cori cori komentáře u knih

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Když vynechám vylhanou anotaci "Srdce z ledu, vůle z oceli, nelítostný boj začíná", přijde mi naprosto tragické vylíčení hlavní hrdinky Caeliny, což má být údajně nejnebezpečnější vražedkyně v zemi, ale ve skutečnosti to je romantická puberťačka, která se rozplývá nad štěňátkem, láduje se cukrovím, po večerech si čte zamilované románky, když ji nejde kulečník, tak vzteky tágo drtí v zubech, miluje nádherné šaty, úpí při menstruaci a vtipně konverzuje se svými "nápadníky" Chaolem a Dorianem, s nímž se jeden večer dokonce několik hodin pouze líbá. Nikdo přece nemůže věřit, že takováto osoba při pokusu o útěk z dolů, kde byla vězněná jako otrokyně, zabila krumpáčem dozorce a 23 strážců (strana 18). Naprosto otřesný je i kapitán královské stráže ve věku 22 let, který dosud neviděl nikdy nikoho umírat (strana 256). Jak je to možné? Když na konci knihy zabije svého prvního člověka, zhroutí se a má výčitky svědomí a bojí se, že přišel o čest. Co to je za vojáka? Chápu, že se tato červená knihovna s "akční" hrdinkou čtrnáctiletým čtenářkám líbí, ale autorka by měla víc zapracovat na logice děje a věrohodnosti postav.

02.01.2016 2 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Příběh Zuzany vypráví autorka v přítomném čase od roku 1924, kdy se zázračně narodila postarším rodičům, do února 1948, kdy zachrání své dítě. Čtenář spolu se Zuzanou objevuje svět, kamarádí se s bezelstným Janem a majetnickým Hanušem, prožívá bezstarostné dětství, které ukončí vosa a Hitler, a židovskou perzekuci, slizkého arizátora Nagyho, opovržení a hlad i první a čistou lásku, terezínské ghetto, osvětimské lékařské pokusy i poválečnou degradaci na uklízečku a velkou lež, noční můry a domácí násilí. Nezvyklá je absence uvozovek při přímé řeči. Strhující příběh, který sice čerpá z holocaustu, ale kam se na něj hrabou všechny ty zahraniční XYZ z Osvětimi.

07.03.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Příběh matky, kterou totalitní stát připraví o dceru, manžela a svobodu, se odehrává v miliónech osudů již od dob komunistického SSSR a nacistického Německa po současnou Severní Koreu. Autorka jej zasadila po kulis alternativního Československa, kde byla Sametová revoluce zinscenována Státní bezpečností a všichni účastníci zatčeni. Čekala jsem větší dějové zvraty nebo emocionálnější chování obou hrdinek, ale vše se tak táhlo - pobyt ve vězení i v ústavu. Nevím, jestli to byl autorčin záměr jako metaforické vyjádření stereotypního přežívání v totalitní šedi. Hana má u mě 100%, Listopád 60%.

23.04.2022 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina se mi líbila mnohem víc než Strach. Autor dobře příběh prokládá skutečnými fakty a odkazy, takže si čtenář říká, co když na tom něco je.
SPOILER: Konec, kdy se nemohli dopočítat místností a členů výpravy, byl docela silné kafe.

04.02.2018 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

(SPOILER) Pro mne zatím nejlepší román autorky. Příběh knihovnic pojízdné koňské knihovny, které rozvážejí knihy do zapadlých horských samot v Appalačských horách roku 1937, líčí přátelství nesourodých žen, jejich odvahu, zápal pro věc i pokus o únik z rodin svázaných konvencemi. Všechny hledají štěstí a chtějí si splnit své touhy, což se jim i přes nešťastné manželství, fyzický hendykep, obvinění z vraždy a černou barvu kůže podaří.

18.04.2022 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Moje třetí hartlovka a zatím nejlepší. Fotbalista Honza s manželkou Martou a dcerami Adélou a Petrou a jejich sousedé plastický chirurg Zdeněk s manželkou Táňou, televizní hlasatelkou, s dvojčaty Tomášem a Cyrilem zažívají různé milostné eskapády, nevěry, radosti i zklamání a hledají svůj smysl života. Děj začíná v roce 1975 narozením dvojčat a končí současností. Některé situace byly fakt crazy (např. ruka v udírně).

03.10.2021 3 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Napsat román stylem Liona Feuchtwangera, který se věnuje detailům a dokáže bez nudných popisů vylíčit dobovou mentalitu, rozdílnost kultur i dobu 12.století, ze současných autorů dokáže možná jeden z tisíce. Dobová freska nám předkládá příběh kastilského krále Alfonse VIII. (1158-1214), který díky své lásce k Rachel, dceři židovského kancléře jeho dvora, změnil svůj život i způsob vlády. Nechybí intriky nepřátel Židů, královských rádců, církevních prelátů i samotné podváděné královny a její matky proslulé Eleonory Akvitánské. Strhující příběh z časů křížových výprav a problematického soužití tří náboženství na Pyrenejském poloostrově má co říci i 66 let po svém prvním vydání.

