Čo Oju, tyrkysová hora přehled

Čo Oju, tyrkysová hora https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86661/co-oju-tyrkysova-hor-86661.jpg 4 41 41

Zápisky Diny Štěrbové, která jako první československá žena překonala osmitisícovku.

Literatura česká Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Olympia

Tyrkysová hora , 2019

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čo Oju, tyrkysová hora. Přihlašte se a napište ho.

Chesterton
20.01.2024 5 z 5

[Audiolibrix Plus]
Jak kdesi napsal Antonio de Saint-Exupéry - V pustině je člověk tak silný, jak silní jsou jeho bohové.
Což ovšem zde úplně neplatí. Přece jen tu extrémní pustinu zdolávali nakonec ve čtyřech.

"Čím méně něčemu člověk věří, tím více se tomu snaží uvěřit!"
Říká sama Dina Štěrbová.
Kdo ví, zda na vrcholcích nejvyšších hor našla chvíli pro svou duši a křesťanského Boha?
Protože to je za mou vrozenou lenost zdolávat výšky maximum PROČ někdy někam do výšin vylezu.
Kvůli nadhledu.
Kvůli tichu.
Kvůli nádheře přírodních scenérií.
Kvůli případné osamocenosti a komunikaci v srdci s Tvůrcem krásy a dokonalosti.
Z doslovu vysvítá, že spíše ano, protože přetavit lásku k horám do pomoci horalům je velice dobré ;o)

Nebo se spokojila skrz přírodní náboženství se vztahem k hinduismu a budhismu kvůli toleranci a snášenlivosti ?
Nemám vůbec ráda tohle "dokazování si" čehokoli s obrovským strádáním a rizikem smrti.
Nemám ráda hazard se životem a zdraví kvůli soupeřivosti.
Nemám ráda ani svět vrcholového sportu ani svět komerčního a soupeřivého horolezectví.
Autorka se mi zdála, že patří do té lepší části světa horolezců.

Používá humor, nadhled, poetiku. Zmiňuje vznik gregoriánského chorálu a poslouchá v horách Bacha. Je uctivá k místním náboženstvím, ale prokmitne i pobavený nebo smutný úžas nad některými jejich nelogičnostmi.
Třeba když: " smrt dítěte je daň za štěstí" ?
Anita Krausová dodala mladý hlas, švih a šmrc.
Líbilo se mi to.
Moc.

"Protože i když to na první pohled vypadá, že cenou vítězství je vrchol hory, není to tak. Nesmíme se nechat mýlit, každá hora, ať malá či velká, každý konkrétní cíl lidského snažení je jen kulisou, rekvizitou ve vážném dramatu lidské důstojnosti. Člověk jí může vyhrát jen jednou."
5/5

niknikita
24.10.2023 5 z 5

Skvělá kniha!
Našla jsem v ní všechno co v dobrém cestopisu nemůže scházet. Napětí a všechny nástrahy a nepohodlí spojené s obrovským úsilím při výstupu na Čo Oju autorka líčí s nadhledem a humorem sobě vlastním a nešetří ani poetickými pasážemi, kterými popisuje krajinu a obyvatele Himaláje.
Tyrkysová hora je především nádherný lidský příběh o přátelství, statečnosti a pokoře a v neposlední řadě o pochopení a podpoře těch nejbližších.

P.S.
Nesmírně jsem vděčná za Doslov, vydaný až v reedici. Jsou v něm místy až neuvěřitelná fakta...

milary
07.03.2023 5 z 5

Čtu ráda knížky o horolezcích, i když pochopit motivaci pro enormní strádání a riziko spojené s výstupy je pro mě nemožné. Doposud bylo.
Knížka Diny Štěrbové mě nechala nahlédnout:
Do toho, kolik nekonečné a mnohdy krutě zbytečné námahy, trpělivosti, strategie a štěstí potřebovala žena k tomu, aby prorazila krunýř předsudků a tuposti oficiálních institucí (viz reedice knihy, doslov autorky).
Do toho, co jsem už trochu znala z podobných knih: nebo-li, co si neuděláš na koleně, nemáš, aneb, jak vyzrát na nedostupnost vybavení a neexistenci finančních zdrojů.
Do toho, kolik stojí plnění "nesplnitelných" snů rodinu.
Do toho, jak velká musí být vůle a touha a psychická a fyzická odolnost, aby byly větší než strach a pokušení vzdát.
Do toho, jak složitá je organizace, aby vedla k realizaci projektu a díky čemu všemu může přijít celá námaha těsně před cílem vniveč.
Do toho, jak chutná zklamání, když se po tom všem oficiální prameny "zapomenou" o ženami dobyté osmitisícovce zmínit...
A tak dále a tak dále...

Co mi ale přišlo jako nahlédnutí zásadní...
Neuvěřitelně poetické a pokorné vyprávění o Nepálu, himálájské floře a fauně, lidech, počasí, božích úradcích... Dina Štěrbová je úžasná spisovatelka, líčení nepostrádá humor, odevzdané povzdechy nad mnohdy svérázným pojetím smluvených závazků místními, dechberoucím způsobem líčí výstupy, překážky, těžko představitelná strádání nejen při dobývání samotných vrcholů. Ale nad tím vším je vždycky bezbřehá láska, obdiv, úcta a respekt k horám.
A já měla, aspoň stopově, možnost pochopit, o čem to všechno je, když je to tak, jak to má být.
Můj obdiv, úcta a respekt, paní Štěrbová.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Čo Oju, tyrkysová hora v seznamech

v Právě čtených2x