Bílí Havrani

Historický fantasy příběh se odehrává ve smyšlené zemi a v čase odpovídajícím středověku. Neobyčejně strhující děj se točí kolem války o trůn, který pro sebe uchvátil lstivý a intrikánský regent Tyryver. Po smrti krále si totiž vzal za manželku královnu vdovu a stal se otčímem jejích dětí, prince Daérhana a princezny Antaré. Když pak zemře i královna a princ se blíží plnoletosti, která ho opravňuje k převzetí trůnu, Tyryver se ho rozhodne zabít a princeznu Antaré pojmout za ženu. Starý věrný sluha však princi regentův podlý plán prozradí a oba sourozenci uprchnou na sever do skalního sídla zvaného Věže. Tam je čeká jen hrstka zbídačelých obyvatel. Mladý kralevic, který se zatím věnoval pouze lovu a měl pověst lehkomyslného floutka, se postupně dozvídá, jak krutá byla vláda jeho otčíma. Kralevice trápí výčitky, že jeho nezájem přinesl zemi a lidu tolik bídy a strádání, a rozhodne se získat zpět trůn i ztracenou čest. Regent totiž o něm mezitím rozšířil zvěst, že se princ pomátl a unesl svou sestru, do které se zamiloval....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351545/bili-havrani-Fiu-351545.jpg 4.417
Fantasy
Vydáno, Argo

Kniha Bílí Havrani

Dani3

Pomalé tempo, dlouhé popisné pasáže a zvláštní jména jednotlivých hrdinů. Tato kombinace mi opravdu nesedla. Jména jsem si dlouhou dobu nemohla zapamatovat, v myšlenkových pochodech postav jsem se ztrácela a popisné pasáže jsem asi od půlky vzdala a přeskakovala je, jinak bych se asi nikdy nepropracovala ke konci.

SHi

Jednoznačně nejkrásnější kniha, co jsem kdy četla. Autorčin styl psaní mi neskutečně sedl, píše opravdu překrásně. Nemluvě o nádherných, dojemných básních a tajemných ilustracích havranů, které se k příběhu neskutečně hodily a výborně dokreslovaly atmosféru.
(pozor, odteď lehký SPOILER)
Pouze ke konci mě trochu mrzelo, že se příběh nevrátil zpátky k Daérhanovi. Doufala jsem, že poslední kapitola bude věnovaná jemu, tomu, co všechno vlastně dokázal - bylo by to skvělé doplnění k úvodu knihy, v němž nám byl představen jako "arogantní floutek", kterého poddaní příliš v lásce neměli. Postupem času od něj však příběh začal odbočovat a věnoval se spíše Zaryhenovi, což mě trochu mrzelo, na druhou stranu i Zaryhen byl výbornou postavou, jejíž osud bylo velice zajímavé sledovat.
I přes tento drobný detail mi však tato knížka navždycky zůstane v paměti a věřím, že si ji ještě mnohokrát přečtu. Každá postava měla svůj příběh a své důvody, dokonalý byl namátkou příběh Zaryhena, "sběrače příběhů", který neustále hledal sám sebe, Antaré, jež musela vystoupit z bratrova stínu a vyrovnat se se svým darem, zmíněného Daérhana, který vyměnil lov a hrátky za zodpovědnost krále (a který mi neskutečně přirostl k srdci) a samozřejmě nesmíme opomenout ani regenta, jehož minulost byla opravdu skvěle povyprávěna a dodala jeho činům překrásný podtext. Celé atmosféře navíc neskutečně pomáhal překrásný jazyk autorky, nebojím se říct, že ten nejkrásnější, s jakým jsem dosud přišla do styku.
Jsem si vědoma, že mé hodnocení je souhrnem chvály a superlativ, ale k tomuto dílu se opravdu jinak vyjadřovat nedokážu.

