Clea3112 Clea3112 komentáře u knih

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Elon Musk má mnoho tváří - houževnatý snílek měnící nereálné sny v realitu, pracovitý dříč, neoblomný puntičkář, neutuchající organizátor a manažer, inovátor, hledač, pedant, sebestředný narcis, technology nerd, emocionálně omezený autista, jeden z nejbohatších lidí planety investující všechny své peníze pro blaho lidstva v budoucnosti, charismatická a fascinující osobnost, jež budí - ať chcete, nebo ne - respekt a uznání....... Záleží, z jakého úhlu na něj budete nahlížet a co budete chtít vidět. Podle toho ho budete zřejmě i hodnotit, obdivovat, či nesnášet. Kniha je velmi podrobná, čtivá a technicky založený čtenář si to opravdu užije.

03.02.2022 4 z 5

Krásné. Půvabné. Vtipné. Laskavé. Moudré. Hravé. Podnětné.Nevšední.Něžné.....Moje první setkání s Dalajlámovou kočkou, ačkoli se jedná o třetí díl, a jsem okouzlena. Autorovi se opravdu podařilo skloubit na malém prostoru tak mnoho - hlubokou moudrost i lehkost pobavení, originalní pojetí příběhu s každodenností obyčejného dne, mnohaletou tradici východní filozofie s velkorysou chápavostí nedokonalosti lidské existence. Těším se na další díly.

05.10.2021 5 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Muriel Barbery má neobvyklý dar tvořit něco něco jako zenovou literaturu. Zaměří se na každý maličký detail, každému slovu, každé větě dodá správnou vůni, barvu, chuť, melodii, takže celý text vnímáte všemi smysly a vychutnáváte si jej v tichém opojení a s blažeností v duši. Zpomalíte, zklidníte se, ztišíte a vše, co se zdálo před chvílí podstatné, se rozplývá v opojném okamžiku štěstí z přítomnosti. Samotný příběh není tak důležitý, naopak ten je spíše "kulisou" procesu vědomé pozornosti zaměřené na detail. Celý román je taková "zenová zahrada" slov. Vše má své místo, svůj smysl a kromě krásy a půvabu vnímáte nepopsatelný klid a harmonii. Kniha nebude - v dnešní uspěchané době, kdy lidé mají problém se zastavit a vidět krásu v maličkostech - asi pro každého, ale pokud se naladíte na tuto autorčinu filozofii, poddáte se ji, užijete si ji a budete oklouzeni.

05.10.2021 5 z 5

Otroci sexu Otroci sexu Jan Janula

Výstižný název. Na řadě rozmanitých příběhů z reálného života jsou představeny různé typy deviantů, kteří jsou prakticky v područí svého chtíče a kteří neumějí, nechtějí, nebo nemají sílu krotit své vrozené pudy. Kniha je psána věcně a plní bezesporu i svou edukační misi na poli sexuální osvěty.

19.03.2019 4 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Myslím, že Palahniuk rozděluje své čtenáře na ty, kteří ho zbožňují a jeho knihy si užívají a na ty, kterým jeho knihy nesedí, či je přímo zavrhují. Já osobně mám u Palahniuka problém s jeho přístupem k námětu a literárnímu zpracování. V jeho knížkách vždy objevím zajímavý, originální, ač třeba lechtivý, ale vtipný nápad. Ale literární uchopení toho námětu je vždy těžkopádné, kostrbaté, unylé. Výsledek - totální nuda! Bohužel se tento můj zážitek a dojem opakuje a nedokážu se ubránit pocitu, že to, co se může vydávat za originalitu, je pouhé diletantství a amatérismus. Zkusím ještě „Klub rváčů“ a pokud mě ani tady autor nepřesvědčí, přesunu se s klidem do druhé skupiny čtenářů.

05.02.2019 2 z 5

Když se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozdě Když se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozdě Zuzana Součková

Pohodová motivační brožované knížečka o tom, jak si užít sport, přesněji běh i v pozdním věku. Letmotivem knížky je spíše radost ze sdílení a vědomí, že můžu dělat to, co mě baví. Pro profi, či ambiciozní běžce není, to ale autorka nezakrývá. Součástí jsou i jednoduché recepty a autorčiny postřehy "z trati". To, co celou knížkou prostupuje, je pozitivní enrgie, a za tu přidávám čtvrtou hvězdu. Zuzce přeju, ať pokračuje a své čtenářky si určitě najde napříč generacemi :)

