danny_21 danny_21 komentáře u knih

Černé léto 2 Černé léto 2 Dan Simmons

Nenažranost vydavatelů nezná mezí, rozdělit Temné léto na dvě části ( 3 a 1/4 ) je na ránu pěstí ...
K Simmonsovi jsem napotřetí přistupoval po jedné výborně ( Terror ) a podprůměrné ( Děti noci ) hodně opatrně. Pro chválené Temné / Černé léto jsem se rozhodl hlavně díky srovnávání s Kingovým To, které tu uživatelé nabízejí a výsledek je hodně solidní. V mých očích je TO sice pořád ještě o kus dál hlavně co se týče soudržnosti a celkového vyznění, u Simmonse velká škoda, že nedokázal do příběhu nacpat víc různých monster ( třeba z egyptské mytologie ), vyvarovat se překombinování děje a béčkové zakončení mě trochu zklamalo. No ale co Simmons opravdu umí, je navození perfektní, husté hororové atmosféry přesně v těch místech, kde je třeba a častokrát jsem opravdu nemohl odtrhnout oči - 85%

Černé léto 1 Černé léto 1 Dan Simmons

Nenažranost vydavatelů nezní mezí, rozdělit Temné léto na dvě části ( 3 a 1/4 ) je na ránu pěstí ...

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Přístav volá Přístav volá Jaroslav Foglar

Další z řady Foglarovek, které mě provázely dětstvím, tentokrát o touze kluka, mít kamaráda stejného ražení, s kterým by se dalo prožívat a sdílet všechno. Sedm zásad rytířského(modrého) života nakonec zformují hlavnímu hrdinovi životní hodnoty - 75 %

29.05.2018 4 z 5

Čas Bohů Čas Bohů Frank P. Jones

Další sbírka vymyšleností a nepodložených autorem předkládaných fakt a lidských záhad, o kterých ( pokud si dáte tu práci ) nenajdete na všemocné síti ani zmínku, nemluvě o tom, že autor používá jména samotných aktérů nebo svědků ve zkratkách, což u mě jasně značí smyšlenost. Ano čte se to dobře a leckdo uvěří, přesto děkuji za dnešní dobu, kdy je možné si téměř všechno ověřit hned z několika zdrojů. Na rozdíl od stejnojmenného autora z této edice Edwardse, který většinou popisuje zdokumentované události i s fakty, je tento Frank u mě jen úspěšným fabulátorem, případně si k ověřeným fenoménům ( v případě této sbírky jich bylo víc než v předchozích - např. Pascal Forthug, Imad Elawar, Philadelfský experiment, Ted Serios a Göringova sebevražda ) přibalí své báchorky a někdy si opravdu vyloženě vymýšlí - 40 %

25.05.2018 2 z 5

Různá dobrodružství Různá dobrodružství Karel May

Směs povídek jak z Divokého západu, Orientu, Jihovýchodní Asie a dokonce i z Laponska. Nicméně většina z nich není valné kvality a jako celek ji hodnotím v podprůměru - 45 %

24.05.2018 2 z 5

Blizard / Bůh se nedá urážet / Sajva tjalem Blizard / Bůh se nedá urážet / Sajva tjalem Karel May

Tři povídky podprůměrné kvality, zaujme asi jen Blizzard - 40 %

24.05.2018 2 z 5

Old Cursing-Dry - Bůh se nedá urážet Old Cursing-Dry - Bůh se nedá urážet Karel May

Dvě povídky z Divokého západu, kde hlavní roli hrají nejznámější hrdinové a boží tresty - 40 %

Hadži Halef Omar Hadži Halef Omar Karel May

Další sbírka povídek převážně z Orientu, kde operuje zachránce rukojmích, ochránce slabých a nepřemožitelný bojovník Kara ben Nemsí effendi. Většina povídek je v lehkém podprůměru ( jako většina z arabského světa ), nakladatelé navíc po revoluci vydali několik sbírek ve kterých se tyto povídky opakují. V průměru jsme viděl jen dvě Písek zkázy a Na březích Zabu - 45 %

Loupežná karavana Loupežná karavana Karel May

Dvě povídky v této sbírce - jedna z Divokého západu s nejznámějšími hrdiny, druhá z Orientu, kde operuje alter ego Kara - 40 %

Z Murzúku do Kairvánu Z Murzúku do Kairvánu Karel May

Sbírka obsahuje dvě kraťoučké povídky o dobrodružství Kary ben Nemsího v kvalitě podprůměrné a které už byly obsaženy v jiných sbírkách - 45 %

Vynález zkázy / Ocelové město Vynález zkázy / Ocelové město Jules Verne

Vynález zkázy patří k těm nejpovedenějším Verneovkám, úplně jsem při pročítání stránek viděl scény z úžasného trikového filmu Karla Zemana, který jsem jakožto dítko zbožňoval. Dobrodružství, napětí, technické vynálezy, pořádný zlosyn a hlavně absence růžové knihovny, to je přesně to, proč byl můj nos často v podobných Verneovkách - 75 %.

