danny_21 danny_21 komentáře u knih

Vlčák Kazan Vlčák Kazan James Oliver Curwood

Jedna z těch nejoblíbenějších dobrodružných knih dětství, která neztrácí svoje kouzlo. Krásně popsaná dobrodružství jednoho divokého polovlka ani nepočítám, kolikrát mi prošla rukama - 85 %

11.07.2018 4 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Krásná knížka o kamarádství, ušlechtilých myšlenkách a klukovských dobrodružstvích při plnění bobříků v zapadnutém kousku přírody Sluneční zátoky. Jeden z nejmilejších a nejčtenějších kousků mého dětství, srdcovka jak se patří - 100 %

11.07.2018 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Inferno je o něco povedenějším dílem než předchozí Ztracený symbol, nejspíš hlavně díky aktuálnímu populačnímu problému a pravděpodobných následcích pro nenasytnou civilizaci v následujících dekádách. Jinak si samozřejmě Brown frčí ve svých zajetých kolejích plných symboliky v textech ( tentokrát Dantovo Peklo ), památkách, sem tam přihodí pár twistů ( v tomto případě tam byly 2 hodně povedené ) a samozřejmě všemu vévodí dvojice Langdon + lepá děva. Nicméně víc než 3 hvězdy si u mě Brown nevyslouží a to díky tomu, že a) motivace autora relikvie složitě šifrovat, pozměňovat nápovědy a nutit všechny poletovat Itálií, když stejně byla v plánu distribuce vysvětlujícího videa do médií je těžko uvěřitelná a za b) celková forma konspirační zápletky několika stran ve výsledku vyzní komicky místo aby překvapeně šokovala - 60 %

11.07.2018 3 z 5

Záhadný svět Záhadný svět Frank Edwards

Za mě je tato poslední Edwardsova kniha v sérii NEJ záhad nejslabší především z důvodu toho, že mu došly zajímavé a přitažlivé záhady a motá se tentokrát většinou kolem záhad, které nejsou pořádně zdokumentované a ztrácí na věrohodnosti jako například ve stylu záhadných světel, přeludů, vidin, plísňových pohrom, otisků na náhrobních kamenech a navíc drtivá většina "záhad" je vousatá až běda - 45 %

10.07.2018 2 z 5

Nejzáhadnější ze záhadných Nejzáhadnější ze záhadných Frank Edwards

Další dávka zajímavých příběhů o záhadných lidech s neobyčejným, nevysvětlitelným talentem nebo nadaním ( zde i zvířat ) . Většina autorem novinářem popsaných záhad jsou zdokumentované události, takže pokud si dá čtenář tu práci, může si většinu z nich ověřit - John Keely, Teresa Neumannová, Cheiro další. K tomu ale několik událostí starších 100 a více let u kterých je výpovědní hodnota s otazníky, stejně jako konspirační teorie o Napoleonově dvojníkovi nebo vrazích Lincolna. Nakonec ať si každý udělá obrázek sám, jedno je ale jisté, vše na tomto světě nelze racionálně vysvětlit, tato sbírka kvalitativně horší než předchozí - 50 %

09.07.2018 3 z 5

Šógun (II. a III. díl) Šógun (II. a III. díl) James Clavell

Po vynikajícím Krysím Královi bylo nevyhnutelné sáhnout po další Clavellově knize, ale v tomto případě to ani zdaleka nebylo takové nadšení. Zajímavé pro mě byly jedině popisy "žaponské" kultury, chování mužů, manželek, konkubín a samurajů. Potud výborné, ale mizérie je, že zbytek předlouhé knihy jsou politické intriky jednotlivých knížat a to prostě není můj šálek čaje, navíc když už se těmi 1200 stránkami prokousáte, nedostanete ani pořádně zakončení - 65 %

Šógun (I. díl) Šógun (I. díl) James Clavell

Šógun Šógun James Clavell

Hlubina Hlubina Peter Benchley

Ve srovnání s Čelistmi je tento příběh o nalezeném potopeném pokladu, u kterého se povaluje pár desítek tisíc ampulek se záhadnou tekutinou jen slabým odvarem. Z amerického novomanželského páru, jakožto hlavních hrdinů, se stanou neohrožení dobrodruzi, kteří se nezaleknou ani hrozeb bahamského kouzelníka woodoo ať už jsou ve formě panenek povalujících se v jejich blízkosti, útoků na ně samé, nebo mrtvých společníků ... a ten odfláknutý konec, když už asi Péťovi došla trpělivost a utnul to z ničeho nic. Průměrné dobrodružství, které se dá slupnout za odpoledne - 60 %

04.07.2018 3 z 5

Krumir Krumir Karel May

Jedna z těch nejpovedenějších povídek / novel a obecně vůbec z těch, odehrávajících se v Orientu ( jen nenasytný nakladatel ví, proč bylo nutné vydat takto krátkou povídku samostatně ) , protože je bez misionářských choutek Kary, soupeření a přesvědčování o tom, co je lepším náboženstvím. Lov divých šelem, pronásledování proradného lupiče, koňské závody na slaném jezeře a samozřejmě neohrožený efendi, který si vždy ví rady - 60 %

