danny_21 danny_21 komentáře u knih

Synové Upsaroků Synové Upsaroků Karel May

Průměrný soubor povídek tentokrát z prostředí savan a prérií, které už byly obsaženy v jiných sbírkách - mně se líbily hlavně Inn-nu-woh a Básník savany - 50 %

09.08.2018 3 z 5

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Zajímavý kousek o prosazování individualismu a fyzické síly silnějšího jedince. První polovina výborná, konfrontace Humpa a posádky s démonickým Vlkem Larsenem nemají chybu, hlavně v tom smyslu, že životní pohled kapitána na cenu lidského života odpovídá pravdě, kterou si mnozí nedokáží připustit. Druhá polovina s Maud už tak netáhne, radši bych viděl, kdyby příběh šel do finální konfrontace jen s kapitánem a pomalu se zocelujícím pisálkem - 75 %

09.08.2018 4 z 5

Kuchařka kačera Donalda Kuchařka kačera Donalda Walt Disney

I pro mě, stejně jako pro většinu hodnotitelů, tohle byla první kuchařka podle které jsem se snažil tvořil první kulinářské výtvory, samozřejmě se střídavými úspěchy - nejvíc úspěchů jsem u rodičů získal s pomazánkami a obloženými žemlemi - 80 %

08.08.2018 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Metafyzické projevy nadpřirozena jsou v Derry známou věcí. Tentokrát není jejich původcem děsivý klaun, ale holohlaví doktůrci nerušeně reprezentující a prosazující Účel a Náhodu podivnými způsoby až do dne, kdy Král Krvavec zasáhne do dění občanů seniorů v tomto podivném městě. První polovina je slušná, pomalu rozplétající záhadu nespavosti a Stevie hezky rozvypráví zajímavý příběh i s několika odkazy na Pistolníkův svět, aby v několika pasážích v druhé polovině knihy to zbytečně natahoval až člověk nedočkavě koukal, kolik ještě zbývá do konce, až to metafyzično přestane ztrácet na zajímavosti, což se mi u Kinga stává výjimečně - tentokrát lehký nadprůměr - 75 %

04.08.2018 4 z 5

Honba za meteorom / Hviezda juhu Honba za meteorom / Hviezda juhu Jules Verne

Další z nevýrazných Verneovských, navzájem si námětem a stylem podobných dobrodružství, které mě v dospívání minulo. Místy úsměvná, rozhodně ale předvídatelná etuda o potřeštěných, svárlivých amatérských astronomech, jejich sňatkuchtivých potomcích a jednom nebeském tělese, které vyvolá pozdvižení na celém světě - 50 %.
V druhém případě se místo meteoru hlavní hrdinové pachtí za diamantem. Jakmile se některá ze zásadních dějových linek týká lepá ženy, po které pase hlavní hrdina, kvalita jde do dolů, Julesova dobrodružství jsou nejlepší v rovině vědecko-fantastické, bez bab - 50 %

01.08.2018 3 z 5

Hvězda jihu Hvězda jihu Jules Verne

Další z průměrných děl francouzského vizionáře, kvalitou i námětem podobným jako v Honbě za meteorem. Jakmile se některá ze zásadních dějových linek týká lepá ženy, po které pase hlavní hrdina, kvalita jde do dolů, Verneova dobrodružství jsou nejlepší v rovině vědecko-fantastické, bez bab - 50 %

01.08.2018

Pelé - Můj život a nejkrásnější hra Pelé - Můj život a nejkrásnější hra Robert Lloyd Fish

Zrození a vzestup nejoslavovanějšího Brazilce všech dob - Pelého. Neymar a spol. musí jen tiše závidět, protože si myslím, že se mu nikdo z krajanů po stránce fotbalové kariéry v reprezentaci ani osobnostní nepřiblížil - 80 %

01.08.2018 4 z 5

Příští Příští Michael Crichton

Další z Crichtonových zdvižených ukazováčků, tentokrát z oblasti genetického inženýrství a zneužití v transgenových mutacích. Na můj vkus zbytečně moc postav, čekal jsem, že se těch několik linií více protkne a hlavně jsem nečekal, že dostanu až tolik bizarních zvířecích výtvorů. Přesto je to zajímavá, aktuální problematika, popsaná jedním z těch nejlepších autorů v žánru a čtenář se musí pozastavit nad možnými aspekty právního hlediska vlastnictví vlastních tkání, protože lidská nenasytnost je nekonečná - 70 %

31.07.2018 3 z 5

Všechny moje góly Všechny moje góly Zdeněk Nehoda

Zajímavá kniha o výjimečném kanonýrovi s nezaměnitelným knírkem a kotletami - 75 %

31.07.2018 4 z 5

Sever, můj domov Sever, můj domov Walt Morey

Ze všech tří Moreyho příběhů, které byly u nás vydány, je tento v mých očích nejslabší. Opět je o to dospívajícím klukovi, který našel své místo u přívětivých lidí v drsné krajině Aljašky, ale celý příběh je tentokrát laciný, předvídatelný a hlavně přitažený za vlasy. Patnáctiletý kluk z ničeho nic střílí jako Vilém Tell, unese a zvládne kde a cokoliv a pro novou "rodinu" by se rozkrájel - 70 %

