Chesterton Chesterton komentáře u knih

Sucho Sucho Jane Harper

[audiokniha]
Všechno se v té tíživé atmosféře vedra, sucha, žízně a ubohé úrody, kde vám vysychá z četby v oku i v krku (mě v uších :o) a bolí hlava ze slunce i střelby na farmě . . . ze všeho nejvíc vlastně točí kolem obrovské důležitosti poctivé výchovy. Od maličkých dětí, přes ty, co s nima cvičí hormony (ale ne tolik, aby to zdravá výchova nakonec neustála), a konec konců i všech dospělých!
Zejména pak díky zápletce jde o výchovu kluků, co se můžou stát otci a za vše zlé mají z titulu své převahy a síly větší zodpovědnost!
Výborné. Na prvotinu skvěle napsané. Zcela mě to pohltilo.
Hlas Jakuba Gottwalda je taky luxusní suchý chraplák:)
Těším se na jeho Glatz !

01.11.2023 5 z 5

Karambol Karambol Håkan Nesser

Zajímavé propojení psychologie vraha s pátráním. Styl psaní je dobrý, nic zbytečného. Byla jsem sama ze sebe překvapená, že kniha udržela mou pozornost až skoro do konce, který mi trochu připomínal věštění z křišťálové koule :o)
Humor fajn, ale Fred Vargas je mi bližší zatím. . .

"Všechny naše činy mají pochopitelně příčiny, ale dogma o dědičném hříchu už v dnešní době na žádné porotce neplatí... ti jsou na to moc otrlí." ,,Ty na něj ale věříš?“

Van Veeteren chvíli mlčel a díval se na moře.

„Jistě,“ řekl. „Ne že bych omlouval zlé činy, ale pokud nepochopím podstatu zločinu... zločincovy pohnutky.... tak se jako kriminalista daleko nedostanu. Zločiny často mají svou černou logiku, která je snáze prohlédnutelná než ta, která řídí naše běžné chování. Jak známo, Chaos je sousedem Boha, ale v pekle bývá pořádek a řád...“

31.10.2023 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

[četba ČRo]
Poslouchala jsem podruhé. Poprvé zvítězilo kouzlo poezie, podruhé patos a marnost pomsty z nenaplněné lásky.
Jak píše TaLu - život je dar za všech okolností a raději naslouchat pláči dítěte a zvuku zvonů než chimérám. Sepp Jörgen mě nadchnul okamžitě!

31.10.2023 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

[četba ČRo]
Přiléhavé hlasy zdařilé dramatizace a celek neměl často daleko k antickému dramatu s nádechem hororu :o) Dobře píše marlowe o přemíře patosu, který je i v textu bez úpravy rozhlasu!
Klostermann byl velký realista a dokázal do detailu vykreslit složitost života v odlehlých koutech drsné přírody nádherným jazykem.
"Dcera hajného nevšední, démonické krásy."

Kromě barvitosti přírodního živlu a drobnokresby Šumavy, mu šly asi nejlépe hlubiny lidských duší vystavené mezním situací či ponechané samy sobě v izolaci podobné dnešním Palánovým samotářům.
Dobře to píše dole Pytlík nebo misantrop.
Jediná zásadní chyba některých dobových úprav textu (včetně této ČRo z osmdesátek) je záměna Boha za Přírodu, jak zmiňuje jeden z komentářů...
5/4

26.10.2023

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Dostala jsem od kamarádky, nikdy nebylo dost času přečíst celou, potom ji objevil asi šestnáctiletý mladší syn....asi mu ji taky doporučil kdosi na výtvarce....
Kniha je od té doby 'salát' opraný deštěm nebo něčím z jeho batohu... nicméně splnila svůj účel. Syn (který nedočetl do konce ani Harryho Pottera:) byl nadšen a snad i zkultivován :o)
Děkuji mistře Gomrichu.
Občas se s ní potkávám a s radostí a zájmem listuji zvlněnými stránkami. Zpravidla kolem návštěvy nějaké výstavy...
Snad v důchodu zvládnu celou?