02.07.2018 3 z 5

Kristus nebo Mohamed Kristus nebo Mohamed Karel May

Sbírka dvou povídek, které jako celek vidím v lehkém podprůměru, do kterého ho vytáhl z hlubokého podprůměru kvalitnější z obou kousků : Krumir, který na rozdíl od prvního neřeší křesťanské oslavování, ale převážně hrdinské činy, tak jak jsme z většiny Mayovek zvyklí - 45 %

02.07.2018 2 z 5

Ve stínu palem Ve stínu palem Karel May

Další z podprůměrných Mayových sbírek, které popisují převážně skutky udatného šiřitele, křesťanského kazatele Kary ben Nemsího v Orientu. Hrdina v nich převážně řeší to, že křesťanství je největší spásou světa a každého muslima o tom neustále přesvědčuje a na víru převrací. Z těch lepších povídek stojí u mě za lepší průměr jen dvě - Písek zkázy a Krumir - 45 %

02.07.2018 2 z 5

Přestupní stanice Přestupní stanice Clifford D. Simak

Z tohoto povedeného námětu mezigalaktického vrátného se podle mě dalo vytěžit víc. Samotná zápletka je tušená, zapojení agenta CIA v přestrojení, který sbírá žen-šen a ihned ochotně spolupracuje s ambasadorem Země, stejně jako entity cestující galaxiemi a přesto potřebující prášky na nemoci jsou úsměvné střípky příběhu. Měl jsem pocit, že by Simak mohl směřovat k nějakému osudovějšímu finále po tom pacifistickém filozofování, a nakonec zůstal pocit, že to zakončení dost odfláknul, vše se najednou vyřeší jednoduše a samo - 60 %

22.06.2018 3 z 5

Indiana Jones a Chrám skazy Indiana Jones a Chrám skazy James Kahn

Naprosto identický přepis stejnojmenného dobyvatele a lovce pokladů a záhad Indiana Jonese. Bohužel filmové zpracování na rozdíl od ostatních v sérii nestojí za moc a kupodivu knižní opis nepůsobí tak trapně komicky, ale na lepší hodnocení než lepší průměr to nestačí - 60 %

20.06.2018 3 z 5

Návrat Jediho Návrat Jediho James Kahn

Završení prvotní trilogie opět pod perem jiného autora a zase místy odlišné od pozdějšího filmového zpracování, což v tomto případě není na škodu. Ať tě síla provází - 75 %

Impérium vrací úder Impérium vrací úder Donald F. Glut

Co jsem se dočetl, prý psáno podle původního scénáře, kde byl možná Yoda modrý :-), s několika doplňujícími informacemi, které rozšiřují stejnojmenný film - 75 %

20.06.2018 4 z 5

Hvězdné války: Z dobrodružství Luka Skywalkera Hvězdné války: Z dobrodružství Luka Skywalkera George Lucas

Neffův přepis Lucasova prvního dílu Hvězdných válek, který odstartoval dnes už rozrostlou ságu s prequely, sequely a spin-offy. Pro fanoušky ( ač já úplně nejsem ) nutnost, sám jsem ji několikrát četl vůbec před seznámením se s filmovou verzí - 75 %

20.06.2018 4 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Knihy Trosky jsou hezkým návratem do klukovských let. Tato a následná trilogie Zápas s nebem jsou dost možná tím nejpovedenějším v díle českého Verna. V tomto případě známí hrdinové z předchozích děl Farin s Holanem uspořádají novou výpravu do mořských hlubin, nicméně se jim dostane přijetí od nejslavnější Julesovy postavy v báječné podzemní říši - 75 %

19.06.2018 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

I druhé setkání s tímto autorem a jeho hrdinou končí hodnocením v lepším průměru, protože kromě krvavějšího popisu ukončení života a následnému bádání na místě činu, nenabízí nic nového ve srovnání s tím, co v tomto žánru s výjimečným kriminalistou ( Hunter nicméně není žádné eso, i když Carter se ho z něj snaží dělat ) bylo už napsáno. V tomto případě ubylo příhodných náhod, motiv uvěřitelnější než minule, jen nechápu, proč autor představil postavu psychotroničky, která byla pro celkový děj nakonec nepodstatná - že by v figurovala v dalších pokračováních ? Navíc doufám, že se ze záchrany parťáka opět v závěru nestane pravidlo, ještě to do třetice s Robertem Hunterem zkusím - 65 %

11.06.2018 3 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

Volné pokračování Talismanu je rozhodně povedenějším dílkem než předchozí Jackovo putování v Teritoriích. Je v něm cítit víc Kinga než minule, ať už se to týká krvavějšího děje, méně bizarních postav a celkové větší plynulosti ( vyjma začátku ) . Milovníky série Temné věže určitě potěší spousta přímých i nepřímých odkazů na hlavní i vedlejší postavy Stevovy ságy a je jen otázkou, jestli se pánové pustí do třetího pokračování - 80 %

09.06.2018 4 z 5