O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia

Náčrt knihy s podtitulom „Dvadsať ponaučení z 20. storočia“ vznikol ako dlhý facebookový status, napísaný v lietadle krátko po amerických voľbách. Jeden z najvýznamnejších znalcov novodobých dejín strednej a východnej Európy ním chcel varovať pred opakovaním chýb z minulosti. Na predchádzajúcom turné so zdesením zistil, ako rýchle Američania zabudli na základné historické udalosti, napríklad na hrôzy stalinizmu. V tej chvíli ho napadlo: Na čo všetko sme ešte zabudli? Tvrdí, že práve teraz je pre Američanov a Európanov dôležité pamätať si, čo sa v minulom storočí dialo v tridsiatych rokoch a nepripustiť demontáž právneho štátu. Dnešní autoritári robia to isté ako ich predchodcovia, keď ľudí zahlcujú zlými správami, aby sa dostali do depresie a rezignovali. Snyder tvrdí, že dejiny zmenili smer a dnes postupujú z východu na západ „ako by sa všetko, čo sa udeje u nás, najprv udialo u nich.“ Aj preto sa v knihe viackrát odvoláva práve na československé dejiny a cituje viaceré osobnosti z tohto regiónu. História sa neopakuje, ale ponúka ponaučenia. V dvadsiatom storočí európske demokracie podľahli fašizmu, nacizmu a komunizmu. Boli to hnutia, v ktorých vodca alebo strana sľubovali, že vypočujú ľud a ochránia ho pred globálnymi existenčnými hrozbami. Rozumné uvažovanie v nich nahradil mýtus. Európske dejiny ukazujú, že spoločnosti sa môžu rozložiť, demokracie môžu padnúť, etika môže skolabovať a bežní ľudia sa môžu ocitnúť v neočakávaných situáciách. História nás môže poučiť aj varovať. Dnes nie sme múdrejší ako Európania, ktorí sledovali, ako demokracia podlieha totalitarizmu. Ale keď sa politický poriadok zdá byť ohrozený, je našou výhodou, že sa môžeme poučiť z ich skúseností a bojovať proti nástupu tyranie, tvrdí autor....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337461/big_o-tyranii-dvadsat-ponauceni-z-20-st-TyT-337461.jpg 4.3520
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Premedia

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century

Kniha O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia

Hellboy

29/2021 Super stručné pojednání, či spíše návod, manuál pro život, obsahuje 20 lekcí, které nám poskytlo 20. století a jež nám mohou pomoci se zorientovat v nástrahách současnosti. V kratičkých jedno- či dvoustránkových kapitolách nás autor seznamuje s tím, co předcházelo nebo jak probíhaly takové katastrofální kapitoly 20. století, jako byl nástup Hitlera, genocida, stalinský teror, ale také vítězný únor v Československu či období normalizace, a co si z toho můžeme vzít v situaci, kdy Trump vítězí. Právě posledně jmenovanou věc beru jako největší mínus knihy - text je cílený výhradně na americké čtenáře, primárně zřejmě na Trumpovy nepříliš bystré voliče, což na neamerického čtenáře může působit poněkud otravně. Možná i proto je text tak jednoduchý a stručný. Kdo ví. A kromě toho Trump už je fuč, takže se nemůžu ubránit pocitu, že kniha prošla datem spotřeby a nyní je na výhoz. Ale na druhou stranu, když odhlédneme od těchto výhrad, tak univerzální pravdy, které Snyder předává (Varuj se státu jedné strany, Přijmi zodpovědnost za podobu světa, Přispívej na dobrou věc...) mají trvalejší platnost a čtenář sám si je může vztáhnout i na něco jiného, než Trumpa. Českého čtenáře nemůže nezaujmout, že autor zde píše, že považuje Václava Havla za nejvýznamnějšího představitele disentu 70. let.

janka2000

Velmi krátká kniha o 20 filozoficko-historicko-politických úvahách, které jako ostatně ve všech knihách od Snydera bojují nebo nás navádějí k boji za demokracii, za rovnost a proti tyranii. Je to pokládání historických událostí do přehledu tak, abychom viděla, co lze dělat, co věci ovlivnilo a co tvoří dějiny i dnes.
Docela zajímavé i pro neameričany, pro něž je to primárně psané.

