cziss cziss komentáře u knih

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Tento román bych doporučil někomu, kdo už od Heinleina četl víc knih. Příběh je především o filozofii a náboženství než o sci-fi - to tu tvoří pouze jakousi kostru. Některé dialogy slouží pouze k prezentaci filozofických nebo náboženských názorů, přesto je to dílo opravdu čtivé. Asi i proto, že Heinlein znal hodně z historie. Myšlenky, i když je jich hodně z kategorie "co kdyby" byly zajímavé. Každopádně doporučuji všem, kteří se pro knihu rozhodnou, aby si o ní prvně něco zjistili. Podobně jak u "Hvězdné pěchoty" dokáže člověka dost překvapit.

20.02.2023 4 z 5

Vesmírný zabiják Vesmírný zabiják Steve Jackson

Moc pěkný sci-fi GB a díky autorství p. Chapmana i skvěle hratelný.

02.02.2023 5 z 5

Gryf, který neuměl létat Gryf, který neuměl létat Tereza Janišová

Vtipně napsaná jednohubka, která mi trochu připomněla Pratchetta nebo Rohlíka. Musím uznat, že mě navnadila na přečtení si série Erilian.

01.02.2023 5 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Čtvrtý díl začíná jako pohádka a končí jako drsné fantasy. Feist si asi neuměl vybrat co chtěl vlastně psát. Na příběhu se mi líbil jeho svět a akčnost děje. Naopak se mi nelíbilo jak se to celé zamotalo a časté prolamování hranic, které autor nastínil. Např. Pag tak neustále naráží na nové a nové "nepřekonatelné" limity magie, objevují se rasy starší než ty původně nejstarší, všechno je nakonec až moc epické a to tak, že vlastně Feist asi nevěděl jak to ukončit, tak to prostě tak nějak dopadne. Také mě dost vadí to, že hrdinové jsou postaveni před zdánlivě neřešitelné úkoly nebo už už to vypadá, že je konec... ale ne, on se vzápětí objeví nečekaný spojenec nebo vývoj deus-ex-machina a pokračuje se dál. Zkrátka řečeno, na tomto příběhu se dost projevilo datum vzniku. Jestli budu ve čtení univerza pokračovat nevím.

31.01.2023 2 z 5

Talisman smrti Talisman smrti Steve Jackson

Tenhle díl mě utvrdil v tom, že ty lepší až nejlepší kousky z FF série jsou ty, které nepsali Jackson a Livingstone.

Ale ke knize - máme tu atraktivní prostředí, vyváženou obtížnost a minimum chytáku. GB lze dohrát intuitivně. Prostě paráda.

23.01.2023 5 z 5

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Třetí díl série spojují postavy, prostředí, ale ne děj. Ubylo politiky a celkově se knížka přiblížila spíš pohádce než fantasy, podobně jako první díl. Trochu mi vadí absence nějakého pořádného vnitřního rozporu daných postav. Nebo že postavy sice čelí různým obtížím, ale nejsou postaveny před problém, který by je opravdu potrápil. Na sebeobratnější problémy se vždy záhy objeví řešení. Ale aspoň má kniha fajn děj.

18.01.2023 3 z 5

Pekelný dům Pekelný dům Steve Jackson

Nuda. Odtržení od klasických fantasy kulis a méně klasických sci-fi je fajn, prostředí hororového domu je super... ALE většina GB je balast a na zdárnou cestu je třeba projít hodně specifickou a krkolomnou cestu. Toto je zatím nejhůř hratelný FF ze série a to je prostě bohužel nuda.

17.01.2023 2 z 5

Mág – Mistr Mág – Mistr Raymond E. Feist

Druhá část příběhu je jednoznačně lepší a také dost jiná. Na dospělácké fantasy je příběh poměrně dost pohádkový, na fantasy pro děti obsahuje druhý díl poměrně hodně politiky a to až do samého konce. I konec byl jiný než jsem čekal, resp. příběh se dal ukončit o dost stránek dříve, ale autor chtěl poctivě uzavřít všechny dějové linky. V předchozím díle jsem v tom trochu viděl Pána prstenů, ale tento pocit úplně vymizel. Naopak určité věci v příběhu mi stále víc a víc připomínají univerzum Zaklínače a to se mi líbí. Nicméně tento příběh je pouze prvním z mnoha a já myslím, že i ty další budou stát za to.

09.01.2023 5 z 5

Zpívánky 3 Zpívánky 3 Kateřina Sadílková

Opět vynikající písničková albiknížka.

01.01.2023 5 z 5

100 mozkocvičných hádanek 100 mozkocvičných hádanek Rob Eastaway

Ideální kniha ho ty, kteří po intelektuální sebemrskačství :)

29.12.2022 5 z 5

Osudná zpráva Osudná zpráva Shuky Médina

Druhý díl jen nepatrně kratší, ale i tak poskytuje hodně dlouhou hrací dobu. Klady z prvního dílu zůstávají. Jen tedy mohl být lépe promyšlen přenos postavy do druhého dílu, hlavně vybavení - chybí statistiky. Pravidla, hlavně boje, se mi zdají zbytečně překombinovaná a to hodně. Taky mě štval mechanismus úderů, zdálo se mi, že se víc netrefuji, než zasahuji. Doufám, že v dalším díle toto autor trošku víc promyslí. Líbilo se mi množství hádanek, i to, že sem tam dostanete nápovědu. Ovšem obtížnost některých hádanek je brutální i pro dospělého.

