cziss Online cziss komentáře u knih

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války II. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války II. Jaroslav Hašek

Druhý díl se mi zdál trošku slabší. V díle nejde kritika a satira tak do hloubky jako v díle prvním. Už tu nejsou mrazivé scény. Celkově je kniha zaměřená téměř výhradně na armádu a příhody z ní, byť podtitul "Na frontě" je vzhledem k ději přehnaný, snad leda až na úplném konci... Tak to ale u dalších dílů bývá a celkově je pokračování Švejka stále vynikající kniha.

20.10.2023 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. Jaroslav Hašek

Vždy ve mě rezonovalo, že Haškův Švejk je humoristický román. Po přečtení můžu prohlásit, že je to jen pouze jedna vrstva tohoto díla, které by se jistě dalo nazvat národním pokladem. Hašek se totiž často čtenáře snaží pobavit absurditou tehdejší doby a tehdejšího zřízení. Z dnešního pohledu je až nepochopitelné, kolik tehdy v lidech bylo hlouposti či krutosti a že tito lidé měli veřejné funkce nebo byli třeba lékaři. Konec rakousko-uherské monarchie byla jistě zvláštní doba a díky Haškovi do ní můžeme trošku nakouknout.

16.10.2023 5 z 5

Písně temnoty Písně temnoty Anthony Ryan

Povedené povídky ze světa Krkavce. Kromě Paní vran doplňují původní příběh z trilogie. Pro fanoušky Ryana nebo původní trilogie pěkné zpestření.

09.10.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Fenomenální dílo moderní sci-fi. Kniha je nejenom dobře napsaná a napínavá, ale i dojemná a celkem dost poučná. Dle mě ještě o něco lepší jak autorovo dílo Marťan.

25.09.2023 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Druhý díl navazuje na ten první bez přerušení. Bohužel se mi tento díl zdá ještě slabší. Knížka je plná rozporů, zejména jde o mládí hrdinů a jejich schopnosti a úspěchy vůči jejich starším a zkušenějším protivníkům. Také autorka čtenáře často ujišťuje o tom, že postavy jsou zločinci přitom jsou postavy charakterově napsány jako velcí klaďasové (řekl bych). Prostě se tomu všemu dá těžko věřit. Celkově mohla být knížka výrazně kratší, kdyby se šetřilo na nadbytečných romantických pasážích, ale to asi patří k Young Adult. Každopádně nutno dodat, že pokud už jste četli první díl, tak bez druhého dílu bude příběh neuzavřen.

04.09.2023 2 z 5

Půlnoční lupič Půlnoční lupič Steve Jackson

Vynikající GB ze série, jednodušší a hlavně je to zpestření - jste zlodějem, který musí splnit zkoušku. Prvně se pohybujeme ve městě a pak je to takový dungeon. Co nepotěší je, že GB obsahuje dost errat (viz zajímavosti), které je opravdu důležité přečíst. Zajímavůstkou je fakt, že obsahuje i pár odkazů, které hráče mají odradit od podvádění, také viz stránka kde jsou errata.

01.09.2023 5 z 5

Přízraky strachu Přízraky strachu Steve Jackson

Dávám 4 protože se mi líbila možnost hru okořenit většinou dobrovolným přeskokem do snového světa, byť tyhle skoky nejsou nutné. Hra má 2 možnosti jak to vyhrát - buď nasbíráte artefakty, nebo porazíte záporka silou. To celé dohromady dává hodně možností opakování GB. Jo, a umíte kouzlit, ale jak píše nevermore3, prakticky to nevyužijete.

30.08.2023 4 z 5

Hvězdný lovec Hvězdný lovec Steve Jackson

Pro mě poněkud méně zábavný sci-fi GB a je to škoda, protože sci-fi GB moc není. Hledáte stopy a cílem je zachránit prezidenta. Je tam několik nedotažených věcí. Máte nové pravidlo času, čas ale ubývá celkem dost nelogicky. Občas máte možnost zajmout nějakého desperáta, ovšem odměna za to žádná. Narazil jsem na zajímavý "side-quest", ale po jeho splnění to jaksi vyšumělo do prázdna.

