ClariceL. ClariceL. komentáře u knih

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Dostala jsem knihu jako dárek a docela jsem měla radost, protože jsem o autorce hodně slyšela a konečně měla možnost se s ní seznámit. Docela dobré. Napínavé je to v tom, že pořád hádáte, kdo to udělal. Opakují se tam teorie a motivy, ale je to tak prostě pořád dokola. Kdybych kreslila křivku, tak mi to přijde stále na stejné vlně a ani v závěru se nevyšvihne do výšin. Nepoužila bych přímo slovo nudné, ale nějak zvlášť mě to neoslovilo.

21.07.2022 3 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Myslím, že by měla autorka zůstat u těch strašidelných domů. Nevím, jestli bylo dobré pustit se do jiného podžánru, navíc v sérii. Mně se to nelíbilo. Do půlky se ty dny tak pořád opakují, pak zjistíte o co jde a to pro mě není moc vyvedené. Obracela jsem stránky a vyhledávala jen místa důležitá pro děj. Clare mi nebyla nijak zvlášť sympatická a od Darrena jsem čekala, že se z něj něco vyklube, ale zdá se, že je to jinak. TO, co je v lesích a kolem domu mi přišlo nudné. Takové hloupé.
Mám všechny knihy Darcy Coates, strašidelné domy jsou fajn, jsem zvědavá na Kořist. Na autorku nezanevřu samozřejmě, ale tohle mi hodně nesedlo. Z některých komentářů je cítit velké nadšení, takže si čtenáře najde. Čtenáře, kteří se v knihách zatím nesetkali s opravdovou hrůzou a s tím, jaké podoby může mít zlo.

11.12.2021 2 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Na knihu jsem narazila náhodou, neznám autora ani jeho styl. Je rozdělená do dvou částí. V té první se mi líbil kariérní postup Karla, jeho práce pro Heydricha včetně situací, dialogů a úvah. Celý vývoj situace v Německu se čte dobře. Bylo to zajímavé. Přiznám se, že působení Viktora u mafiánské organizace mě moc nebavilo a některé stránky jsem přeskočila.
Přečetla jsem ji brzy, tak nějak to ubíhá, protože se tam prostě pořád něco děje. Ani tak nechcete vědět, jak to skončí, ale co dalšího se zase stane. Ono totiž ten závěr se dá vydedukovat z vložených kapitol na začátku. Děj se dá předvídat. Té brutality je tu hodně. Nejen co do detailů, ale i četnosti. Mně ty scény, které se pořád opakují v různých proměnách, zastiňovaly to ostatní. Buď to byla otupělost, nebo snížené vnímání emocí. Nevím. Já chápu, že je důležité o těch hrůzách, co si nedovedeme představit, psát, ale tady to bylo tak rozpitvané, že mi to nedalo tu hloubku. K žádné postavě nemám vztah. Nebyl ani čas se zamyslet nad charakterem, emocí. Viktor má plus, za dobrotu...a drží se dobře. Karel mi přišel jako slaboch a nasáknout či propadnout manipulaci a ideologii, to pro něj nebyl problém.
Kniha je to obsáhlá, čtivá, hodně brutální a smutná. Ale líbila se mi a k přečtení bych ji doporučila.

18.08.2021 3 z 5

Křižovatky Křižovatky Fráňa Šrámek

Pocity marnosti a samé tragédie. Štěpa Havlenová lásku hledající, ale zbloudilá. Vilík Gabriel sám sebe a smysl života nenalézá. I ostatní postavy jsou osudem zkoušeny. Vnitřní pocity a úvahy hlavního hrdiny - krása. Jazyk - nádherný. Při čtení jsem cítila to, co chtěl básník říct, ale bylo to docela těžké a složitější.

28.04.2021 4 z 5

Kocourek Sklíčko a Sova Pálenka Kocourek Sklíčko a Sova Pálenka Gottfried Keller

Moc pěkná dospělácká pohádka. Je tam radost, smutek, vtip i ponaučení. Jak Sklíčkův, tak i příběh sovičky Pálenky se mi moc líbil.

05.10.2020 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

I v tomto díle se to hemží plesy, sedánky a korzováním po parcích, ale Catherine je docela sympatická, trošku naivní, slečna a ten příběh se mi moc hezky četl. Nebyla to nuda, naopak takové svěží a lehké čtení.

31.08.2020 4 z 5

Jak skončila Dolores? Jak skončila Dolores? Herbert George Wells

Příběh vyprávěný v první osobě Štěpánem Wilbeckem o několikaletém soužití s Dolores. Ženou krásnou, hysterickou, majetnickou, nešťastnou a pošetilou. Je to příběh o závislosti a hledání, o spokojenosti i osamělosti. Ani nejde popsat děj. Je to celé jedna dlouhá úvaha a zamyšlení nad životem. Moc pěkné, hezký jazyk.

