Krumir

S Kara ben Nemsím se nyní setkáváme na cestě z Tunisu do Maroka. Tentokrát ho nedoprovází věrný sluha Hadží Halef, ale hned na počátku cesty se setká se sirem Davidem Lindsayem, známým cestovatelem ze severoamerických prérií. Na návštěvě kmene Uelad Sebirů uvidí známého loupežníka Krumira. Ten zneužije pohostinství, ukradne šejkovi Uelad Sebirů vzácného koně, vzácného hedžina a unese šejkovu dceru Mošalláh. Po stopě Krumira se vydává Kara ben Nemsí se svým sluhou Achmedem a sirem Davidem Lindsayem, vystupujícím v knize pod jménem sir Percy ......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31922/krumir-KJt-31922.jpg 3.214
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Gabi

danny_21

Jedna z těch nejpovedenějších povídek / novel a obecně vůbec z těch, odehrávajících se v Orientu ( jen nenasytný nakladatel ví, proč bylo nutné vydat takto krátkou povídku samostatně ) , protože je bez misionářských choutek Kary, soupeření a přesvědčování o tom, co je lepším náboženstvím. Lov divých šelem, pronásledování proradného lupiče, koňské závody na slaném jezeře a samozřejmě neohrožený efendi, který si vždy ví rady - 60 %

Kakho-Oto
08.12.2016

Kvalitní povídka (či spíš novela) Karla Maye z orientálního prostředí, tentokrát z Alžírska a Tuniska. Kara ben Nemsi, aniž by byl takto v příběhu jmenován, zlikviduje pár panterů (rozuměj "manželskou" dvojici) a jednoho lva a měrou vrchovatou přispěje ke zničení padoucha Krumira. Závěr odehrávající se na solném jezeře je strhující. 85 %

Sauerkraut
25.12.2014

Moje oblíbená povídka od KM. Kara se vydává do pouště zachránit unesenou nevěstu svého sluhy a jako vždy zúročí a zkombinuje své znalosti místních zvyků se skvělou fyzičkou a svými loveckými zkušenostmi. Cestou stihne totálně zblbnout jednu mladičkou krásnou žábu od beduínů (vlastně je ta náklonnost oboustranná), pod jejíž ochranu se uchýlí a nechybí ani lov na krvelačné zvířecí zabijáky. Mayův popis boje se šelmami mě neomrzí asi nikdy, i kdyby se snad konal v každé kapitole.
Závěrečná honička na koních po nebezpečné krustě solného jezera patří mezi mé nejoblíbenější "koňské" scény, které May kdy napsal.

Karl May

Karl May