dangerita dangerita komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Reklamní kampaň je dle mého názoru trochu nešťastná a knize spíše škodí. Vypadá to jako snaha svést se na vlně se severskými detektivkami jako je Nesbo a spol. Bezpochyby strhujícími, akčními a napínavými, děj sází na hrůznou vraždu,či série vražd.

Skála je jinde. Je dost možná ještě více strašidelná. Staví na atmosféře, na detailně zpracovaných postavách a vztazích. Vražda je součást celé mozaiky, ne však pilíř. V životech a v osudech lidí na ostrově spočívá ta pravá hrůza.

Kdo hledá krev a rychlý spád, bude zklamán. Kdo hledá knihu, na kterou si vzpomene i za pár let, bude potěšen. Já osobně si myslím, že Skála by si zasloužila víc pozornosti i proto jsem s body nešetřila. V knihách mi často chybí něco víc. Něco, co je od sebe odliší. A tahle tu přidanou hodnotu má. Ne však pro každého.

01.04.2014 5 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Pokaždé, když si na čtení jejího deníku vzpomenu si říkám, jak málo chybělo. Jak strašně málo chybělo, aby svůj boj vyhrála. A vždy mě přepadne smutek. Velmi obdivuji její vytrvalost a odhodlání, její vnitřní sílu. Stála tváří v tvář smrti, a přesto dokázala žertovat a snít o životě po válce, udržet si svůj optimismus a nevzdat se. Do paměti se mi vryly jedny z jejích posledních vět:

„Přesto ještě pořád věřím, navzdory všemu, na vnitřní dobro v člověku. Nejsem prostě schopna, abych celý svůj život a všechno budovala na základě smrti, bídy a chaosu. Vidím, jak se svět stále více přeměňuje v poušť, slyším stále dunivěji valící se hrom, cítím utrpení miliónů lidí. A přece, hledíme-li k nebesům, myslím si, že přestane i tato krutost, že se navrátí klid a mír."

28.12.2011 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Bichle, která vyšla záhy po smrti Steva Jobse s velkým mediálním ohlasem. Kombinace, která mě naprosto odrazovala, ale osobnost Steva Jobse mě prostě lákala. Nakonec se mi do ruky dostala naprostou náhodou od kamaráda, který ji dostal jako nevhodný dárek k Vánocům. Takže jsem si řekla, že do ní nakouknu. A už jsem se neodtrhla. A ne, nejsem fanouškem a ani vlastníkem produktů Apple :-)

Jedna věc je styl, jakým je kniha napsána...
Klobouk dolů před autorem, kniha působí jako celek, žádné hluché pasáže, žádné chaotické přeskakování. Vše provázané, přehledné a plynulé. Srozumitelné. Celkově velmi čtivé, svěží a sama se divím, jak rychle jsem knihu přečetla.

Druhá věc je obsah...
ANO život Steva Jobse slibuje skvělý materiál a jeví se to jako bestseller ještě než vůbec začnete psát první řádky. Ale jak se člověk dozvídá o této osobnosti více, je mu jasné, že to zdaleka nebylo tak jednoduché, jak to vypadá. Osobně jsem do té doby o Jobsovi věděla jen to, že dělá "jabka" a že s módními trendy si hlavu nedělá. O to víc jsem byla překvapená, o jak složitou osobnost se jedná.

Steve Jobs byl svůj, velký svéráz, a kvůli nikomu se změnit nehodlal. Buď jste s ním dokázali vydržet, nebo jste prostě odpadli. Ale přesto si myslím, že se v závěru změnil, že v některých věcech našel lepší cestu a byl za to rád. Konec knihy přišel náhle, i když člověk tušil, že přijde. A po něm ve mně zůstalo takové zvláštní prázdno, dokonce i lítost. Nalezla jsem v knize odpovědi na řadu otázek, ale řada z nich mi díky přečtení knihy vrtá hlavou. Jsou to takové ty hloupé otázky "Co by, kdyby"... A tím nemyslím pouze jeho technologické vize, ale také události jeho vlastního života.

Byla by chyba domnívat se, že tato kniha je určena pouze fanouškům značky Apple!

23.10.2016 5 z 5

Ve spárech Aljašky Ve spárech Aljašky Jan Kopka

Výtečná kniha, která není jen svědectvím o drsném extrémním závodu napříč Aljaškou a monologem autora. Seznám nás mimo jiné i s historií osad a vesnic, přiblíží nám životy jednotlivých lidí, kteří zde žijí a také atmosféru a smýšlení zcela odlišné civilizace. Poznáváme také blíže některé účastníky závodu a máme možnost alespoň trochu pochopit, čeho je člověk schopen dosáhnout, pokud je silný fyzicky i psychicky. V těžkých momentech je dokonce psychická síla mnohem důležitější, než ta fyzická.

