Danka22 Danka22 komentáře u knih

Kouzlo boha Thovta - Mýty a báje starého Egypta Kouzlo boha Thovta - Mýty a báje starého Egypta Jiří Tomek

Dobře napsané nebo přeložené pověsti, totiž dokážou člověka poučit i rozesmát. Zvolila jsem si knihu od Jiřího Tomka Kouzlo boha Thovta a nenacházím slov, která by vyjádřila mé nadšení. Kniha začíná legendou o vzniku světa a končí krásnou ale intrikující Kleopatrou. Vyplujte po řece Nilu a poznejte příběh o Pravdě a Lži, zjistíte čeho všeho je schopna bratrská nevraživost, a jaké ponaučení faraon Hor díky takové rozepři získá. Až se hladina bude třpytit zlatem a vy připlujete ke břehu ovládaném Asyřany, pak poznáte jak myši zachránily Egypt, a tím si vysloužily veliký obdiv egyptského lidu.
Kniha je napsaná čtivou a poutavou formou. Je plná ilustrací, která vytvořil Jan August, o to je i zábavnější a barvitější. Výhodou je, že ji mohou číst i dospělí čtenáři, takže se za ni v metru nestyďte. Naopak. S nadcházejícím létem jsou pověsti tím nejdokonalejším, co jste si mohli vybrat.

16.05.2022 4 z 5

Medicejští: Královna u moci Medicejští: Královna u moci Matteo Strukul

Obecně se mi román líbil. Když si vzpomenu na seriál Medicejové, tak tohle by bylo velmi hezké další zpracování a pokračování oblíbené série. Nicméně občas mi některé pasáže přišly až moc ploché, tím připomínaly spíše kroniku než román. Notabene se mi zalíbila i mystičnost, která byla spojená s Nostradamem, s jeho sny a astrologickými výpočty. Ta mystika byla šik.
Jo, a nebojte se. Pokud jste nečetli první dva díly, o moc nepřijdete. Já je také nečetla a bylo to naprosto srozumitelné. Myslím, že kdo má rád historické romány, tak u této knihy se nebude nudit.

08.04.2022 4 z 5

Země literatury: Od Štrasburských přísah do Sartrova pohřbu Země literatury: Od Štrasburských přísah do Sartrova pohřbu Pierre Lepape

Spousta zajímavostí ze světa francouzské literatury. Nudit se určitě nebudete, víc takových knížek :-D

08.04.2022 5 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Úplně nepatřím mezi nadšence, ale je pravda, že to je oddechovka. A taková oddechovka se nesmí hodnotit moc tvrdě. Je sice pravda, že mi Annabelle přišla trošku trapná, hold už asi nejsem na takové romány :-D
Ale rozhodně v ní najdete vtip, a ten je vždycky v románech důležitý.
Doporučuji všech čtenářům, co mají rádi Judy Deveraux a její ságu Montgomeriovi. Obě knihy mají hodně společného - romantiku, boje a lásku. Co víc si přát.

08.04.2022 3 z 5

Poslední hodiny Poslední hodiny Minette Walters

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Nemohu si pomoci ale rozhodně nestačila ta dějová linka, která se odehrává kolem černé smrti. Ani zpestření kolem osudů hlavní postavy, i její líné dcery, je takové trpké. Přesto jsem ji dočetla. Znám lepší historické romány, ale tenhle bych zařadila do střední třídy. Neurazí, ani nenadchne.

15.03.2022 3 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Řekla bych, že tenhle díl byl zatím nejslabší, přesto jsem se díky němu dostala do Skotska. Co se nedá ale Lucindě Riley vytknout je barvitý příběh plný zvratů. Star je sice plachá a stydlivá přesto se mi líbí ta její záliba v literatuře. Sympatická je mi i tím, jak hodně cestovala a horko těžko se protlouká životem. Těším se na další díl.

