Dexter v temnotách

Dexter v temnotách

Jeden z nejsympatičtějších sériových vrahů-mstitelů čelí svému nejsilnějšímu protivníkovi... Zlu tak hroznému, že vyděsí dokonce i Dexterova vnitřního netvora - a málem ho připraví i o smysl pro humor. To vše vás čeká v tomto zvráceně vtipném a temně fascinujícím románu. Je zlo živoucí? Doktor Jerry Halpern se to pokouší zj... celý text

Je zlo živoucí? Doktor Jerry Halpern se to pokouší zjistit v rámci své průpravy na velký doktorát. Mezitím se Dexter Morgan potýká s několika nepříjemnostmi, které na něj dolehly - v neposlední řadě jde i o plánování svatby s Ritou, aby dovršil svůj převlek za hodného hocha. Pak však Dexe coby policejního analytika povolají k případu: jeden z Halpernových studentů je nalezen upálený, zneužitý a bez hlavy (zjevně jde o oběť nějakému dávnému božstvu) - a Dexter si uvědomí, že se může jednat ještě o někoho daleko zvrácenějšího, než je on sám. Brzy se zdá, že Temný společník v Dexterově hlavě prchl a ukryl se. A když něco takhle vyděsí vašeho přátelského sériového vraha ze sousedství, víte, že jde o něco vážného... A jak kolem Halperna a Dextera krouží smrt, ukazuje se, že je to velmi osobní; zejména když má teď Dex rodinu, kterou musí chránit. Dexter si postupně uvědomuje, že nevlastní děti s ním nejspíš sdílejí jeho mimořádného koníčka - fascinaci smrtí. Dokáže jim pomoci usměrnit jejich touhu po krvi, tak jako on ovládá tu svou? Ale aby se to Dexterovi podařilo, musí se vyrovnat s jedním zmrzačeným seržantem z minulosti, a co je ještě důležitější: musí zůstat naživu...
Bizarní, ironické a báječně zábavné: Dexter v temnotách sestupuje ještě hlouběji do mysli jedné z nejpůsobivějších postav současné románové tvorby. Skvělé tvůrčí schopnosti Jeffa Lindsaye dosahují v jeho zatím nejskvělejším románu plného rozletu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/209/dexter-v-temnotach.jpg 3.8226

Dexter (3.)

Dexter in the Dark (2007)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, BB art

trudoš
03.07.2016

Dexter v temnotách je třetí knihou v řadě příběhů psychopatického vraha-mstitele. Jenže hrdina tentokrát nebojuje s někým sobě rovným, ale rovnou s pohanským bohem zla. Touto změnou žánru z dosavadního kriminálního thrilleru na thriller hororový Jeff Lindsay pravděpodobně rozladí valnou většinu fanoušků. Na jeho obranu je třeba říci, že oblíbená postava nic neztratila ze svého morbidního kouzla, pouze zápletka rapidně pozbyla na síle. Dexter Morgan se v průběhu děje neustále potácí na místě, aniž by do případu vnesl alespoň trochu světla a paradoxně sám záporák je vlastně ten, kdo hýbá dějem. Což je stejnou měrou únavné jako otravné.
I když je tohle pro celou sérii zcela netypické dobrodružství bezesporu krokem stranou - pro detektivkáře příliš fantasmagorické, pro hrůzomilce příliš předvídatelné - osobitý styl vyprávění, černočerný humor, sarkastické poznámky na „civilizované lidstvo“ a amorální cynismus miláčka zabijáka z něj stále dělají báječné čtení pro chvíle trudomyslnosti.

Dinosaur
16.11.2015

(9/10) Bohužel se musím zařadit k těm, kterým třetí díl přijde trochu slabší a také mi úplně nesedlo to "nadpřirozeno", i když bylo celkem zajímavé vidět Dextera vyvedeného z míry. Samozřejmě netvrdím, že je kniha špatná, jinak by si ode mě jen těžko mohla vysloužit 4,5 hvězdičky zaokrouhlených na pět (zaokrouhlení nahoru vyplývá z toho, že mi zdejší hodnocení přišlo až moc nízké), opět jsem ji přečetl skoro na jeden zátah a zajímalo mě, jak se to celé vyvrbí, ale předešlý díl mě zkrátka bavil víc. (14. 6. 2015)

sarekaslukova
30.07.2015

Bohužel se také musím přidat k většině zastánců toho, že tento díl byl slabší, jakoby s Temným společníkem odešlo i to kouzlo. I závěr případu byl uspěchaný a bez šmrncu.

michimuller
28.12.2014

Trošku změna nebo pokus o inovaci posunout Dextera do trochu jiné polohy filozofického Dextera, který tak nějak více pitvá co by kdyby, než ho nechat v jeho temné surové přítomnosti. Vložení odbočení děje entity "TO" se mi líbilo u Kinga, zde mi to přišlo nadbytečné, stejně jako příliš velkého prostoru věnovanému přípravou svatby. Ale příběh kultu Molocha byl úžasný, temný a určitě nenudil a těším se na další knihu, kde by se mohl vrátit starý Dexter.

