Křižovatky přehled

Křižovatky
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55190/bmid_krizovatky-5AQ-55190.jpg 4 4 4

V Křižovatkách můžeme spatřovat epicky ztvárněný krajní bod životní negace, s níž musel zápasit mladý Šrámek a která se v pozdějších letech znovu ohlásila v románu Past. Ale motiv „prázdna“, který silně mluví ze Štěpánčiny zpovědi o jejich prvním citovém ztroskotání, provázel celou Šrámkovu generaci. Zápas kladu a záporu života se stupňuje a převahy zcela nabývá zápor. Celý román je potopen do temné, dusné atmosféry. Všechno živé, krásné, všechno milující jako by se v ní muselo udusit, zahynout. Hlavní hrdinové román, Vilík Gabriel a Štěpa Havlenová, končí sebevraždou. A kolem nich další tragické smrti. Není tu postavy, není tu lidského osudu, které by nebyly poznamenány tragédií, vyznění románového příběhu je tíživě pesimistické. Pocit marnosti prosákl celou knihu. Čtenář zde nalezne kontrast naprosto odlišného pohledu na svět ženy a muže. Každou životní situaci prožívají jinak a řeší ji jiným způsobem. Končí však stejně. Oba jsou zklamáni životem a láskou. A vezmou si život. (autor Hana Langrová)... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Křižovatky. Přihlašte se a napište ho.

ClariceL.
28.04.2021 4 z 5

Pocity marnosti a samé tragédie. Štěpa Havlenová lásku hledající, ale zbloudilá. Vilík Gabriel sám sebe a smysl života nenalézá. I ostatní postavy jsou osudem zkoušeny. Vnitřní pocity a úvahy hlavního hrdiny - krása. Jazyk - nádherný. Při čtení jsem cítila to, co chtěl básník říct, ale bylo to docela těžké a složitější.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Křižovatky v seznamech

Fráňa Šrámek