Chesterton Chesterton komentáře u knih

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Autorka to dozajista myslela velice dobře s pelmelem témat, která v knize řeší. Včetně slušného morálního kompasu Štěpy, který zmiňuje milary. Ta mě (krom tématu, co mě zaujalo) svým komentem ke čtení motivovala.

Jenže řemeslo tolik kulhá za dobrým úmyslem, že mě zdolala bezbřehá nuda už po stovce stran. Dala jsem tomu šanci ještě dál kvůli čtenářské výzvě, ale toto vážně ne. Určitě je na vině taky třeba Petra Soukupová, která podobná témata zvládá svižně a svěžím, čtivým stylem i zde zmíněná (od mignon) Petra Dvořáková třeba s Vránami. Srovnávat se nemá, ale přesto ;o)
Podepisuji do posledního písmenka komentář los.
Hodně neobratný styl psaní.
Ale každému, koho to chytlo, to ze srdce přeju ;o)
2/3

25.01.2024 2 z 5

Špína je dobrá Špína je dobrá Rob Knight

ANO špína je velice dobrá a moderní extrémní hygienismus je často cestou do pekel. Jak jsme viděli třeba u některých přístupů za covidu :))
Dobrá kniha pro příliš útlocitné pořádkumily, jako je někdy moje milovaná druhá polovina bytosti :)
Jak píše Guepp - stačí listovat a vybírat si. A pak vrátit do knihovny . . .
Odejdete obohaceni zcela jistě. Za sebe jsem trochu zklamaná až zbytečnou upovídaností (pro nelaika) a bezbřehým vychvalováním očkováním. Je lehce znát americký styl.
Luxusní obálka.
Mimo jiné i zde jsem ocenila zdravý přístup k čistotě u obou svých snach :o)

22.01.2024 3 z 5

Ve jménu Otce (i Syna) Ve jménu Otce (i Syna) Immanuel Mifsud

Poslouchala jsem výborně načtené ve službě Audiolibrix Plus. Chce to soustředění a trpělivost. Doporučuji fanouškům psychologie, válečných zážitků, dějin Malty a její literatury. Jednohubka :o)

22.01.2024 3 z 5

Fotbalové deníky Fotbalové deníky Jiří Hájíček

Klasický už Hájíčkovo koncept - jeden muž ve středním věku, trochu "mimoň" a dvě ženy. Tentokrát velice komorní motiv, vlastně tak trochu rozcvička na trilogii morálního neklidu. Jsem asi už trochu zamilovaná do stylu psaní i jazyka autora. Musím mít na čtení dost času a klidu, jinak bych ho možná i přehlédla. Přesně jak píše rencovav - o obyčejných věcech píše neobyčejně. Přesto neokázale, civilně a bez zbytečných příkras. Nakonec tam nechybí hloubka. Když ji nepřehlédnete v té obyčejnosti :o)
Toto je jednohubka a fotbalu se nebojte, je tam minimálně a jen jako kolorit Honzova charakteru.
Skvělá obálka novely.

22.01.2024 5 z 5

Čo Oju, tyrkysová hora Čo Oju, tyrkysová hora Dina Štěrbová

[Audiolibrix Plus]
Jak kdesi napsal Antonio de Saint-Exupéry - V pustině je člověk tak silný, jak silní jsou jeho bohové.
Což ovšem zde úplně neplatí. Přece jen tu extrémní pustinu zdolávali nakonec ve čtyřech.

"Čím méně něčemu člověk věří, tím více se tomu snaží uvěřit!"
Říká sama Dina Štěrbová.
Kdo ví, zda na vrcholcích nejvyšších hor našla chvíli pro svou duši a křesťanského Boha?
Protože to je za mou vrozenou lenost zdolávat výšky maximum PROČ někdy někam do výšin vylezu.
Kvůli nadhledu.
Kvůli tichu.
Kvůli nádheře přírodních scenérií.
Kvůli případné osamocenosti a komunikaci v srdci s Tvůrcem krásy a dokonalosti.
Z doslovu vysvítá, že spíše ano, protože přetavit lásku k horám do pomoci horalům je velice dobré ;o)

Nebo se spokojila skrz přírodní náboženství se vztahem k hinduismu a budhismu kvůli toleranci a snášenlivosti ?
Nemám vůbec ráda tohle "dokazování si" čehokoli s obrovským strádáním a rizikem smrti.
Nemám ráda hazard se životem a zdraví kvůli soupeřivosti.
Nemám ráda ani svět vrcholového sportu ani svět komerčního a soupeřivého horolezectví.
Autorka se mi zdála, že patří do té lepší části světa horolezců.

