotiek - posmrtným fotografiám zosnulých. Práve v tomto mestečku končí stopa jej mamy, čo je jediné vodítko k jej pôvodu. Theino pátranie ju dovedie až do miestnej psychiatrickej liečebne, kde môže využiť práve svoju skúsenosť ako fotografky. V okolí však straší Misty Wayfairová a jej zjavenie predpovedá smrť... Thea ako postava mi prirástla ku srdcu nielen kvôli fascinujúcemu zamestnaniu, ale aj kvôli vytrvalosti a odvahe, ktorú preukázala pri pátraní po svojej mame.
Tentoraz ma zaujala aj tá súčasná línia, kde sa iná mladá žena, Heidi, vracia do rodného mesta na základe znepokojivého listu od mamy. Tá je však stratená v spomienkach, bojuje s demenciou a vlastne si ani nespomína na list, ktorý písala, dokonca sa zdá, akoby nespoznávala ani vlastnú dcéru. Celkovo sa Heidi cíti stratená, veď ani vlastná sestra ju nevíta po toľkých rokoch odlúčenia s otvorenou náručou, takže niet divu, že si kladie otázky, čo tu vlastne robí, kam patrí a komu na nej záleží. Navyše sa aj jej začnú diať zvláštne veci, kroku ju zavedú do bývalej liečebne a začne vídať prízrak Misty Wayfairove. Jej sa dejú oveľa strašidelnejšie veci ako jej predchodkyni, takže sa nečudujem, že je ustráchaná a potrebuje istotu.
Obe hlavné hrdinky tak majú spoločné pátranie po matkách a svojom pôvode, v oboch prípadoch sa im dostane útechy aj v podobe viery (aj keď každá z nich je od nej inak odklonená), ako aj v podobe nečakanej opory od muža a takisto obe vidia prízrak...
Rovnako ako pri prvej knihe je záver prekvapivý, ale pomerne prekombinované rodinné vzťahy ma unavili a teda kto bol koho milenenc, vrah, či dedko a mama som už len prijala bez nejakého veľkého zaujatia. (Prosím, mohla by nabudúce autorka dať v závere schému, akýsi rodostrom, ak má v knihe toľko rodinných vzťahov? Alebo aby nespoilerovala, tak niekde v odkaze na svojej stránke? Vopred ďakujem.) Knihe dávam solídne 3,5*, pretože strašidelnosť bola zaujímavá a nie vždy rovnaká, takisto aj predsudky týkajúce sa psychiatrickej liečebne (skvelá bola vsuvka o novinárovi, ktorý pátral po pokusoch na pacientoch), plusom je aj racionálne vysvetlenie niektorých javov... a niečo ostáva medzi nebom a zemou.

lark77
30.09.2021 5 z 5

Kniha ma úplne vtiahla do deja a má zaujímavú tému. Čítala sa ľahko. Určite ju odporúčam.

Tweety0207
28.01.2021 5 z 5

Kniha bola úžasná. Nenazvala by som ju duchárskou, ale cela ta záhada okolo Misty bola tajomná. Kniha sa čítala veľmi ľahko. Prelínanie deja z "minulosti" do "prítomnosti" bolo skvelé. Určite si prečítam aj ďalšie knihy autorky.

Deia
23.06.2020 3 z 5

Námet sa mi veľmi páčil, mám rada takéto „duchárske“ postavy. Čo sa mi ale nepáčilo, boli hlavné postavy. Od oboch žien som čakala trošku viac. Thea mi ešte prišla celkom zaujímavá, ale Heidi mi nesadla vôbec – prišla mi príliš ustráchaná a väčšinu jej rozhodnutí som veľmi nechápala. Od oboch hrdiniek som čakala to, že budú trošku viac odvážnejšie a nebudú sa „schovávať“ za mužské postavy (hlavne teda Heidi). Tiež mi ku koncu knihy vadilo celkom veľa rečí o Stvoriteľovi. Kniha sa mi aj napriek týmto výhradám čítala rýchlo a samotný príbeh bol zaujímavý, mám veľmi rada knihy v ktorých sa takto prelína minulosť s prítomnosťou. Napriek tomu si veľmi dobre rozmyslím, či sa budem do ďalších kníh od autorky púšťať, naozaj som od tejto knihy čakala trošku viac.

Veronika33
14.04.2020 3 z 5

Táto kniha ma dosť sklamala. Čakala som trochu napätia, duchariny, ale hlavné pútavé čítanie. Celé to bolo dosť nemastné neslané, vôbec som sa nedokázala začítať ani do jednej dejovej linky. Námet nebol celkom zlý, len to spracovanie strašne slabučké a koniec vyložene prekombinovaný. Slabý priemer.

lusila
12.02.2020 4 z 5

Knihe som dala 4 hviezdičky za príbeh, ktorý ma zaujal. Páčilo sa mi prelínanie minulosti a súčastnosti, hľadanie záhady "ducha" Misty, no trochu ma sklamalo, že autorka sklzla do takého "romancového" štýlu, keď obe ženy stretli mužov. ktorí ich vyviedli z rovnováhy. Inak je to pohodová kniha, čítala som ju večer.

pip11
29.07.2019 5 z 5

Příběh je napínavý až strašidelný, plný tajemství v obou časových rovinách. Výborná kniha, plná mrazení a složitého odhalování pravdy.

Marylaa
19.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá a ještě k tomu obohacená o nějaké ty hluboké myšlenky o hledání smyslu života, který ovlivňuji tajemství a hříchy z minulosti (v podstatě titulní kletba). A ještě se člověk dozví i něco zajímavého (ty posmrtné fotografie, to byl teda divný zvyk).

dorkas
13.05.2019 3 z 5

Zimomriavky zaručené. Napriek tomu, že mysteriozne príbehy nevyhľadávam, táto kniha si ku mne našla cestu sama. Oceňujem zaujímavý námet spracovania psychiatrickej liečebne aj pútavo priblížený opis kočovnej fotografky, ktorá ponúkala služby posmrtných fotografií. Človek sa zas dozvedel niečo nové. Príbeh sa pekne prelínal, ku koncu fantastické rozuzlenie a ešte som sa aj zabavila, pretože som si kreslila na papier schému celej rodovej línie postáv, ktoré tu vystupovali a pátrala som spolu s Theou po jej mame...