Ocelové městě je podobně útlounká novelka, u které asi oprávněně panují dohady o Verneovĕ 100% autorství. Přesto i zde se promítlo typické Verneovské vizionářství tentokrát ale v podobě dobyvatelského a nadřazeného germánského národa. Jules má v repertoáru lepší kousky, Ocelové město dr. Schultze ode mě dostává průměrných - 55 %, jako celek rozhodně v lepším průměru - 65 %

23.05.2018 3 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Vynález zkázy patří k těm nejpovedenějším Verneovkám, úplně jsem při pročítání stránek viděl scény z úžasného trikového filmu Karla Zemana, který jsem jakožto dítko zbožňoval. Dobrodružství, napětí, technické vynálezy, pořádný zlosyn a hlavně absence růžové knihovny, to je přesně to, proč byl můj nos často zabořený v podobných Verneovkách - 75 %

23.05.2018 4 z 5

Nečakané dedičstvo / Doktor Ox Nečakané dedičstvo / Doktor Ox Jules Verne

První útlounká novelka, u které asi oprávněně panují dohady o Verneovĕ 100% autorství. Přesto i zde se promítlo typické Verneovské vizionářství tentokrát ale v podobě dobyvatelského a nadřazeného germánského národa. Jules má v repertoáru lepší kousky, Ocelové město dr. Schultze ode mě dostává průměrných - 55 %

Druhá lehce satirická, povídková taškařice o chemickém útoku na jedno ospalé vlámské městečko. Jeden by snad ani nevěřil, že ji spáchal pan Verne - 40 %. Jako celek hodnotím lehce podprůměrně - 45 %. Dohromady jako celek tedy u mě čistý střed - 50 %

22.05.2018 3 z 5

Zajímavá sonda do životního příběhu nejznámějšího svalouše v Americe. Popisování strastí dětství, kulturistických a hereckých úspěchů je zajímavé, poslední třetina o politické kariére už méně. Arniemu nelze upřít mimořádnou cílevědomost, píli a úspěch ve všech směrech, zřejmě není ani žádným hlupákem odvedle, ale dost pochybuju, že je a byl takovým skautem s čistými úmysly, jak se sám či společně s Petrem sebe někdy až narcisticky vypodobnil. Doporučil bych pro objektivitu přečíst si i publikaci od Wendy Leighové, která Švarzíka popisuje už ne tak kladně, i když samozřejmě s určitou dávkou senzacechtivosti. Přesto má můj respekt za to, jak se dokázal prosadit jak v sportu, showbusinessu, tak i na obchodním poli i za to, jak se vždy dokázal obklopit těmi správnými lidmi - 75 %

21.05.2018 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Pro první setkání s vychvalovaným Irvingem jsem si záměrně vybral Pravidla moštárny díky povedenému filmu Lasseho Hallstroma, který si z knihy vybral to nejkvalitnější. Autorovy spisovatelské kvality jsou zřejmé od prvních stránek, dramaticky i humorně poklidně vypráví svůj příběh s neobvyklými a zajímavými postavami v kontroverzním prostředí, ale výtku mám k přílišné rozvleklosti a těžko uvěřitelným vztahům v ústředním milostném trojúhelníku. Určitě si s Irvingem dáme další schůzku, v tomto případě to vidím kousek od lehkého nadprůměru - 70 %

19.05.2018 3 z 5

Metallica: This Monster Lives Metallica: This Monster Lives Joe Berlinger

Sonda do životů členů legendární skupiny, která v té době procházela velkou krizí, jak tvůrčí tak hlavně osobnostní a vyústila trvalým odchodem basáka Newsteda a dočasným frontmana Hetfielda. Kapela si nakonec najala jakéhosi psycho-kouče, aby jim pomohl dát se znovu dokupy a autor knihy byl přizván, aby to společně s filmaři zdokumentovali. Člověk se sice dozví pár věcí ze zákulisí, z minulosti ( mě zajímal hlavně Mustaine ) a taky co hnilo roky a téměř způsobilo rozpad, nicméně Berlingerův reportážní styl mě moc nenadchnul - to už je snímek Some kind of monster kvalitnější. Pro fanoušky nutnost, písemná forma u mě jen lepší průměr - 65 %

17.05.2018 3 z 5

Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Howard Phillips Lovecraft

Tuto sbírkou vidím někde v lehounkém průměru, zaujaly především titulní povídka a Barva z kosmu - 55 %

15.05.2018 3 z 5

Hrůza v Dunwichi a jiné horrory Hrůza v Dunwichi a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Průměrná sbírka dalších povídek HPL, Ultharské kočky a Ve zdech Eryxu jsou ty povedenější - 50 %

15.05.2018 3 z 5

Podivný pán z Providence a jiné eseje Podivný pán z Providence a jiné eseje Josef Škvorecký

Pojednání o tom, jak se pokusit pochopit a číst tajemné vize a světy H. P. Lovecrafta - 50 %

11.05.2018 3 z 5