Používá humor, nadhled, poetiku. Zmiňuje vznik gregoriánského chorálu a poslouchá v horách Bacha. Je uctivá k místním náboženstvím, ale prokmitne i pobavený nebo smutný úžas nad některými jejich nelogičnostmi.
Třeba když: " smrt dítěte je daň za štěstí" ?
Anita Krausová dodala mladý hlas, švih a šmrc.
Líbilo se mi to.
Moc.

"Protože i když to na první pohled vypadá, že cenou vítězství je vrchol hory, není to tak. Nesmíme se nechat mýlit, každá hora, ať malá či velká, každý konkrétní cíl lidského snažení je jen kulisou, rekvizitou ve vážném dramatu lidské důstojnosti. Člověk jí může vyhrát jen jednou."

20.01.2024 5 z 5

Auto z pralesa Auto z pralesa Daisy Mrázková

[audiokniha]
Poslouchám a nahrávám si pro nejmladší vnučku (co jí 'moderní' rodiče uspávají :) kdyby časem nezabrala klasická pohádka z knihy, abych mohla doladit odpoledne nebo večer 'elektronickou babičkou' z mobilu :o)
Třeba půjde použít i pro "dobrovolnickou holčinku", co její mamina úplně čtení neovládá. Uvidíme. Tuze bych jí to přála!
Je to přesně tak, jak píše Alíša236 a Andrea x
Něžně, jemně, poeticky moudré . . . teplá deka z krásných slov, které vás ukolébají do pohody . . .
Jsem stejně uchvácená, zejména v podání Mileny Steinmasslové.
7/7

16.01.2024 5 z 5

Válka a terpentýn Válka a terpentýn Stefan Hertmans

Výborný příběh pro každého, kdo má zálibu ve válečném strádání a chce svým způsobem poetický kamínek do mozaiky tohoto období Evropy.
Stefan Hertmans se mi svým přístupem líbil už v Konvertitce.
Ve své prvotině nám primárně staví před oči válku a to mě nakonec připravilo o trpělivost s textem, který je jinak výborný.
Četla jsem přece jen víc kvůli terpentýnu :o)
Další skvělé vykreslení důvodů rozbití tradičních evropských křesťanských hodnot.

13.01.2024 4 z 5

Sicilští lvi Sicilští lvi Stefania Auci

Po skoro dvou hodinách poslechu audioknihy podepisuji komentář Šárka_D a kob.
Zajímavá doba i téma, ale žalostné zpracování, ke kterému se obálka za mě dokonale hodí. Barvotiskové popisy vztahů, chvílemi přetékající italskými emocemi, ale ve výsledku zdlouhavá nuda. A to mám dobré ságy velice ráda. Je znát, že autorka psala pro Harlequin.
Škoda.
3/2

08.01.2024

Mami, miluju Mami, miluju Aleš Palán

Četlo se to mi chvílema docela těžko. Je to první z Palánových rozhovorů, kde jsem koketovala s odložením......
V rámci dobrovolnictví podobné typy žen potkávám, četla jsem jako inspiraci pro nalezení cesty třeba k současné mamince, co doprovázím. Příliš to nefungovalo - snad motivace k opatrným otázkám?
Pokud žijete ve zdravých rodinných vztazích budete se brodit hlubokým bahnem chybějících mateřských a otcovských vzorů, vztahů a vazeb. A jestli Knižní střípky píše, že vyznění není depresivní, není to pravda. Bohužel. Naděje v lepší příští cítit je, ale často ne moc reálná.

SPOJLER
Přesto, že se mi příběhy žen místy až fyzicky hnusily, nalezla jsem obrovské pochopení příčin transsexuality, které mi dal příběh třetí, kde moje vnímání tranzice velice přesně sedí s výpovědí Doroty. To mě hodně "potěšilo". Není to první výpověď, která v centru problému obsahuje to, co se málo prezentuje - mnohé psychiatrické diagnózy a extrémní důraz na vnější vzhled.
"Tenkrát ve mně něco umřelo nebo se to schovalo hodně hluboko. Začala jsem se za sebe stydět, trpěla jsem extrémní sebenenávistí, takže jsem ztloustla a identifikovala se jako gay. Trvalo dalších dvanáct let, než jsem přišla na to, kdo jsem."

