dark.ma93 dark.ma93 komentáře u knih

Dcera padajícího listí: Příběh o duši, která přežila díky lásce Dcera padajícího listí: Příběh o duši, která přežila díky lásce Tereza Nagy Štolbová

Co se děje a tématu týče tak to bylo skvělé, ale styl psaní mi nesedl. Přijde mi, že autorka nemá moc spisovatelský talent a její kniha se hrozně špatně čte, musela jsem přeskakovat a přesto mi připadá, že je kniha moc natahovaná. Četla jsem už dost knih tohoto tématu, ale tato mi seděla nejméně :(

20.08.2016 3 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Moje osobní Bible! Jsem stejně unešená jako jsem byla z první knihy!

Sezona v pekle Sezona v pekle Peter Murphy

Jsem nadšená z popisu melancholického dospívání. Sedl mi styl psaní a kniha se řadí k mým oblíbeným. Taková elegie.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Jedna z mých Top nej knížek. Je to tím, že se hodně z hlavním hrdinou ztotožňuji. Díky Bohu, že existují knihy o dospívajících, kteří jsou vážní, introvertní a se sklony k depresí a trpí samotou. Vážím si knih, kteří popisují dospívání i z téhle stránky.

Bylo mi dvanáct let... Bylo mi dvanáct let... Nathalie Schweighoffer

To nejlepší čtení pro zájemce o danou problematiku. Na to, že knihu psala autorka v 19 letech po takovém traumatu se klaním jejím vyjadřovacím schopnostem. Také jsem ráda, že otevřeně mluví o problematice studu, který zažívá každá oběť a také o tom, že je důležité tento pocit překonávat a prolomit onu bariéru mlčení.

Antikrista Antikrista Amélie Nothomb

Patřím k nadšencům :) Myslím, že každý fanoušek psychologické literatury bude nadšen. Zvlášť pak ten, který má s něčím podobným zkušenost a zná takového člověka. Jediné co vytýkám a za co ubírám hvězdu je to, že mi chyběl více rozpracovaný charakter Kristy - více o jejím skutečném životě a obavách, protože jak víme, lidský charakter není nikdy černobílý.

23.07.2016 4 z 5

Incest Incest Jindra Tichá

Tak zvláštní knihu jsem dlouho nečetla. Námět a téma nemělo chybu a určitě by bylo zajímavé, ale jak píše uživatelka pode mnou - ten styl psaní. Ten byl tak divný, že se to nedalo číst :( Bohužel, ale podle mě tahle autorka moc neumí popisovat emoce, nic...

23.07.2016 1 z 5

Po Valentýnu Po Valentýnu Esther J. Ending

Literární poklad, krásně vylíčené pocity protagonistů. Autorce se klaním!

18.07.2016 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Poetická a krásná kniha :) Směs erotiky, moře a složité lidské psychologie. Knihu jsem si oblíbila hlavně kvůli vypravěči K.

18.07.2016 4 z 5

Bílá jako sníh, rudá jako krev Bílá jako sníh, rudá jako krev Alessandro D´Avenia

Tak mám trochu rozporuplné pocity. Podobné knihy typu středoškolák a rakovina jeho lásky znám, ale tahle byla zvláštní. Na jednu strana typická knihy pro puberťáky, kdy byl Leo typicky protivný kluk, který ale dospívá díky svojí lásce k nemocné holce. Na druhou stranu kniha obsahuje plno filozofických myšlenek za což může profesor snílek a nemocná Beatrice. Moc mi ale nejde dohromady to, že by se ze spratka Lea stal takový filozof. Těžko hodnotit, podle dvě témata v jednom.

18.07.2016 3 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Kniha se pasovala na jednu z mých nejoblíbenější knih vůbec :) Naturalisticky psané, plus postava matky je mi po přečtení tak blízká, že mám pocit, že ji znám odjakživa. Autorka umí vážně dobře popisovat složitou a komplikovanou osobnost Lucile.

Jinak se mi líbí jak z knihy dýchá na jednu stranu pohodová atmosféra, která popisuje soužití prarodičů Georga a Liany a jejich domu, prázdninových her. Babička, která dělá provaz a má 7 dětí, jedno adoptuje a další se po letech narodí postižené a přesto se umí prát s osudem. I přes krásné a pohodové líčení děje do toho vnáší rodinné tragédie - sebevraždu adoptovaného syna, tragickou smrt jednoho ze synů... Nakonec člověk pomalu odhaluje různé tabuizované problémy rodiny.

