cziss cziss komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Naprosto fenomenální hard-scifi počin v té době relativně autora "nováčka". Je to už dávno, co jsem viděl velkofilm, ale i tak jsem si ho pamatoval a I TAK byla knížka napínavá od začátku do konce. Povinná četba pro všechny milovníky sci-fi.

29.06.2023 5 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Hodně těžká a mnohovrstevnatá kniha na přečtení. V poslední době jsem četl spíš delší knížky, tak mě fascinuje jaký příběh se dá podat na těch "pár" stránkách. Líbilo se mi jak to tajemno na začátku, tak vlastně i ten konec. Dopadne to prostě... zvláštně. Určitě by se dali najít i výhrady, jako třeba k tvrzení, že neomezená materiální zajištěnost povede k vymýcení kriminality (to jako přestanou být feťáci, sexuální devianti, sadisté...?). Nebo i vlastně taková Clarkova naivita ohledně lidstva co se týče trávení volného času (jeho studium vs. dnešní internet např.). Každopádně tato knížka stojí na přečtení, protože stoji hlavně za to zamyšlení potom.

21.06.2023 4 z 5

Pod strašidelným zámkem Pod strašidelným zámkem Steve Jackson

Jde o relativně jednoduchý a rychle dohratelný GB. Líbil se mi hororový nádech, který dělají monstra-oponenti. Přišlo mi, že autor docela slušně kopíruje styl dvojice J. a L. Takže je dobré mít (ale většinou to není nezbytně nutné) určité artefakty. Je to jasně cílené na opakované hraní.

20.06.2023 3 z 5

Strašlivý netvor Strašlivý netvor Steve Jackson

Za mě zatím druhý nejlepší GB v sérii a určitě ten nejpropracovanější. Hrací doba je EXTRÉMNÍ, na "vině" není jen to, že tento díl má o 60 odkazů víc, ale fakt, že si jich velkou část také projdete. Hra obsahuje tajné skrýše (odkazy), hádanky, musíte luštit šifry (i když to je u delších textů spíše otravné, navíc je to špatně vysvětleno, viz zajímavosti) a dokonce třeba budete mít chvilku i užitečného společníka. Jak je zvykem, tak pouze jedna cesta vede k cíli a ta není vůbec jednoduchá. Co mě na GB asi nejvíce vadilo to, že zpravidla Vám nabízí vybrat si pouze jednu možnost / věc bez podvádění a často k tomu není logický důvod.

20.06.2023 5 z 5

Bratři ve zbrani Bratři ve zbrani Simon Scarrow

Další díl po návratu do Británie (předchozí Krvaví havrani) se mi líbil ještě více. Setkáme se se starými "přáteli" a osudům hrdinů Catona a Macrona se dá snáz uvěřit, než tomu bylo v předcházejících dílech. Oceňuji, že Scarrow navrátil sérii zpět do správných kolejí. Popisy bojů, života legionářů a Britů jsou super. Líbila se mi i akčnost tohoto dílu. Už aby tu byl díl další.

15.06.2023 5 z 5

Masky zmaru Masky zmaru Steve Jackson

Po vzrůstajícím nadšením ze série FF přichází drtivý úder a překvapivě ne od hlavních autorů... Jinak vše podstatné napsal nevermore3. Je to škoda.

12.06.2023 2 z 5

Když ještě žili lidé Když ještě žili lidé Clifford D. Simak

Mám rád tyhle stará vydání starých sci-fi. Hned v medailonku autora "... patří k průkopníkům SF a k nejznámějším autorům tohoto literárního žánru..." No dobře tedy, nikdy jsem o něm neslyšel a zde má pouze 10 knih A TO JE OBROVSKÁ CHYBA. Protože takto kniha je naprosto boží (btw. je to jiné vydání autorovy knihy Město) a nepamatuji si, že bych kdy něco podobného četl. Celkem určitě jde o nějaký exotický subžánr SF, který ale neumím pojmenovat. Každá kapitola přináší něco nového, nový příběh / myšlenku / zvrat. Melancholický nádech knihy je hustší jak u kdejakého post-apa a přitom v této knize se žádná katastrofa nekoná. A i když si nemyslím, že bychom mohli směrem naznačeným v knize někdy jako lidstvo jít, tak bych tuto knihu každému hned doporučil.

11.06.2023 5 z 5

Komando robotů Komando robotů Ian Livingstone

Naprosto vynikající GB a v rámci FF série bych dal 6 hvězd kdyby to šlo. Až se mi nechce věřit, že to napsala dvoje Livingstone a Jackson... Souboje se odehrávají zejména v robotech, kterých vystřídáte několik, často tito roboti mají nějaké zvláštnosti, což GB činí extrémně variabilní a zábavný. A to i přes fakt, že proklamovaných dinosaurů zase tak moc nepotkáte. GB nabízí relativně hodně otevřený svět a možnosti cestovat mezi několika městy. Je tu několik konců a spousta možností jak jich dosáhnout. Prostě bomba.

09.06.2023 5 z 5

Zápas mistrů Zápas mistrů Ian Livingstone

Tento díl mě bavil a zdá se mi lepší jak předchozí Labyrint smrti. Je fakt, že musíte do hry se silným bojovníkem a také musíte posbírat po cestě hodně artefaktů. Ale ty se potkáváte relativně intuitivně a návod není moc potřeba. Herní doba tohoto dílka je na poměry FF řekl bych extrémní. Příběh klasika, ale potkáte zajímavé příšery a ilustrace jsou fajn. Taky se mi líbil ten úplně závěrečný souboj.