Chybí ti otec? Nebo alespoň role otce?

Myslím si, že taková role je ve vývoji zásadní. Měla jsem kolem sebe různé chlapy, nevlastní otce, ale to mi k pochopení skutečné otcovské role nijak nepomohlo. Když potkám muže, který se o mě zajímá nebo by se zajímat mohl, zaujímám krajně submisivní, až sebenenávistnou roli. Myslím si, že jsem ošklivá a nebudu ho zajímat?"

Stejně bolestný je příběh Laury, která se živí prostituci....
".... vytvořili si milostný trojúhelník. Máma se zamilovala do Terky, Terka se zamilovala do mámy, táta se zamiloval do Terky a Terka nechtěla být s tátou.

To nevymyslíš.

Ne. Jak se máma zamilovala do Terky, tak se vzdalovala tátovi a on začal mámu před Terkou shazovat. Aby se z té situace nějak dostala, tak jí Terka nabídla fet. Člověk si dá jednou, pak podruhé a chce to furt...."

A příběh poslední ? Bolestivá daň za bezhlavý sňatek s mužem s diametrálně odlišnou kulturou. Proč jsme tak nepoučitelné ?
A upřímně, stále méně mi vyhovuje "umělecké provedení" těchto Palánových rozhovorů. Velký formát, pevná vazba, křídový papír. Tyhle intimní výpovědi si zasloužily něco malinko méně honosného. . .a taky, kniha by se snáze četla třeba v šalině :o)

08.01.2024 4 z 5

Líný kocour Josef Líný kocour Josef Franziska Biermann

Nádherné ilustrace za plný počet hvězd. Pokud si to děcko samo v knihovně vybere, proč ne. Za sebe bych po textu asi úplně nesáhla.
Líbilo se mi do výzvy 2024 :o)
3/5

02.01.2024 3 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Za mě to je slušný paskvil a dokládá to jedna recenze a komentář od náctiletých uživatelů zde.
Absolutně nechápu jak toto může osmileté gymnázium dát do povinné četby? (ani to, že tato zrůdnost ještě existuje - myslela jsem, že už pouze doporučená četba, ale ani do té bych toto nedala. Maximálně do zájmového kroužku nebo do ZSV s následnou diskuzí)

Začátek mě pomyslnýma dětskýma očima hodně bavil a dávala jsem příběhu velkou šanci. Ale i pražské události se trochu vlekly.

Od příletu do Moskvy jsem knihu začala odkládat a četla si raději v recenzích. Je tam namixovaná směsice pohledů a názorů a dorazily to naprosto zbytečné tepláky Dubčeka.
Ano - kniha je promarněnou šancí a méně je často více. Kdyby autorka ubrala na popsaných stránkách a přidala na svižnosti, mohlo být líp. Nevěřím, že zaujme natož poučí mnoho dnešních dětských čtenářů.
Nečetla jsem v tom komunistickou agitku, ale myšlenkový paskvil a dětem bych spíš nedoporučila.
2/2

30.12.2023 2 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

[audiokniha]
Kromě nádherného jazyka a dokonalých popisů krásy krajiny, odlehlosti a nebezpečí nepřízně počasí je tentokrát Klostermann hodně didaktický.
Zpupnost, pýchu, furiantství a bezcharakternost rodiny Podhamerských staví do kontrastu s moudrostí a pokorou Rankla Seppa.
Všechno popisuje sugestivně, obrovskými gesty a z dnešního pohledu jde dobře pochopit naléhavost jeho varování.
Jak výstižně píše Afrikanus 'tíha na duši sedá z tohoto ráje'!
Protože Klostermann je obrovský realista až antických rozměrů a správně posoudil zdánlivou nepatrnost lidské křesťanské víry oproti velkohubosti mamonu a snadného výdělku.
4/5

30.12.2023 5 z 5

Rút Rút Saša Jacobea

Kterak vždy a stále "chodit s Bohem" ?

