cori cori komentáře u knih

Kočka v umění Kočka v umění Caroline Roberts

O knize jsem měla jinou představu. Myslela jsem si, že se bude věnovat zobrazování koček od starověkého Egypta po současnost a bude obsahovat souvislý text od kunsthistorika, ale jedná se o soubor obrázků převážně z 20. století a 21. století, doplněný citáty a výroky o kočkách, pár obrazů a jejich autorů je představeno trochu blíže. Většina autorů pro mě naprosto neznámá: Vladimír Dunjič, Diane Hoeptnerová, Endre Penovac, Olivia Pendergastová, Teressa Pearsonová, Teri Chungová, Midori Jamadaová, Jonelle Summerfieldová, Owen Smith, Jane Crowtherová, David Konigsberg, Sara Buttová, Karen Hollingsworthová, Larry Welo, NormaBessouetová, Sebastiano Ranchetti, Ceri Amphlettová, Vania Zouraviliov, Kay McDonaghová, Santiago Ydańez a další.

29.10.2023 3 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Alex shodou okolností získá od prokleté dívky Luny záhadnou skleněnou kostku, která je klíčem k získání mocného artefaktu, a díky věšteckým schopnostem ho potřebují bílí i temní mágové. Musí kličkovat mezi oběma stranami a myslet vždy o krok dopředu, aby si zachránil život. Celkem zábavná fantasy se sympatickým hrdinou. Největší hvězdou je ovšem Arachné a Hvězdná bríza.

29.10.2023 3 z 5

Manželka na útěku Manželka na útěku Dee MacDonald

Connie jednoho dne dojde trpělivost s pozicí služky, chůvy, pečovatelky a taxikářky, nasedne do auta a odjíždí na sever nalézt sama sebe. Na své cestě se seznamuje s mnoha zajímavými lidmi, s nimiž se spřátelí. Dojemné je setkání s tanečnicí Jeannie, která se chce dožít devadesátky, i s ženami, které zažily domácí násilí. Poklidné roadmovie s milými a přátelskými lidmi pohladí po duši a přímo vybízí k výletu pryč z každodenního stereotypu.

17.10.2023 3 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Agentka FBI Moira je poslána na vesmírnou stanici, aby vyšetřila zmizení dcery náměstka ředitele FBI. Postupně rozplétá místní vztahy, korupci a nelegální obchody a seznamuje se s Mozkem - AI, která vše ovládá a má vlastní cíle. Vše je proloženo erotickými tajemstvími, starými fláky ze 70. let 20. století a závislostí na nikotinu. Nedokážu si představit, že by všichni v budoucnosti hulili jako fabrika. Detektivní příběh v zajímavém prostředí přináší otázku, zda se AI může zamilovat a mít vztah s jinou entitou.

17.10.2023 3 z 5

Matka, jakou jsem mohla být Matka, jakou jsem mohla být Kerry Fisher

(SPOILER) Vicky po promoci odchází od rodiny, neboť se cítí kvůli otčímovi a dvěma mladším nevlastním sourozencům odstrčená. Odjede na Korfu, kde se živí jako servírka a prožije dvě lásky. Když se stane matkou, její tchýně si její dítě usurpuje pro sebe a Vicky dojde k přesvědčení, že bez neschopné matky bude dítěti lépe, a s bolestí v srdci ho opustí, aby mu neubližovala. Babička Caro má problémový vztah s dcerou Indie, která ji zakazuje stýkat se s vnoučaty, protože nedodržuje jejich rodinná pravidla a upřednostňuje jejího "povalečského" mladšího bratra. Cesty Vicky a Caro se střetnou a dovedou čtenáře k poznání, že je vždy naděje na znovunavázání zpřetrhaných rodinných vazeb.

08.10.2023 3 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Sofie je probuzena z kryospánku po 167 letech, aby zjistila, že svět je úplně jiný a zbytky lidstva mají změněnou DNA čili křehká těla a slabé kosti a většinu fyzické práce zastávají bioroidi. Sofie má být klíčem k nalezení léku k posílení DNA a zároveň využita k interakci s bioroidem posledního typu, který se učí komunikovat s lidmi a chápat způsob jejich myšlení. Postupné poznávání nového světa, Sofiina vzájemná interakce s Ichirem i její "supermanovské" schopnosti jsou napsány velmi čtivě. Napínavé je i akční finále v městské vodárně. K zamyšlení vedou úvahy o právech bioroidech a jejich postavení ve společnosti. Pokud bude druhý díl, ráda si ho přečtu.