18.07.2016 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Četla jsem lepší knihy od autorky. Přiznám se, že tato kniha byla nejslabší. Asi proto, že byla na mě psaná moc zdlouhavě, kdy neustále dokola omílá rutinu. Trochu nemastné neslané. Avšak body u mě má za to, jak dokázala vylíčit atmosféru městské anonymity, mobbingu v práci a davové lhostejnosti. Matylda mě nezaujala tolik jako druhý příběh lékaře, který popisuje mnohdy expresivní scénky ze své profese - stará paní, která nevychází z domu či muž, který páchá sebevraždu.

18.07.2016 3 z 5

A zemřeš ukamenováním A zemřeš ukamenováním Safíja Husajní

Obsah byl skvělý čtenářský zážitek, knihu jsem přečetla velmi rychle. Safíja je určitě výjimečná žena a kéž by její příběh otevřel lidem oči. Je úžasné, jak civilizovaná země dokázala této ženě pomoci. Dvě hvězdy ubírám za styl psaní. Kniha je psaná hrozně zrychleně, chybí mi třeba přímé dialogy Safíji s Jakubem, více bych dala důraz na vylíčení detailů atp. Kniha má potenciál a jazykový nedostatek jí dost ubírá na tom, že není kniha tolik známá a čtená.

26.06.2016 3 z 5

Dům se slepou verandou Dům se slepou verandou Herbjørg Wassmo

Musím ubrat na hodnocení z důvodu, že se mi kniha špatně četla, respektive mi chybělo více přímých dialogů a celkově mi přišlo, že je to napsané moc krkolomně a nesrozumitelně. Avšak děj vyvážil nedostatky, Tora mi byla sympatická. Vlastně je to smutné, melancholické a depresivní kvůli tomu, že Tora nese tolik bolesti a problémů...

25.06.2016 3 z 5

Vím proč mám ráda Williamse a jeho knihy - pro jeho dialogy, které jsou syrové a upřímné ze kterých jdou nabité emoce. Odkrývá i ty nejtajnější lidské pocity. Skvělé!

"Lidský stvoření je jenom obyčejně smrtelný zvíře, který když má peníze, tak kupuje, kupuje a zase kupuje, kupuje všechno co se dá, a já myslím, že to dělá z toho důvodu, poněvadž chová v hloubi duše bláhovou naději, že se mu jednoho dne podaří koupit si věčnej život. Jenomže to se nikdy stát nemůže... Lidskej tvor je jenom obyčejný smrtelný zvíře..."

25.06.2016 5 z 5

Easy? Easy? Tammara Webber

Knize se nedá upřít čtivost - jak je již zmíněno níže. Také hlavní hrdina Lucas je okouzlující :) Avšak děj byl předvídatelný a to včetně zápletky. Nijak mne to hlouběji neoslovilo, snad pouze jako letní oddechovka na pláž :)

25.06.2016 3 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Dramata patří jednoznačně k oblíbeným žánrům. Knihu jsem četla rychle, psychologie hlavních postav byla skvěle propracovaná. Hlavní hrdinky ve mne budila rozporuplné emoce, ale bylo mi jí líto a bylo zajímavé sledovat vývoj její postavy. Člověk měl při čtení pocit, že leze tak hluboko do nitra postavy, přímo do těch hlubin, které už mají zůstat skryté.

Dílo zůstává v oblíbených a doufám, že ho brzy opět uvedou i na divadelní prkna, protože tam je jeho místo!

18.06.2016 5 z 5

O holčičce z jiného světa O holčičce z jiného světa Aharon Appelfeld

Otevřela jsem a četla a četla a celou ji přečetla na jeden zátah. Byla jsem hluboce okouzlená a byl to velmi silný umělecký zážitek.

Trochu mne překvapilo, že jsem si pro knihu musela do dětského oddělení a že původně má být určená dětem. Po přečtení jsem si ale řekla "Proč ne! Však i Malý princ je brán i jako kniha pro děti. Tohle bych svým dětem jako knihu koupila"! V knize si totiž může číst člověk napříč generacemi a v každém životní období ji pochopí jinak. Kniha byla zvláštní, protože v podstatě dvě děti spolu vedou hluboké a filozofické hovory, překonávají hlad, strach a bojují o přežití. Hodně mi sedlo i zasazení děje do prostředí hlubokého lesa. Svoje kouzlo měla i ona tajemná holčička, která hraje velmi zvláštní úlohu.

Díky Bohu za autora a toto jeho dílo! Doporučuji! A i do učebnic literatury!

18.06.2016 5 z 5

Co děti nejvíc potřebují Co děti nejvíc potřebují Zdeněk Matějček

Užitečná kniha o výchově dětí a o tom, co můžeme udělat proto, aby se dítě zdravě vyvíjelo.

17.06.2016 5 z 5

Jak naučit děti hodnotám Jak naučit děti hodnotám Linda Eyre

Ne se vším souhlasím, ale vesměs užitečná kniha, kterou jistě zúročím i při výchově dítěte.

17.06.2016 3 z 5