18.04.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha přináší zajímavý příběh Bohdany, která odhaluje tajemství své rodiny. Jen nechápu, proč ji nikdo (otec, nevlastní matka, teta, strýc) neřekl, že má starší sestru. Největší křivdy a zklamání vznikají z toho, že spolu lidé nemluví a nesdílí své pocity.

15.08.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Životní příběh sester Hany a Rosy přináší nečekané životní zvraty a boj o přežití během holocaustu. Kvůli zákuskové tragédii (na níž odkazuje i velice vydařená obálka, která doslova nutí čtenáře, aby se do knihy začetl a zjistil, jaké tajemství skrývá namalovaný žloutkový věneček) se Hana musí ujmout své neteře Miry. Autorka rozehrává osudové propojení tří rodin Helerových, Karáskových a Horáčkových a postupně odhaluje nečekané souvislosti. Těším se na další román, který paní Alena napíše.

05.06.2017 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Partička šesti přátel (2 partnerské páry a 2 single), bývalí spolužáci z gymplu, se vydávají na dovču na statek v beskydských lesích. Bohužel se chovají jak kreténi a to se jim vymstí. Les je potrestá. Příběh by se mohl odehrát v kterémkoliv lese, pokud by se jeden z účastníků rozhodl upéct vylepšené koláčky a podarovat jimi ostatní. Četla jsem až do konce, abych zjistila odhalení příčiny jejich potíží. Nijak zvlášť jsem se při čtení nebála.

01.07.2022 3 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Příběh dvacetileté Izabely z českoněmecké rodiny na moravskoslezském pomezí, která se v létě 1944 zamiluje do britského zajatce Billa Kinga a jako jeho manželka opouští rodinu a po nezdařeném útěku k partyzánům s ním sdílí peklo zajateckých táborů (Lamsdorf- Stalag), těžkou práci v lomu v Supíkovicích i pochod smrti do německého tábora Hartmannsdorf, není žádná červená knihovna a vše, co autorka píše, se zdá uvěřitelné. Škoda, že se nepodařilo zjistit jméno skutečné Izzy a její další osudy, jestli se setkala s rodinou a jak to bylo dál, když kolem Československa padla železná opona.
Autorka vycházela i ze vzpomínek Horace Greasleya a v románu vystupuje jeho milenka Rosa Rauchbachová, dcera majitele kamenolomu.

06.02.2021 4 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Opravdu zajímavý a smutný příběh ženy, pro níž byla mateřská láska nade vše, by si zasloužil lepší zpracování. Už samotný prolog, kdy si Mengele letící přes Atlantik v roce 1956 krátí let četbou deníku osvětimské vězenkyně, mi přijde dost nevěrohodný. Vadily mi i používané obraty (chyba autora či překladatele?) - např. pochybuji, že by v Osvětimi měli koupelny. Byly to umývárny. Nebo že by se vězni mezi sebou bavili, že se nechtějí nechat vyeliminovat. Autor si toho také dost vybájil (např. scéna s narozeninovou oslavou hrdinčiných dvojčat - upečou čokoládový dort a každý, kdo přijde, dostane kousek (cca sto lidí). Také se jí v táboře podaří nalézt balónky na výzdobu. Další těžko uvěřitelný moment je, když hrdinka vyhledá Mengeleho na fotbalovém zápasu a sprdne ho za to, co udělal dětem ze školy.
Vadily mi i patetické fráze, kterými se text jen hemží.
Už nikdy nebude ze všech pórů jejich těl prýštit radost.
Jaro snad vyrve strádající obyvatele Osvětimi z temného chřtánu smrti.
Jak jsem si přečetla v medailonku autora, věnuje se jako historik hlavně církevním dějinám a inkvizici. Jako romanopisec u mě pohořel.

23.05.2020 2 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Neuvěřitelná dobrodružství českého poutníka, který si s ničím neláme hlavu, nasadí americký úsměv, prohrábne si blonďaté háro a kráčí rovnou za nosem za svým cílem. Některé situace jsou vypointované až absurdum. Myslím si, že autor v zájmu čtivosti ze sebe dělá většího "prosťáčka", než ve skutečnosti je. Viz vecpání se do ženského sektoru u Zdi nářků nebo koupel s krvavými puchýři a oděrkami v Mrtvém moři, nejslanějším jezeře na světě. Jinak před ním smekám klobouk. Je borec.

