dalimoni dalimoni komentáře u knih

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Millénium od Stiega mě vrátilo po delší době zpět k beletrií. Pokračování od Davida L. bylo celkem zdařilé,teda první dva díly, které byly alespoň pro mě velmi čtivé. Tento poslední díl jsem četl nejdéle. Nebyl tak návykový,jako předešlé, jakoby pokračovatel už nevěděl, "co s tím".

11.02.2020 3 z 5

Planeta Země: Kruté místo k žití Planeta Země: Kruté místo k žití Andor Šándor

Excelentní analýza světové geopolitiky zasazená do historického kontextu. Čtivé, zajímavé informace, které rozšíří rozhled každému, kdo se o problematiku světové geopolitiky zajímá. Doporučuji.

12.04.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Silný příběh. Jsem rád, že česká literatura má talentované spisovatele(ky), které umí napsat "obyčejný lidský příběh" s přesahem. Houbařka je napsaná velmi čtivě a postupně čtenáři dávkuje to "pod povrchem". Střídání časových linií příběhu dodává správné grády. Určitě doporučuji k přečtení a sám si rád přečtu další knihy, které vyšly nebo v budoucnu vyjdou (v to pevně doufám).

07.07.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Škoda, že to není mainstream........

31.12.2017 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tuto útlou knihu by si měli přečíst všichni voliči (i Ti budoucí). Jasné, stručné analogie historie - současnost. Tento autor má nesporný talent zpřístupnit historii i pro čtenáře, kteří neholdují dějepisu......

11.06.2017 5 z 5

Slyšte můj hlas Slyšte můj hlas David Vaughan

Útlé, ale to nic neubírá na kvalitě tohoto textu. Kdo se chce přenést o téměř 80 let zpět a "nasát dobovou atmosféru" neváhejte a přečtěte. Nebude Vás to stát moc času, ale tu atmosféru pocítíte. O předválečném napětí na hranicích s Německem bylo napsáno spoustu děl. I tato kniha Vám jí přiblíží. Samotný příběh hlavního hrdiny je sice fikce, ale vykreslení mnichovského napětí je velmi, velmi povedené.

19.12.2016 5 z 5

Ptačí zpěv Ptačí zpěv Sebastian Faulks

Silná a působivá kniha. Protiválečný manifest. Od první světové války uběhlo téměř sto let, neměli bychom zapomínat na tyto dějinné události. Tento příběh je zasazen do tohoto období.
Popisy válečného utrpení mě velmi zasáhly. Autor barvitě přiblížil život vojáků v zákopové válce, každý z nich nebyl jen voják, ale i otec, manžel, milenec, v civilním životě hrál každý jinou roli. Tady byl jen jednou ze součástek, které proti sobě šly a "zbytečně" umíraly pro svou zem.
Určitě doporučuji k přečtení, samotný příběh i přiblížení té doby stojí za to.

19.12.2016 5 z 5

Na shledanou tam nahoře Na shledanou tam nahoře Pierre Lemaitre

Velmi nenápadná kniha, o to více mě zaujala. Příběh, který Vás musí zasáhnout. Velmi umné přiblížení událostí téměř 100 let zpět od válečných hrůz ("první velké vojny"). I když hlavní linie příběhu probíhá až po válce, základní perspektiva je dána válečnými hrůzami. Autor skvěle vykreslil dobu útrap válečných veteránů, rozpaky společnosti k tomu, jak se chovat ke svým navrátivším se veteránům, stavění pomníku padlým.....Na této historické dějové lince rozehrál vynikající lidský příběh, který Vás chytí za srdce....
Za sebe můžu říct, že ne všechny knihy, které získají nějaké literární ocenění, stojí za doporučení (některé ani za přečtení :-D), ale tato si ocenění určitě zasloužila a bez zaváhání jí doporučuji ke přečtení.

