Hvězda jihu

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi. Kniha vypráví příběh z jihoafricých diamantových polí. V centru děje je „Hvězda jihu", diamant dosud nevídané velikosti a krásy. Francouzský inženýr Cyprián Méré je přesvědčen, že se mu ho podařilo vyrobit umělým způsobem, který vynalezl. Naplnil totiž kovové pouzdro chemickou ... celý text

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi.

Kniha vypráví příběh z jihoafricých diamantových polí. V centru děje je „Hvězda jihu", diamant dosud nevídané velikosti a krásy. Francouzský inženýr Cyprián Méré je přesvědčen, že se mu ho podařilo vyrobit umělým způsobem, který vynalezl. Naplnil totiž kovové pouzdro chemickou směsí vlastní výroby, utěsnil je a dva týdny žhavil v peci. Pak pouzdro vybuchlo a Méré nalezl diamant v roztříštěném pouzdru pod vrstvou jílu. Při slavnostní hostině se ale diamant záhadně ztratí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/320/hvezda-jihu-320.jpg 3.9107

L'Étoile du Sud (1884)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Návrat

konicekbily

Jako patnáctiletý jsem se tehdy seznamoval s jinou Afrikou než tou, která nam byla prezentována jako boj afrického lidu za svobodu. Dokonalá africká fikce!

EvikU.

Verneovky a moc zdařilá. Všem doporučuji. Čte se hezky. Četba k maturitě..

alef

O Julesi Vernovi se hodně píše v souvislosti s jeho předpověďmi různých nových technických vymožeností... jestli byly jeho nápady reálné, jestli se uskutečnily, nebo ne, a tak ... pro mě ale právě to není zas až tak důležité, víc mě zajímají jeho cesty za dobrodružstvím :-) (já si čas od času nějaké takové dobrodružné putování ráda připomenu ...na přelomu dětství a dospívání jsem jich přečetla opravdu hodně), pro mě, když otevřu jeho knížku, je nejzajímavější, že si spolu s hrdiny příběhů, projdu celý svět :-) ... mně se na jeho knížkách nejvíc líbí právě tenhle motiv cestování, poznávání ... v tom vidím společný základ jeho příběhů ... cesty po moři, ve vzduchu, i ve vesmíru, a samozřejmě napříč celou naší planetou ... prostě encyklopedie na dlani :-) ... v tomto příběhu pak navštívíte, v rámci zeměpisného putování, Jihoafrickou republiku, zjistíte při tom pár zajímavostí z těžby diamantů, a taky (abychom nechali promluvit technické vynálezy :-), jak vyrobit ten největší umělý diamant ... a aby nechybělo dobrodružství, budete taky po něm pátrat, protože se tak trochu ztratí :-).

PS: Víte, že se Verne někde vyjádřil, že by pro zeměpis chtěl udělat to samé, co pro historii udělal Alexander Dumas starší? No minimálně popularizaci historie, zeměpisu i technických pokroků jim asi nikdo upřít nechce, ... s fakty už je to trochu jinak, ale o ty tu zas tak moc nejde, protože se tu bavíme o literárních dobrodružných výpravách zrozených ve fantazii těchto dvou pánů :-).

mira.l
03.02.2016

Na pozadí skutečného objevu diamantu s názvem "Hvězda jižní Afriky", se kterým čtenáře seznámí v doslovu dr. F. Běhounek, vytvořil Verne dalo by se říct takový klasický příběh. Je v něm něco z techniky, zeměpisu, tentokrát i chemie, nechybí samozřejmě kladní i záporní hrdinové, nezbytná love story podaná tak, jak se na svojí dobu slušelo:), a na scéně máme tentokrát i zajímavý zeměměřičský omyl. A nebyl by to asi ani Verne, kdyby se jeho hrdinové nevydali alespoň na menší výpravu do neznámých, nebezpečných krajů. I přes některé čistě utopistické pasáže se to i po letech čte docela dobře.

Eigis
18.11.2013

Spousta věcí je přehnaná: jízda na žirafách nebo pštrosu či bizardní smrt v síti na ptáky, ale i přes to má příběh svoje nepopiratelné kouzlo a je čtivý. Také geografické a historické zajímavosti jsou předklány v přijatelné míře a knize nechybí napětí, Vernovská romantika a vtip. Na pět hvezdiček to nemá, protože bych křivdil takovým knihám jako je Tajuplný ostrov nebo Pět neděl v balónu, ale čtyři si více než zaslouží.

Rup
18.10.2013

I já si myslím, že tento příběh padl na oltář kvantitě na úkor kvality. Horší průměr.

vitavita
08.04.2012

Já nesouhlasím, je čtivá a zajímavá ...

jprst
07.11.2011

Pokud bych nebyl příznivcem J. Verna, asi bych se této knize vyhnul nebo bych si ji nechal na "potom".