Dani3 Dani3 komentáře u knih

Zakletá Zakletá Orson Scott Card

Opravdu zvláštní kniha. Podle anotace jsem čekala nějaký moderní pohádkový příběh, ale vůbec jsem nepočítala se slovanskou mytologií ani s náboženstvím.

Na autorův styl jsem si musela chvilku zvykat a ani potom se mi kniha nečetla zrovna snadno, ale líbila se mi. A jsem ráda, že konečně vím, jak Baba Jaga přišla ke svému domečku na muřích nožkách. Musím uznat, že autor má dobrou představivost a smysl pro humor.

31.05.2021 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

(SPOILER) Závěrečný díl má skvělý rozjezd, ale po čase mu začne docházet dech. V posledním díle jako mávnutím kouzelného proutku vymizelo napětí mezi hlavní dvojicí, veškeré problémy nebo nečekané události byly vždy během pár stránek vyřešeny. Konec mohl být delší a více propracovaný.

Nepopírám, že i tento díl je čtivý, ale celkově se mi zdál nejslabší, dalo by se to celé shrnout jako příprava na bitvu, která se v podstatě nekonala. Logika a dějová posloupnost tu místy dost pokulhávaly. K této sérii se už nejspíš nikdy nevrátím, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

01.04.2021 3 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

(SPOILER) Za celou dobu čtení jsem nebyla schopná se do Kosti Mraza začíst. Hlavně na začátku, než jsem si zvykla, mi vadily časové přechody, které byly do příběhu vsunuty jako vzpomínky a nebyly nijak označeny. Bylo to opravdu hodně matoucí. Autorka navíc mnoho věcí opakovala pořád dokola, asi nejvíc otravné bylo neustálé zdůrazňování chromé nohy hlavní hrdinky.

Postava Sivi ani Jedwigy mě moc nezaujaly. Navíc Jedwiga tu coby hlavní „záporák“ dostala zoufale málo prostoru, její hrozby jsou většinou jen zprostředkované a na scéně se objeví až v samotném závěru. S Bogoborem/Belekem jsem na tom byla o poznání lépe. Ten byl obestřen tajemstvím a to bylo to jediné, co mě nutilo knihu dočíst.

21.03.2021 1 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

(SPOILER) Další vydatná dávka lží a manipulací. Ve druhém díle se toho přihodilo opravdu hodně, ale přitom se děj dopředu vůbec nijak neposunul.

Celou dobu sledujeme, jak mezi sebou jednotlivé postavy bojují a snaží se jeden nad druhým zvítězit a dostat se tak k moci. V centru toho všeho je Jude a bláhově si myslí, že sama může ovládat celé království, ale přitom se jen více a hlouběji zamotává do svých i cizích intrik. Musí čelit nejen novým nepřátelům, ale i starým hrozbám, neví, komu může věřit a předchozí navázaná spojenectví jsou velmi křehká.

Začátek byl stejně jako u prvního dílu pomalý, za to konec se autorce povedl. Líbilo se mi, jak Cardan Jude šikovně přelstil, ta si to plně zasloužila, protože její chování bylo často na ránu. Škoda že Cardanova postava nedostala v knize více prostoru. Asi proto pro mne bylo tolik nepředvídatelné, co udělal.

14.03.2021 3 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Jestli autorka plánovala tuto knihu pojmout jako horor s romantickými prvky, tak se jí nepovedlo ani jedno z toho.
Příběh Case a Anny není ani trochu napínavý nebo strašidelný, i když začátek vypadal slibně. A vztah mezi nimi taky nestojí za řeč. Kniha mě dokázala zaujmout jen v jednom okamžiku, a to když Cas odhaloval kdo a jak Annu zabil. Zbytek knihy byl spíše nudný.

08.03.2021 1 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

(SPOILER) Tento příběh ze světa víl se od ostatních podstatně liší, a to svojí krutostí. Krutý je nejen princ, ale i všechny ostatní postavy a není divu, že jsem nebyla schopná si žádnou oblíbit. Svět víl je tu vykreslen v nejhorším možném světle a autorka svoje postavy ani trochu nešetří.

Hlavní postavy se chovají jako prvotřídní zmetci, kterým je lépe obloukem se vyhnout. Samotná Jude pro mě byla oříškem, nejdříve je vyděšená, čemuž se nedivím, ale pak jako by se v ní něco zlomilo a začne se všemi manipulovat, intrikařit a dělat ještě mnohem horší věci, aby se vyrovnala ostatním vílám.

Příběh je velmi čtivý, má poměrně jednoduchou linku, kterou autorka nevětví, ani z ní nijak neodbočuje. A je to jedna z mála knih, kde se nikam neputuje, což jsem uvítala. Na škodu jsou ale velmi pomalé dvě třetiny příběhu, nějaká akce se objeví až skoro ke konci. Snad bude další díl lépe rozložený.

