cziss cziss komentáře u knih

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Pavel Šrut

Na jednu stranu geniální, na druhou stranu to vše přečíst (i s časovým odstupem) zase takový zážitek není...

26.01.2024 3 z 5

Nebeský bibendum Nebeský bibendum Nicolas de Crécy

Knihu jsem dostal darem, jinak by se totiž k takové knížce zcela určitě nedostal. 1. 1/3 mě celkem bavila, 2. ušla a u té 3. jsem se vyloženě nudil. Výtvarná stránka knihy je zajímavá, to se jí nedá upřít. Není to něco, co bych vyhledával, ale pro jednou, proč ne...

21.01.2024 2 z 5

Kostky jsou vrženy Kostky jsou vrženy Ivana Kuglerová

Přiznám se, že první povídka mě málem odradila od dalšího čtení. Nicméně další dojem napravily. Většina povídek je tedy povedených, asi 2 méně a ta první je hrozná.

21.01.2024 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Pao-šu (p)

Vzhledem k tomu, že jde o Fanfikci, je až stěží uvěřit, jak pěkně navazuje / doplňuje původní trilogii. Někde autor domýšlí příběh více, někde méně, ale celkově se mu to opravdu povedlo vsadit do původního příběhu. Navíc i zde je nový materiál k zamyšlení. Osobně bych pouze vypustil opa epilogy, ty mě do příběhu moc neseděly.

09.01.2024 4 z 5

Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat Hrdinové Domoviny: Dáma z Agor-Nhat Eva Lassler

Parádní GB, pravidla jsou ze začátku trošku složitější, ale to je tím, že se odvozují od Dračí hlídky. Vystřídáte různá prostředí, vč. města a dungeonu, přičemž cca 2/3 spíš vyšetřujete a zbytek spíš bojujete. Některé souboje jsou docela těžké, ale to ani nevadí. Projdete si celkem dost odkazů, takže herní doba je na 340 odkazů celkem dlouhá. Tento GB je fajn, obtížnost střední (až vyšší) a lze jej doporučit i těm, kteří Dračí hlídku neznají.

07.01.2024 5 z 5

Astronaut Astronaut Samuel Isaacson

3 hvězdy pouze za to, že je to SF GB a takové pěkné vydání s hezkými ilustracemi. Bohužel. Začnu pravidly postavy a pravidly boje, ani jedno mi nedává smysl. Především souboje končí prakticky hned prvním hodem kostky - proč tam tedy jsou? Co se týče hry samotné, nelogičností (děj i volba a následný vývoj v odkazech), přívětivostí vůči hráči, instantními smrtmi se tento GB velice podobná raným dílům Fighting Fantasy a to tedy není něco, čím by se GB mohl chlubit.

A k ději samotnému, projdete výcvikem a na konci hned mašírujete na průzkumnou misi ohledně nebezpečného asteroidu. I když jste kapitánem, tak máte v posádce vzpurnou členku, asi bývalou vojandu, která proti vám otevřeně vystupuje. Tak tohle WTF na druhou, jelikož vám kniha nedá prostor ji umravnit a jelikož by se takhle voják prostě nechoval vůči svému veliteli... Jak se ukáže, vzhledem k misi letíte v nesmyslně velké lodi, ve které jsou !tajné! chodby a místnosti. Na můstků se ukáže, že někde v průběhu hry musíte zjistit kód k odemčení ovládání. Jistě, proč by kapitán lodi měl mít možnost svou loď ovládat je tak, že... A takových perel je v knize bohužel opravdu moc. Na vítězství je nutné projít opět spoustou sekvencí, které lze objevit pouze metodou pokus-omyl, logika zde prostě nehraji roli.

06.01.2024 3 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Prvně k samotnému vydání - proč se to jmenuje pouze "Nadaný žák" nebo proč je tam i druhá novela "Tělo" mi nedává smysl. První novela je na 5 hvězd, druhá sotva na 2, ale protože tak je tam tak nějak navíc, tak 4.