Jass
11.09.2018

Bílí havrani jako by zčista jasna spadli z nebe. V knihovně jsem je vzala do ruky jen náhodou, kvůli podnětnému názvu a následně kvůli mistrovské obálce. Když jsem knihu otočila, ze zadu byl kratičký odstaveček z knížky. Po jeho dočtení jsem věděla, že jsem ztracená.
Přiznávám, že mě trochu překvapuje pozitivní hodnocení, protože tohle je knížka psaná ve starém stylu. Pomalu. Pečlivě. Neuspěchaně. Každá věta je položená s pečlivostí zkušeného umělce. To co se zdá nedůležité získává vzápětí rozhodující význam.
Tato řemeslná dokonalost má pochopitelně i stinné stránky. Příběh nestačí číst jednou. Začátek vás uvrhne do zmatení a je velice snadné se vzdát. Jsou to ale poctivě položené základy a příběhu to jen prospívá. Navíc je příběh protkán veršovánkami, které jsou... brilantním doplněním příběhu.
Asi v třetině příběhu jsem začala uvažovat, proč jen se příběh jmenuje Bílí havrani... odpověď mě nechala bez dechu, několikavrstvé zpracování příběhu mě dostalo. Navíc přesto, že příběh v určitém ohledu sleduje hrdiny spíše z odstupu a zdálo by se, že nemáme šanci si je oblíbit (počáteční iluze...) čím víc se dozvídáme, tím víc je to zkrátka... úžasné a bolestivé. Přiznávám, že druhou polovinu knihy jsem na každé... desáté stránce začala slzet a nemohla přestat. A to nejen nad "klaďasy". Čím se dostáváte hloub do příběhu, tím víc zjišťujete, že žádný skutečný záporák není, jen člověk co propadl slabosti...
SPOILER
Jediné, co mi trochu vadí, je jednoduchost zakončení. Nakonec se všechny nitky pospojovaly tak jak měly a... to je trochu moc optimistické... Na druhou stranu za ně jsem ráda.

Lomeril
15.07.2018

Styl Luisy Novákové by mi, soudě podle všeho ostatního, co čtu, neměl ani trochu sedět. Nicméně sedí a po nějaké době zjistím, že nejsem vůbec ochotná knížky odkládat. Recenzi píšu až po druhém přečtení, které jsem si užila víc než to první. Pomalé tempo mě ze začátku nutilo číst rychle, takže jsem spoustu věcí přehlédla a ocenila je až napodruhé, když jsem nikam nespěchala. Postavy člověku přirostou k srdci, i ty, jimž je věnován jen malý prostor (za mě Atyhérská kněžna Kailiné a její dcera, nebo i knížecí syn Toaryl). A ty, které dostanou mnoho prostoru, si člověk rovnou zamiluje, ať už je to bandita Tarymin, princezna Antaré a samozřejmě nemohu zapomenout na až téměř dokonalého Zaryhena, stíhaného démony minulosti.
Bílí havrani nejsou kniha pro každého. Ale pokud si k ní najdete cestu, nebudete litovat.

Kakiko
09.07.2018

Moc pěkná kniha, po slohové stránce bych řekla, že je až bezchybná. Pomalé tempo mě po asi polovině knihy začínalo unavovat, naštěstí se to pak znovu rozjelo a člověk četl, aby se dozvěděl, jak to skončí. Nečekejte nějaké velkolepé fantasy, je to krásně napsaný příběh s dobře vykreslenými postavami, jejichž osud sledujeme v době války mezi právoplatným králem a regentem. Možná právě proto, že jsem neměla žádná očekávání, mě kniha až příjemně překvapila. Když člověk umí psát, může i jednoduchý příběh přesahovat obsahově mnohem rozsáhlejší a dějově atraktivnější díla fantasy.

medvedice3
27.05.2018

Přiznám se, šahala jsem po jiné Novákové - a na regále jsem se netrefila. Výborná kniha, propracované slovo od slova, jak píše PePa "Uvěřitelné charaktery postav, krásný a kultivovaný jazyk, poezie hodná toho jména..." . Žádné klipovité, scénarovité členění příběhu, ale "poctivé" psaný román.

PePa_
05.02.2018

Bohatý a spletitý děj, který nespěchá, ale do nějž se lze s potěšením ponořit a potápět se znovu a znovu a pokaždé objevit něco nového. Uvěřitelné charaktery postav, krásný a kultivovaný jazyk, poezie hodná toho jména... Ne, není to klipovitý thriler s výkřiky do tmy, ale opravdový podmanivý příběh, jehož hrdinové skutečně žijí a my se zatajeným dechem tušíme jejich další osudy kdesi za stránkami uprostřed jejich vlastního, pečlivě propracovaného světa. Skvělé!

Hipi
09.09.2017

Dlouho jsem přemýšlela, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy a je to tak přesně napůl.
Není to špatné, ale je to zdlouhavé a děj je velice pomalu plynoucí. Kdo má rád rozvleklé romány, ať si jednu hvězdu k mému hodnocení přičte. :)
Musím ale pochválit poezii, ta je opravdu skvělá.