27.12.2022 5 z 5

První dobrodružství První dobrodružství Shuky Médina

Můj první komiksový GB a musím ho zhodnotit jako vynikající. Tato platforma je zde využita na maximum, ať už pro vznik bonusových sekcí nebo easter eggů. Vizuálně bych to hodnotil pro děti, klidně i ty menší. Jsou tam ale i pěkně těžké hádanky. Hrací doba mě překvapila, GB slibuje opravdu hodně zábavy.

26.12.2022 5 z 5

Brány smrti Brány smrti Charlie Higson

Tento GB je v některých ohledech na 1 hvězdu a v některých na 5. Začnu pozitivně - na FF má vážně dobrý příběh, je zábavný a navštívíte hodně lokací. Taky cestou dostanete, pokud se snažíte, dost nápověd. Při průzkumu se lze vracet. A celkově je obtížnost nižší. Bohužel, pokud někdo chce napsat opravdu dobrý GB, rozhodně nestačí značka, nestačí ani dobrý příběh, je třeba se pověnovat i té mravenčí práci v logice odkazů. Ale asi už byl tlak na rychlost vydání a vydělání penízků tak velký, že vydali pouze polotovar. Je zde tolik chyb a nelogičností, že bych tomu nevěřil. Do "zajímavostí" jsem dal odkaz na errata. Po dohraní mám ale silní pocit, že tam není vše. Jsou tam pouze jen ty největší kiksy. Pouze příklady: První chyba se objeví na v druhém odkazu! I ke konci je hráč dotazován jestli má určitý artefakt, bez kterého (jak se domnívám) by se ta daleko nemohl ani dostat. Když zkoumáte chrám, můžete stále dokola procházet stejné lokace, vést stejné rozhovory a je úplně jedno v jakém pořadí to projdete. Prostě velká část hry leží na hráčově smyslu pro realitu. Celkově se tento GB dá doporučit, ale ne moc pro skalní fandy FF. A také doporučuji koupit v nějaké akci, cena ke 400 je dost neadekvátní.

26.12.2022 3 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Tuto knížku jsem si koupil kvůli povídce Sestřičky z Elurie, poslednímu textu přímo z příběhu Temné věže, který jsem nečetl a říkám díky. Zbytek povídek lze ohodnotit od podprůměru po nadprůměr. Nebyl špatný Pán v černém obleku, Všechno je definitivní a Silniční virus...

25.12.2022 3 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Tato kniha je v úvodem do daleko většího příběhu. Na konci se skoro žádné dějové linky neuzavřou a tak by mi větší smysl dávalo původní vydání, kdy byly oba "díly" součástí jedné knihy. Malinko mi to připomíná Pána prstenů a to meziplanetární spojení Zaklínače. Nejvíc ale tento příběh zatím vyznívá jako pohádka, možná proto, že hlavními hrdiny jsou dva kluci, kterým je na začátku cca 12 let. Myslím, že od dalších dílů lze čekat víc akce a politiky. Zatím je příběh dobrý průměr.

20.12.2022 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Začátek a konec knížky byl opravdu napínavý, řekl bych, že nás autor napínal možná až moc :). Zbytek - většina, byla naopak moc rozvláčná. Váhal jsem mezi 2 - 3 hvězdami, ale za epický konec si knížka 3 hvězdy zaslouží. Bohužel mám pocit, že autor tohle velmi nápadité téma mohl rozvinout lépe, některé věci byly opravdu nápadité a promyšlené (např. Tonisté), některé - a těch bylo víc - se mi zdály moc nepravděpodobné (např. existence utajených ostrovů, když zcela jistě existovali lidé, kteří si je museli pamatovat). Co by ale na knize opravdu vadilo, byla soustavná a celou knihou se jak červená linka táhnoucí propagace "fluidního genderu", a některé dialogy se mi zdály až pomalu jako útok na "běžné" vnímání pohlaví. Proč pro to autor měl potřebu netuším, na děj knihy to vliv nemá. Resp. vzhledem ke konci knížky (chci se vyhnou spoileru), by osoby fluidního genderu byly zcela jistě kontraproduktivní pro zdar toho nadcházejícího.

09.12.2022 3 z 5

Když myšky šeptají Když myšky šeptají kolektiv autorů

Opět vynikající knížka pro menší děti.

06.12.2022 5 z 5

Moje první barvy a tvary Moje první barvy a tvary Zuzana Slánská

Pěkná poučná knížka pro menší děti.

04.12.2022 5 z 5

Kouzelné hudební nástroje: Piano a bubny Kouzelné hudební nástroje: Piano a bubny kolektiv autorů

Prostě piano a bubny, děti si s tím vyhrají :)

04.12.2022 5 z 5

Mořské pohádky Mořské pohádky kolektiv autorů

Pěkná poučná knížka pro menší děti.