Mnich, který prodal své ferrari

Kniha patřící mezi nejznámější klasická díla s duchovní a psychologickou tematikou. Tato „úchvatná knížka, která přináší potěšení i poznání“, jak se o ní vyjádřil Paulo Coelho, byla přeložena do třiačtyřiceti jazyků a inspiruje miliony čtenářů na celém světě. Vypráví příběh o slavném a bohatém právníkovi Julianu Mantlovi, jenž se ocitl na pokraji smrti, když jednoho dne v přeplněné soudní síni utrpěl infarkt. Jeho fyzický kolaps je provázen krizí duchovní, která jej donutí hluboce se zamyslet nad neutěšeným stavem svého života a vydat se hledat odpovědi na nejdůležitější otázky lidského bytí. V naději, že nalezne štěstí a splnění svých snů, vypravuje se Julián Mantle na putování do nedostupných indických končin obydlených prastarou východní kulturou. Zde se postupně seznamuje se starobylou moudrostí a filozofií, která jej naučí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha. Někdejší slavný advokát, který se postupně oprošťuje od svého dosavadního životního stylu, prochází hlubokou osobní proměnou. Příběh Juliána Mantla čtenáře krok za krokem provází na cestě k sebepoznání a ke smysluplnému a vyrovnanému životu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35569/mnich-ktery-prodal-sve-ferrari-35569.jpg 3.71146
Duchovní literatura, New Age

Vydáno: , Portál

The Monk Who Sold His Ferrari, 1997

Kniha Mnich, který prodal své ferrari

Selain

Jedna z najčítanejších moderných kníh o sebarozvoji za posledné dve desaťročia, ktorú čítalo množstvo ľudí (i z môjho okolia). Prvé, čo vás na nej okamžite zaujme, je jej názov. " Mních, ktorý predal svoje ferrari a začal žiť" - Znie Vám absurdne? Zaujímavo? Neobyčajne? Komerčne? Znie ako z rozprávky? Tak vedzte, že presne taká je i táto kniha svojim spracovaním a toto od nej očakávajte! Ústrednou témou knihy je fiktívny príbeh Juliana Mantla, váženého a úspešného advokáta, ktorý po infarkte z prepracovania a zlého životného štýlu sa rozhodol odísť do Himalájí za duchovnou obrodou. Tu pri svojich potulkách narazí na osadu prastarých mníchov zo Siwany, ukrytú vysoko v horách, oboznámi sa s ich učením a rozhodne sa ho šíriť i medzi ľuďmi vo svojom starom svete. Prvou takouto osobou bude jeho starý priateľ z advokátskej kancelárie John. Ich rozhovory tvoria jadro celej knihy a tak ako môžu byť dôvodom na prečítanie, pre mnohých z vás budú i dôvodom, prečo na knihu zanevriete.

PRE KOHO KNIHA NIE JE URČENÁ? Ako neskôr zistíte pri čítaní, celý ústredný príbeh okolo prastarého spoločenstva je neskutočne primitívny, naivný a absurdný, nemá nič spoločné s realitou a ak potrebujete skutočný príbeh "zo života" aby ste obsiahnuté myšlienky vedeli akceptovať a vstrebať, rozhodne knihu nečítajte. Navyše príbeh ako taký postráda i základné piliere logiky a vy môžete pri čítaní nadobudnúť pocit, akoby si z vás autor priam uťahoval alebo vašu inteligenciu podceňoval. Veď uznajte sami - prastaré spoločenstvo odrezané od civilizácie v horách, ktorému ale nie sú cudzie moderné filozofické princípy ako pravidlo 80/20, "Kaizen", "Joriki", "Satori"? Ktoré pozná múdrosti i svetových velikánov z celého sveta ako Abraham LIncoln či Mahatma Gandhi? A a aby toho nebolo málo, preberá i myšlienky z rôznych náboženstiev a filozofických učení - Budhizmu, Konfuciana, Senecu a pod. Ako vidíte, kniha je tak zmesou najrôznejších právd čo tým z vás, ktorí chcete ísť podľa nejakej doktríny, rozhodne nemusí vyhovovať. Navyše vyumelkované a vykonštruované rozhovory plné fráz a klišé ako zo zlej relácie Vám na nálade nepridajú a ak Vám ešte aj prekáža štýl rodičovský štýl prednášok, kázní, motivačných kurzov a ste citlivý na ezoteriku a new age (kedykoľvek ju niekde zbadáte), po knihe rozhodne nikdy, NIKDY nesiahajte! Ani keby "pri Vás stál celý vesmír" O:)

