Po Valentýnu

Po Valentýnu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2013/bmid_po-valentynu-yjS-2013.jpg 4 145 33

Rain, Storm, Forrest, Ocean a Pillow jsou sourozenci. Jejich hipísácká maminka je měla se třemi tatínky: jeden měl při oplodnění dvě promile, druhý se po LSD stal indonéským domorodcem, třetí bral kokain a týral děti. Maminka byla free a happy a kromě přiblblých jmen už toho dětem moc nedala. Život je karma, peníze nejsou potřeba. Děti jsou jí odebrány a jako dospělí jsou pochopitelně poznamenaní. Ocean si na Valentýna sáhne na život, Pillow je alkoholička, Forrest se nehodlá probrat z THC snu, Storn (on) a Rain (ona) nejsou s to udržet žádný vztah - a tak spí spolu. Svátek zamilovaných je v kontextu příběhu míněn vrcholně sarkasticky, nejen líčením incestního vztahu. Autorka boří mýtus glorifikované květinové generace. Ideály lásky, míru a porozumění dostávají nafrak, hrdinové jsou jejich obětí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Na Valentijn , 2004

maximus13
29.08.2023 3 z 5

Někteří lidé by prostě neměli mít potomky. Svojí debilitou a chováním založit dětem na sociální a psychické problémy by se mělo trestat. Prostředí ve kterém vyrůstali a jak s nimi bylo zacházeno produkuje další takovéto existence, které jsou nebezpečné jak okolí, tak bohužel i sami sobě.

Evaho73
01.07.2023 3 z 5

Uf, čistá depresia je táto kniha. Obsahuje závažné témy, ktoré nútia k zamysleniu. Hodne som preskakovala pasáže s opisom sexuálnych scén, ale aj tak mám po prečítaní úplne rozpačité dojmy. Nakoniec som sa ukľudnila tým že, to bola iba fikcia... Neviem, kde sa autorka inšpirovala, ale jej počin je prinajmenšom znepokojivý.

Ophelie
06.10.2022 5 z 5

Teda musím říct, že tato útlá knížka předčila má očekávání. Vše je vyprávěno z pohledu Rain, přičemž je kniha velmi čtivě napsaná a od jisté doby (kdy je jasné, že dnem Valentýna se v minulosti něco stalo, ale Rain si nemůže vzpomenout co) nechybí ani napětí. Postupně se nám prostřednictvím vyprávění Rain odkrývá celý její příběh a osudy jejích sourozenců. Je pravda, že je v knize jeden "pošuk" vedle druhého (a nechybí ani incest), ale vzhledem k děsivé minulosti, kterou si všichni museli projít a neléčeným traumatům zasutým hluboko uvnitř, se tomu nedá ani divit. Podařený psychologický román či spíše novela s poněkud depresivním nádechem, ale skvěle napsaný. Stojí rozhodně za přečtení (pokud máte rádi tento žánr).

Opatov
02.09.2020 5 z 5

Originalni kniha o sociopatech a emocích. Skvěle napsáno, dobře se čte.

Anežka524
08.11.2019 4 z 5

Zajímavá kniha. Dost depresivní, ale dobře napsané a nutí vás přemýšlet. Pokud máte rádi tento typ knih, doporučuji.

ibs
27.04.2019 4 z 5

Ako to bolo vazne nieco...

rybizka
24.02.2019 5 z 5

Příběh mě naprosto dostal svojí otevřeností a niterností.

"Jednou pochopíš, co s lidma dokáže bezmoc."

Clea3112
24.11.2018 3 z 5

Sociální sonda do jedné dysfunkční rodiny v Holandsku/Španělsku, ale tento příběh je vlastně tak univerzální, že se mohl odehrát kdekoliv na světě. Pětice (resp. čtveřice) mladých lidí, která se plácá v marastu destrukčních zážitků, kterými si prošla od nejútlejšího dětství, z níž si každý sám po svém zkouší najít svou vlastní cestu, jak naložit se životem. Dlouhodobě deformované vzájemné rodinné vztahy a jizvy na duších paradoxně stmelují tuto jinak nesouroudou čtyřku/pětku sourozenců (tři různí tatínci na pět dětí). V knize je téměř vše - incest, promiskuita, pedofilie, alkoholismus, drogy, sbevražda, psychické nemoci, schizofrenie, potlačované emoce, homosexualita a zoufalá bezmoc najít východisko, naději ....Ač to v principu není veselé čtení, autorce se podařilo vystavět čtivý příběh se zápeltkou a přiměřenou dávkou napětí, které částečně poleví až v závěru knihy.