29.08.2023 3 z 5

Černokněžníkova krypta Černokněžníkova krypta Ian Livingstone

Vzhledem k názvu jsem čekal, že půjde o nějaký dungeon, ale ono ne! Krypta je pouze krátká konečná lokace v GB. Pokud budete hrát přesně podle pravidel, tak je porážka téměř nevyhnutelná. Pokud ovšem budete ignorovat nastražené smrti a nesmyslná pravidla, tak se z toho vyklube fajn GB. A já tu napíšu o těch kladech. Hrací doba je dlouhá - projdete cca polovinou odkazů. Cestou nasbíráte nezvykle mnoho artefaktů a je tu nezvykle hodně soubojů se zajímavými příšerami. Do finále se dostanete tak, že musíte zodpovědět několik dotazů na které celkem vtipně dostanete odpovědi v průběhu hraní. Některé artefakty jsou na konkrétní protivníky, nicméně ty lze porazit i pouze silou. Na část hry máte jednoho a pak dva společníky. Zombie jsou využívány i na praktické práce (např. v dole), to je taková milá libůstka pro ekonoma :).

25.08.2023 3 z 5

Horská kronika Horská kronika Franz Brixel

Knížka, která stojí za přečtení, i když jste v Rýmařově v životě nebyly (jako já). Obsahuje zajímavé sdělení o způsobu života našich (ne tak moc, ale přece dost) vzdálených předků. Navíc kniha má i velmi komickou rovinu v podobě poznámek pod čarou od "vydavatele" (tj. člověka, který tu knihu chtěl vydat ale nepovedlo se, viz úvod). Jeho spílání na alkohol, vědu a lékaře nemá chybu.

04.08.2023 5 z 5

Pevnost bílých mravenců Pevnost bílých mravenců Ludvík Souček

Celkem fajn sci-fi dobrodružný příběh. Potěšil mě český autor. Konec je ale bohužel takový moc hrrr.

04.08.2023 3 z 5

Edenie Edenie Janusz Andrzej Zajdel

Vynikající konspirační sci-fi! Svižný děj, skvělá myšlenka.

02.08.2023 5 z 5

Ďábel na skřipci Ďábel na skřipci Jakub Arbes

V dnešní době takové dílko už neobstojí. Alespoň, že je to krátké.

31.07.2023 3 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

O Kingovi se říká, že je mistr hororu, dle mě je spíš mistr psaní jako takového. Tato kniha by měla být spojena s univerzem Temné věže, což platí pro první a poslední povídku. Filmová verze Srdce v Atlantidě je pouze zfilmovaná první povídka a bez náznaků na Temnou věž a tak je celý film tak trochu zmatek. Co se týče dalších povídek, ty jsou nějakým způsobem spojené s válkou ve Vietnamu. A celá kniha je propojena postavami. Ono se téhle knize povídková ani dost dobře nedá říkat, samy o sobě by povídky neměli tu váhu... Je to taková další Kingova specialitka. Jinak je nutno říct, že King je jednoduše geniální spisovatel. Hlavně druhá povídka mě tak vtáhla, že jsem měl pocit, jak kdyby tam byl a zažil to. Přitom jsem v USA nikdy nebyl, válka ve Vietnamu byla dávno před mým narozením a včetně 60tých let mi tohle obdobní nic moc neříká. Ale když to čtete, tak jednoduše "Čas je starý plešatý podvodník..."

27.07.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tento příběh se bude asi líbit hlavně milovníkům young-adult a lidem, kteří mají rádi fantasy romantiku. Musím přiznat, že se mi naopak v knize pár věcí nelíbilo. Občas jsem musel hloubat nad tím, v jaké historické době se to vlastně má odehrávat. Nakonec mě tento knižní svět hodně připomínal svět v série Stínu krkavce (A. Ryan), ale v takovém pseudo-novověku. Potom nízký věk hrdinů vs. jejich dovednosti, vyspělost a taky krutost. Ano, jsou to sice zločinci odkojení ulicí, ale i tak... No a potom (pro mě) zbytečně rozkvetlá romantická linka příběhu. Děj se mi relativně líbil (ubral bych počet zvratů v příběhu), prostředí a historie, stejně jako postavy byly celkem zajímavě vymyšleny.