05.01.2024 4 z 5

Švýcarský armádní nůž Švýcarský armádní nůž Bryan Lynch

K této knížce mám 2 zásadní věci - čekal jsem něco jiného a bohužel, je to napsné americkým stylem. Když to rozvedu. V úvodu jsou nějaké řeči o autorovi. Pak "katalog" 15ti švýcarských nožů přičemž nevidím žádný logický klíč, proč zrovna tyto jsou v knize. Je to hlavně o přežití v přírodě a výrobě různých nástrojů, filtraci vody atd. Čekal jsem, že knížka bude spíš zaměřená na alternativní využívání nástrojů švýcaráku než přímo jako příručka k přežití. Po pravdě na spoustu věcí stačí obyčejný nůž a tohle pojetí "jakože příručka švýcaráku" je hlavně marketing. Škoda. Co se týče amerického stylu psaní - vedle užitečných informaci se objevují informace i zcela banální. Celkově kniha není špatná, ALE obsah neodpovídá obálce. Je to především vábnička.

01.01.2024 2 z 5

Ten, kdo jiným jámu kopá Ten, kdo jiným jámu kopá Jan Holan

Vynikající humorně pojatý GB.

30.12.2023 5 z 5

Smrtící hra Smrtící hra Václav Kroc

Povedený a v rámci série nadstandardní GB. Líbila se mí zápletka i průběh. Boje a pravidla jsou spíš lehčí. Herní doba kratší, ale zase větší možnosti k opakování. Velmi se mi líbili ilustrace. Errata viz zajímavosti - je tedy škoda, že je jedno hned v herní listině.

30.12.2023 5 z 5

Poslední hrad Poslední hrad Jack Vance

Základem těchto sci-fi povídek (a dle epilogu autor tak píše obecně) jsou především absurdní situace, společnosti... Je to zajímavé a neotřelé na čtení, ale musím přiznat, že mě to moc nechytlo.

29.12.2023 3 z 5

Nezemě: Zde jsou příšery! Nezemě: Zde jsou příšery! Jonathan Green

J. Green, zkušený GB autor, který má na svědomí i pár dílů Fighting Fantasy, asi chtěl zkusit něco nového a povedlo se mu to! Tato kniha jsou spíš 4 (vlastně 5, o tom později) GB v jedné knize. Výběr postavy zásadně mění příběh, průběh hry a možné konce. Odhadem pouze tak 100 odkazů z oněch 900 bude společných. Nicméně příběhy postav se prolínají a jako celek bych tento GB dal někde na špičku. Co se týče průběhu hry, tak ta je víc lineární než v předchozích dílech, on také jeden "sub" GB může mít tak 200 - 300 odkazů a příběhové linie je tam nezvykle moc. Souboje jsou ve stylu FF pouze s malou změnou. Sbíráte artefakty, nicméně ty mají především doplňkovou roli a není jich mnoho (tedy až na ty 3 hlavní). Obtížnost GB  je mírná až střední.

A teď k té páté postavě, ano, je to ono "překvapení" z mapy. Tedy není to skrytá kapitola, ale skrytá postava s vlastní sadou odkazů, kdy hrajete za toho velkého krokodýla (Deinosuchus). Děj se opět do jisté míry prolíná s ději hlavních postav, máte tu i souboje, a délka hry je takové mini-dobrodružství. Prostě bomba. Spoiler, tedy jak si za postavu zahrát, viz zajímavosti.

28.12.2023 5 z 5

Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa Jan Eskymo Welzl (p)

Zajímavá knížka. Jen je škoda, že se příliš věnuje raděni bílého může a méně pak samotným eskymákům.

22.12.2023 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Knihu je možné rozdělit zhruba na čtvrtiny. První čtvrtina nás zanese v ději ještě před konec druhého dílu. Prostředí půlka se věnuje příběhu Země. A poslední čtvrtka odpálí čtenáře doslova do astronomických výšin. Je třeba knihu začít s vědomím, že autor střídá děj a vysvětlování svých různých vědeckých teorií jako ponožky. Tu přeskočí desetiletí, milénium nebo víc, aby se pak dopodrobna "babral" v popisu nějakého detailu. A jako celek to celé funguje a to fenomenálně. Na rozdíl od předchozího dílu se dá naštěstí v ději orientovat mnohem snáz a to díky lepšímu dělení kapitol a zásadně menšímu počtu postav. Na mě osobně tato kniha (celá trilogie, ale hlavně tento poslední díl) dopadl tak silně, jak jen málo knih co jsem kdy četl. Jednoduše, o této kníže budu přemýšlet ještě dlouho...