Ricmont
26.11.2014

Dexter v temnotách se drží stejné šablony jako jeho dva starší bráškové až na jednu vyjímku tentokrát sledujeme příběhy hned tří. Na knize je cítit že se Lindsay pokoušel o velkolepé zakončení Dextrova příběhu a můžem mu jen děkovat že to neudělal a vznikli i další knihy. Příběh sám o sobě nebyl vůbec špatný ale zároveň chápu ty co tvrdí že zde chybí Dextrův humor a my místo toho sledujeme jen jak se mění velký lovec Dexter ve vystrašenou obět. Na závěř ano sice tento díl nedosahuje takové kvality jako minulé dva ale i tak si zaslouží pozornost až do konce.

Bunburistka
18.06.2014

Tento díl mi přišel slabší, než předchozí dva. Byl takový protáhlejší, zdlouhavý. Na druhou stranu musím vyzdvihnout hlavní zápletku či téma, TO bylo zajímavé :),

orangerose
09.06.2014

další napínavé pokračováni Dextera, už se těším až začnu čist 4 díl

harumi
22.05.2014

Ouha... možná, že jsem nebyla připravení na "filozofického Dextera". Kniha je spíš o hledání původu Temného společníka. Opravdu dlouho jsem ji četla, ale nakonec se mi vlastně líbila. Je to trochu něco jiného.

jethro.tull
10.03.2014

POZOR, možný SPOILER! Předchozí dva díly se mi zdály lepší, zvláště u druhého dílu série jsem se dost bavil. V této třetí knize opustí Dextera Temný společník a mám dojem, že autor je na tom podobně. Došla mu prostě šťáva a potřeboval dojet, načerpal tedy něco nekvalitního do nádrže a jelo se dál. Myslím, že dojel s tím řepkovým olejem v nádrži do slepé uličky. Nápad s „TO“ není nejzdařilejší. Přitom já byl spokojen s vysvětlením, proč je Dexter Dexterem v předchozích dvou dílech, a nepotřeboval jsem nějaké náboženské pozadí a vysvětlení existence zla.

Lefty86
07.03.2014

Z první trilogie jasně nejslabší. až na jedno přepadení žádné napětí.

jezek693
20.02.2014

úžasná knížka, určitě si musím pořídit další díl.

Izzy46
22.01.2014

Osobně asi nejlepší díl z celého omnibusu (první tři knihy). Nebýt zřejmě - bohužel - klasicky slabších koncovek autora, bylo by to za plný počet bodů. Škoda.

Lady Dracula
07.01.2014

Po přečtení knihy, na schodech ve škole, během řvaní paviá...pardon studentů SZŠ (a taky před zkoušením - nějak se uklidnit musím) se můj šokovaný výraz ztratil. V hlavě mi lítala jediná myšlenka: "Co TO sakra bylo?!"
Autor sice pokračuje v zajeté tónině příběhu, ale přece to zní jinak. Ubohý Dexík je sám, opuštěn. Dexter v temnotách a bez Temnoty. Nechci autorovi nasazovat býčí hlavu (přiznete se, kolik z vás si po dočtení vyhledalo něco o tom roztomilém bůžkovi? :-D), ale nějak mi tam to nadpřirozeno prostě vadilo. O to víc jsem si užívala pasáže s dětmi, jsou mi rozhodně více sympatičtí v knize než v seriálu.
Každopádně, opět musím uznat, že autorova nápaditost co se týká přirovnání i celkově myšlenek, je skvělá (aspoň pro mne). Občas mám taky pocit, že mi nějaký ten talíř třískl na zem a roztříštil se.
A co říct
apsat na závěr? Dexter se jaksi "lidštější", což mu moc nesedí, ale aspoň se můj Temný společník mu mohl posmívat ;)

Je jen škoda, že Vince není tak "krásně" popsán, jako v seriálu, trošku mi tam ty peprnosti chybí, ale s tím už se musím holt vypořádat sama :)

Culinka
03.01.2014

Dávám čtyři z pěti, protože předchozí dva díly mě bavily o fous víc. Ale i tak byl děj napínavý a strhující a knihu jsem přečetla jedním dechem od začátku do konce.

melounek
18.12.2013

tato série knih je úžasná.