Dani25
04.11.2018 5 z 5

Smutná, depresívna, ale krásna kniha.

rabor
20.07.2018 3 z 5

Zpočátku se mi to líbilo, ten tragikomický nádech života sourozencú poznamenané mírem a láskou víc než by bylo zdrávo. Jejich neschopnost žít se přelije do jedné velké deprese, která se táhne celou knihou a ta komičnost se kamsi ztratí. Budiž, spousta velmi krásné literatury je položena na depresi, ale není v ní jako hlavní postava Rain. Máte nějakou sebestřednou kamarádku, která neumí žít, neví co chce a máte pocit, že její menstruační cyklus se trvale zasekl v tom špatném týdnu? Ne? Já taky ne, díkybohu, ale pokud po něčem takové toužíte, seznamte se s Rain. Musím přiznat, že mě ze začátku skutečně oklamala a myslel jsem si, že to s ní bude fajn. Jenže za první třetinou se neřeší nic jiného než jakási zamlčená minulost naší hrdinky, o co vlastně jde se dozvíte samozřejmě až na konci knihy a nestojí to za to.

Pitbullka
22.06.2018 3 z 5

Příběh je originální, taková psaná deprese na 240 stranách. Mě ale hrozně štvala Rain, ta byla prostě na facku.

Tereza299
24.04.2018 5 z 5

Tak tahle kniha, je dámy a pánové něco úžasného. Pervezrní, úchylné, originální, poutavé. Jedna z nejlepších knih, co jsem měla v rukou.

Disease
23.11.2017 5 z 5

Silný zážitek i napodruhé. Zejména v závěru z knihy stříkají emoce.

nikolicevopice
11.08.2017 5 z 5

Hodně dobrá kniha. Možná až moc špatných příběhů v jedné rodině, ale aspoň to nebyla nuda. Postavy byly skvěle popsány, jak kdybych je viděla před sebou.

Lucina88
08.04.2017 5 z 5

Velká pecka! Po dlouhé době jsem si oblíbila další styl psaní a pustím se do nizozemských autorů s plnou vervou :)
Po přečtení knihy je to ve mě stále, ty emoce, pocity, jaké to může být...
Rain se stala mou nejlepší přítelkyní. Toužila jsem za ní přijít, objemout ji a dostat ji z toho všeho, co prožívala.
Konec knihy jsem naprosto nečekala a líbil se mi. Oko za oko, zub za zub!

allyce
11.01.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha o vážných tématech. Přála jsem si, aby ještě nebyl konec, nesmírně mě bavil styl psaní, tak jsem některé pasáže četla dvakrát.

dark.ma93
18.07.2016 5 z 5

Literární poklad, krásně vylíčené pocity protagonistů. Autorce se klaním!

Morrighan
28.10.2015 5 z 5

Nejen bezkonkurenčně nejlepší kniha ze všech tématických, které jsem pro svou práci již přečetla, ale stala se z ní též jedna z mých oblíbených knih úplně. Rain, Ty jsi já. Nebo jsem já Ty? A Ocean, můj drahý Ocean, také mám toho svého v králičím oblečku navždy. :( Obrovská poklona autorce za tento literární počin!

Merlinit
24.10.2015 4 z 5

Deprese a bezvýchodnost minulosti, jíž se nedá uniknout, přesto však dobré čtení.

cessy
29.09.2015 4 z 5

„Teď jsem chladná jak šplouchajíci vlny, které už nevidím, ale v hlavě je stále slyším.“ Niečo sa stalo, kedysi dávno. Zasiahlo to, bolelo to, niečo to zmenilo. Kontúry sa postupne rozostrili, už to nie je bezprostredné, ale tieň zostáva. V tieni je zima, chlad, otupenosť, nie sú tam emócie. Je to miesto, kde sa radšej nemyslí, aby to zase nebolelo. Je po všetkom a predsa nie je.

Knihu už pred očami nemám, no niekde vo mne stále „niečo“ doznieva. Som z nej určitým spôsobom unavená, prázdna a predsa plná „čohosi“. A práve to „niečo“ a „čosi“ je to, čo vychyľuje jazýček váh v prospech pozitívneho hodnotenia. Áno, niečim sa ma tá kniha dotkla, a áno, budem si ju pamätať. A to ostatné zrazu už vôbec nie je dôležité...