danny_21 danny_21 komentáře u knih

Tristanova zrada Tristanova zrada Robert Ludlum

Tristanova zrada je dalším ze špionážních románů Ludluma, který opět probíhá podle zavedeného scénáře. Tentokrát jsme v Rusku v období 2 sv. války, americký špión vs čichově nadaný německý příslušník SS se zálibou ve vraždění strunou, politické hrátky mocných a opět nesmí chybět cukrová romance hlavního protagonisty vůči lepé baletce Světlaně. Moc nerozumím tomu vysokému hodnocení, no od špionáže čekám víc ve smyslu neústupnosti, krvavosti a dynamické akce - u Ludluma jsem to s výjimkou prvního Bournea stále nenašel - 50 %

25.03.2018 3 z 5

Dexter v temnotách Dexter v temnotách Jeff Lindsay (p)

Třetí pokračování charismatického kráječe Dexe je pro mě trochu zklamání, protože kvalitou nedosahuje předchozích dvou dílů. U mě je to jak nevýrazným záporákem, únavným a úmorným přešlapováním miláčka Dextera na místě a obecně celá zápletka včetně mystického pozadí mě příliš nenadchla, včetně zapojení vyženěných dítek do akce. Alespoň typický cynismus a vtipné hlášky hlavního hrdiny na adresu ostatních smrtelníků zůstaly, přesto to u mě nestačí na nic lepšího než lepší průměr - 60 %

23.03.2018 3 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Po Hoších od Bobří řeky moje nejoblíbenější Foglarovka, možná i díky tomu, že se neodehrává na typickém Foglarově operačním prostoru. Pomalé budování přátelství, uvědomování si mravních a charakterových hodnot s pomocí snového učitele, parťáka. Pro kluka, který měl pochopení pro čest, spravedlnost a dobro v každém z nás, nemohlo být nic lepšího - 90 %

22.03.2018 5 z 5

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson

Dobrodružný román, který obsahuje všechno co by na první pohled měl mít - rytíře, zbojníky, akce na všechny strany i s několika historickými postavami, nicméně se mi to v dětství četlo trochu kostrbatě a ženská hrdinka a romantická linie nebyla to, co jsem tenkrát od dobrodružné knihy pro mládež čekal, Stevenson umí líp - 70 %

21.03.2018 3 z 5

Dnes už klasický a nesmrtelný příběh nejznámějšího trosečníka. Kolikrát mi jen knížka prošla rukama, kdy jsem nevěřícně hltal a sám sebe si představoval na jeho místě - dokázal bych si postavil dům, vypěstovat plodiny, lovit a nepodlehnout samotě ? Volné převyprávění Plevy je opravdu hodně osekané hlavně od nalezení Pátka směrem ke konci, a proto stojí za to, přečíst si celou verzi Defoea - 85 %

21.03.2018 4 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Áčkový námět s béčkovým mystickým zpracováním, asi tak nějak bych tento román o týrané Rosie prchající od skvěle sadisticko-psychopatického Býčka Normana zhodnotil. První polovina mě bavila, ale jakmile ale přijde na řadu únik do světa tajemného obrazu a následná metafyzická dobrodrůža za plátnem, dochází v mým očích ke strmému pádu směrem k průměru - 60 %

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Tommyknockeři jsou jedním z mála Kingových románů, které mě příliš nenadchly. Střídají se tady průměrné momenty s horšími, k hlavním postavám jsem si nedokázal vytvořit závažnější vztah - mám prostě pocit, že se z této zápletky invaze mimozemských entit v bohabojných spojených státech, kterým nejde o nic jiného než rozemlít mozky dobrých občanů Havenu na sračky ( i když už poněkud u Kinga okoukané ), dalo vytřískat víc - třeba nás Stevie mohl vzít i na Altair 4 - 55 %

21.03.2018 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skupinová vláda, ať už bude reprezentovat jakýkoliv ismus, si nemůže udržet vlastní ideály dlouho a nakonec se zhroutí do absolutní totality několika jedinců, protože taková je podstata člověka, ovládat a ničit slabší ať už cizího nebo vlastního druhu - a to ne vždy nutně formou fyzického násilí, vždyť kolikrát stačí jen několik vhodně zvolených slov, dezinformací a propagandy a Orwellova alegorie to jen potvrzuje - 80 %

20.03.2018 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

První pravidlo Klubu Rváčů je nemluvit o Klubu Rváčů :-) ... Škoda, že jsem se dostal k tomuto dílku, až po několika shlédnutích Fincherova fláku, který se věrně drží předlohy a díky tomu už jsou bohužel hlavní pointa a podstatný děj známé a logicky už to nemá tu šťávu. Přesto jsem byl zvědavý, jaký "chorobný" mozek si dovolit vyplodit takovou neotřelou cynicko-anarchisticko-schizofrenní studii a je potřeba říct, že Palahniukův styl se mi fakt líbí a těším se na další setkání - 85 %

20.03.2018 4 z 5

Záhadnější než věda Záhadnější než věda Frank Edwards

Další várka záhadných případů a událostí, která ale nemá až na čestné výjimky potřebnou šťávu i díky tomu, že většina příběhů je starých století a půl a navíc jsem nepochopil zařazení do záhad pro předskokana Marconiho, Stubblefielda, netradiční poslední vůle a slova umírajících. Nicméně opět se autor opírá o zdokumentované události tentokrát hlavně v případě Davida Langeho, Stillwella, Sidise a dalších. Nakonec ať si každý udělá obrázek sám, jedno je ale jisté, vše na tomto světě nelze racionálně vysvětlit - 50 %