Autorka zmiňuje Talmud i Harryho Pottera. Všímá si nepatrných detailů. Píše v krátkých větách i jednoslovně.
Pro mě radostný průvodce realitou současnosti skrze vnímání jednoho příběhu Bible srdcem a v souvislostech. Dostala jsem ji jako milý dárek od rodičů autorky a svou průvodcovskou službu Adventem splnila na výbornou.

Útlá knížka do batůžku i kabelky na toulky přírodou i šalinou.
Fajnové ilustrace!
______________________________
Pro ty, co knihu četli ještě detail.
Nahlédla jsem samozřejmě do jeruzalémské bible, přečetla si celý originál a našla laskavý dovětek k noci, kterou Rút trávila s Boázem:
9,,Kdo jsi?" řekl. „Jsem tvoje služebnice Rut," řekla mu. „Rozprostři nad svou služebnicí cíp svého pláště, ty máš totiž výkupní právo." 10,,Bud', dcero, požehnána od Jahva," řekl, „tento druhý skutek lásky, jejž konáš, předčí ten první, neboť jsi nehledala mladíky, ať chudé či bohaté. 11 A nyní buď, dcero, bez obav, učiním pro tebe vše, co mi řekneš, neboť všechen lid u brány mého města ví, že jsi dokonalá žena!

A taky bych asi měla dodat, že vždy, když se v liturgii čte úryvek o Noemi a snachách, kterak se rozhodují tak, jak se rozhodly - jednak smekám před Rút a jejím vztahem k Noemi a druhak přeji a prosím o stejnou odvahu k víře či stálosti a pravdivosti i svým snachám :o)

27.12.2023 5 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Zklamání z velkého očekávání.
Od autorky knihy Sestry a navíc po výborné předmluvě pana Jemelky, jsem čekala v rozhovorech alespoň špetku křesťanské víry u některé z žen. Naopak našla jsem nejednu zmínku o kartářkách.
Je to tvrdý kraj, těžký život, obdivuhodná statečnost, ale stejně jako v beletrii Karin Lednické se mi nechce věřit, že by Kamila Hladká nepotkala jedinou ženu s živou vírou bez pověr? Tolik tento kraj zdevastovala totalita? Z toho je mi upřímně smutno. Nebo jsem někde něco přehlédla?

A souhlasím s Josh - stále z toho trčí "já jsem horník, kdo je víc" !
Promarněná šance.
Nedočteno.
2/3

20.12.2023 2 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Jak jsem byla nadšená z Máma není služka, máma je dáma, stejně jsem otrávená ze stylu téhle knihy.
ANO pro rodiče je tam plno pozitivních a motivačních věcí. Které z vás to sedí jako Ema22, naprosto ok. Mnoha maminkám může podpořit vztah zejména v prvních letech.
Ovšem názor, že otce může nahradit babička?
S tím jako matka dvou synů a babička nesouhlasím. Celkově se mi to nečetlo moc dobře.

20.12.2023 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Ola kala.
Tohle bylo opravdu výborné.
Lehký, laskavý styl k vážnému tématu a přesto tolik střípků a úhlů pohledů na naši historii. Na odlišnost české a řecké mentality i temperamentu. Zejména z pohledu starších Řeků, co se rozhodli svou vlast opustit.
Výborně vykreslené charaktery Sotirie a Kouly. Trýznivost začlenění malých děvčátek do odlišných poměrů včetně jejich dětských pocitů.
Janis mě neskutečně točil, bylo mi smutno z jeho vztahu se Sotirií...a stejně tak ze vztahu k dceři...
Ale vlastně to bylo celé lidsky pochopitelné vzhledem k vykořenění.
Výborný byl pohled na StB a dopady komunismu na řecké uprchlíky. Dotažení do současnosti bylo nepatrně plošší a zjednodušené, ale nebylo to špatné. Třeba záležitost s Pavlem.

Až v komentářích jsem se dozvěděla o aktivitách autorky v Post Bellum a kniha ještě stoupla v ceně. Navíc jsme kdysi navštívili Pargu s Martou Elefteriadu a rozhovor s oběma sestrami jsem přidala do zajímavostí...
Dana Černá je dobrou volbou hlasu a stylu četby.
Výborná obálka i příběh s naušnicemi!
Díky za rozšíření obzorů.
A ano - závěr ze současnosti buď nemusel být vůbec nebo lépe zpracovaný :$
6/4

19.12.2023 5 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Provedení knihy výrazně převyšuje obsah. Chápu obrovskou hodnotu pro samotné Japonce, byla jsem nadšená z obrázků, ale do čtení jsem se od poloviny musela trochu nutit.
Snad knize nepatrně ublížilo to o čem píše belerofontes?
Nebo je to tím, že netrpím nekritickým hlubokosklonem před pokrokem japonské a vůbec asijské kultury?