05.03.2021 3 z 5

Otrantský zámek Otrantský zámek Horace Walpole

(SPOILER) Čekala jsem ponurý hororový a možná i trochu těžkopádný příběh, ale Otrantský zámek takový vůbec není. Kniha se mi velmi líbila, je čtivá bez hluchých míst, ale hlavně vůbec není strašidelná, asi to bude také tím, že některé postavy jsou příliš naivní a smířené se svým osudem.

To, jak postupně vycházejí najevo příbuzenské vztahy mezi jednotlivými postavami, bylo docela úsměvné, trochu to připomíná Moliérova Lakomce.

08.11.2020 5 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

(SPOILER) Všechny tři díly série Pekelné stroje se mi velmi líbily. Styl psaní je trochu odlišný oproti ostatním autorčiným knihám, ale to lze přičítat období viktoriánského Londýna.

Musím uznat, že autorka umí skvěle vykreslit jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi. Umí postupně odhalovat jejich minulost tak, aby bylo čtení pro čtenáře stále lákavé a nenudil se.

Klobouk dolů před zakončením série, s takovým epilogem jsem opravdu nepočítala. Myslela jsem si, že všichni prostě šťastní a spokojení být nemůžou, ale u této autorky je to zjevně možné.

24.10.2020 5 z 5

Proroctví Proroctví Kristina Hlaváčková

Začátek byl dost chaotický, vůbec jsem se nemohla zorientovat. Částečně za to asi mohlo to, že předchozí díly jsem četla před delší dobou. Vadily mi také poměrně dlouhé pasáže bez přímé řeči. Ale jakmile se ke slovu dostala Eli, byla to opět skvělá jízda.

03.07.2020 4 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Kniha je určena mladším čtenářům, ale i tak je děj hodně pomalý a předvídatelný. Postava Alžběty mi k srdci zrovna moc nepřirostla, na můj vkus byla až příliš všetečná.
Velmi se mi líbily slovní přesmyčky a hádanky. Řekla bych, že překladatel se u toho pěkně zapotil.
Kniha je doplněná ilustracemi, které mi neskutečně připomínaly postavu černokněžníka Zababy z večerníčku o mašinkách.

02.03.2020 2 z 5

Dcera ohně Dcera ohně Matt Ralphs

Příběh není nijak složitý, ale špatně se mi to četlo, hlavně ze začátku. Přišlo mi, že autor si namyslel určité body a ty pak hodně nešikovně pospojoval dohromady, nebo text hodně proškrtal, aby zachoval formát dětské knihy. Krátké kapitoly a forma tomuto odpovídají, ale na druhou stranu některé pasáže se mi ale zdají na věkovou skupinu 9-12 (v této sekci je to zařazeno u nás v knihovně) trochu moc násilné.

02.03.2020 2 z 5

Bílí Havrani Bílí Havrani Luisa Nováková

Pomalé tempo, dlouhé popisné pasáže a zvláštní jména jednotlivých hrdinů. Tato kombinace mi opravdu nesedla. Jména jsem si dlouhou dobu nemohla zapamatovat, v myšlenkových pochodech postav jsem se ztrácela a popisné pasáže jsem asi od půlky vzdala a přeskakovala je, jinak bych se asi nikdy nepropracovala ke konci.

05.08.2019 3 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Páté roční období není zrovna lehkým čtením a vyžaduje notnou dávku trpělivosti.

Prvních sto stran bylo opravdu náročných, autorka tu totiž hojně využívá vymyšlených výrazů, navíc i některá běžná slova tu mají úplně jiný význam, než jak je známe. Kniha sice obsahuje slovníček, ale ne všechny výrazy jsou tu vysvětlené. Je pravda, že postupem času jejich význam vyplyne z kontextu, nicméně ze začátku je to hodně matoucí.

Kniha samotná je rozdělená na tři dějové linky, které se na konci spojí v jednu velmi neotřelým způsobem. Zarazilo mě, že dějová linka z pohledu Essun je vyprávěna v jiném pádě než dvě zbývající z pohledu Damaji a Syenit. Sice chápu, proč si tento způsob autorka vybrala, nicméně mi moc nesedl.

Jako i v jiných knihách, které jsem od autorky četla, tak i tady Jemisinová pracuje s otázkou otroctví. Nadvláda nad určitou skupinou, v tomto případě nad orogény, je jedním z hlavních prvků příběhu. Zajímavé je, že orogénové jsou přitom silnější a nepostradatelní pro přežití ostatní, ale protože jsou nepředvídatelní, tak jsou nebezpeční a jsou onou utlačovanou skupinou.