08.11.2018 4 z 5

Jarní vody Jarní vody Ivan Sergejevič Turgeněv

Krásná ruská klasika. Kniha plná vášní a citů, schovanými za řádky popisného realismu. Je úžasné, jak příběh zasazený do reálií tolik vzdálených našim časům, je tak nadčasový. A lidé stále a všude stejní. Byl příběh smutný? Máte-li rádi sladkou romantiku, pak asi ano. Máte-li rádi život se vším dobrým i špatným, co přináší, potom ne. Vždyť Gemma, ač po bolestném zklamání se Saninem, prožila radostný, plnohodnotný život, který ji přinesl spokojenost, velkou rodinu, zázemí materiální i emocionální.Ve vztahu s Klueberem usychala již na samém počátku. Život se Saninem byl příslibem prudké vášně, ale mnohých nejistot. Saninův život po ohlédnutí tak idylicky nepůsobí. Ale každé životní zaškobrtnutí přináší poznání a chcete-li jít dál, i pokoru a odpuštění. A to se dostává i Saninovi. A co je v příběhu nejkrásnější, je něžný, křehký cit, který i přes mnohé vnitřní bolesti a utrpení, v obou hrdinech zůstává a je příslibem tichého souznění, odpuštění a porozumění.

17.02.2018 5 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

McEwan nemůže zklamat. Jeho nejnovější proza je psána zdánlivě v odlehčeném tonu, neboť hlavním hrdinou i vypravěčem v jednom je dosud nenarozený plod v matčině lůně, který se stává nuceným svědkem osnovované vraždy vlastního otce. Ze své pozice je pasován do role pouhého pasivního pozorovatele a komentátora dění vnějšího světa, což však autorovi poskytuje neomezený prostor k pronášení postřehů mnohem dalekosáhlejšího a globálního charakteru. Domnělé komično je však iluzorní a kdo zná McEwana, ví, že autor jde vždycky hloub. McEwan miluje psychanalýzu a jen s ní můžeme porozumět - na první pohled -iracionálnímu chování jeho hlavních aktérů. Nabízí se otázka, proč věcně a rezolutně působící Trudy opouští milujícího manžela a pokaždé bezuzdně podléhá chtíči svého nového, materiálně založeného a intelektově prostšího partnera, mimochodem vlastního švagra. U kořenů stojí pudovost, která dovoluje, že společenské masky padají a aktéři zapomínají - alespoň na chvíli - na své "role". V hloubi duše submisivní Trudy a v podstatě plný komplexů Claude nechávají vyplynout na povrch svá prapůvodní já. Psychologických rovin je však v románu více a McEwan znovu ukazuje, co všechno umí - na malém prostoru (děj se prakticky odehrává pouze v domě rodičů) a v krátkém časovém rozsahu (2-3 dnů) rozehrává bravurní zápletku s nejednoznačně vykresleným psychologickým profilem hlavních hrdinů, spoustou úvah k dnešnímu světu i umění. Vážná témata v obalu úsměvna. Bravo.

"...Claude přistoupí blíž, položí ji ruku na rameno a zašeptá ji do ucha - Nenávidíš mě? Nesnaž se mě pořád tak vzrušovat. Jenže je to tak. Skrz jeho polibky a své slzy říká - Prosím tě. Claude. Ne. Neodvrátí se, ani ho neodstrčí. A já už mám jeho prsty pod hlavou a pomalu se tam činí..."

06.02.2018 5 z 5

Ta zrzavá Ta zrzavá Sára Saudková

Každý si píše nějaký životní příběh. A každý si v něm hraje nějakou tu svou roli. Jakou, to už záleží na každém. Je zajímavé sledovat, jaké koření kdo používá a jaký pokrm nakonec uvaří.... Pikantní, hořký, sladký, či nakyslý.... Autobiograficky laďěný příběh Sáry Saudkové je její subjektivní zpovědí a reflexí jejího života. Možná i odpovědí, či reakcí na Fotografa. Ačkoliv Sára reflektuje i období , které období soužití s Janem předchází i následuje, je část věnovaná době, kdy byla Janovou partnerkou, asi nejstěžejnější a pro mnohé i nejzajímavější. Hodnotit jejich vztah mi nepřísluší, faktem však zůstává, že se v určité životní fázi setkaly dvě svéhlavé osobnosti, které se na sebe navázaly silnou vazbou, jež v okamžiku, kdy došlo ke zkratu a světlo zhaslo, zanechala šrámy u obou. Z literárního hlediska oceňuji Sářin styl. Píše svižným jazykem bez zbytečných příkras, otevřeně, věcně, nebojí se být lehce přidrzlá, ale neuráží, nebrání se ani sebeironii. Když na to přijde, nešetří nikoho, včetně sebe...Těžko říct, nakolik blancuje mezi tím, čím opravdu je a tím, jak by chtěla být vnímána... "Hm, kdybys jen tušil, jak naopak předstírám sílu, pomyslím si v duchu. Pořád. Jako bych se bála, aby mě svět nesežral..." Takových vyznaní však v knize zas až tolik není. V každém případě kniha stojí za přečtení. Literární perla to není, dobarvuje však kolorit české kulturní krajiny :)