08.10.2023 4 z 5

Kluk v lese Kluk v lese Maxwell Smart

Maxwell Smart (narozen 1930) kanadský realitní makléř a malíř, který si v roce 2006 otevřel i vlastní galerii, vzpomíná na své dětství v polské části Haliče a hrůzy holocaustu, kdy se mu podařilo uprchnout z transportu a skrývat se s pomocí jednoho polského sedláka skoro dva roky v lesích a v jeho chlévě. Vypráví i o svém životě v Kanadě, kam se jako sirotek dostal v roce 1948, a budování kariéry a založení rodiny. Dojemné je setkání s tetou a strýcem a příbuznými kamaráda Janka, který válku nepřežil.

30.09.2023 3 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Kiva našla útočiště v královském paláci, kde ji Jarenova rodina přijala s otevřenou náručí. Vůdci rebelů - její sourozenci ji chtějí využít jako špeha. Musí si vybrat, zda zůstaně věrná rodině a její pomstě nebo své životní lásce a lidem, kteří přijali za vlastní. Karty jsou rozdány a většina hráčů hraje falešně. Kiva je dost naivní, Jaren z lásky prozrazuje největší státní tajemství a na trůn si dělá zálusk král sousedního království. Jak by na světě bylo krásně, kdyby si sourozenci navzájem nezáviděli a nechtěli se toho oblíbenějšího a protěžovanějšího zbavit. Nechápu, jak si může někdo nevšimnout, že mu na krku chybí náhrdelník s medailonem, který váží aspoň 20 deka. Korunu tomu dala princezna lesba a výrazy jako repelent, legíny a promoce královské stráže (snad přísaha, ne?).

28.09.2023 3 z 5

Lékárny s Davidovou hvězdou v čase šoa Lékárny s Davidovou hvězdou v čase šoa Tomáš Arndt

Autor se pokusil zachytit osudy židovských lékárníků a lékáren a svá zjištění prezentuje v monografii, která je plná statistik i dobových souvislostí a popisem politické situace. Kniha má 19 kapitol, v nichž se mj. zabývá pozicí židovských studentů v meziválečném farmaceutickém školství, židovskými farmaceuty, zvlášť popisuje situaci v českých zemích, na Slovensku a Podkarpatské Rusi, rozdíly mezi postavením židovských farmaceutů v protektorátu, ve Slovenském státě a na území okupovaném Maďarskem, jednu kapitolu věnuje předválečným největším farmaceutickým židovským firmám - Interpharma v Praze, Norgine v Ústí nad Labem a Ing. Robert Heisler v Chrasti, popisuje působení židovských farmaceutů v armádě - zajímavý je osud podporučice Heleny Petránkové. Součástí knihy je i 112 základních tabulek s různými přehledy a statistikami a 50 souhrnných tabulek s životopisnými údaji evidovaných farmaceutů (např. kde bydleli, kde provozovali lékárnu a její název, kdy a kam byli deportování, zda přežili či datum a místo úmrtí). Pro danou problematiku naprosto vyčerpávající práce.

26.09.2023 3 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Příběh o pomstě a trestu na lidech, kteří beztrestně vraždili a mučili politické vězně a jejich děti, upozorňuje na fakt, že většina těchto přisluhovačů režimu nebyla nikdy potrestána a dožila se klidného stáří. Muž s dírou v srdci bere světskou spravedlnost do svých rukou, aby pomstil ty, kteří leží bezejmenní v hromadných hrobech na Ďáblickém hřbitově. Jeho trestu neujde agentka, která se podílela na akci Kámen, zdravotní sestry vraždící svou nečinností či otevřeným oknem s chladným vzduchem novorozence, pankrácký bachař i sadistický vyšetřovatel. Autorka vychází ze vzpomínek a výpovědí vězeňkyň 50. let a jejich příbuzných. Kapitoly z minulosti jsou velmi smutné a dojemné. Jak autorka píše v doslovu, kniha je určena hlavně mladé generaci, aby nezapomněla na bezejmenné hrdiny českého národa.

24.09.2023 4 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Román přináší fresku popisující život v pohraničí od konce války do amnestie v roce 1955, jejíž hlavní hrdinkou je zdravotní sestra Marie, která pod změněnou identitou po návratu z koncentráku začíná nový život spolu s nalezenou holčičkou. Na pozadí politických událostí se odehrává život v městečku Krásná Lípa, kde probíhá odsun Němců, řádění Revoluční gardy, werwolfů, příjezd nových obyvatel, nárůst moci komunistů, znárodňování, zatýkání a období nesvobody. Autorka se pokusila vykreslit dobu osidlování bývalých Sudet a politických procesů padesátých let, což se jí celkem povedlo. Chtělo by to pokračování s dalšími osudy Marie, Václava, Aničky a Martina.