19.06.2020 3 z 5

Děti Děti Howard Fast

Příběh dětí z jedné obyčejné ulice, obyčejného bloku. Na Horním konci žijí Američané či Italové, Dolní konec je obydlený černochy - ostudou bloku.
Jedenáctiletý židovský chlapec Icek je nám vypravěčem. Má kamaráda Švícka a miluje holčičku Marii. Sní o věcech, které se nedějí. Hlavně o krásné zahradě se spoustou stromů a květin. Cítí se méněcenný a bojí se Oldy. Olda může všechno. Je bohatý, líný, rád vyvolává hádky, pere se a bije ostatní děti. Když Icek vyleze na střechu a přeskočí zeď, není důležité, že se zranil. Je hrdinou. Už se nemusí bát Oldy. Ten má velké plány. Vytvořit tlupu, bandu, ozbrojit se klacky a obušky. Je to dobrodružství a několik chlapců se přidá. Musí se přece poprat s Černým břicháčem z Dolního konce. Je to boj v přesile. V nenávisti, krutosti a vulgárnosti, která se zrodila v dětech. Příliš pozdě Icek pochopí, že už nikdy nebude nic jako dřív. Sny o krásné zahradě vystřídají navždy sny o vině.
Krátký příběh viděný dětskýma očima, kde autor zachytil vše podstatné a jednoduchou formou přiblížil rasovou nenávist.

03.06.2020 4 z 5

Krejčí z Osvětimi Krejčí z Osvětimi Martin Greenfield

Příběh je vyprávěn věcným a trochu strohým stylem,ale nechybí mu výpověd patnáctiletého chlapce,který za branami koncentračních táborů přišel o celou rodinu.Všechno co viděl a zažil v něm zanechalo vzpomínky,které nelze vymazat. Měl štěstí,přežil, a když se mu ozval příbuzný z Ameriky, dostal šanci mít znovu rodinu a nový život. Díky své píli a nadšení se vypracoval v oboru a práce se stala smyslem života. Začátky nebyly lehké, ale nitku po nitce se mu podařilo prosadit.
Název knihy láká na, především, další z příběhů válečných hrůz,ale ani druhá polovina o začátcích v Americe není nijak špatná. A výčet osobností, které firma Greenfield obléká? Proč ne, když se dokázal prosadit. V knize je dost míst, která mě nenuceně dojímala a je to prožitý příběh jednoho života.

15.07.2019 4 z 5

Neviditelná zranění Neviditelná zranění Věra Fojtová

Kniha je ohromně čtivá. Moc hezky jsem se ponořila do příběhu šestnáctileté Rút, která nás provází svým smutným osudem. Autorka přiznává, jak je těžké vžít se do pocitů, které sama neprožila. Je to příběh jen z části pravdivý, a i když vás chytne, rozpláče a ohromí popisy hrůz, přece jen je to pro mě jiné, než životní osudy, které jsem četla v jiných zpovědích.
Ervínův příběh, který zabere jen malou, závěrečnou část knihy, je určitě zajímavý, ale mohl by dostat svůj větší prostor, více propracovaný a myslím, že by mohl hodně zaujmout. Takhle mi připadne jen jako doplnění stránek, kde na malém prostoru ovoní, ale už si nemůžete úplně ochutnat. I tak se mi ta kniha líbila a má silná místa.

02.03.2017 3 z 5

Tajnosti města Marseille Tajnosti města Marseille Émile Zola

Kniha nás zavede do Marseille v delším časovém období.Sledujeme příběh Maria Cayola, který se snaží dobrat ke spravedlnosti,aby napravil hříchy svého bratra Filipa.Nechybí láska, následky s ní spojené a spousta nenávisti ze strany bohatých.Příběh se mi moc líbil, stejně jako vylíčení hospodářské krize, revoluce 1848.Následná epidemie cholery, která zasáhne i do osudů postav příběh ukončuje.

08.06.2016 4 z 5

Čemu se smála Adina Mandlová Čemu se smála Adina Mandlová Ondřej Suchý

Čtenář by řekl,že na sebe Adina už všechno práskla ve své knize a nebude lehké něco doplnit.Pan Suchý si dal opravdu mravenčí práci se získáním spousty dalších informací,a tak se můžeme znovu ponořit do černobílého světa.Některé vzpomínky kolegů nejsou zrovna pozitivní,ale to už tak bývá.Jaká byla Adina mimo své role,když přišla z flámu,kde zazářila,do svého prázdného bytu si můžeme domýšlet věčně.Mnohokrát jsem o ní přemýšlela a vidím ji jako ve filmu Noční motýl.Někdy je prostě Kiki,ale doma zůstává Ančou.Závěr knihy to tak nějak vystihuje docela přesně.

14.03.2016 5 z 5

Hraje František Smolík Hraje František Smolík František Černý

Vedle starosty Buzka,poustevníka Školastyka či vrcholného profesora Málka,ztvárnil Smolík množství rolí především v Městském divadle na Královských Vinohradech a v Národním divadle.Sám si tvořil masky,detailně zpracovával text a měl smysl pro zušlechtění každé postavy.Jako sám byl člověkem slušným a noblesním.Kniha se moc hezky čte,větší část je věnována právě divadlu a plynule přechází k filmu a rozhlasovým hrám.