22.12.2017 3 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Náročné (tématicky) čtení (zvláště že jsem se do knihy pustila záhy po knize A. Mornštajnové Les v domě). Toxický rodinný vztah, neschopnost milovat své dítě nepodmíněně, zničující sebedestrukce...to jsou hlavní motivy prolínající se tímto příběhem. Při čtení dalších a dalších řádků si říkáte, kde jsou hranice sebeúcty ...ale pro dítě (ač už později dospělé), které nikoho jiného nemá a nepokřivenou čistou mateřskou lásku nepoznalo, je situace téměř bezvýchozí. Smutný příběh.

27.06.2023 4 z 5

Buddhovy příběhy na dobrou noc Buddhovy příběhy na dobrou noc David Michie

Buddhovy příběhy na dobrou noc ... jsou příběhy, ne nutně na dobrou noc, ale určitě plné momentů drobné reflexe a životní filozofie, zahalené do každodenního života nás všech. V některých se poznáte, v jiných ne, ale právě mix tohoto přístupu činí knížku jedinečnou, křehkou a přitom uchopitelnou. Na příběhy je třeba se naladit, udělat si čas ....a vychutnat si je. Pak splní své poslání.... Pěkné !

21.11.2022 5 z 5

Vy jste placebo Vy jste placebo Joe Dispenza

AUDIOKNIHA : Rozhodnete-li se změnit cokoliv ve svém životě a uvěříte-li tomu, že je to možné, pak je to skutečně možné. To je hlavní poslání knihy, podepřené mnohými příklady ze života a praxe.Kniha může být vaším průvodcem, motivačním koučem, rádcem, kamarádem i oporou v nelehké situaci. Uvěříte-li autorovi a hlavně sami sobě, dojdete, kam potřebujete. Na závěr dvě inspirativní vedené meditace.

09.09.2022 4 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Žijeme v době bez hranic, kdy díky moderním technologiím téměř nic není nemožné. Jsme tím tak fascinováni a unášeni, že zapomínáme na úplně obyčejné věci, jako je - chodit ven na denní světlo, v noci spát, jíst podle přirozených denních rytmů a hýbat se. S. Panda nám srozumitelným způsobem a přitom založeným na řadě pokusů vysvětluje, že návrat k těmto základním principům může ovlivnit náš život více, než si myslíme. Kniha je inspirativní a nápaditá. Doporučuji dávkovat po částech, abyste stíhali vstřebávat.

03.01.2022 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Anna Cima je takový náš "český Haruki Murakami" :) Inspirace Murakamim je v autorčině díle nepopiratelná (magický realismus,prolínání reálného světa s fikčním, intertextualita ....a koneckonců i sama autorka svůj obdiv k japonskému velikánovi přiznává), ale to vůbec neubírá na originalitě, půvabu, dynamice a celkovém pojetí jejího románu.Myslím si, že se jí velmi obratně podařilo uchopit kouzlo Murakamiho románů, zasadit ho do českého prostředí a tím si získat duši českého čtenáře, který leckdy Murakamiho literárním hrátkám odolává.Cimy příběh má spád, stupňující, ale trefně dávkované napětí,magická fikce se nerozjíždí tak divoce jako u Harukiho, a proto i čtenář, který tomuto žánru zcela neholduje, je ochoten přimhouřit oko a nechat se unášet příběhem linoucím se ve třech rovinách. Moc mě to bavilo !

15.10.2021 5 z 5

Tibet: Tajemství červené krabičky Tibet: Tajemství červené krabičky Petr Sís

Dětství je pro většinu z nás spojováno s pohádkovým tajemstvím, magickým dobrodružstvím, imaginárními kamarády a vzpomínkami na hřejivou laskavost našich nejbližších. V tomto duchu se nese i příběh Tajemství červené krabičky. Můžete ho číst jako poutavý cestopis do země opředené tajemstvím, do Tibetu, který je symbolem pokoje, lásky, míru a harmonie, do země, která – zvláště v dobách budování těžkého reálného socialismu východního bloku – musela fascinovat svou pestrostí a tolik odlišnou rozmanitostí. Ale můžete ji také číst jako cestování lidské duše, která se toulá, pátrá, hledá a nachází ….. V jednoduchosti je krása.