Wesley
16.10.2013

Tak řekl bych, že Lindseyho při psaní třetího dílu opustil jeho Temný společník(jakože nějakýho mít musí, jak by jinak vymyslel "jódlující larvy" ve dvojce:-)) a zapojením nadpřirozena šlápl pořádně vedle. Prostě se mi to k racionálnímu a logicky uvažujícímu Dexterovi vůbec nehodí. Doufám, že tenhle směr nebude v dalších knihách následován. K tomu věčnému srovnávání řeknu jenom to, že po shlédnutí většiny dílů seriálu a přečtení prvních tří knih to zatím vidím na remízu. Každopádně chválím seriálové tvůrce, že kromě první série nekopírovali děj z knih.

pink_ivy
11.08.2013

“Nothing in life is fair. Fair is a dirty word and I'll thank you not to use that language around me.” Zajímavý příběh, opět nemám co vytknout tomu, jak to bylo napsané, jen mi tam něco chybělo. Po skvělém druhém dílu to pro mě bylo trošku zklamání. 4*

Matthias
06.08.2013

Líbilo se mi, jak to bylo napsaný. Hrát si se slovy a přijít s originálními obraty Lindsay fakt umí. U některých scén jsem vyprskl smíchy, protože knižní Dexter je na rozdíl od toho seriálového mnohem více cynický a má nemalý smysl pro (černý a morbidní) humor. Některé hlášky jsem si dokonce opsal na památku :) Na druhou stranu - bylo tam někdy trochu příliš psychologické vaty, které byla někdy nudná a jindy zase nepřehledná. A nadpřirozené prvky mi nesedly už vůbec...

Clarisima
08.09.2012

Oproti předchozímu dílu mi přišel tento díl krapet slabší, víc psycho než akce. Ale i tak se mi knížka četla dobře. Debora se mi líbí čím dál víc a těším se na vývoj Astor a Codyho. Dexter neztrácí humor, u hlášky "Doufám, že dostala aspoň dvojku", jsem slzela smíchy.

Okřídlená li
22.08.2012

Vlk zahnaný do kouta větším vlkem. Dexter přichází o temnou společnost, přijímá učedníky, balancuje na vlně emocí (poprvé v životě) a do toho ho omamuje jednoduchá hudba. Cítí se nesvůj, cítí, že ho neustále někdo pozoruje. A tlak se jenom stupňuje. Dexter v temnotách se mi zatím líbil nejvíce, protože se hlavní postava dostala do bezvýchodné situace, je vyvedená z rovnováhy a zjevně si s ní někdo zahrává. A já mám ráda hrdiny na pokraji sil.

Neustálým srovnávačům knih a seriálu: Trhněte si pařátem a konečně přestaňte kecat nesmysly. Příběh v knihách není pořád superakční, ale to si na rozdíl od seriálu může dovolit. Čtenář má mimořádnou šanci poznat, jak přemýšlí lidé, kteří necítí emoce, a občas nezáživné Dexterovo zaujaté pozorování je jedna z věcí, která ho odlišuje od dalších naspeedovaných detektivek. Jestli dáváte přednost kulervoucího nerváku, který vám dává seriál, je to jen vaše věc, ale PROSÍM, přestaňte tu brečet, jak vás kniha zklamala, když jediné, co se dá srovnat, jsou jména postav. A někdy ani to ne.

cathyblack
04.05.2012

Mne tato kniha nijak nenadchla. Leč seriál miluji a Dexter je jakým-si mým alfa-omega: tak po této knize jsem již nešla do čtvrté a další... Prostě mne zklamala. Byla místy tak nudná, že jsem ji četla snad tři měsíce. A to jsem pekelný čtenář.

Wea
02.04.2012

Trochu mě zklamalo,že se TO zvrhlo v něco nadpřirozeného,ale konečný výsledek dle mého názoru nebyl špatný,ale...ale po pravdě,myslím,že se Dexter předvedl už i lépe,proto dávám čtyři hvězdy:-).

Fiza
07.03.2011

Od původního děsivého Dextera se to docela liší a nebylo to tak špatné... ale konec je jakýsi podivný, chvílemi předvídatelný... Celkový dojem z knihy je proto prudce průměrný...

Senza Jenka

Kniha uhýbá trochu směrem k mystice a mytologii - temný společník není Dexterovo druhé já, ale cosi velmi starého a mocného, co si hledá lidské nositele, kteří prožili něco hodně traumatického. Tváří v tvář síle ještě mocnější, Temný společník prchá a zanechvává Dextera samotného.
Nejvíce mě pobavilo, že návrat temného společníka má zajistit velké utrpení - v Dexterovi takové utrpení vyvolá během svatby představa úplně normálního života :o)