22.10.2023 5 z 5

[audiokniha]
Obrovský profesionál ověnčený cenou, nesoucí jméno jiného vynikajícího českého novináře.
Úvodní kapitoly působí lákavě, byť lehce 'bulvárně'....sklouzne to logicky k Trumpovi.... závěrečné kapitoly jsou obecně i důvěrně americké.
Nejlepší je asi ta o zbraních.
Velké množství znalostí i zkušeností s životem novináře i člověka v této části světa...
A přesto velice sterilní, učesané, chladné, povrchní, korektní a veřejnoprávní...
Ke spokojenosti jsem čekala víc a alespoň místy malinko jinak.
Výstižně to píše kramver "všechno podstatné, ale nic navíc".

22.10.2023 3 z 5

Tři evangelisti Tři evangelisti Fred Vargas (p)

"Byl to mladík, vypadající zavile a tupě jako tragická karikatura pitomce, který má v hlavě místo myšlenek rozkazy."

Báječná lahůdka! Fred Vargas zachází tak líbezně se svými figurkami samorostů. Dokáže vykreslit zcela dokonalé charakteristiky a se vším tím zachází v neodolatelné řádu!
Všechno kořeněné přitažlivým jemným humorem.

21.10.2023 5 z 5

[audiokniha]
Poslední z trojice závislostí.
Předchozí jsem nečetla. Poslechnuto za den ;o)
Z příběhu vyplývá, že poruchy příjmu potravy jsou vícegenerační problém, což je podstatná informace.

"Každý máme něco, na co se nemůžeme strachy podívat, ale nejhorší je, když je to vlastní já."
Na mě jako dospělou působí styl příběhu vyváženě, ale jak to berou větší děcka je otázka... Určitě fajn doplněk nebo podnět pro komunikaci. Pro náctileté i dospělé, rodiče, pedagogy...

"Nebojovala jsem s tloušťkou, mami, bojovala jsem s tebou!"
Je to celkem profesionální pohled na možné příčiny a následky různých závislostí a poruch, nejen bulimie. Napsaný hovorovou holčičí řečí i myšlením. Za mě fajn počin. Dobrá interpretka audioknihy s přiměřeně mladým hlasem i stylem projevu.

20.10.2023 5 z 5

Konvertitka Konvertitka Stefan Hertmans

[četba ČRo]
Kéž by všechny historické romány byly takhle střízlivé!
Vůbec vlastně nejde o příběh se "židovskou tématikou" jak píše Bezantina a už vůbec ne pouze o milostný příběh.
Spíš příběh o naivitě mladé lásky, co vypadá zprvu tak jednoduše - zradit tradici rodičů a udělat ve víře krok zpět, bez větších následků. Jenže když se kolem valí kolo dějin francouzské části Evropy jedenáctého století spolu s první křížovou výpravou . . .
Při čtení mi šlo hlavou, nakolik jsme jako lidstvo na podkladě často krvavé žido-křesťanské evropské civilizace otevřeli dveře ďáblu komunismu ?. . . a nyní náboženství konzumismu . . . ?

Ve finále smutný, ale místy poeticky vyprávěný, realistický příběh vrcholného středověku. Dokonale načtený Alešem Procházkou.
6/6

18.10.2023 5 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Na mě je Balabán až příliš krutý realista. Útržkovitý a na první dobrou nekonzistentní. Nic nedá zadarmo, což nevadí. Přitom málokdo je tak konzistentní až do morku kostí jako on...
Na mou povahu obsahuje nadmíru hořkosti, (snad i proto, že skoro nepiju pivo:)? bezútěšnosti a úzkosti. Trochu nahý, vysvlečený z laskavosti, pokojnosti a radostí života. Je mi s ním často studeno po těle.

"Existuje společenství živých a mrtvých, jak o tom dětem tolikrát vykládal? Nebo je život jen pálení a svírání, jen nemyslná šmouha, stopa našeho duševního a biologického rozkladu?"

"...piča - kurva – žebračka - prostitutka - feťačka...
sráč – lhář - oportunista..."