10.03.2022 4 z 5

Návrat Návrat Sophie Oliver

Čtivý romantický příběh, který potěší. Rozhodně se u něj odreagujete. Romanticky laděný druhý díl Návrat vás zavede do lázní a naladí na myšlenku, že byste na jaře navštívili třeba nějaké lázně. Jestli tam naleznete lásku jako Anna nevím, ale minimálně si odpočinete se čtivou knížkou.

Vše ostatní se dozvíte v mé recenzi. :-D

04.03.2022 4 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Je to tak napínavý a kouzelný příběh, že vás okamžitě vtáhne a nepustí (věřte mi, je i skvělý, když vás bolí zub a vy z bolesti celou noc probdíte). Ally je soběstačná, nezlomná a do toho ještě zamilovaná mladá žena, která se ráda plachtí po moři a objevuje nepoznané. V tom je další originalita, že jsem se dozvěděla i něco o jachtách a moři.

Tahle sága je její vrchol. Jejím vzácným keřem, který vypěstovala a který bude kvést ještě roky. A hlavně, to, co by měl umět každý spisovatel, zaujmout a přivábit čtenáře ke svému dílu.

26.02.2022 5 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Nemůžu říct, že bych knihu přečetla na jeden zátah. Erskinová a Gabbon bych řekla, že jsou lepší. Ale je to romantické, ne moc těžké, a čtete o Irsku i lásce. Asi nesmím být tak náročná :-D To cestování časem je takový bonus, který mi zvlášť ke konci moc neseděl. Pro dlouhé zimní večery je ale kniha ideální.

12.02.2022 3 z 5

Příliš mnoho podezřelých (dvojkniha 13. a 14. díl) Příliš mnoho podezřelých (dvojkniha 13. a 14. díl) Jan Bauer

Vtipná, čtivá historická detektivka. V mnohém podobná sérii Vlastimila Vondrušky, přesto konec jak jednoho, tak i druhého příběhu je originální a zaujme. Rozhodně vás přivede na myšlenku, vydat se do Kutné Hory a na hrad Karlštejn, Bezděz a Housku. Více se dozvíte v recenzi :-D

22.01.2022 4 z 5

Doktor z Varšavy Doktor z Varšavy Elisabeth Gifford

Janusz Korczak byl lékař, učitel, spisovatel, kterého znali po celé Evropě. A důvod? Protože se vyznal v dětských křehkých duší. V knize se prolínají dva příběhy: jeden, který se týká působení pana doktora Korczaka. Po celou dobu věří ve spravedlnost a laskavost všech lidí, a ten druhý, zase o mladé zamilované dvojici, která popisuje válku ze všech stran.
Lehce se mi nečetlo ani o bombardování Varšavy i ghetta, přesto se mi příběh líbil. Byl čtivý, zajímavý ale smutný. Beletrické romány mám nejraději, nejen kvůli skutečným událostem ale i postavám, co v knihách vystupují, proto oceňuji i téma a jedinečnost. Dnes Varšava vypadá úplně jinak. Je to zrekonstruované město, přesto bodné rány, které mu byly zasazené během druhé světové války pořád ve Varšavě zůstávají. Navštivte určitě Muzeum varšavského povstání, je to nejdůstojnější místo, které ve Varšavě mohli postavit.

14.01.2022 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Příběh mladé dívky, která se stala gejšou. Kniha byla i zdárně zfilmovaná, proto už delší dobu jsem po ní pošilhávala. Stalo se a jsem spokojená. Osud hlavní hrdinky, která zůstala sama a vypracovala se na jednu z nejvyhledávanějších gejš své doby, mě nadchl. Tím, jak je kniha krásně napsaná, tak máte pocit, že v Japonsku i jste. Prožíváte s ní její smutky i radosti. Není to žádná červená knihovna, naopak. Popisuje i hrubé chování a intriky, které mezi sebou gejši měly. O to víc je kniha hezčí a lákavější. Vždyť, kdo by nechtěl zkusit jejich čajový obřad? Už jenom ta vůně čaje mě láká. Kniha Gejša je totiž voňavá, svůdná a lahodná, stejně jako ten gejšou podávaný čaj.

