Danka22 Danka22 komentáře u knih

Zařadila bych tuto knihu mezi povinou četbu na školách, je totiž alarmující. A to od začátku. Zaujalo mě, jak autor rozdělil jednotlivé kapitoly, tak aby zdůraznil jak obrovské změny na zemi od 20. let minulého století do dnešních dnů nastaly. Svým svědectvím ukazuje, v jakém rozjetém vlaku jsme a že se sám nezastaví. Ten vlak se totiž jmenuje bezohlednost. A tou je lidské pokolení až příliš známé. Nevím, jestli tato kniha má dostatečnou sílu, aby se lidé probrali ale rozhodně žádného čtenáře nenechá na pochybách, že klimatické změny jsou problém a že se zastavit nedají. Lidé se těžko dají poučit.

24.09.2021 5 z 5

Cesta za tebou za 80 dní Cesta za tebou za 80 dní K. C. Dyer

Líbí se mi, když současní autoři si vypůjčí nějaký starší děj a převyprávějí jej do dnešní doby. Kniha pak obzvláštní celé dny, co ji čtete. Vernerovky jsem četla a mám je ráda, proto mě tahle kniha potěšila.

Příběh je zasazen do New Yorku. Mladá knihkupkyně, co nikdy nevytáhla paty z New Yorku se rozhodne zachránit knihkupectví svého strýce. A to pomocí cestovní kanceláře Exlibris. Vydá se na cestu, která je inspirovaná cestou Philease Fogga. Navíc tu cestu musí stihnout za 80 dní. Ano, letadlem by to dala za pár dní, maximálně týdnů, ale protože se musí řídit podle knižní předlohy J. Verna, tak žádné letadlo použít nesmí (v knize pak nějaké výjimky jsou ale nebudu prozrazovat). Plachá, nesebevědomá ale sečtělá knihkupkyně Romy se vydává na cestu za dobrodružstvím.

Kniha je plná napětí i romantiky, takže si myslím že je určena pro cestovatelské romantické čtenáře. Je opepřená i novějšími tématy, jako je uprchlictví a lov velryb, který svět trápí a nad kterým hledá bezvýsledně odpovědi. Má sice pár hluchých míst, kdy je text v některých pasážích příliš rozvláčný. A možná by knížce slušelo o sto stran méně, přesto na léto nebo na nadcházející podzim je skvělá.

02.09.2021 4 z 5

Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Sarah Harvey

Jsou to zajímavé rady ohledně metody Kaizen. U některých pasážích si nejsem jistá jestli jsou pro mě, ale některé nápady určitě vyzkouším. Motivační knížky obecně moc nemusím, ale tahle zase až tak špatná nebyla.

01.09.2021 4 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Nedá se to číst!!!! Škoda papíru

17.06.2021 odpad!

Sejdeme se na piazzetě Sejdeme se na piazzetě Frances Mayes

Jedním slovem - krása. S autorčinou pomocí procestujete od severu k jihu celou Itálií. Dozvíte se spoustu novinek jak z kuchyně, tak z neznámých míst plné historických památek. Mě nejvíc zaujalo Toskansko a hlavně vily, které patřili rodu Medičejů. Pět hvězdiček málo - dala bych deset ⚘⚘

13.06.2021 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

(SPOILER) Rozhodně je to knížka k zamyšlení, která se dobře čte. Je to výpověď mladé ženy, která díky své neznalosti, nezralosti, zamilovanosti a mladické naivitě zkomplikuje život. Co mě nejvíc zaráží je naprostý nezájem jejích rodičů. Matce to sice přijde celé divné ale proti slavnému autorovi, o kterém všichni vědí že má své "divné mouchy" nezakročí. Navíc se bojí jen toho aby ji nenavštivila socialka. Totální absence otce, jenž o své dceři prohlásí že je kur** je jen další díl do skládanky nešťastné mladé ženy. Autorčiny psychické problémy jsou jen důsledkem lhostejnosti všech. Postava G. Je typický narcis a schopný manipulátor, kterému jde jen o sebe.
Věřím že Francie není jediná kde se tohle děje a jsem ráda že se o tom píše.

18.04.2021 5 z 5

Království na prodej Království na prodej Ludmila Vaňková

Potřebovala jsem něco, kde by byli Premyslivci. A paní Vaňková, královna historických českých románů, mi to dala se vším všudy. Byla v tom romantika, která poukazovala na složitý vztah mezi pysnou Eliškou Premyslovnou i Janem Lucemburským.
Knížka je trochu víc rozvětvená přesto čtivá.

05.04.2021 4 z 5

Zpověď kleptomanky Zpověď kleptomanky Florence Noiville

Zaprvé; musím upřímně říct že se mi to dobře četlo. Zadruhé se mi líbilo, jak dobře je vysvětlen problém kleptomanie. Hlavní postava Valentine je podstatě chudák ženská- její neustálý pocit někde něco vzít je silnější než cokoli jiného.
Celkově to byla zajímavá sonda do života bohaté ženy, která má jednu malou chybičku; musí jednou za čas něco ukrást.