30.06.2016 5 z 5

Zahrada bestií Zahrada bestií Jeffery Deaver

Netradiční Deaver. Mám rád jeho skvělé detektivky. Tady zasadil "vyšetřování" do doby nacistického Německa v období olympiády 1936. Kromě klasické policejní práce je zde výborně vykreslena atmosféra fašistického předválečného Německa, doba špiclování, všudypřítomného Gestapa a jiných bezpečnostních složek. Z knihy čiší "Zlo", které v Německu vládne a hrozba pro svět, která se velmi rychle blíží. Zjistil jsem, že Deaver umí i jiný žánr, než je klasický detektivní thriller. V detektivkách už se i někdy opakoval. Tuto knihu hodnotím jako jednu z jeho nej (i když jsem zdaleka nečetl všechny).

02.03.2016 5 z 5

Prezident Václav Havel Prezident Václav Havel Daniel Kaiser

Druhý díl knihy o Václavu Havlovi, tentokrát je mapováno jeho působení v roli prezidenta republiky.
Obě knihy hodnotím pozitivně hlavně z důvodu neosobního kritického pohledu na tuto velkou osobnost novodobé české historie. Autor se nebojí objektivně nahlížet na osobu Václava Havla. Osobně se prý s panem Havlem ani neznal, což je podle mého názoru ku prospěchu věci. Přesto, i po přečtení obou dílů zůstávám "fanouškem" Václava Havla. Osobně si myslím a jsem rád za to, že jsme měli prezidentem tohoto člověka, i přes to, že se ve své funkci dopustil mnoha chyb. Jeho úpornost a boj o to, abychom vstoupili do NATO se až nyní v současném obraze světa jeví jako velmi prozíravý tah, který může pro naši zemi znamenat vyšší bezpečnost, než by se zdálo v 90. letech.

23.06.2015 5 z 5

Pořád jsem to já Pořád jsem to já Lisa Genova

Velmi silný příběh. Sugestivně napsáno. Autorka se pustila do tématu, který řeší a v budoucnu bude řešit stále více lidí. Na hlavní hrdince ukazuje zákeřnost Alzheimerovy choroby, která postupně z člověka "vysaje" veškerou inteligenci. Čtivě napsáno. Smutný příběh, ve kterém láska rodiny vyčnívá nad smutkem a nemocí. Většina lidí (včetně mě) si Alzheimerovu chorobu spojuje se starými lidmi nad 80 let, bohužel tato nemoc někdy zasáhne i člověka, který je v plné síle. Toto právě ukazuje příběh této knihy a o to více je to "silnější"

22.06.2015 5 z 5

Disident Václav Havel Disident Václav Havel Daniel Kaiser

Další z knih o Václavu Havlovi. Tentokrát je podrobněji probírán jeho život před prezidentským obdobím. Tato část života není tolik známá (aspoň pro mě), jako jeho veřejné působení v roli prezidenta po roce 1989. Autor se snažil nahlížet na osobu Václava Havla objektivně, jako na člověka, který je obyčejným smrtelníkem, člověka, který má i chyby, jako každý z nás.
Právě tím neosobním reálným pohledem, který se nebojí kritiky, hodnotím tuto knihu velmi pozitivně.

22.06.2015 5 z 5

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Pan prezident už není více než 3 roky mezi námi. Začínají se objevovat první životopisy o jeho prezidentském i "předprezidentském" životě. Tedy první, které nemůže autorizovat. Tato kniha je vlastně rozhovor Karla Hvížďaly s p Havlem. Otázky se dotýkají se širokých témat, a to nejen politických, ale i osobních. Po přečtení se mi osoba Václava Havla velmi přiblížila Čtenář nečte o někom, ale čte přímo zpověď samotného státníka. Velmi si cením poznámek, které byly zveřejněny. Většinou to byly "úkoly", které žádal po lidech, kteří s ním pracovali v kanceláři prezidenta republiky. O to je to intimnější a zajímavější. Havel se při odpovědích dokáže otevřít a přiblížit obyčejným lidem.
I když to byl jenom člověk, který měl a udělal spoustu chyb (jako každý obyčejný smrtelník), jsem rád, že byl mým prezidentem a "proslavil" Československo a později Českou republiku po celém světě.