21.12.2023 5 z 5

Propasti zla Propasti zla Steve Jackson

To podstatné napsali už YorikB a nevermore3. Nečekal jsem, že 30. díl v sérii se vrátí svou nehratelností někde k první desítce. Je to škoda, protože je tu fajn zpestření v podobě šifer a nápověd a je i víc "cest" jak GB úspěšně dohrát. Taky mohlo být využito to, že se GB odehrává na kontinentu Khul.

13.12.2023 2 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhý díl se celkově povedl. Myšlenka knihy a finále je promyšlené velmi dobře, ale "wow efekt" to je tak na 50 %, autor totiž nechává hodně vodítek. Než se do finále dostaneme, tak se toho v knize stane poměrně dost. Některé pasáže jsou super, některé už bohužel nudnější a pak tu máme pasáže, které tvoří v zásadě samostatné příběhy (např. příběh lodi Přírodní výběr). Jak se dostáváme časově daleko do budoucnosti Země, tak se knížka stává plnokrevným sci-fi, což není špatně, ale něčemu se hůř věří (např. hibernace člověka, "kapka"...) v kontrastu s prvním dílem. Ovšem teorie Temného lesa, to je brilantní myšlenka. Líbí se mi i to, že má kniha v zásadě uzavřený děj.

08.12.2023 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Opravdu neobvyklé a neotřelé sci-fi, které před čtenářem postupně odhaluje jednotlivé vrstvy. Kromě děje a akce tu je hodně vědeckých myšlenek, které mě osobně donutily si k daným tématům něco zjistit. Dále se tu objeví pár zajímavých filozofických myšlenek a v neposlední řadě i prostředí Číny působí také celkem exoticky. Cca první dvě třetiny se bez dalších informací (vřele doporučuji) nedá moc uhodnout co je meritem knihy a jak spolu souvisí jednotlivé prvky (vědecká konference, Hra, Červený vrch...). Tohle tajemno se mi vážně líbilo. Nakonec se však čtenář všechno dozví i s poměrně důkladným vysvětlením. Konec je samozřejmě otevřený a nachystaný pro další díl, nicméně jako první epizoda příběhu je kniha uzavřena výborně.

23.11.2023 5 z 5

Británie Británie Simon Scarrow

Tento díl se mi celkově líbil, protože je trošku odlišný od těch ostatních. Zejména zde má hlavní prostor Cato a Marco spíš pouze sekunduje. Druhý rozdíl je v tom jak příběh končí, i když ne všemu, co nám autor předeslal, tak úplně věřím. Je zde hodně boje a akce. Politiky je tak akorát. Jen by si mohl Scarrow odpustit některé pasáže, kde z Catona dělá až moc velkého hrdinu nebo nám ukazuje (poměrně dost často) jeho nepřirozeně ryzí morálku.

15.11.2023

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války III., IV. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války III., IV. Jaroslav Hašek

Poslední dva díly se dějově motají v kruhu a hodně námětů se opakuje. Ale i tak se nedá říct, že by mě to nebavilo, protože hlavní náplní knih jsou Švejkovy povedené příběhy. Přestože je čtvrtý díl nedokončen je relativně uzavřen. Kritika armády a tehdejšího zřízení se otupila do absurdního humoru, což je možná škoda. Celkově to stojí za přečtení.

02.11.2023 3 z 5

Stín Vlka Stín Vlka Joe Dever

Nápad s dvojníkem byl fajn osvěžení. Jak už to u LW chodí, pokud hrajete v sérii, tak je GB relativně jednoduchý.

27.10.2023 5 z 5