19.07.2023 3 z 5

Druhá Země Druhá Země Eva Lassler

Prvních několik odkazů jsem myslel, že jsem s tímto GB šlápl vedle, ale pak se z toho vyklubal opravdu vynikající scifi GB. Který, jak se zdá, je prvním dílem série. Pravidla jsou okořeněna o netradiční prvky a velmi dobře vymyšlena. Variabilita hry pro opětovné hraní bude velká, protože odkazů je 650 a herní doba je střední. Hlavními "rozcestníky" jsou výběr ze 3 asistentů a posléze výběr ze 3 tras. Nelze než doporučit!
___
P.S.: V tomto GB není třeba kostka, místo toho je zásahová tabulka. Já jsem si ji na základě pravděpodobnosti zkonvertoval na 24-stěnou kostku. Pokud byste to ale chtěli mít přesně jak autorka, byla by potřeba kostka 100-stenná.

14.07.2023 5 z 5

Dům na Strážném vrchu Dům na Strážném vrchu Graham Plowman

Velice povedený hororový gamebook v Lovecraftově stylu. Bojová pravidla jsou téměř totožná jako u Fighting Fantasy (G. Plowman je fanda FF), i když je nutno dodat, že se tu moc nebojuje. Obtížnost bych dal asi střední - ona totiž existuje ideální cesta, ale možností jak dohrát je více. Je tu totiž několik relativně alternativních konců a v průběhu hry dostáváte body. Na konci zjistíte, jak moc šikovní jste byli. Samozřejmě je tu pár pasáží / předmětů, které musíte projít, jinak to nedáte vůbec. Nebo naopak různých smrtí je tu poměrně dost, ale nejsou to chytáky typu FF. Ilustrace jsou perfektní. Hrací doba je spíš střední až delší. Zkrátka a dobře, tohle stojí za několik zahrání.

12.07.2023 5 z 5

Zapadákov Zapadákov Shuky Médina

GB se který si užijete hooodně zábavy a který má poměrně složitá pravidla. Dal by se rozdělit na 2 hlavní části - ekonomickou, kdy stavíte město a "vyděláváte" prostředky a pak klasickou komiksově gamebookovou, kdy máte na průzkum celkem 9 sektorů vč. vlastního města. Jsou tu hádanky (složitost tak střední), ke spoustě hádanek je však třeba získat někde nějakou nápovědu a musíme mít tedy štěstí, abyste ji dostali dřív. Jsou tu eastereggy, vtipné. A (jak jinak) hledání tajných odkazů, ty se ale v tomhle GB kvůli barevnosti i s lupou hledají celkem dost blbě. GB nelze zdaleka projít a vyřešit celý na první zahrání (asi ani na druhé nebo třetí...). Vzhledem k tomu, že Vaše úspěchy se bodují a máte možnosti na začátku zvolit i různé cíle, je znovhratelnost "nevyčerpatelná".

Velmi doporučuji, hlavně při vytváření města důsledně a přehledně dělat plánek. Strašně moc informací si zapisovat a mít v tom pořádek. Zhruba v půlce knihy od 6. měsíce za to budete fakt rádi (jinak se v podstatě jako já omezíte na to, že "tak nějak by to mohlo být" a "už se budu věnovat spíš jen průzkumu sektorů"). Ke knize vydal vydavatel errata, viz zajímavosti.

07.07.2023 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Originální kniha, tak ze 2/3 fantasy a ze 1/3 scifi. Od začátku do konce je dílo prosycené záhadným tajemnem, které ani na konci není zcela osvětleno. Moc se mi líbilo, jak autor do příběhu zapletl různá historická období (postavy) až po pravěk. Prostě vynikající kniha.

05.07.2023 5 z 5

Ztracené město Ztracené město Shuky Médina

Opět vynikající komiksový GB. Na první dva díly jsem pěl pouze chválu, ta platí. Teď spíš proč jen 4 hvězdy - 1. a 2. díl byly relativně stejně velké, 3. díl je však pouze dvoutřetinový. Jestli byly v předchozích dílech některé hádanky extra složité, tak tady jsou některé brutální. Vážně nevím, jak si s nimi má poradit dítě, když ani VŠ vzdělaný člověk, který se živí hlavou s nimi má problém, i když šizením zjistí správnou odpověď... Ano, výhoda v této knize je to, že správné odpovědi jsou označené značkou (neplatí pro odkaz 155, asi errata). Hádanek je tu nicméně HODNĚ. Zážitek super, ale dítě samo to asi nedá.

+ Další kritika jsou souboje. To je od začátku opravdu špatně vymyšleno. Navíc v tomto díle snad ani není možnost výměny zbraně, kterou máte od začátku směšně slabou. A zbraně cestou potkáte, těm ale chybí statistiky.

30.06.2023 4 z 5