cziss Online cziss komentáře u knih

Vzbouřená planeta Vzbouřená planeta Steve Jackson

Vynikající sci-fi gamebook s nádechem špionství.

31.03.2023 5 z 5

Najdi SMRT Najdi SMRT Steve Jackson

Detektivně-superhrdinská verze FF mě moc nebavila, asi protože nejsem fanda žánru. Za výhody / osvěžení považuji, že cest k úspěchu je spousta. A je dobře vymyšlené sbírání stop.

29.03.2023 3 z 5

Krvavá moře Krvavá moře Steve Jackson

Fajn GB ze série, ale je třeba se vykašlat na soutěž a užít si průzkum. Závěrečný souboj jsem nakonec přeskočil, dobrý nápad, ale ve výsledku nuda.

29.03.2023 5 z 5

Výprava do pravěku Výprava do pravěku Libor Kvapil

Edukativní gamebook, kdy opravdu rozhodující je to edukativní. Je to v podstatě učebnice o tom, co všechno žilo na území ČR od pravěku po relativní současnost, celkem vtipně rozčleněná jako GB. Díky tomu, a pěkným ilustracím, si myslím, že to dokáže děti opravdu zaujmout. Je tedy jasné, že se zde nebojuje, nehází kostkou a o děj tu moc nejde. Výběr odkazů je zpravidla ve stylu "chceš vědět víc o...?", pak se je tu sem tam dotaz na náhodu a někdy dotaz na další postup. Co se Vám nejhoršího může stát je to, že se nedostanete k některým informacím.

23.03.2023 5 z 5

Centurion Centurion Simon Scarrow

Lepší a akčnější než předchozí díl. Líbilo se mi, že tentokrát bylo méně politiky a že také došlo i na nějaké milostné dobrodružství.

22.03.2023 5 z 5

Ketherské bratrstvo Ketherské bratrstvo Steve Jackson

Ze série FF lehčí GB, dva možné konce a fajn atmosféra sci-fi detektivky. No, je poznat, že to psal Chapman.

16.03.2023 5 z 5

Orel v písku Orel v písku Simon Scarrow

Pro mě je to v podstatě přechodový díl pro přesun Catona a Macrona na blízký východ, kde zápletku tvoří "jednoduchá" mise. A že tam byl nějaký Joshua? Víc uvěřitelná verze se mi jeví ta Scarrowa, než tak běžně známá :).

15.03.2023 4 z 5

Chrám zkázy Chrám zkázy Ian Livingstone

Chrám zkázy je fajn. Herní doba je celkem dlouhá, protože (jak se mi zdálo) je GB více lineární, než bývá u FF zvykem. Hra se dělí na dvě části - prvně se do chrámu musíte dostat (jsou dvě možnosti, ale jen jedna správná) a pak samotný chrám. To sice moc lineárně nevypadá, ale na FF je to až až. Samozřejmě je třeba mít silného hrdinu, nasbírat ty správné artefakty, projít správné sekvence a ty hlavní artefakty ještě použít ve správném pořadí, no prostě klasika :). Vadilo mi ale množství pastí, které mě nutily víc podvádět.

15.03.2023 5 z 5

Fantom ulice Fantom ulice Ian Livingstone

Příjemné postapo / MadMax osvěžení série. Jak je zvykem, tak zážitek trochu kazí předem vytyčená cesta k cíli. Btw. nechápu jak někdo mohl přeložit název jako "Fantom ulice", to je brutální neznalost jak obsahu knížky, tak angličtiny.

13.03.2023 4 z 5

Jak vést úspěšná jednání Jak vést úspěšná jednání Robert Maddux

Opravdu poučné. Samozřejmě, část knihy působí intuitivně a logicky, ale to neznamená, že se tam čtenář i tak neobjeví něco nového.

10.03.2023 5 z 5

Padesát jednominutových tipů pro úspěšnější komunikaci Padesát jednominutových tipů pro úspěšnější komunikaci Phillip Bozek

Dobré a poučné. Byť je knížka stará, tak se hodí i do dnešního prostředí.