20.03.2015 5 z 5

Temné šílenství Temné šílenství Wulf Dorn

"Mrazivá kniha", místy mi vstávaly vlasy v zátylku :-). Takové to neuchopitelné a děsivé šílenství se nese celým příběhem. Autor si nic nezadal s jeho první knihou, která zde vyšla na pultech (Mrazivé ticho). Čtivé, přímočaré, napínavé, akční...., má to spád a drive prakticky od prvních kapitol. Knihu jsem čítával po večerech a nocích (všude tma), takže mě místy opravdu "děsila". Proto spíše doporučuji číst za denního světla :D.

11.03.2015 5 z 5

Nikdy jsem se u knihy tolik nezasmál jako u této "parodie" na otcovskou (mateřskou) dovolenou. Kniha je psána s velkou nadsázkou a nemá nějaký "extra děj", ale mě osobně v některých pasážích tekly slzy smíchem a dusily mě záchvaty nekonečného smíchu. Člověk na tuto knihu musí mít náladu.
Jiný den bych se příběhům třeba nezasmál. Knihu určitě více ocení rodiče (asi více otcové), kteří mají zrovna malé děti. Pak ta fantazie jede na plné obrátky a smích a dobrá nálada se určitě dostaví.

06.03.2015 5 z 5

Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Stephen D. King

Relativně dobře pojmenovány příčiny současně dlouhotrvající krize. Autor ve své knize také neopomene "zabrousit" do historie. Zaobírá se krizí 30. let 20. století, ale také napoleonskými válkami, dokonce i stoletou válkou...(vždy komentuje tehdejší ekonomické problémy a jejich dopady na budoucnost).... Hlavní náplní knihy je ovšem současná ekonomická krize moderního západního světa. Kritizuje řešení, které hlavní politické reprezentace nacházejí (kvantitativní uvolňování, morální hazard....). V závěru knihy doporučuje "jednoduchá" řešení, která na první pohled vypadají opravdu "jednoduše", ovšem prosadit je politicky bude velmi nesnadné. Zajímavé i když jak píše David místy pochmurné čtení.

20.02.2015 5 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Laskavý a nenásilný humor Zdeňka Svěráka. Obyčejní lidé, obyčejné situace, obyčejné prostředí, ale vždy humorná zápletka, která čtenáře pobaví a rozesměje. Audioverzi namluvil sám autor a musím říct, že při poslouchání (většinou při chůzi venku) jsem měl neustále úsměv na rtech...
Ještě malá poznámka, Zdeněk Svěrák používá opravdu nádhernou češtinu (jak píší někteří předkomentátoři), která o to líbzeněji zní, pokud jí slyšíte přímo z úst samotného umělce..:D

14.02.2015 5 z 5

Pro mě osobně čtenářský bonbónek. Možná to vypadá, že je kniha zbytečně obsáhlá a jsou v ní nudné pasáže, ale mi tam nic "nenadbývalo". Poutavě napsané, výborně vykreslené postavy (a je jich v knize opravdu požehnaně), skvělá atmosféra. Navíc se většina knihy odehrává v Paříži, kterou jsem osobně na "pár dní" viděl, o to více na mě vyprávění působilo. Knihu jsem na své průměrné tempo četl docela dlouho. Nelituji, vychutnával jsem si prosincové večery tímto nádherným literárním dílem...., které určitě doporučuji k přečtení těm, co se nezaleknou "tloušťky" knihy..:-)

28.12.2014 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Místy krásně veselé, místy melancholicky smutné, každopádně pro mě dokonalé. Hlavní hrdina je zásadový člověk, který po smrti své milované ženy už nechce žít. Přesto si najde smysl života a "ten rozmrzelý" muž se zase umí radovat ze života a má pro koho žít. Posloucháno v audioverzi, proto palec nahoru také panu Vlasákovi, který to načetl výborně.

19.12.2014 5 z 5

Skála Skála Peter May

Není to klasická detektivka. Samotné vyšetřování nehraje v příběhu tu klíčovou roli. Čtenáři se postupně odkrývají tajemství z minulosti, které ovlivňují hlavní postavy i po mnoha letech. Ke konci příběh graduje a vše se nakonec rozplete. Velmi oceňuji vynikající vykreslení hlavních postav, jejich charakterů, trápení, tajemství a postupný vývoj v čase...Také popisy reálii jsou velmi působivé...
Knihu bych označil jako velmi slušný psychologicko-detektivní thriller.

29.11.2014 4 z 5