19.03.2018 3 z 5

Superzáhady a zázraky Superzáhady a zázraky Frank P. Jones

Tak takhle sbírka vymyšleností a nepodložených autorem předkládaných fakt a lidských záhad, o kterých ( pokud si dáte tu práci ) nenajdete na všemocné síti ani zmínku. Ano čte se to dobře a leckdo uvěří, přesto děkuji za dnešní dobu, kdy je možné si téměř všechno ověřit hned z několika zdrojů. Na rozdíl od stejnojmenného autora z této edice Edwardse, který většinou popisuje zdokumentované události i s fakty, je tento Frank u mě jen úspěšným fabulátorem - 35 %

16.03.2018 2 z 5

Baron Trenck Baron Trenck Karel May

Skoro až brakové vydání povídek o jednom podivném Dessavském knížeti, který je sebestředným cholerikem a má zvláštní zálibu v přebírání identit spoluobčanů. Tohle jsem si vyloženě protrpěl a snad jen úcta k velikému Karlovi mi nedovolila fláknout Baronovi odpad - 25 %

15.03.2018 1 z 5

Pistole míru Pistole míru J. M. Troska (p)

Troskovy knihy byly nedílnou součástí mého dospívání. Pistole míru je příběhem o stvoření génia a jeho mocné paprskové zbraně, se kterou se potkáváme v dalších příbězích ať už na Zemi nebo při zdolávání vesmíru. S odstupem let musím hodnotit střízlivě na hranici lepšího průměru díky celkové naivitě poskládaného příběhu pocukrovaného dosyta romancí k lepé děvě, nicméně byla to zdatná konkurence ostatním dobrodružným knihám, které jsem hltal jako jinoch - 65 %

15.03.2018 3 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Další z lehce nadprůměrných horůrků se spisovatelem coby hlavním hrdinou, který ale netuší, že stvořil monstrum, které kdysi dávno bylo jeho součástí. Krvavé, temné, se zajímavým nápadem průvodců a dopravců věcí, které na tento svět nepatří. Trochu mě zklamalo zakončení, čekal jsem větší konfrontaci a krvavější finále ve stylu Alexise Machinea. Kupodivu i filmové zpracování klasika hororu Romera je docela ucházející, Ted a jeho kámoš ode mě dostávají - 75 %

14.03.2018 4 z 5

Jeskyně předků Jeskyně předků Lobsang Rampa (p)

Do třetice a dost, pane Rampo ( nebo Hoskinsi ). Za mě je to jasná fikce, i když místy čtivá, ale autor si tolik odporuje v tom co předkládá a naivně vydává za pravdu, že už pokračovat nehodlám. Ovšem i fikce se může stát pro mnohé inspirací v duševní cestě a to se Cyrilovi povedlo, pokud jde jen o tuto rovinu a své čtenáře si získal a o to vlastně v celém tom psaní knih nejspíš jde - 50 %

13.03.2018 3 z 5

Drákulův host Drákulův host Bram Stoker

Zajímavá sbírka povídek ( novel ) autora nejslavnějšího krvežíznivého Rumuna z nichž jako nejslabější hodnotím Doupě bílého červa a na druhém konci žebříčku stojí Soudcův dům - 65 %

05.03.2018 3 z 5

Drakulův host a jiné povídky Drakulův host a jiné povídky Bram Stoker

Soubor povídek ne z upírského prostředí, který jako celek trčí v průměru ( s čestnou výjimkou Soudcova domu a Indiánské ženy ) - 60 %

05.03.2018 3 z 5

Bratři Kipové Bratři Kipové Jules Verne

Další z románů Vernea, který nenese známky vědecko-fantastického díla, které jsem si jako školák zamiloval, a nejspíš i díky tomu mě minul. Tuctová a naivní zápletka o jedné vraždě a justičním omylu, u mě v lehkém podprůměru - 45 %

01.03.2018 2 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Docela jsem se těšil na oslavovanou knihu, ale musím poznamenat, že výsledek je zklamáním, vůbec mě totiž použitá reportážní zpravodajská forma nezaujmula. Abych byl spokojený, bylo by rozhodně potřeba vložit tam příběh v podobě samostatné dějové linie ( případně linií ), který by byl především plný krvavé konfrontace přeživších se Zetky, protože takto by se to dannymu líbilo - 60 %

27.02.2018 3 z 5

Bourneova totožnost Bourneova totožnost Robert Ludlum

S velkým očekáváním jsem šel na předlohu mého ( zatím) nejblíbenějšího filmového agenta Jasona Bournea, kterého tak perfektně dokázal přenést na plátno režisérové Liman a především Greengrass. Bohužel kniha trpí tím, že je staršího data a tenkrát se holt na špionáž koukalo jinýma očima a dneska naopak ve světě Bondů, Huntů a Bourneů jen nevěřícně koukáme, co všechno je technicky možné - pokud jste jako první viděli zfilmovanou verzi, je možná lepší se knize vyhnout, pokud nechcete být zklamaní. Základní kostra příběhu amnézie, lokací i Treadstonu vcelku podobná - co mi ale vadilo byla přílišná vata, romantická linka a málo drajvu :-) Uvidíme co přinese Bournův mýtus - 65%

23.02.2018 3 z 5