23.09.2023 3 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Třicetiletá Míša se s dědou Jakešem -Evženem vydává do kubánského ráje a vtipnými poznámkami glosuje rozpor mezi idylkou nabízenou turistickými průvodci a komunistickou propagandou a realitou na místě mimo turistické rezorty. Neodolala jsem a vygůglila jsem si fotku Mural de la Prehistorica.

16.09.2023 3 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Herra, dcera Tádžika a Rusky, která v Moskvě vystudovala práva, se vdá za Afghánce a odejde s ním do Kábulu. Příběh začíná po pádu Talibanu v roce 2001, kdy se v zemi objeví Američané a zahraniční pomoc a v rodině chlapec Mad, o kterého se bezdětná Herra stará. Autorka vykresluje každodenní realitu afghánských žen a pro Evropany naprosto nepochopitelné zákazy a příkazy, jimiž jim mužové vládnou. Dojemná je návštěva zničené zoo, péče o dobráckého dědečka, Madův pocit svobody při schování se pod burkou i scéna na letišti. Pravý Afghánec vždy čůrá v sedě, aby si kvůli neustávajícímu větru nepočůral kalhoty, které nemají poklopec a zavazují se na tkaloun. Zajímavá a poučná sonda do islámského pekla.

15.09.2023 4 z 5

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

Mrtvola po pěti letech s novým týmem likviduje zlé Probuzené a pátrá po Ainuovi. Opět dostane na prdel a několikrát umře, ale díky své genialitě přijde na způsob, jak provést velký restart. Týna je fakt boží.

10.09.2023 3 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Příběh z celkem originálního prostředí věznice s 3000 vězni vypráví o ranhojičce Kivě, která se dobrovolně přihlásí k vykonání zkoušky živly, aby zachránila nemocnou královnu rebelů. Naštěstí se objeví princ plný ideálů, který jí pomůže. Kiva se snaží zkoušky přežít, odhalit zdroj nákazy, která hubí vězně, a zabránit vězeňské vzpouře. Napínavé čtení, kde je milostná linka zatím jen v náznacích, má sympatickou hrdinku a určitě patří k těm lepším young adult fantasy sériím.

10.09.2023 3 z 5

Za sny Za sny Karin Krajčo Babinská

Pro ty, kteří jsou u vytržení z hitu kapely Kryštof Zůstaň tu se mnou, naprostá povinnost, pro ostatní červená knihovna o Maxovi a Marle, kteří se potkají v baru a navzájem si změní život.

03.09.2023 3 z 5

Peklověk Peklověk Eva Brabcová

Oddechová červená knihovna, v níž 48letá Jasmína přijde o práci, dostane výpověď z bytu, mladší milenec dělá mrtvého brouka a matka chce za každou cenu od své jediné dcery vnouče. Naštěstí jsou tu kámošky a její optimistická povaha, takže vše směřuje k happyendu.

02.09.2023 3 z 5

Čepel azylu Čepel azylu Lucie Lukačovičová

Sourozenecké duo a golemka Yissl se vydávají do slunného Španělska zachránit uneseného Gabriela. Při své misi se setkávají s různými španělskými (muslimskými a křesťanskými) přízraky a získávají novou parťačku Doňu Mireyu. Záporák předchozího dílu mi přišel drsnější než Tonda. Oddechové čtivo. Akce, napětí a turistický průvodce po jihu Španělska.

31.08.2023 3 z 5

Desperátka Desperátka Martina Mouseová

Pěkná slohová práce středoškolačky s prvky nadpřirozena a cool hlavní hrdinkou, která je tak drsná a soběstačná, že nikoho nepotřebuje. Matka vystupuje jen v první kapitole, pak je jen oznámeno, že umřela. Nemá žádné kamarády, o vztazích s podřízenými ve firmě, kterou v 18 založila, se také nic nedozvíme. Zajímalo by mě, jak zemřela osoba, která trezor ve Švýcarsku založila. Nejvíc mě ale dostali mluvící psi, do kterých se vtělili duchové.

30.08.2023 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Ryland je jedinou nadějí na záchranu lidstva, kterému hrozí vymření kvůli astrofágům požírajícím Slunce. Naštěstí potká parťáka a díky své inteligenci a zarputilosti a parťákově technické vybavenosti a dovednosti se mu jeho mise snad podaří. Konec mi přišel moc pohádkový a sluníčkový. Těžko si dovedu představit, že by se tak snadno za pár dní naučili jazyk toho druhého.

28.08.2023 3 z 5