07.01.2022 4 z 5

Poslední století koní: Historie jednoho odloučení Poslední století koní: Historie jednoho odloučení Ulrich Raulff

Fascinující kniha. Myslím, že se úplně nedá přečíst najednou, spíš to zkuste postupně, protože je tu tolik informací a zajímavých témat na zamyšlení, že to po pomalém přečtení oceníte. Všechno vás pohltí a zaujme. Začnete se na koně dívat jiným pohledem než doposavad. Dozvíte se například, o první knize, ve které byla vyobrazena anatomie koně. Nebo o anatomickém divadle pro zvěrolékaře v Berlíně. Myslím, že budete smutnit u pasáže, kdy koně verbovali do války, protože právě tahle část ukazuje, jak bezohledný člověk byl a je. Koně byli, jsou a budou nedílnou součástí člověka, ale záleží jen na nás, jaký pohled k nim zaujmeme. Budeme je brát jako plnohodnotný živý druh, který má hlavně běhat na polích, nebo jako nástroj pro tvrdou práci? To záleží jen a jen na nás.
Moc dobře se mi nečetla, ale přičítám to právě tomu, kolik informací se v ní člověk dozví, přesto jsem moc ráda, že jsem ji dočetla. A doporučuji.

07.01.2022 4 z 5

Zdislava z Lemberka: Vnesla světlo do nejtemnějších míst Zdislava z Lemberka: Vnesla světlo do nejtemnějších míst Hana Parkánová-Whitton

Román je čtivý a zaujme. Přesto si myslím, že si autorka měla dát víc záležet na hloubce charakterů jednotlivých postav. Je pravda, že zjistit o této osobnosti spletitější informace je obtížné, ale v některých chvílích se mi román zdál zbytečně nedůvěryhodný. Což je škoda. Samozřejmě jde o názor, takže snad autorka odpustí. Důležité je, že se mi kniha jinak líbila, že mě zaujala. Smyslem nebylo napsat faktický román, ale historický román spíše pro ženy. A to příběh splnil.

01.01.2022 4 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Zaujalo mě téma. Šest sester, kterým zemřel jejich adoptivní otec a ony se tak konečně dozvědí něco o své minulosti. Nejstarší je Maya. Ta se za svým osudem vydává až do Rio De Janeira, tak nalezne nejen svoji babičku, ale zjistí i osud své prababičky, které je strašně moc podobná.
Knihu jsem četla v angličtině. Děj je čtivý, zajímavý a zaujme snad každého. Líbí se mi, jak autorka skloubila práci na soše Ježíše s láskou jednoho sochaře a mladé bohaté ženy. Dál už nebudu prozrazovat, ale stojí to za to. Má to styl a šmrnc.

25.12.2021 4 z 5

Šaty pro královnu Šaty pro královnu Jennifer Robson

Osobně si myslím, že by knize více slušel děj (i když hypotetický), který by se odehrával právě v komnatách mladé Alžběty. Myslím, že by se našly i informace kolem toho dne, ať už falešně nebo pravdivé. Vždyť kolik knih už bylo napsáno o královně Alžbětě II. Musela ten den být obzvlášť nervózní, když zjistila, že korunka, kterou měla mít na hlavě je „trochu“ rozbitá. To by rozrušilo každou nevěstu. Co se mi opravdu v posledních letech obecně (a je jedno v jaký žánr to je) knihách nelíbí je ten příšerný trend přidat událost jako je znásilnění. Chápu, že je doba taková, jaká je. Ale cpát to do každé romantické knihy mi přijde už zvrhlé a osobně na to nejsem zvědavá. Znásilnění je na tolik silné a kruté téma, že není nutné o tom všude psát.

Obzvlášť tady mi to přišlo, trochu z nouze. Vždyť konec lásky jedné z hrdinek mohl být jemnější, a ne tak brutální. Autorka měla zvolit jinou alternativu dějové linky, klidně aby pohoršila, ale byla snesitelná. Více by se mi líbilo třeba různé moresy bohatých lidí, jejich zazobanost, i to, jak se nudí ve svých životech.