Příběh samotný je velmi propracovaný a originalita se mu opravdu upřít nedá. Ale je i ponurý, násilný a depresivní, ovšem není se čemu divit, pátá období jsou o přežití.

Konec je otevřený, proto doufám, že na pokračování nebudeme muset dlouho čekat.

18.03.2019 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Prohnilé město navazuje přesně tam, kde první díl skončil. Dvojce vévodí pomsta a zúčtování s minulostí, a i proto je temnější než první díl. Kaz má plán, jak získat to, co mu patří, ale nic se nedaří, tak jak má. Ale to byl nesměl být Kaz, který je vždy o několik kroků napřed.

Moc často se mi nestává, abych měla všechny postavy ráda stejnou měrou, ale tady se autorce povedlo každou postavu skvěle propracovat. Každou kapitolu opět vypráví vždy jeden z vraní šestky a celý příběh, tak dokresluje právě minulost daného vypravěče.

30.07.2018 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Druhý díl se autorce opravdu povedl!

Na první pohled je zřejmé, že Alina ušla velký kus cesty. Bylo zajímavé sledovat její proměnu z plaché šedé myšky v sebevědomou světlonošku velící druhé armádě grišů. Nepochybně k tomu přispěl i neohrožený Nikolaj, nová postava, která se objevila ve správný čas na správném místě a dodala příběhu potřebný vtip a lehkost ve zdánlivě bezvýchodných okamžicích.

23.01.2018 4 z 5

Pod maskou lži Pod maskou lži Tarun Shanker

První půlka příběhu se mi líbila, ta druhá už byla slabší.

Myšlenka „daru“ jednotlivých postav není nová ani originální, ale líbila se mi, i to zasazení do viktoriánské doby. Ale celkový dojem z knihy kazil hodně zamotaný, až bych řekla překombinovaný, děj. O hlavním padouchovi toho moc nevíme, jen že je součást něčeho většího. Navíc se postupně od druhé poloviny začínají objevovat nové a nové postavy, které tam prostě jen jsou, ale nijak zvlášť se na pátrání nepodílejí. Spíš jen odvrací čtenářovu pozornost od hlavní linky.

Konec byl hodně zvláštní. Je pravda, že je to první díl v sérii, v dalších pokračováních se pravděpodobně volné konce spojí, ale nejsem si jistá, že tento díl byl tak zajímavý, abych v sérii pokračovala...

26.12.2017 3 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Chudá Ella se ocitá ve světě boháčů a to jí změní celý život.

Příběh, který není nový nebo něčím výjimečný. Popelek, ať už těch klasických nebo v moderním hávu, už bylo napsáno mnoho, ale tento příběh je navíc zbytečně agresivní, útočný a plný mužské nadřazenosti. V jednom kuse se tu opakují věty typu – tohle udělej, tam nechoď, běž se převlíct, a když neposlechneš, stejně tě donutíme, protože my můžeme, jsme Royalové.

28.08.2017 2 z 5

Morová rána Morová rána Margit Sandemo

Není to úplně špatné čtení, je to spíš slabší průměr.
Po pravdě trochu mě zaskočilo, že se z toho vyklubala středověká červená knihovna. Pořád jsem čekala, kdy se objeví to velké tajemství a plno napětí, které slibuje anotace. Nic takového jsem tam nenašla.

13.07.2017 2 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

První díl s Cormoranem Strikem jsem nečetla, nemám tedy co srovnávat. Začátek byl docela slibný, ale pak se to zhouplo do utahaného a divného vyprávění a naopak konec - ten byl rychlý až moc. Na jedné stránce Strike ještě tápal ve tmě a na druhé už měl jasno. Akorát autorka tak trochu zapomněla na čtenáře, kterému nedala vůbec šanci, aby se k vrahovi taky mohl dopracovat.

Byla tu spousta podezřelých a můj problém byl ten, že se mi jejich jména a přezdívky dost pletly. V Bombyx mori jsem se totálně ztratila a bylo to tak uchylné, že jsem se ani nechtěla k těm pasážím vracet, abych se lépe zorientovala v ději. Navíc autorka do příběhu neustále přidávala nějaké vsuvky, které se samotným dějem neměly nic společného.

Nebylo to vyloženě špatné, ale ani to nebylo nic úžasného, k čemu bych se chtěla někdy v budoucnu vracet.

26.06.2017 3 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

Další naprosto šílená jízda plná vtipu, sarkasmu a kafe.

Charley tentokrát dostane případ, kde se snaží najít zmizelou manželku jednoho doktora. Řeší problém motorkářského gangu a musí přesvědčit svého otce, že její práce je skvělá a naprosto nic se jí nemůže stát. A do toho všeho se snaží neusnout a vyhnout se naštvanému Reyesovi za to, že ho připoutala k jeho smrtelnému tělu.

02.05.2017 3 z 5