Já sama jsem náruživý sportovec, ale nebojím se knihu doporučit komukoliv. Svým rozsahem mě mile překvapila, jelikož je více než o sportu o odhodlání, houževnatosti, víře a hlavně o úctě a pokoře. Závěr knihy mě svým "rozuzlením" překvapil ještě více.

A jedno varování: nezapomeňte si při čtení vzít teplé ponožky, jelikož z toho vyprávění se kus té aljašské zimy dostal i do mého vyhřátého pokoje. O hladu nemluvě!

16.01.2012 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

U mě se jednalo o čtení z donucení, aneb následky povinné četby. Ještě že tak... Kniha mě tehdy velmi překvapila. Byla působivá a zasáhla mě opravdu silně. Doteď si pamatuji, jak mě nepřestávala udivovat autorova shcopnost vykreslit atmosféru a prostředí hrůz na frontě, včetně pocitů jednotlivých postav. Jen málo knih ve mě zanechalo tolik pocitů, jako právě tato.

05.12.2011 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Díky kamarádovi jsem ji četla ještě v době, než začalo celé to Potterovské šílenství. On mě k této sérii přivedl a přes moje počáteční rozpaky jsem byla nakonec velmi spokojená. Jako oddechová kniha je to ideální. Čtivé, vtipné a probudilo to ve mě už dávno spící dětskou fantazii.

28.12.2011 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Nedokážu posoudit, která kniha se mi od autora líbila víc, obě byly silné. Příběhy postav, jejich osudy a nesmlouvavá krajina spolu vytváří opravdu ponurou a smutnou atmosféru. Přesto a možná právě proto se člověk nedokáže od knihy odtrhnout. Během čtení se na chvílí stává součástí příběhu, přeje si, aby se vše začalo obracet k lepšímu a z temného studeného nebe konečně vysvitlo slunce. I když tuší, že tomu tak nebude. Prostoru pro happyendy není mnoho.

Čtenář vcelku rychle vytuší, kdo má vraždu na svědomí, ale netuší, jak se to povede rozluštit Finovi, jedné z hlavních postav. Celou dobu je čtenář krůček před ním a sleduje jeho snahu poskládat kousek po kousku celou hádanku.

Moc se mi líbí vnitřní dialogy postav i prostředí, které má autor perfektně nastudované. K tomu přidává navíc propojení s kulturou, tradicemi a historií - pro mě výborná kniha, na kterou si jistě vzpomenu i za několik let.

17.04.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha 1984 patří mezi ty, které jsem si při povinné četbě odpustila a jsem za to ráda. Myslím, že teprve teď přišel ten správný čas, abych ji dokázala správně (a hlavně se zájmem) vstřebat. Četla se sama a nešlo přestat. Myslím, že varování autora je více než zřejmé a v každém, kdo tuto knihu přečetl, zanechala výraznou stopu, která rozhodně nezmizí.

07.10.2013 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Pro někoho rozvleklé, pro mě naopak zajímavé. Líbí se mi, když autor zná prostředí a člověk se při čtení také něco dozví. V tomto případě autor vcelku čtivě a v souladu s dějem představil čtenáři Austrálii, přidal špetku z její historie i kultury a přesvědčivě vylíčil atmosféru pulsujících ulic Sydney. No a samozřejmě nezapomněl na solidní detektivní příběh :-) Za mě spokojenost.

26.06.2013

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Velice čtivé, autorův styl se mi líbí. Nesplétá žádné velké kudrlinky, i když bych přeci jen uvítala trochu menší přímočarost. Čtenář rychle vytuší a lehce spojí jednotlivé dějové nitky. Oceňuji autorův nadhled a to, jak do dialogů citlivě a přirozeně propašuje své vlastní názory. Nechybí ani pár vtípků pro odlehčení, postavy jsou propracované a při tom se během "seznamování" čtenář nenudí. Podrobné vykreslení jednotlivých lokací, psychologie postav a nálad to celé skvěle doplňuje. U mě velká spokojenost, mohu jen doporučit a ráda si přečtu i další autorovy kousky.

23.05.2013 5 z 5

Lovec duší Lovec duší John Edward Douglas

Velmi zajímavá výpověď člověka, který vyřešil spoustu zdánlivě neřešitelných případů. Autor by se dal označit za průkopníka - na základě výsledků svých studií založil profilovací proram. Ačkoliv zprvu čelil nedůvěře svých kolegů, dokázal svůj projekt dokončit a uvést do praxe. V současné době se jedná o velice účinnou a běžně používanou metodu při vyšetřování násilných trestných činů.

05.12.2011 5 z 5

Příběhy ze staré zahrady Příběhy ze staré zahrady Jitka Tokárová

Krásně ilustrovaná kniha, s milymi i vtipnými příběhy zdejších obyvatel. Naši kluci by ji nejraději přečetli na "jeden zátah". Patří mezi nejoblíbenější kousky v naší knihovně. Jako člověk s přírodovědných vzděláním oceňuji i nenásilnou a velmi přirozenou formu, kterou kniha děti seznamuje s přírodou a s tím, jak může zahrada skytat potěšení majitelům, ale i útočiště řadě druhů živočichů a rostlin.