Zaujala mě vtipná informace o prvních dámských spodních kalhotkách a o Evropě jsem našla toto:
"Spodní kalhotky s dlouhými nohavicemi ušité z hedvábí, lnu nebo sametu jsou doloženy z oblasti dnešní Itálie již z roku 1510. "

Ovšem stále mi při čtení šlo hlavou to, co zmiňuje muf-rodrigo - v jak nechutném blahobytu a dekadenci žijeme dnes . . .

18.12.2023 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

[četba ČRo]
Smutek až obrovský žal nad tím jak snadná je nevěra!
Jak málo nekomunikace, neempatie a nevýchovy stačí, aby komukoli ujely nohy...
Slušně čtivé, jen snad trochu marné?
Rozvrat rodiny je ve zpovykané Evropě obrovský a ti, co by měli, tyhle knihy buď nečtou nebo jsou nepoučitelní :(
Kéž by každý partnerský karambol skončil nadějí a šancí na přátelské vztahy alespoň v duchu závěru tohoto příběhu.
Dobrý byl pohled na dospělácký pokrytectví a přetvářku očima děcek...
Za mě extrémně bolestné, bohužel společnost bere nevěru jako 'housku na krámě'...
Elizaveta Maximová rozhlasové četbě velmi prospěla.
3/2

18.12.2023 4 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

[četba ČRo]
Nebýt hlasu Aleše Procházky v četbě na Vltavě, nenapadlo by mi po autorovi sáhnout.
Díky pasážím o Santinim a Janu Nepomuckém jsem vydržela do první vraždy...brát celé trochu vážně.
Urban je mistr atmosféry, ale tohle je zneužití Santiniho pro skoro čistokrevný škvár. Totální slátanina ve stínu italského baroka :o)

"Kňourova slovní zásoba má barokní rozměr "
Aleš Procházka celé povýšil na druhou hvězdu.
1/2

13.12.2023

Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Jan Němec

43 ______petr vacík

"U tebe doma sedí na poličce soška Buddhy pod Kristovým křížem. Leckterého křesťana by takový obrázek uvrhl ve zmatek, že montuješ různá náboženství dohromady. Co bys na to řekl?

Že součástí řeholních pravidel jezuitů je kromě historické verze ze šestnáctého století také verze moderní, jakási formulace principů našeho řádu v současném kontextu. A v té moderní verzi je napsáno, cituji, že se musíme „snažit obohacovat vlastní spiritualitu duchovními zkušenostmi, mravními hodnotami a teologickými a symbolickými projevy jiných náboženství“. Jenomže když máš doma Buddhu meditujícího pod křížem, který je tím jeho stromem probuzení, tak sice děláš přesně to, co je napsané v řádových pravidlech, ale někdo méně znalý se urazí. Ale já si myslím, že my pod tím stromem meditujeme všichni.

Dává smysl ty symboly míchat?

O mezináboženské tematice platí: Čím jsi povrchnější, tím větší vidíš rozdíly a vzdálenosti. Čím víc jdeš do hloubky, tim spíš zjistíš, že jde o kontinuum. Proto ta věta v našich jezuitských pravidlech, že máme učinit poklady spirituality jiných náboženství součástí pokladů naší vlastní spirituality. Ta se na to dívá z té hloubky. Jen fundamentalista nikdy nepřijme do svého prostoru posvátný předmět jiného náboženství."

Za mě to úplně nejsou rozhovory pro hledající, protože velká část respondentů mi připomíná Palánovy Samotáře.
Pokud ovšem někomu tato kniha pomůže vytrvat nebo najít cestu ke Kristu - splnila svůj účel. Ale moc tomu nedávám :o)
Pro mě to bylo zbytečně chaotické a taky trochu smutné jak často a kudy všude v křesťanské Evropě bloudíme.
A ANO "Na dně každé lásky je Bůh."

11.12.2023 3 z 5