24.07.2018 3 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Tak trochu jiný Clarkovský příběh o jednom potopeném člunu v Měsíčním moři prachu. Jasně vyprofilované postavy, záchranné akce v atraktivním, nezvyklém prostředí, napětí do poslední chvilky a nesmí chybět ani pověstný Clarkův optimismus, který vkládá do lidského pokolení - 80 %

17.07.2018 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Ve výsledku další z podprůměrných sbírek HPL, kde alespoň v lepším průměru podle mě sídlí Hrůzný stařec, Rytina, Starý Poděs a Ultharské kočky, zbytek opravdu podprůměrná "kvalita" - 40 %

16.07.2018 2 z 5

Mladí stroskotanci Mladí stroskotanci Robert Michael Ballantyne

Dalších z dětských robinsonád, která mi prošla rukama - 75 %

11.07.2018 4 z 5

Kapitán Korkorán a jeho dobrodružstvá v Indii Kapitán Korkorán a jeho dobrodružstvá v Indii Alfred Assollant

Další z nostalgických vzpomínek na dobrodružné příběhy mého dětství. Kapitán Korkorán jeho ochočená tygřice Jiskra ( dáma, jíž je třeba vykat ) si neberou servítky s anglickými příslušníky armády v tajemné Indii, kde je možné vše - 65 %

11.07.2018

Syn Kazanův Syn Kazanův James Oliver Curwood

Jedna z těch nejoblíbenějších dobrodružných knih dětství, která neztrácí svoje kouzlo. Krásně popsaná dobrodružství syna jednoho divokého polovlka ani nepočítám, kolikrát mi prošla rukama - 85 %

Vlčák Kazan Vlčák Kazan James Oliver Curwood

Jedna z těch nejoblíbenějších dobrodružných knih dětství, která neztrácí svoje kouzlo. Krásně popsaná dobrodružství jednoho divokého polovlka ani nepočítám, kolikrát mi prošla rukama - 85 %

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Krásná knížka o kamarádství, ušlechtilých myšlenkách a klukovských dobrodružstvích při plnění bobříků v zapadnutém kousku přírody Sluneční zátoky. Jeden z nejmilejších a nejčtenějších kousků mého dětství, srdcovka jak se patří - 100 %

11.07.2018 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Inferno je o něco povedenějším dílem než předchozí Ztracený symbol, nejspíš hlavně díky aktuálnímu populačnímu problému a pravděpodobných následcích pro nenasytnou civilizaci v následujících dekádách. Jinak si samozřejmě Brown frčí ve svých zajetých kolejích plných symboliky v textech ( tentokrát Dantovo Peklo ), památkách, sem tam přihodí pár twistů ( v tomto případě tam byly 2 hodně povedené ) a samozřejmě všemu vévodí dvojice Langdon + lepá děva. Nicméně víc než 3 hvězdy si u mě Brown nevyslouží a to díky tomu, že a) motivace autora relikvie složitě šifrovat, pozměňovat nápovědy a nutit všechny poletovat Itálií, když stejně byla v plánu distribuce vysvětlujícího videa do médií je těžko uvěřitelná a za b) celková forma konspirační zápletky několika stran ve výsledku vyzní komicky místo aby překvapeně šokovala - 60 %

11.07.2018 3 z 5

Záhadný svět Záhadný svět Frank Edwards

Za mě je tato poslední Edwardsova kniha v sérii NEJ záhad nejslabší především z důvodu toho, že mu došly zajímavé a přitažlivé záhady a motá se tentokrát většinou kolem záhad, které nejsou pořádně zdokumentované a ztrácí na věrohodnosti jako například ve stylu záhadných světel, přeludů, vidin, plísňových pohrom, otisků na náhrobních kamenech a navíc drtivá většina "záhad" je vousatá až běda - 45 %

10.07.2018 2 z 5

Nejzáhadnější ze záhadných Nejzáhadnější ze záhadných Frank Edwards

Další dávka zajímavých příběhů o záhadných lidech s neobyčejným, nevysvětlitelným talentem nebo nadaním ( zde i zvířat ) . Většina autorem novinářem popsaných záhad jsou zdokumentované události, takže pokud si dá čtenář tu práci, může si většinu z nich ověřit - John Keely, Teresa Neumannová, Cheiro další. K tomu ale několik událostí starších 100 a více let u kterých je výpovědní hodnota s otazníky, stejně jako konspirační teorie o Napoleonově dvojníkovi nebo vrazích Lincolna. Nakonec ať si každý udělá obrázek sám, jedno je ale jisté, vše na tomto světě nelze racionálně vysvětlit, tato sbírka kvalitativně horší než předchozí - 50 %

09.07.2018 3 z 5