Zároveň hluboký ve své otevřenosti a nezastírání lidských ubohostí, bídy, hříchu, tápání a prázdnoty lidských bytostí. Jako pelyňkový čaj na zkažený žaludek!
Myslím, že mám smrtelnost a konečnost svých blízkých i nejbližších už slušně v sobě srovnanou (trochu i prožitou) a tenhle text často až na kost obnažený od radosti, na mě nepůsobí povzbudivě. Zvlášť když docela často naráží na protestantskou úzkost a strohost, kterou docela z těchto církví pocitově! vnímám...
Čeština a hloubka myšlenek je u Balabána excelentní, pochopila jsem snad hodnoty z nichž tento muž vychází, ale nečtou se mi dobře jeho texty!

Jooo a to, co vyčetl mirektrubak o ženských postavách mě minulo docela. Asi neumím dost investovat vlastní empatii, abych to tam četla...
Zakuklenou, často neduživou a skomírající naději jsem vyčetla, to ano. Ale nic z čeho bych si vyloženě sedla na prdel. Biblické odkazy ano, ale celé je to takové suché ... jako kvalitní trpké víno!

"Stáli spolu ukryti za tmavými listy olší a Emil jí ukázal volavku. Číhala na mělčině, tichá a nebezpečná jako nachystaná zbraň. Číhala na žábu, až se pohne, až uvěří, že nebezpečí není. A když žába konečně uvěřila a pohnula se, zbraň spustila. A Emil s Jeny se chvatně zbavují šatů a jdou k sobě a jdou do sebe v objetí tak těsném jako dech jedněch plic a bití jednoho srdce."

Ani na třetí pokus to nevyšlo na jásot a plný počet ;o)
LuccBizon vystihl realitu všech Balabánových textů za mě nejlíp:
"Jako ovšem v hnoji občas objevíte perlu, obzvláště přinesete-li si jednu s sebou a nenápadně ji při kydání upustíte..."
A fakt sorry za krutě dlouhej text, ale berte to trochu s humorem - Jan Balabán byl svým způsobem frajer!
Jen mu asi výchova v evangelické víře? (jak si všímá Pablo7) přinesla extrémní strohost a přísnost sám na sebe? Kalvín by byl na něj asi pyšnej :o)
4/6

13.10.2023 4 z 5

Na druhém břehu: O posledních věcech člověka Na druhém břehu: O posledních věcech člověka Tomáš Špidlík

Brožurka asi nebyla určena pro mne :o)
Z úcty k autorovi se mi ani nechtělo hodnotit - mé tři hvězdičky patří asi spíš odpovědné redaktorce Anně Lexmanulové, která pro Refugium nedoprovodila či neopatřila někoho, kdo by text 12 let zesnulého kardinála doprovodil komentářem....
Pochybuji, že by otec Špidlík pustil brožurku v této značně primitivní podobě do světa.
Ano. Jsou tam základní informace, ale přesah do reálného života minimální. Holá teologická fakta doplněná například o nepatrně bulvární info o sporech teologů o realitu Vzkříšení a taak :(
Přečtěte si na tohle téma něco lepšího!
2/3

13.10.2023 3 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

"Ona má pocit, že jeho rodina nepěstovala žádné zvyky, protože je pohodlnější nechat vyrůst zlozvyky."

Poslouchala jsem sice jen pět povídek, ale ty ostatní si dočtu, jen co se v knihovně potkáme!
Tuhle poetiku, navíc nádherně načtenou, fakt můžu :o)
Má to hloubku a přesah a zároveň pohladí po duši.
A báječně se u opakovaného poslechu usínalo. Krásně mě to vtáhlo do atmosféry příběhu.
Dokonale propojená (a na chvilku zpřítoměná) minulost se současností.

"Ten kostel je mementem všech zmizelých obcí . . ."