26.01.2021 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Pošilhávala jsem po téhle knize už delší dobu, ale kvůli ceně jsem si počkala na bazarový kousek. Počet stránek mě stejně jako některé jiné uživatele trochu překvapil a měla jsem z nich respekt. Nicméně naprosto neopodstatněný. Přečetla jsem ji opravdu rychle, nevzpomínám si na žádná hluchá místa, děj měl spád a čtení jsem přerušovala jen velmi nerada. Nejsem velký fanda sci-fi, takže oceňuji, že se pozornost autora zaměřovala spíše na psychologii postav a na dění v městečku, jednotlivé charaktery a reakce na vzniklou situaci. A to, že se autor nebojí "obětovat" postavy (rozhodně se happyendu nedočkají všichni) je jen plus. Udržuje to správnou atmosféru, napětí a čtenář do poslední chvíle neví, jak se děj vyvine.Takže za mě naprostá spokojenost a všem vřele doporučuji!

16.08.2014 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Knihy o lásce mě nikdy nebavily, ale tohle setkání bylo jiné. Styl psaní by se dal přirovnat k malbě obrazů a autor to umí výtečně. Navíc doplněno o promyšlené detaily, které atmosféru doslova zhmotňují. I když zde není v podstatě žádný děj, musíte si to vyprávění prostě poslechnout až do konce. Prohlédnou si všechny obrazy, pokusit se porozumět bolesti tam uvnitř. Určitě zvláštní kniha a pro mě ne poslední od tohoto autora.

08.11.2013 4 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Pro mě jednoznačně zatím nejlepší počin autora. Zatímco Sněhulák, Netopýr a Švábi na mě byly místy zbytečně násilné, tahle kniha se opravdu soustředí pouze na děj, Osobně mi prolnutí dvou dějových linií sedlo a musím smeknout před autorem. Nastudované to má perfektně. Po dlouhé době jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Pasáže do sebe perfektně zapadaly a rozhodně mě nenudily. Jako bych sledovala film, změna ročních období, detailní charakteristiky postav, repliky... To vše utvořilo celek, obraz, od kterého se nedalo odejít. Výtečná atmosféra, za mě plný počet hvězd.

P.S.: Škoda, že nebyla k dispozici jiná varianta než e-book, protože tenhle kousek bych ve své knihovně měla opravdu ráda. Závěr knihy jsem sice netrpělivě vyhlížela, ale zároveň jsem s blížícím koncem cítila, jak mě mrzí, že už kniha končí.

02.08.2013 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

U mě spokojenost. S příběhem i s autorovým stylem. Moc se mi líbí jak dokáže vykreslit prostředí, ve kterém se děj odehrává. A to aniž by to čtenáře nudilo, nebo příliš zdržovalo od rozplétání nitek vedoucích k nalezení vraha. Při čtení knihy jsem opravdu místy měla dojem, že cítím thajské podnebí na vlastní kůži :-)

15.07.2013 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Základy knihy, tedy ty do roku 1942, jsou založeny na pravdě a valná většina postav opravdu existovala. Autor tak navodil velmi uvěřitelnou atmosféru, která vydrží až do konce. Napětí zde opravdu nechybí.

02.01.2012 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Šokující kniha, která přináší pohled na tolikrát zpracované téma odlišným pohledem. Pohledem z druhé strany... V některých pasážích mi bylo hlavní postavy upřímně líto. Nevěřím, že se člověk rodí zlý, což kniha dokazuje. Je výtečnou sondou do psychologie, do vztahů v rodině a ukazuje, jak je funkčnost rodiny důležitá pro rozvoj osobnosti dětí. Jednotlivé postavy, jejich charaktery, dobře vykreslují tehdejší dobu. Román tak má velice silnou atmosféru. Vše je zachyceno jasně a stručně, přesně jako skutečnost, k čemuž přispívá i forma vyprávění - ich forma, deníkové vyprávění hlavní postavy.

02.01.2012 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Knihu jsem četla na střední a pamatuji si, že na mě tehdy velmi zapůsobila. Hodně mě zasáhla a já jsem s hlavním hrdinou doslova dýchala. Představovala jsem si, jaké to je, když se člověk vrátí na startovní čáru a vše se musí učit od začátku. Včetně hierarchie ve společnosti apod. Pro mě je to jednoznačně román s výtečnou atmosférou, který donutí k zamyšlení.

28.12.2011 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Pro mě srdcová záležitost. Četla jsem knihu dvakrát a určitě ne naposledy. Pěkný český humor, jemný, který je přesně podle mého gusta. Hašení Miloušova knírku mě pokaždé dokáže spolehlivě rozesmát! Když jsem knihu četla poprvé, pobavila se tím i celá tramvaj, kde mě tyto řádky "zastihly" jaksi nepřipravenou :-)

28.12.2011 5 z 5