Ale budu knihu hodnotit celkově; byla čtivá, romantická, také poutavě popisuje práci švadlen a různých pomocnic. Líbilo se mi, jak popisují královnu matku. Její milou, vyrovnanou a laskavou povahu. Včetně darů, které dávala dívkám za výrobu svých šatů.

Více v mé recenzi :-D

25.12.2021 4 z 5

Modrá kočka Modrá kočka Martyna Bunda

Příběhy různých vrstev a poměrů vyplouvají na povrh v knize Modrá kočka od polské autorky Martyna Burda. Od husitských válek, přes čarodějnické procesy až po obě světové války autorka ukazuju lidskou pomíjivost, hloupost a sobeckost. Lidská povaha totiž zůstává stejná, mění se jen aktéři. Vše pozorují vypravěči, a to v podobě potomků vzácné modré kočky. Jejich osud je nejistý kvůli jejich srsti, přesto jejich zvědavé pohledy na lidský život jsou důležitým mezníkem v každém příběhu. Pověrčivost a magie dokážou velké věci, a tak to je i v tomto příběhu. Líbilo se mi, jak si autorka vzpomněla o české části, která do polské historie patří. Připomínka o Přemyslovcích nebo o Praze či Lemberku je hodně osvěžující a dokazuje, jak jsou obě země tenkou nití propojené. Kniha se nečetla lehce ale za přečtení určitě stojí.

09.11.2021 4 z 5

Křehká krása Křehká krása Petra Durst-Benning

Snoubila se romantika, prostředí kolem skla a vznikl čtivý historický román Příběh tří sester je zajimavou sondou do sklářského umění i postavení žen obecně v 19. století. Navíc se mi líbila ta záležitost kolem vánočních koulí.

Nesrovnávala bych tenhle příběh třeba s Panským sídlem. Tenhle děj krásně plyne a růžovou sladkost nenabízí. Spíše nabádá k návštěvě nějaké sklárny a zadívat se na práci mistrů sklářského cechu .

13.10.2021 4 z 5

Dar volby Dar volby Edith Eva Eger

Nejsem moc na motivační knihy, ale tahle je skvělá. Kniha je rozdělená do 12 kapitol, které vás mají nechat zamyslet se nad sebou. Nad svým rozhodnutím. Nad svým životem.

Zajímavé jsou příběhy, které nashromáždila autorka během svého profesního života. Tento doplněk silně připomíná např. knihu "Vztahy a mýty". Dále jsou zpestřením a pojítkem mezi čtenářem a příběhem. Asi nejvíce mě zasáhl příběh ženy, která patřila k prvním obyvatelům Kanady. Její tragický osud se podepsal na celé rodině.

Rozhodně bych knihu doporučila každému, kdo se marně hledá. A určitě čtenářům, co četli předchozí knihu od autorky "Máme na vybranou." Protože autorka svojí obdivuhodnou chutí do života si znovu získala za mne velký obdiv a důvěru. Takže slovy Dr. Egerové: "Když jsem to dokázala já, vy to také dokážete," já se jen přidávám a poselství posílám dál. :-D

03.10.2021 5 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Čtivé a objevné, tak bych celkový děj charakterizovala. Hlavní hrdinka Alma je vědkyně a botanička, co má na 1. místě květiny a na 2. zase touhu po lásce. Protože o hledání lásky a její nacházení v každém věku je asi nejzajímavější dějovou linkou.

Čtenář společně s Almou objevuje svět 19. století - od novinky ohledně evoluce od Ch. Darwina až po domorodce na Tahiti. Právě na tomto ostrově se Alma dozví o životě a jeho smyslu asi nejvíc.

Kniha si mě získala. Byla poutavá a poučná. Celkovou recenzi na knihu naleznete - https://danasbooks22.blogspot.com/

Vzhůru do čtení :-D

29.09.2021 5 z 5