31.10.2015 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Dárková e- kniha. Když se to kolem Znamenité mrtvoly rozjelo, moc jsem ji neregistrovala. Upřímně, spíš odvracela zrak od obálky, která mnohé zaujala. Proč? Podobných obalů vidíme denně, jenom jiný předmět porcování. Několik prvních kapitol jsem si říkala, jestli to bude pořád takhle, tak nevím teda. Čtu horor, thriller s různou nechutností, ale tady je to tak syrové a emočně chudé, že se prostě bráním do toho pomyslného zrcadla nakouknout. Není to přímo děj, spíš popis společnosti a ukázka charakterů. Určitě je nad čím se zamyslet. Konec, vzhledem k tomu, jakým stylem se příběh ubírá, nemohl být jiný. Chladná a věcná manufaktura

02.05.2024 4 z 5

Tylda Tylda Richard Pachman

Moc hezky napsaný příběh. Autor vypráví osud své babičky a celé rodiny z Olomouce. Je to psané laskavě a s citem, i když jsou některé události velmi smutné. Částečně zjistíme, jak to vypadalo v Olomouci před a později ve válečném období. S Tyldou se procházíme městem a pokud jsou vám místa známá, je to určitě zesílený zážitek. Ale i pro ostatní je to silný příběh jedné rodiny, která i ve zlých časech drží pospolu.

06.11.2023 5 z 5

Touha Touha Helen Hardt

Jako dárek jsem hledala něco podobné padesáti odstínům a výhodně jsem koupila celou sérii. Obálky taky pěkné. No když jsem doma listovala, tak víte co? Já jsem se styděla ji darovat. No samozřejmě jsem si o volnu eroticky početla. Téma zajímavé, komplikované, jsou tam překvapivé a dramatické zvraty. První díl je takový seznamovací, další dva odkrývají víc a víc tajemství sourozenců. Je to erotický román, takže tam máme sexu plno, ale celkem vás to přestane bavit, jak četností, tak tím, že je to pořád stejné. Talon má určité potřeby, tak se to ani jinak psát nedá. Já mám radši to napětí, oťukávání, erotické dusno a pak... Ale žánrově bych to nehanila, tak hrrr na to. Průměrně dobré.

14.08.2023 3 z 5

Láska a přátelství Láska a přátelství Jane Austen

Tak to bylo skvělé, hodně jsem se nasmála. První dopisy jsem četla uctivě a vážně, litovala tu dobu, že snad to ani není možné být tak naivní. Ale Lauřiny dopisy pokračují ve stejném duchu, tak teprve mi to došlo. Tohle bych mohla vidět i na divadle. Situace, které prožila jsou úsměvné, ironické a na malém prostoru se skvěle pobavíte. No pokud to Jane psala v tak mladém věku a pro pobavení společnosti, tak se jí to velmi povedlo. Vůbec jsem nečekala, že se budu tolik smát a málem omdlévat na pohovce.

30.07.2023 5 z 5

Holky se čtečkou Holky se čtečkou Vítězslav Jareš

Pohodová kniha, dobře se čtou kratší kapitoly. Nad Katčiným životem máte spoustu emocí. Zamyslíte se, litujete, pak se zase zasmějete. Takové ze života. Její nové přítelkyně, Sovy, jí otevřou oči a Katka zjistí, že všechno může být jinak, než se na první pohled zdá. Cesta k nalezení té druhé není lehká, ale uvidí se, jestli se to Katce podaří. Hodně mě štval ten vedoucí, co ten si dovoluje. Jenže zase jedna strana pohledu. Všechny soví kamarádky jsou sympatické i se svými osudy. Taky se mi hodně líbil ten začátek, když Katka zjistí, jak se věci mají. Rozhovor s Pavlem o jejich vztahu je plný emocí a právě ten šok a postupné zpracovávání je myslím hodně přesně popsané. Pěkná knížka, taková živá.

22.08.2022 4 z 5

Chlapec v parku Chlapec v parku Ashley J. Grayson

Začátek je takový rozvláčnější, ale neměla jsem pocit nudy. Spíš zajímavý druh nejistoty, tušení. Já jsem teda dost brzy přišla na to, jak to celé je ( samochvála, která mě potěšila), ale vůbec mi to nevadilo. Četlo se to pohodově, celkem citlivě napsané. Mně to přišlo i smutné, ikdyž by to měl být thriller. Hodnotím vysoko, ale možná každému nesedne způsob vyprávění.

27.12.2021 5 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Citlivě popsaný příběh jedné rodiny, kterou rozdělila válka. Na začátku jsem musela dávat pozor na jména, ale postupně jsem se orientovala docela dobře. Nejvíc mi k srdci přirostla Mila s dcerou Felicií. Opravdu jde o obrovské štěstí. Až na konci jsem zjistila, že se jedná o skutečnou rodinu a je štěstí, že se Georgia Hunter začala vyptávat.

20.09.2021 5 z 5