10.03.2023 5 z 5

Vytváříme WWW stránky Vytváříme WWW stránky Petr Broža

Fakt dobře udělaná knížečka. A vzhledem k tomu, že HTML kód lze uplatnit i jinde, než na webu, tak se hodí i dnes.

09.03.2023 5 z 5

Jak úspěšně vystupovat Jak úspěšně vystupovat Steve Mandel

První dvě třetiny jsou takový ten obecný základ známý dnes už snad z každé školy. Závěr knihy mě ale přesvědčil dát místo 3 hvězdy 4. Kniha se hodí jak pro ty, kteří NIKDY nic o vystupování před "publikem" nečetli a neslyšeli, ale i pro ty víceméně zběhlé. Část knihy je věnována vizuální prezentaci při použití ještě starých projektorů, s trochou vtipu se to ale snadno dá převést na dnešní elektronické prezentace.

08.03.2023 4 z 5

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Na dnešní dobu je to celkem nuda. Asi nejlepší je poslední povídka, jenže i té kazí na kráse to, že tak od půlky příběhu je jasné o co tu jde...

08.03.2023

Orlovo proroctví Orlovo proroctví Simon Scarrow

Tentokrát jde o příběh z námořního prostředí. Hlavní hrdinové Cato a Macro opět nezklamou. Co na druhou stranu trochu zklame je že Scarrow se se čtenářem stále snaží hrát tu hru na dramatičnost, když je prostě jasné, že to tak nebude. A Vitelius už začíná být otravný.

02.03.2023 4 z 5

Pánové, buďte šik! Pánové, buďte šik! Corinne Lechevalier

Je to zevrubný průvodce módou pro pány. Dostanete trošku vhled k tomu jaký jste typ a jaké barvy vám budou slušet, také jak barvy kombinovat. Pak tam je několik typů jak kombinovat oblečení, několik návodů na vázání kravaty atp.

27.02.2023 5 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Tento román bych doporučil někomu, kdo už od Heinleina četl víc knih. Příběh je především o filozofii a náboženství než o sci-fi - to tu tvoří pouze jakousi kostru. Některé dialogy slouží pouze k prezentaci filozofických nebo náboženských názorů, přesto je to dílo opravdu čtivé. Asi i proto, že Heinlein znal hodně z historie. Myšlenky, i když je jich hodně z kategorie "co kdyby" byly zajímavé. Každopádně doporučuji všem, kteří se pro knihu rozhodnou, aby si o ní prvně něco zjistili. Podobně jak u "Hvězdné pěchoty" dokáže člověka dost překvapit.

20.02.2023 4 z 5

Vesmírný zabiják Vesmírný zabiják Steve Jackson

Moc pěkný sci-fi GB a díky autorství p. Chapmana i skvěle hratelný.

02.02.2023 5 z 5

Gryf, který neuměl létat Gryf, který neuměl létat Tereza Janišová

Vtipně napsaná jednohubka, která mi trochu připomněla Pratchetta nebo Rohlíka. Musím uznat, že mě navnadila na přečtení si série Erilian.

01.02.2023 5 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Čtvrtý díl začíná jako pohádka a končí jako drsné fantasy. Feist si asi neuměl vybrat co chtěl vlastně psát. Na příběhu se mi líbil jeho svět a akčnost děje. Naopak se mi nelíbilo jak se to celé zamotalo a časté prolamování hranic, které autor nastínil. Např. Pag tak neustále naráží na nové a nové "nepřekonatelné" limity magie, objevují se rasy starší než ty původně nejstarší, všechno je nakonec až moc epické a to tak, že vlastně Feist asi nevěděl jak to ukončit, tak to prostě tak nějak dopadne. Také mě dost vadí to, že hrdinové jsou postaveni před zdánlivě neřešitelné úkoly nebo už už to vypadá, že je konec... ale ne, on se vzápětí objeví nečekaný spojenec nebo vývoj deus-ex-machina a pokračuje se dál. Zkrátka řečeno, na tomto příběhu se dost projevilo datum vzniku. Jestli budu ve čtení univerza pokračovat nevím.

31.01.2023 2 z 5