AK VÁM ALE TIETO VECI NEPREKÁŽAJÚ A DOKÁŽETE SA CEZ NE PRENIESŤ, TÁTO KNIHA VÁM SADNE! Budete za čítanie odmenený a dostanete sa k najrôznejším zaujímavým a užitočným myšlienkam technikám, cvičeniam a radám a práve tie robia z knihy OBSAHOM hodnotnú literatúru. Niektoré rady dokonca pripomínajú akýsi návod, čo ocenia tí z vás, ktorí potrebujú presné vedenie. Navyše všetky myšlienky vysvetľuje autor jednoducho a na naozaj zrozumiteľných príkladoch, takže si nemusíte nič po jej prečítaní dohľadávať. Opisované techniky niekedy môžu zdať zastarané, absurdné a nepraktické, po rozhovore s tými, čo knihu čítali predomnou viem, že majú svoj prínos AK sa im venujete systematicky, zodpovedne a viete, čo od nich očakávať. No to je napokon v knihe vždy i vysvetlené. Preto tí z vás, ktorí neberiete knihu o sebarozvoji ako knihu, s ktorou musíte pracovať RUKY OD NEJ PREČ. Tu absorbovať informácie nestačí.

A čo viac dodať? Kniha je právom braná rozporuplne a nie je hanbou ju vynechať aj keď podobné knihy čítate. Pravdepodobne by vám ani moc nerozšírila obzory. NO ak sa s podobnou literatúrou len oboznamujete, a neprekážajú Vám vyššie uvedené zápory, kniha by mohla byť vaším skvelým sprievodcom na ceste za krajšími zajtrajškami a určite po nej aspoň siahnite! :)

Dela111

V této knize sice jsou některé myšlenky, které se dozvíme i na kvalitních kurzech osobního rozvoje a sebepoznání, ale zároveň je tu i pár hloupostí. Myšlenky jsou zde zpracovány do lehčí formy příběhu a já mám pocit, že kniha pomůže více autorově kapse než čtenářům.
Ale nechci jen hanět - přestože zpracování je spíš líbivější a zjednodušené než správné, něco si z toho odnést můžeme. Většina myšlenek vychází z velmi starých učení Východu a není problém poznat, co z tohoto zpracování je třeba brát s rezervou a co nás může obohatit. Nikdy není zbytečné pokusit se přemýšlet o věcech jinak.
50%

terezka1015

Jedna z tých kníh, ktorú odporúčam prečítať všetkým.

RickyRicardo

Knížka zajímavá, někdy tam jsou dobré postřehy, ale většina rad mi přijde trošku nepoužitelná v běžném životě. Po dočtení jsem měl chuť přidat se do nějakého kultu. O_o

PietroGrencik

Neviem čo mám napísať k tejto knihe aby to nevyznelo negatívne,
pretože ťažko tam nájsť niečo vyslovene zle.
Mám zmiešaná pocity z takýchto príbehov.
Asi mám rád viac biografie skutočných ľudí.

len pripomínam:
The book, The Monk Who Sold His Ferrari, is not based on a true story but it’s a fable.

lernami

Kniha ke mně vyloženě promlouvala. Skoro jsem ani nestíhala podtrhávat části, ke kterým bych se v budoucnu chtěla ještě vrátit.
Docela mě zaskočilo poměrně nízké hodnocení knihy. Chápu, že tenhle typ literatury nemusí být pro každého, přesto si myslím, že to není soubor nějakých povrchních a neužitečných rad (..tak jak to v knihách podobného druhu mnohdy bývá).

Vivetkav

Zajímavá nadčasová kniha .. kdo chce duchovní cestu příjemnou formou kniha určena pro něj

VeruMalfoy

Úžasná kniha, co donutí člověka k přemýšlení nad svým životem. Je plná pravd a rad, jak svůj život efektivně změnit. Určitě jsem ji nečetla naposledy.