08.06.2023 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

(SPOILER) Na to jaký je to epos, tak si po dočtení říkám, že tam toho mohlo být více :)... K této knize by měl čtenář přistoupit teprve potom, až už od Kinga něco četl, hlavně z univerza Temné věže, To apod. Potom je jasné, že tu nejde o boj ďábla a Boha, ale dobro vs. zlo v mistrově podání. Nejvíc mě na knize potěšilo asi to, že mistr vidí post-apo vývoj podobě jako já (když odmyslíme ten mystický zápas) - tedy ne jak v těch všech seriálech boj pro boj, ale vlastně postupný návrat k původní civilizaci.

29.05.2023 5 z 5

Krvaví havrani Krvaví havrani Simon Scarrow

Návrat se kořenům se vydařil a série je tak zahraněna. nejvíc se mi líbilo jak Cato dozrál.

10.05.2023 4 z 5

Sláva hrdinům Sláva hrdinům František Lopour

Ač bych českému sci-fi hodně chtěl dát víc jak 3, tak by to prostě nebylo fér. Prostředí a místní fauna byly celkem zajímavé, ale na druhou stranu, ta podobnost se savci na Zemi... no nevím... Dialogy a občasná debilita postav mě místy vadily až moc. A přestože měli hrdinové "k dispozici" supermoderní techniku, tak jejich puška je dávno zastaralá už teď. Nehledě na to, že super-uper vesmírná loď z nějakého důvodu nemůže na planetě téměř nikde přistát a na tom je postavená celá zápletka. A ne, autoři tohle fakt věrohodně nevysvětlili, i když se snažili seč mohli. Ilustrace byly celkem fajn, ale já bych osobně ocenil kdyby byly výrazně víc barevnější.

07.05.2023 3 z 5

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Tento díl mě bavil víc jak ten předchozí, ale trochu mě mrzí, že se Scarrow začal psát podobně jako J. Rolins. Tentokrát jsou z Catona a Macrona špioni, kteří mají odhalit spiknutí, takže je tento díl hlavně o politice. Tím asi Scarrow využil všechny možné obměny jejich osudů. A já doufám, že další díl, návrat ke kořenům, patřičně podaří.

27.04.2023 3 z 5

Úsvit draků Úsvit draků Joe Dever

Opět velmi povedený díl, zvlášť konec na Planině.

23.04.2023 5 z 5

Samurajův meč Samurajův meč Steve Jackson

Vynikající počin ze série FF. Dobrodružství je to sice kratší, nicméně už na začátku máte volbu mezi dvěma cestami a tak to přímo nabádá k dalšímu hraní.

Musím ocenit prostředí, extra pravidla a strukturu. Smyslem je někam dojít, něco vybojovat a k tomu vám pomůžou artefakty, které "vyměníte" za pomoc společníků, ale dohrát GB lze zřejmě i bez toho, jen to bude těžší. Na druhou stranu, pravděpodobnost, že skončíte bez společníků úplně je dost mizivá. V tomhle GB se hodně bojuje, ale souboje jsou vyvážené.

Zatím asi jeden z nejlepších ze série.

14.04.2023 5 z 5

Démoni z hlubin Démoni z hlubin Ian Livingstone

Vynikající GB, líbilo se mi prostředí i možnost několika zakončení. Bylo to zábavné, obtížnost je nižší. Tento GB se autorské dvojce povedl.

13.04.2023 5 z 5

Legie Legie Simon Scarrow

Za mě zatím nejslabší díl série. "Nejlepší armáda světa" vypadá před pirátem a gladiátorem Ajaxem jak parta natvrdlých amatérů. Ajax sám působí jako superantihrdina. A také už začínají být ohrané Katonovo (to zvlášť) a Macronovi superschopnosti... Jako oddechovka je to dobré, bohužel ale Scarrow najel na určitou šablonu a té se drží zuby nehty. Nehledě na to, že děj je strašně předvídatelný.

11.04.2023 2 z 5

Vlkodlak Vlkodlak Maud Michel

Doporučuji hrát dříve jak rytíře - přestože je to stále skvělý gamebook, je ve stejném formátu jako tyto dva a nelze to pak nesrovnávat. Největší rozdíl od rytířů v kvalitě je tu minimum hádanek a skrýší.

Děj se relativně dost lineární a tak hráč opakované hraní bude zábava asi až s určitou časovou prodlevou, na druhou stranu je tak herní doba logicky delší. Celkově, jak už jsem psal, to to skvělý GB. Jediná moje výtka je k pravidlům a způsobům jak doplňovat poměrně dost nízký počet životů vzhledem k síle protivníků už od začátku. Zhruba do půlku děje jsou díky tomu souboje dost na hraně.

09.04.2023 4 z 5

Gladiátor Gladiátor Simon Scarrow

Líbilo se mi jak probíhalo povstání, to si myslím, že bylo vymyšleno celkem věrohodně. Ale ten konec, asi bych ubral na dramatu...

03.04.2023 4 z 5

Prastará tajemství: Příběh Býči skály Prastará tajemství: Příběh Býči skály Jan Padych

Knížka se mi moc líbila, příběhů z pravěku navíc moc není. Jen ke konci ten děj trochu vyšuměl. Čekal jsem epičtější zakončení.

01.04.2023 4 z 5