Honba za meteorom / Hviezda juhu

Honba za meteorom / Hviezda juhu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77856/bmid_honba-za-meteorom-hviezda-juhu-ULA-77856.jpg 4 31 6

Honba za meteorom Je to príbeh o dvoch hvezdároch, ktorí objavia meteor pohybujúci sa okolo Zeme. Na tom by nebolo nič zvláštne, kým sa neobjavia informácie, ktoré rozhýbu celý ďalší dej románu. Meteor je celý zo zlata. Hodnota meteoru s priemerom 50 metrov rozpúta konflikt nielen medzi objaviteľmi samotnými, ale aj medzi krajinami. Hviezda juhu Kniha rozpráva príbeh z juhoafrických diamantových polí. V centre deja je "Hviezda juhu", diamant doteraz nevídanej veľkosti a krásy. Francúzsky inžinier Cyprián Méré je presvedčený, že sa mu ho podarilo vyrobiť umelým spôsobom, ktorý vynašiel. Naplnil totiž kovové puzdro chemickou zmesou vlastnej výroby, utesnil ho a dva týždne žeravil v peci. Potom puzdro vybuchlo a Méré našiel diamant v rozdrobenom puzdre pod vrstvou ílu. Pri slávnostnej hostine sa ale diamant záhadne stratil.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladé letá

La chasse au météore / L'Étoile du Sud , 1908

Ivan F
21.01.2024 4 z 5

Honba za meteorom
Vrátil som sa do čias, kedy som mal more času a vedel som prežívať dobrodružné romány celým srdcom. Dnes, tak trochu životom poobúchaný zo všetkých strán, mám srdce stále otvorené dobrodružstvám, len už ich neviem tak intenzívne prežívať. Napriek tomu bol návrat po rokoch k "verneovkám" pôžitkom, hoci príbeh nie je ten skutočný "verneovský", pretože už je cítiť, že Jules bol za tvorivým vrcholom. Podľa knihy by sa dala natočiť úžasná dobrodružná komédia.

Hviezda juhu
Príjemná zmena v čitateľskom repertoári. Predsa len sa kedysi inak písalo, inak pracovali s jazykom prekladatelia, a tak čaro starých zašlých čias na mňa dýchlo naplno. Mnoho vecí je v knihe úsmevných, napr. jazda na žirafách, mnoho staromilských, napr. opis vzťahu a mladej lásky, mnoho pritiahnutých za vlasy, napr. že si nikto nevšimol, čo držal v ruke Matakit a tak by som mohol pokračovať, ale nie je na to dôvod. Skrátka, Jules Verne bez zbytočného násilia (hoci aj v tejto knihe zahynie mnoho zvierat len tak pre radosť lovcov) a spôsobom jemu vlastným pri opise charakterov (všetci sú buď prehnane dobrí alebo skrz-naskrz zlí), prináša čitateľom dobrodružné príbehy a v primeranej miere ich poučuje o zemepise a dejinách.

former3980
14.02.2022 3 z 5

USA/GRÓNSKO. Napriek kritike, mňa to zaujalo. Spočiatku sa mi zdalo, že to bude zasa o hádkach nejakých dvoch trubirohov o niečo + dvaja zamilovaní, čo (súhlasím s komentom nižšie), vždy posúva kvalitu verneoviek o level nižšie. Ale potom sa objaví na scéne čudo menom Zephyrin Xirdal, ktoré vyrobí prístroj a nechá spadnúť pomocou neho zlatý meteor presne na kúsok zeme v Grónsku, ktorú si predtým kúpil (pardon za spoiler). A toto sú už tie správne fantazmagórie, ktoré ma u Julesa vždy bavia. Rozhodne aspoň 75 percent.
JUŽNÁ AFRIKA. Príbeh o umelo vyrobenom mega diamante, ktorý napokon umelo vyrobený nebol. Opäť moja obľúbená Afrika, s jej nádherne opísanou faunou a flórou, nie jeden ale hneď niekoľko záporákov, a statočný hrrina s čiernym sluhom, behajúcim na pštrosovi. Čo si možno želať viac? Akurát záver trochu naivný, keď sa pomeril hrubo okradnutý o diamantové bane so svojim okrádateľom (alebo vtedy to bolo možné?). 85 percent.

danny_21
01.08.2018 3 z 5

Další z nevýrazných Verneovských, navzájem si námětem a stylem podobných dobrodružství, které mě v dospívání minulo. Místy úsměvná, rozhodně ale předvídatelná etuda o potřeštěných, svárlivých amatérských astronomech, jejich sňatkuchtivých potomcích a jednom nebeském tělese, které vyvolá pozdvižení na celém světě - 50 %.
V druhém případě se místo meteoru hlavní hrdinové pachtí za diamantem. Jakmile se některá ze zásadních dějových linek týká lepá ženy, po které pase hlavní hrdina, kvalita jde do dolů, Julesova dobrodružství jsou nejlepší v rovině vědecko-fantastické, bez bab - 50 %

jules verne014
15.11.2013 4 z 5

Prví pribeh bol trochu nudný ale druhy bol super!!!

Marian27
16.07.2013 5 z 5

Obidva pribehy boli skvele a ja urcite budem po verneovkach siahat castejsie. BRAVO!

vitavita
06.04.2012

I ve sloveštině si rád počtu ...