Možná i znovu zkusím Sběratele sněhu, co mě napoprvé neoslovil . . .
6/5

11.10.2023 5 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

[audiokniha]
Tušila jsem, že tahle čínská limonáda nějak takhle dopadne. V podstatě si nezaslouží moje tři hvězdy, ale tenhle díl se mě bavil nepatrně víc.
Šablona, podle který autor píše je ovšem tolik průhledná!
V Hadohlavci mi myšlenky utílaly od textu daleko více (zásluhou konspirace kolem virů a očkování), ale i tady se to občas stalo a zase se nám tam ty viry protlačily :(
Vlastně mě to bavilo jako lehoučká vyprávěnka o Číně s detektivní zápletkou opepřená těhotenským sexem a čínským přístupem k člověku a Američanům . . . ale . . . přesně jak píše boxas, eliska8414, jaroiva a další . . .
Celá série je slabá a je nutno investovat dost osobní spokojenosti, aby se to trochu dalo :o)
Koneckonců ani Plodková/Myšička mi tentokrát nepřišli úplně oslniví.
Vlastně jsem do toho šla jen proto, abych měla z krku svou zvědavost ohledně Margaretina těhotenství a svatby :o)
Do rozparovače už nejspíš nejdu.

Je obrovská škoda autorova řemesla a talentu promrhanýho v celý týhle sérii!!!
2/3

08.10.2023 3 z 5

Záhada mrtvých nohou Záhada mrtvých nohou Fred Vargas (p)

Jan Křtitel Adamsberg už je mým starým dobrým známým.
Je krajícem mého chleba i sklenkou cherry...

Tentokrát zprvu oceníte známé až domácké prostředí kriminálky:
"Na vizitaci odklízejí polštáře, na nichž lehává Mercadet, Voisenetovy ichtyologické časopisy, Danglarovy láhve a řecké slovníky, Noëlovy pornomagazíny, potraviny Froissyové, stelivo a miska pro kočku, Kernorkianovy esenciální oleje, Maurelův přehrávač, cigarety Retancourtové, až je místo dokonale operativní a k nežiti. Během této úklidové fáze představuje jediný problém kočka, která příšerně mňouká, jakmile ji chtějí zavřít někam do skříně."

Zároveň je to skvělá jízda z Londýna přes Paříž do Srbska.
Chvílemi vampýrsky ujetá až extravagantní, ale protkaná lidskostí a empatií zdravého rozumu. A chvílemi jde opravdu hodně do tuhého . . .
Nádhera

03.10.2023 5 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

[audiokniha]
Ve stínu nedávné "čínské chřipky", co dodnes neznáme zda prchla z laboratoře, nepatrně temné ... ... ...
Chytlavé pozitivní emoční ostrůvky stejně jako emoce zbytečně vyhrocené ... ... ...
Šablonka pastelkou jiné barvy obtažená, píše jaroiva. A všechn ta konspirační témata, otravná nuda ... ... ...
Zkrátka rádoby 'zábavný' komerční brak, co se zaštiťuje reáliemi USA a Číny, parodie na detektivku... ... ...
Proč jsem sama sebe po minulém díle neposlechla?
Neskončila?!
Umí napsat dobré kusy scénárista, Skot, co se ve Francii živí... ... ...
Dvě za statečnost pro mě, že jsem doposlechla a JP&MM za audiopodobu!
2/1

03.10.2023 2 z 5

Má nejmilejší kniha Má nejmilejší kniha Markéta Pilátová

Tsunami blues mě vloni v rozhlase nadchlo. Bavilo mě, kterak autorka zachází se slovy, poetikou i realitou.

Tady jsem chvíli tápala, ale bylo to docela fajn, zejména když přišla na scénu Pula.
Jenže potom to pro mě zahubil Hugo. Když ho Marisa otočila na břicho a začala mu hladit zadek, ztratila jsem definitivně zájem ;o)

Buď je na vině stylistická nečistota, o které píše kap66?
Nebo (a to mi přijde pravděpodobnější) - magický realismus nepobírám od Marqéze po Pilátovou . . .
Aneb do třetice - vyhovovala by mi asi víc audiopodoba !
Vracím se zpět k Adamsbergovi do Londýna :o)
3/2

27.09.2023

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

[Četba ČRo]
Nechtěla jsem to číst ani poslouchat. Mám doma od sametu Souostroví Gulag a asi na něj nikdy nesáhnu!