Ráno jsem si balil věci za velké pozornosti místních. Dost možná jsem první Evropan, kterého ve své zapadlé asijské vesničce viděli. Protože pohled na týden neumytého Ladislava je zejména po ránu vpravdě žalostný, myslím, že v téhle vesnici vstup do Evropské unie nikdy nepodpoří. Budou se bát, že k nim z EU přijdou tihle špinaví somráci a seberou jim práci.

28.03.2016 3 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Příběh sběratele vltavínů Pavla se odehrává na přelomu 80. a 90.let.Čtenář sleduje jeho milostné peripetie od zamilovanosti, manželství po rozvod a hlavně život lovců vltavínů, který se změnil ve tvrdý kšeft s příchodem kapitalismu do Čech. Zajímavý uvěřitelný příběh ze života českých zlatokopů.

03.12.2015 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Román určený především mládeži popisuje poslední měsíce komunistické diktatury v Rumunsku na životě sedmnáctiletého Cristiana, který je vydírán tajnou službou, aby donášel na britského diplomata, u kterého jeho matka uklízí. Autorka se zaměřuje na vykreslení každodenního beznadějného života v Bukurešti plné udavačů, štěnic, front na cokoli a hladových psů i lidí. Román vrcholí prosincovými událostmi, kdy Rumuni vyšli do ulic a došlo ke střelbě do demonstrantů a jejich zatýkání a týrání. Krátké kapitoly stupňují napětí s otázkou, kdo je udavač a zda Cristian přežije.

07.01.2024 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Příběh o pomstě a trestu na lidech, kteří beztrestně vraždili a mučili politické vězně a jejich děti, upozorňuje na fakt, že většina těchto přisluhovačů režimu nebyla nikdy potrestána a dožila se klidného stáří. Muž s dírou v srdci bere světskou spravedlnost do svých rukou, aby pomstil ty, kteří leží bezejmenní v hromadných hrobech na Ďáblickém hřbitově. Jeho trestu neujde agentka, která se podílela na akci Kámen, zdravotní sestry vraždící svou nečinností či otevřeným oknem s chladným vzduchem novorozence, pankrácký bachař i sadistický vyšetřovatel. Autorka vychází ze vzpomínek a výpovědí vězeňkyň 50. let a jejich příbuzných. Kapitoly z minulosti jsou velmi smutné a dojemné. Jak autorka píše v doslovu, kniha je určena hlavně mladé generaci, aby nezapomněla na bezejmenné hrdiny českého národa.

24.09.2023 4 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Příběh se odehrává v Londýně v letech 1845 až 1846, kdy se slečna Eleonora Beadyová snaží na soukromé klinice svého poručníka studovat a praktikovat medicínu, na kterou má talent. Dobová morálka a úzkoprsost licencovaných lékařů ji brání v jejím zájmu a hrozí jí obvinění za porušení zákona. K tomu se připojuje dilema, zda se vdát či pokračovat pokoutně v medicíně. Obě autorky vystupující pod pseudonymem Audrey Blake Regina Sirois a Jaima Fixsen skvěle vystihly dobové reálie a díky studiu dobových lékařských žurnálů popsaly i konkrétní medicínské případy. Svým románem také vzdaly hold odvážným průkopnicím v mužských oborech.

07.09.2022 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Osiřelá dívka s českou matkou a ruským otcem se v roce 1947 dostává do Československa ke své tetě, která ji sežene ženicha - hostinského v Heřmánkovém údolí (válečného invalidu). Musí se překonat všechna protivenství ze strany nemocného manžela i nastupujícího komunistického režimu, aby svým pěti dětem zajistila vše potřebné. Dojemný příběh z nelehké doby o ženské síle.

11.07.2022 3 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Nádherný román o manželské a rodičovské lásce v podmínkách opuštěného ostrova jsem přečetla jedním dechem.

28.03.2020 4 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Sofie je probuzena z kryospánku po 167 letech, aby zjistila, že svět je úplně jiný a zbytky lidstva mají změněnou DNA čili křehká těla a slabé kosti a většinu fyzické práce zastávají bioroidi. Sofie má být klíčem k nalezení léku k posílení DNA a zároveň využita k interakci s bioroidem posledního typu, který se učí komunikovat s lidmi a chápat způsob jejich myšlení. Postupné poznávání nového světa, Sofiina vzájemná interakce s Ichirem i její "supermanovské" schopnosti jsou napsány velmi čtivě. Napínavé je i akční finále v městské vodárně. K zamyšlení vedou úvahy o právech bioroidech a jejich postavení ve společnosti. Pokud bude druhý díl, ráda si ho přečtu.

08.10.2023 4 z 5