Hana H.

(+ SPOILER) Pár základních rad pro udržení demokracie. Možná je kniha příliš stručná, ale zřejmě byla určena skupině Američanů, kteří příliš nečtou a tlustospis by je mohl od přečtení odradit. Před volbami u nás by bylo pěkné, kdyby si podobná skupina našich obyvatel, která se nechává ovlivnit řetězovými e-maily a planými sliby, tuto knihu o pár desítkách stran přečetla. Ale to je marné.
Jeden citát za všechny:

"Dalším způsobem umírání pravdy je magické uvažování čili nepokryté přijetí rozporů. Prezident v kampani slíbil snížit daně všem, odstranit státní dluh a navýšit výdaje na sociální politiku i obranu. Tyto sliby jsou navzájem v rozporu. Je to stejné jako říct, že z kurníku vezmu vejce, uvařím je natvrdo a naservíruju manželce, současně je usmažím a nakrmím jím děti, pak je slepici vrátím nerozbité a budu se dívat, jak se klube kuře."

Řeč je sice o Trumpovi, ale slovo prezident zde můžeme v naší situaci zaměnit kupříkladu za slova předseda vlády či třeba ministryně práce a sociálních věcí ( to jen jako info pro ty, kterým význam tohoto citátu před našimi volbami nedochází)

doplňuji - jak již bylo napsáno níže, byla by to ideální povinná četba, případně materiál pro výuku ZSV.

andrewd

Opravdu hodně dobrá kniha, která vám ukazuje, jak tenká a snadno odstranitelná je hranice mezi demokracií a autoritářským režimem. Při čtení si uvědomíte očividné paralely mezi událostmi 20. století a událostmi dnešních dnů. Knížka je psaná primárně pro Američany, a tak odkazuje místy na americkou politickou situaci v roce 2017, ale je úplně stejně aktuální i pro nás v ČR v roce 2021. Ano, máte ji přečtenou za chvilku, protože je psaná velmi jednoduše a stručně a chápu, že tohle každému nemusí vyhovovat. I tak myslím, že knížka vám toho předá fakt hodně. Jen se trochu obávám, že ti, kterým by toho předala nejvíc a kteří by si ji měli přečíst povinně, si ji nikdy nepřečtou.

ujira

Zajímavá učebnicová kniha, kterou bych doporučila všem studentům, možná i žákům II.stupně zařadit do osnov ZSV. Myslím, že pravidla vyslovená v této knize nás mohou uchránit od opakování historických chyb. Např. kapitola o ovlivňování názorů médií a důležitosti číst knihy, či o udržování sociálních kontaktů a přátelství.

PaveI

Příliš stručné, na americkou veřejnost cílené a silně zjednodušené rady, se kterými lze velice snadno polemizovat paradoxně i díky příkladům ze starších Snyderových knih.

misantroop

Jedna z knih k zamyšlení, které by si měl přečíst každý. A co více, o uvedených aktuálních myšlenkách by se mělo diskutovat a měly by tvořit základ společenské diskuze.
Teď jak zařídit aby myšlení nahradilo sledování Vyměn manželek a čtení neozdrojovaných manipulativních zpráv?

Amolein

Kniha psaná na obranu demokracie. Jednoduché, ale velmi poučné čtení. Hledá souvislosti a podobnosti mezi tím, jak jsme ztratili demokracii v Evropě ve 20. století, a tím, jak Amerika (potažmo svět) ztrácí demokracii nyní. Ano, kniha je určena Američanům, ale vlastně přímo na ně se zaměřuje jen několik kapitol.

Určitě doporučuji přečíst. Budete vidět víc souvislostí v tom, co se děje v politice dnes. Mě osobně to jen utvrzuje v obavách, že demokracii pomalu ztrácíme. Bohužel si tuto knihu mohu přidat k celé řadě dalších knih, které vidí budoucnost (/současnost) "nevesele", pokud se lidé nezmění a nezačnou aktivně vystupovat na obranu demokracie a svobody.