Dada077 Dada077 komentáře u knih

Najlepší rok tvojho života Najlepší rok tvojho života Charlotte Lucas

veľa kecov o ničom a hrozná nuda

15.08.2019 1 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

zo začiatku som bola prekvapená, čo to čítam, ale zhltla som tých 57 stránok textu ako malinu, úžasné dielko je to

15.08.2019 5 z 5

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

u mňa prepadák, po toľkých knihách od Haliny a toľkom omieľaní získaných a stratených lások a nadváhy ma otravovalo nútiť sa uveriť ešte aj tejto verzii Pawlowskej života

15.08.2019 2 z 5

Sieť Sieť Håkan Nesser

Dúfala som, že keď mi tento autor poviedkami v Temnej strane Švédska "žily nevytrhol", Sieťou to nejako napraví. Hlboko som sa mýlila. Vzhľadom k radám skôr prečítajúcich som teda nehľadala motív, vyšetrovanie, indície vedúce k pochopeniu minulosti, k odhaleniu páchateľa ... s prepáčením, čo teda som vlastne v detektívke hľadať mala? Zachytila som sa hlavnej postavy ako slamky, ale nereálnu postavu Veeterena, ktorý sa správa k nadriadeným a kolegom zmesou arogancie, znevažovania a ignorácie , by vyhodili zrejme aj z moldavskej pouličnej hliadky, nie ho považovali za pána inšpektora. Hlcem teda text v nádeji, že si vychutnám popisy, opisy, zvraty, tvary krátkych viet, veď tie zvyčajne zaručujú vtesnanie inteligentného pohľadu do mála slov, no nachádzam sotva dve kvalitné metafory, kedy letiac textom zatiahnu moje oči brzdu a vrátia sa k predchádzajúcej vete. V druhej polovici knihy konštatujem, že mi nejako nesedia dialógy a všeobecne komunikácia medzi postavami. Čudná zmes irónie, cynických poznámok a komentov od veci sa tak umne mieša s tými relevantnými, takže strácam prehľad, či mám správny kurz.
Ale aby som nesršala len negativizmami ... dve hviezdičky som predsa len udelila. Sebe, za to, že som dočítala do konca. :)
Ak má teda Sieť byť prejavom dnešného inteligentného písomného diela, ja asi starnem. :)

08.08.2019 2 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Podľa popisu sa v knihe prelína súčasnosť s hrôzami druhej svetovej vojny. Dala som sa nachytať na, podľa mňa úplne nemiestnu, vetu na obale knihy - čo keby vaše dieťa chcelo, aby ste zomreli ... - a očakávala som psychokrimi dej, no bola som úplne vedľa.
Téma holokaustu ma vonkoncom nelákala, no mám toto leto zrejme masochistické sklony, keďže hneď po Hane som siahla po Hre s ohňom a teraz dokonca šilhám po Schindlerovom zozname.
Paradoxne viac ma na lopatky dostal dej s Lorenzom, geniálnym hudobníkom, nádejným skladateľom a jeho sotva vzklíčenou mladou láskou k rovnako nadanej hudobníčke, a zmarenie všetkých nádejí, keď padnú do spárov nacistického komanda.
Myslím, že patrím k tým, ktorí podľahli hudbe. Incendio ešte stále denne počúvam, pretože prebúdza vo mne pocit melancholického krásna, empatiu, poľutovanie, zmiešané s hrôzou a sklamaním z ľudskej civilizácie. Možno pri jeho komponovaní Gerritsenová čerpala námet z Paganiniho Capriccia 24, ale to isté by sme mohli povedať aj o Rachmaninovi, či Šostakovičovi, ale podobné filozofovanie by bolo do zvlášť diskusného príspevku. :)
Jednu hviezdičku som ubrala len preto, že také urýchlené zakončenie a zvalenie všetkého na zdravotný problém mi prišlo zrazu slabé voči nastolenej téme.

08.08.2019 4 z 5

Tajné životy - Prvá časť Tajné životy - Prvá časť Biba Bohinská

pútavo popísaná práca v azylovom dome pre týrané ženy, je dobré prečítať si aj reálny pohľad na reálnu vec, nie čítať ako námet, predmet, či dôvod v severských krimi

33 prípadov Kristy B. 33 prípadov Kristy B. Barbora Kardošová

neviem, čo sme riešili ...

01.08.2019 2 z 5

Prozřetelnost Prozřetelnost Jamie McGuire

pre tínejdžrov, ale keď už som začala, čestne som dočítala :)

01.08.2019 3 z 5

Julinkina pekáreň Julinkina pekáreň Táňa Keleová-Vasilková

otec bol kedysi neverný, a tak majú súrodenci vo Francúzsku ešte nevlastnú sestru s neterou. niekedy tá "malinovka" bola od cukru až príliš "lepkavá", ale občas je aj taký flaster treba

01.08.2019 4 z 5

Made in Sweden Made in Sweden Anders Roslund

traja synovia juhoslovanského prisťahovalca vykrádajú banky a riešia svoje traumy z detstva, a otec len zhrieva tú kadarku s cukrom na sporáku :)
nie je to trhák, ale nedočítanú knihu aj tak nie je možné nechať, neprestávala som byť zvedavá, čo bude ďalej a ďalej

Korene zla Korene zla Dominik Dán

vražda predavačky v sexshope, do toho mafia a humor, klasický Dán :)

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

ja tu Fjälbäku proste milujem :)

Pianista Pianista Władysław Szpilman

bol poľský žid a bol pianista a prežil druhú svetovú vojnu, niečo mi ale na tej knihe chýbalo, alebo vadilo , neviem, asi mi ju niekto vopred vychválil a ja som sa nechytila

01.08.2019 4 z 5

Strážca majáka Strážca majáka Camilla Läckberg

pamätám si, ako som pred rokmi začala čítať Läckbergovú práve týmto príbehom, a ako som potom urputne pátrala po ostatných jej knihách. páči sa mi, ako autorka skĺbi vyšetrovanie nejakej novej, či staršej smrti so súkromným životom, dej je potom taký uveriteľnejší

Neznámych nemiluj Neznámych nemiluj Lucia Sasková

ani ako debut to nie je ktoviečo, ani deju som príliš neverila

01.08.2019 2 z 5

El Camino Cesta, ktorá vedie domov El Camino Cesta, ktorá vedie domov Anikó Sándor

je to cestopisná ezoterika, krásna a dobre čitateľná,

Prípad Najdúch Prípad Najdúch Miroslav Frindt

mňa prostredie médií až tak nenadchýna, opäť jedna z kníh, kedy mediálna kampaň ďaleko presiahla kvalitu deja a diela, ale ak si niekto rád prečíta o tom, ako médiá ovplyvňujú aj samy seba, je to taká autobusovka

01.08.2019 3 z 5

Nemaľuj ženu na stenu Nemaľuj ženu na stenu Juraj Soviar

trochu viac som si sľubovala, držiac sa originality názvu, aj tak ma veršíky zaujali

Zachovajte paniku! Zachovajte paniku! Marek Zákopčan

možnože mladšie generácie ocenia túto knihu , ale na toľké upútavky v médiách mi vyznela slabo

31.07.2019 3 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Cestoval po celom svete na pokyn svojho strýka a zbieral talizmany a indície, ktoré napovedajú, ako žiť. Ja som si vybrala štvorku a sedmičku :)
Príbeh trochu slabší, ale čitateľný je.

31.07.2019 4 z 5