Jelitovna píše, že jde o červenou knihovnu a autorka povrchností zlehčuje závažnost doby. Taky soupik 2012 by si přála, aby v závěru psala o něčem jiném. Babo si myslí, že zafungovala autocenzura.

Za sebe jsem byla ráda, že knihu mi četla Dana Černá. Krásně se hodila hlasem k poetickému stylu Guzel Jachiny.
Příběh jako celek je mrazivý a syrový, ale přesto skrze Zulejku a Jusufa směřuje ke světlu, životu a naději. Jistě, že styl příběhu hrůzy doby a režimu zlehčuje, ale je to román, nikoli dokument. A kdyby trochu nezlehčil a nebyla tu poetika - nebudu to už číst! Ve zralejším věku už drásavosti opomíjím!
Výborné byly úryvky s Ikonikovem a Jusufem.
4/5

27.09.2023 4 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

[četba ČRo]
Děkuji "binaurálně natočené dramatizaci" Českého rozhlasu Vltava, za doplnění maturitní četby.
Nenapadlo by mě to číst ani v maturitním věku ani dnes.
Byla to moje třetí zkušenost s autorem a od Příběhu kriminálního rady přes Myši Natálie Mooshabrové můj počet ⭐ jen stoupá.
_______-------_______-------_______----
Nevím zda si můžu dát do 'přečtených', ale výlet do hlavy žida před transportem se hodně zadařil. Ladislav Fuks je fenomenální osobnost, patrně čerpá ze své výrazné osobnostní emotivity, autobiografické zkušenosti, vzdělanosti a k tomu velmi ovládl řemeslo? Nevím, nejsem odborník na literaturu jen čtenář a . . .
Smekám.
___---___---___---
Nemám ráda válečnou literaturu faktu ani beletrii na téma holocaustu, války a jiné.
Tohle ovšem v kostce obsáhne veškerá traumata válečná, židovská i všechna jiná.
Jak píše lubtich a mnozí další:
"Už jen výběr perspektivy je unikátní a posunuje typické židovské téma k dalším vrstvám."
___---___---___---

Vladimír Javorský je stejně fenomenální a nejvíc ve chvíli, kdy pan Theodor Mundstock bere svůj lehký kufr a lehkým krokem jde vstříc lehké budoucnosti!
Děkuji vřele♥️
---
Top komentář mirektrubak ;o)

26.09.2023 5 z 5

Neptunův trojzubec Neptunův trojzubec Fred Vargas (p)

"Adamsberg si pomyslel, že v tomhle Bůh pořádně pohořel a ještě štěstí, že mu takové Josetty v té jeho odfláknuté práci trochu pomůžou."

"Co říkáte tý šnábě? Že nemá moc ovocnou chuť, že ne? Ta dovede srovnat myšlenky, to mi věřte."
„Vynikající,“ potvrdil Adamsberg.
„Sám si ji pálím," vysvětlil André pyšně. „Ta nemůže uškodit." Šedesát stupňů, odhadoval Adamsberg. Provrtávala mu díry do zubů."

Tož tohle jsem Fred sežrala i s navijákem. Už dlouho jsem nebyla do příběhu ponořená až po uši a nevnímala okolí :o)
Jasně, přispěly k tomu i španělské pláže, ale i bez nich by to byla nadstandardní zábava! Zatím nejlepší, co jsem od Fred četla, naprosto nemá chybu.
A potom ještě hašlerka Josseta!

"Mám ti to říct?" pokračoval Laliberté. "Nejspíš i mezi polišema je potřeba někoho, kdo se přehrabuje v oblacích."
Plynule pokračuji k Záhadě mrtvých nohou - z Québecu do Londýna!

25.09.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

V dětství moje zamilovaná rozhlasová hra! Nevím, jak by na mě působila dnes, protože obecně Čapka (vůbec nevím proč, je to iracionální:) moc nemusím. Ale Bílou nemoc jsem asi ve dvanácti milovala a poslouchala opakovaně :o)
Absolutně nadčasová!
4/5