05.01.2019 4 z 5

Měla jsi vůbec někdy rodinu? Měla jsi vůbec někdy rodinu? Bill Clegg

Zajímavě vystavěný příběh, jehož podstatě se blížíte s každou odloupnutou slupkou v podobě nové kapitoly. Vyprávění o lidských slabostech, nepochopení, provinění mezi nejbližšími, ale současně i naději v hledání cesty k odpuštění a smíření. Knihu bych zřejmě běžně ohodnotila až 4 *, ale neboť jsem ji četla záhy po "Haně" Aleny Mornštajnové (a ač příběh reáliemi zcela jiný, ve filozoficko-etické podstatě velmi podobný), musím zůstat na 3 a půl *. Určitě ale stojí za přečtení !

02.01.2019 3 z 5

Po Valentýnu Po Valentýnu Esther J. Ending

Sociální sonda do jedné dysfunkční rodiny v Holandsku/Španělsku, ale tento příběh je vlastně tak univerzální, že se mohl odehrát kdekoliv na světě. Pětice (resp. čtveřice) mladých lidí, která se plácá v marastu destrukčních zážitků, kterými si prošla od nejútlejšího dětství, z níž si každý sám po svém zkouší najít svou vlastní cestu, jak naložit se životem. Dlouhodobě deformované vzájemné rodinné vztahy a jizvy na duších paradoxně stmelují tuto jinak nesouroudou čtyřku/pětku sourozenců (tři různí tatínci na pět dětí). V knize je téměř vše - incest, promiskuita, pedofilie, alkoholismus, drogy, sbevražda, psychické nemoci, schizofrenie, potlačované emoce, homosexualita a zoufalá bezmoc najít východisko, naději ....Ač to v principu není veselé čtení, autorce se podařilo vystavět čtivý příběh se zápeltkou a přiměřenou dávkou napětí, které částečně poleví až v závěru knihy.

24.11.2018 3 z 5

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi Pavel Kosatík

Komiksy opravdu nevyhledávám, takže Výzva 2018 se stala opravdovou výzvou :) Přesto musím říct, že zpracování tématu nebylo špatné. Může-li tato forma pojetí jedné z komplikovaných kapitol naší historie přispět k její popularizaci v nejširším slova smyslu, pak říkám: Ano. Příběh je notně zjednodušen a otesán, ale hlavní dilema nejvyšších politických špiček té doby je představeno trefně. Pragmatimus versus národní hrdost. Mýtus versus tvrdá realita. Ani po tolika letech není snadné najít správné odpovědi.

06.06.2018 3 z 5

Musím přiznat, že jsem knihu přečetla s potěšením a bavila mě. Je psána svižným, svěžím jazykem, ochucena patřičnou dávkou lehkého humoru a sebeironie, prosycena celou řadou autorových postřehů a jeho vlastního vnímání asijské reality. Kniha je zajímavá nejen tím, že představuje střípky z každodenního života obyčejných Nepálců a Číňanů, ale prozrazuje mnohé i o autorovi... a tím potažmo nastavuje zrcadlo i nám....Oceňuju Láďovu odvahu vyrazit samotnému s baťůžkem na zádech do krajin natolik vzdálených kulturně i fyzicky a čelit tamním každodenním výzvám bez záruk tradičního pohodlí nabízeného cestovkami, bez znalosti místního jazyka a s vědomím, že vlastně nic nevím .....Je to samozřejmě autorova volba, která mu však dovoluje odhalovat jak neznámá místa a mentalitu lidí zdejších kultur, tak jeho vlastní nitro....Za zdánlivým valem autorovy sebeironie a decentního sebemrskačství se skrývá vnímavá duše, která ví, že neexistue jen černé a bílé, že v životě je třeba umět dávat i brát a lidi dobré i zlé najdete všude...... "Za celý večer jsme si neřekli jediné slovo, ale přesto jsme si dokonale rozuměli. Nevěděli jsme o sobě nic víc než to, že jsme lidmi. A právě lidská blízkosta důvěra překlenuly všechny rozdíly mezi námi..."

07.12.2017 4 z 5

Malý princ v nás Malý princ v nás Mathias Jung

Malý princ v nás je takovou volnou filozoficko-literárně-psychoanalytickou interpretací Saint-Exuperyho slavného díla pro malé i velké čtenáře. Může pomoct těm, kterým jsou interpretace literárních děl vzdálené, nebo naopak prohloubit směr úvah, ke kterým jste sami dospěli na svém putování s Malým princem po planetách "vašeho" vesmíru.Hezké.

26.02.2023 5 z 5