05.04.2021 4 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Klasika, která se dobře čte ????

24.03.2021 5 z 5

Eleonora Akvitánská Eleonora Akvitánská Alison Weir

Knížka je sice faktografická, přesto potěší. Když pominu hezkou obálku, tak obsah je mimořádný. Zachycuje život jedné z nejznámějších královen v Británii a konec konců i Francii. Po svých předcích zdědila ctižádost, smysl pro krásnou poezii a lstivost. Líbí se mi jak si autorka dala tu práci s vyhledáváním zdrojů, protože díky tomu máme možnost nahlédnout do zajímavé korespondence mezi Eleonor, králem a jejich poddanymi.

30.01.2021 4 z 5

Na shledanou v Paříži - 25 rozhovorů (nejen) o francouzské literatuře Na shledanou v Paříži - 25 rozhovorů (nejen) o francouzské literatuře Irena Jirků

Souhlasím s předchozím názorem, chtělo to větší propagaci. Stála by za to. Tolik zajímavých a inspirativnich názoru jsem dlouho nečetla. Kniha je koncipována ve formě rozhovorů. A mám díky tomu delší seznam knih, které bych si chtěla přečíst.

30.01.2021 4 z 5

Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Siddhárta Mukherdží

Už je to déle co jsem ji četla. Ale dodnes si pamatuji na některé záležitosti ohledně historie její léčby. Čtivě napsané a zajímavé.

13.01.2021 5 z 5

Tajemství hvězd Tajemství hvězd Rachel Barenbaum

Těšila jsem se na zasněžené carské Rusko, saně které táhnou mohutný koně a čtivý příběh o první ruské lékařce. Nedá se říct že bych byla zklamaná. Jen mi hlavní postava Miri byla čím dál protivnější. Od rozumné, talentované ženy lékařky se vyvinula do podoby naivní a nerozhodné osoby. Román byl sice čtivý ale mám zato že mu chybí ta pověstná jiskra. Myslím, že právě postava Miri tomu všemu dává jen laciný tón, což je škoda.

11.01.2021 3 z 5

Stromy znamenají svět Stromy znamenají svět Richard Powers

Jsem nadšená. Mám ráda Pullitzerovi ceny a tahle kniha je jen podtrhla. Příběh několika lidí, kteří se neznají přesto mají stejný cíl- zachránit stromy. V ději je krásně ukázáno, jakou moc má svědomí. Při spáchání trestných činů jsou hlavní postavy postaveny právě před své svědomí. Protože to jim neustále připomíná co je dobré a co je špatné. Záleží jen na síle osobnosti a morálce, jak se s ní přítomní ekologové vypořádají.
Co se týče hlavní myšlenky a tou je záchrana stromů, tak čtenáře přivede k několika myšlenkám typu, jak sám může stromům pomoci. O některých věcech co se týče stromů jsem vůbec nevěděla, takže ve finále se čtenář dozví o důležitosti stromů v přírodě.
Na konec bych chtěla dodat, že kniha je jak pro nadšené ekology, co se rádi přiváží ke stromu aby ho chránili před pokacenim, tak pro čtenáře co nejsou tak akční přesto jim nejsou stromy ukradené. Rozhodně na tuhle knihu nezapomenu.

01.01.2021 5 z 5

Vánoční příběhy Vánoční příběhy Charles Dickens

Ten překlad je opravdu strašný. A zrovna u Albatrosu bych čekala lepší práci. Obálka hezká ale vnitřek katastrofa. Velká škoda.

16.11.2020 1 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Čtivý a napínavý příběh. Líbilo se mi že autorka mluvila moc hezky i o české statečnosti a síle. Otta byl silný panovník jen je smutné že jeho zdary si hodně přivlastňovali nacisté. Poučné.

03.11.2020 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Stephen Fry

Kdo má rád řecké báje pro ty je tahle kniha ideální. Také je to pro čtenáře, kteří je mají jako povinnou četbu. Rozdíl je v drobnostech. Příběhy jsou napsané čtivě a vtipně. Bavilo mě to.

03.11.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Perfektní. Silný, čtivý příběh, který zaujme a nadchne. Víc takových knih.

27.10.2020 5 z 5

Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Nobelovka: Převratný objev, dva vědci, jedna cena Cyril Gély

Čtivě a napínavé. Nemělo to chybu

15.10.2020 5 z 5

Veselice aneb Kostlivec ve skříni Veselice aneb Kostlivec ve skříni William Somerset Maugham

Na začátku to nebylo špatné. V něčem mi autorův styl pripominal Zweiga ale ten se daleko lépe čte. Zkusím si od Maughane přečíst něco jiného, tohle mě nezaujalo.

15.10.2020 3 z 5